Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία

Δημοσίευση από Astral » 09 Αύγ 2006 09:37

Διευκρινίσεις αναφορικά με τη διδασκαλία της τουρκικής γλώσσας σε ελληνικά σχολεία, έδωσε το υπουργείο Παιδείας, με αφορμή πρόσφατα δημοσιεύματα του Τύπου.

Όπως αναφέρεται στη σχετική ανακοίνωση του υπουργείου, απο το Σχολικό Έτος 2006-2007 θα εισαχθεί σε πέντε Γυμνάσια (3 στο Νομό Ροδόπης και 2 στο Νομό Ξάνθης), η διδασκαλία της τουρκικής ως δεύτερης ξένης γλώσσας.

Οι μαθητές της Α΄ Τάξης αυτών των Γυμνασίων θα επιλέξουν ανάμεσα στη γαλλική, γερμανική και τουρκική γλώσσα. Όπως επισημαίνεται, την τουρκική γλώσσα θα διδαχθούν μόνο οι μαθητές που θα την επιλέξουν.

«Η απόφαση αυτή ανταποκρίνεται στην αρχή της πολυγλωσσίας, η οποία σε μια εποχή πολυπολιτισμικότητας αποτελεί προτεραιότητα όλων των εκπαιδευτικών συστημάτων στην Ευρώπη», καταλήγει η ανακοίνωση του υπουργείου Παιδείας.
Πηγή http://www.naftemporiki.gr/news/static/ ... 226033.htm

Τώρα δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό αυτό το πράγμα, απο την μία πλευρά είναι ένα αρκετά καλό βήμα το ότι μετά απο τόσα χρόνια (λόγο των καταστάσιων ή μόνο για ψήφους) τελικά κάνουμε πως ασχολούνται με της βόρειες περιοχές, ενώ απο την άλλη με εξεπλήσει και με ανυσηχει πάρα πολύ για αυτήν την κίνηση... Τί προσπαθούνε να "μαγειρέψουνε" εκεί επάνω;
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 10 Αύγ 2006 01:26

Δεν έχω πρόβλημα να διδάσκονται τα τούρκικα σαν 2η ξένη γλώσσα , αλλά δεν μου αρέσει να συμβαίνει αυτό μόνο στην Θράκη . Αν είναι να γίνει ας γίνει σε όλη την Ελλάδα , ή δεν έχουν δικαίωμα οι κάτοικοι της υπόλοιπης χώρας στην πολυγλωσσία ?
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 11 Αύγ 2006 23:27

Εγώ πάντως κύριοι θέλω να μάθω σουαχίλι γιατί τελικά πιστεύω πως κατάγομαι από εκεί....και ελπίζω κάποτε οι καλοί μου συμπατριώτες να έρθουν να καταλάβουν την Ελλάδα να μας απελευθερώσουν κιόλας γιατί είμαστε πολλοί και μας καταπιέζετε....Αμάν πια ούτε σουαχίλι δεν μας διδάσκετε στα σχολία! ¶ρε εμείς φταίμε που σας αφήσαμε και μας κατακτήσατε και διώξατε τους συμπατριώτες μου από τον τόπο αυτό που ζούσαν πάνω από 2 χρόνια! Παλιοέλληνες δεν ντρέπεστε! Και το ΝΑΤΟ τι κάνει? Πότε επειτέλους θα μας απελευθερώσει και εμάς ο Μπούς?!?!?!?!?!

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 11 Αύγ 2006 23:39

Και πέρα από την πλάκα.....ξέρεται εσείς σχολεία στην Αμερική να διδάσκουν ινδίανικά? Ξέρετε εσείς σχολεία στην Αυστραλία να διδάσκουν πουθενά την γλώσσα των Μαορί? Δεν ξέρετε γιατί δεν έχουν! Η εκμάθηση τέτοιων γλωσσών σε αυτές τις χώρες υπονομεύουν την ενώτητά τους! Εμείς γιατί να βάλουμε μάθημα την τουρκική γλώσσα? Για να υποστηρίξουμε την επικοινωνία ανάμεσα στους παίκτες των Ελληνικών ριάλιτι? Καλά καλά δεν ξέρουν Ελληνικά αυτοί (ξέρετε ποιοί),Ελληνικά σωστά από τα σχολεία αρνούνται να μάθουν? Εδω η κυρία Καραχασάν έχει τελειώσει νομική και δεν ξέρει Ελληνικά! Τα Τούρκικα τα θέλουμε για να τους δώσουμε επιπλέον κίνητρο για να μην μαθαίνουν καθόλου Ελληνικά? Αν θέλουν να βάλουν κάποιες γλώσσες ας βάλουν Ισπανικά, κινέζικα, Ρώσικα, Ιαπωνέζικα και τόσα άλλα που είναι πιο χρήσιμα για έναν νέο σήμερα από ότι τα Τουρκικά. Τουρκικά μόνο οι Τούρκοι μιλούν και κανείς άλλος....Αλήθεια οι Τούρκοι διδάσκουν Κουρδικά στα σχολεία τους? Ελληνικά μήπως? Αρμένικα? Ποντιακά? Τίποτα από αυτά παρότι θα έπρεπε με βάση το διεθνές δίκαιο....

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 14 Αύγ 2006 11:24

Στην Ελλάδα έτσι κι αλλιώς είμαστε πάντα των άκρων. Κι εμένα δε μου αρέσει αυτή η απόφαση, πάλι πάμε να δημιουργήσουμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 15 Αύγ 2006 13:13

Σε κάποια άλλα Forum υπάρχει μεγάλη παραπληροφόρηση για το συγκεκριμένο θέμα. Μας λένε οτι η Τουρκική γλώσσα θα εισαχθεί σε όλα τα σχολεία της Ελλάδας σάν υποχρεωτικό μάθημα κάτι το εξωφρενικό και παράλογο!!!
Ευτυχώς εδώ είδα το εισηγητή του θέματος Astral να τοποθετεί στην σωστή του διάσταση. Θα είναι ένα απο τα προαιρετικά μαθήματα γλώσσας σε μερικά σχολεία της Θράκης, περιοχή που μιλάνε σε κάποιο βαθμό την Τουρκική γλώσσα. Αυτό είναι κάτι για μένα το φυσιολογικό.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 16 Αύγ 2006 19:11

Να σου πω ctrl_alt_delete η αλήθεια είναι ότι δεν έχω πρόβλημα αν θα διδάσκεται η Τουρκική γλώσσα στη Θράκη....Αυτό θα ήταν καλό υπό την πρϋπόθεση όμως πρώτα πρώτα να ξεκαθαρίσουν οι ίδιοι οι "Τούρκοι" της περιοχής αν θέλουν ή δεν θέλουν να ανήκουν στην κοινωνία μας....
Επίσης θεωρώ απαράδεκτο να έχει ταλείωσει κάποιος όχι το πανεπιστήμιο αλλά το λύκειο και να μην μπορεί να μιλήσει σωστά την γλώσσα που διδάχτηκε....
Τέλος με ενοχλεί ο τρόπος που πάνε να περάσουν νύχτα (κατακαλόκαιρο) οι πολιτικοί μας ένα τέτοιο νομοσχέδιο...
Εθνικιστής δεν είμαι...αν οι πλειοψηφία των κατοίκων της Θράκης θέλουν να ενοθούν με την Τουρκία, την Βουλγαρία ή την Αμερική, καλός να το κάνουν....Δικαίωμα έχει ο καθένας να διαλέγει τι του αρέσει....Όμως δεν γουστάρω που αποφασίζουν κάποιοι για εμάς χωρίς να ερωτηθούμε, και ακόμα περισότερο όταν εμείς παρότι απογοητευμένοι από τους πολιτικούς μας τους ψηφίζουμε και δεν πέρνουμε τα ματσούκια να τους κάνουμε μαύρους στο ξύλο.....
Υ.Γ. Ο κακός έχει δίκιο όταν λέει πως μόνοι μας δημιουργούμε προβλήματα.....η περίπτωση της Μακεδονίας είναι χαρακτηριστική για το πως οι διάφοροι εθνικόφρονες παρλαπήπες μας έχουν καταστρέψει...Για το θέμα αυτό ετοιμάζω κάτι που θα δείξει την γελιότητα των διαφώρων εθνικοσωτήρων που λυμαίνονται τη χώρα....

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 18 Αύγ 2006 02:06

Από όσο ξέρω μέχρι σήμερα υπήρχαν αποκλειστικά τουρκικά σχολεία όπου διδάσκονταν τουρκικά υπό την αιγίδα και προστασία του τουρκικού προξενείου.

Θεωρώ λοιπόν πολύ σημαντικό να μπορεί να διδάσκεται κατ' επιλογή η τουρκική σαν 2η, 3η ή δεν ξέρω τι γλώσσα, κανονικά με διδακτέα ύλη που θα ελέγχεται και από το δικό μας υπ. παιδείας και θα δίνει τη δυνατότητα στους τουρκόφωνους να μιλάνε και να διδάσκονται την ελληνική με απώτερο σκοπό την ένταξή τους στο ελληνικό κοινωνικό σύνολο και όχι την απομόνωσή τους και την αποξένωσή τους (κάτι το οποίο το εκμεταλλευόταν μέχρι σήμερα η τουρκία).
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 18 Αύγ 2006 18:03

diinekis ακραίοι υπάρχουν παντού, έτσι και στους Τουρκόφωνους της Θράκης και μερικές φορές μπορώ να τους δικιολογήσω απο την στιγμή που το κράτος τους έχει παραμελήσει.
Εδώ έχει παραμελήσει εμάς φαντάσου τί γίνεται με αυτούς. Αλλά πιστεύω η πλειοψηφία τους είναι άνθρωποι που και θέλουν και έχουν αποδεχτεί να ζούν στο κοινωνικό σύνολο της σημερινής Ελλάδας. Και απο την στιγμή που έχουν την Τουρκική γλώσσα για μητρική τους θα ήταν πιό δημοκρατικό απο την μεριά μας να μήν τους την στερήσουμε.
Αλλά με κανέναν τρόπο δέν θα δεχόμουν να την επιβάλουν στους υπόλοιπους Έλληνες τους εντελώς άσχετους με τα Τουρκικά, να στο ξεκαθαρίσω πάλι αυτό.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 20 Αύγ 2006 23:39

Η πλειοψηφία των μουσουλμάνων στη Θράκη δεν ήταν τουρκόφωνοι, αλλά σαν πομάκοι είχαν τη δική τους διάλεκτο. Τώρα γιατί το ελληνικό κράτος αποφάσισε να εξαφανίσει τη γλώσσα τους και να τους μάθει όλους τουρκικά δεν το γνωρίζω, ούτε με ενδιαφέρει πλέον. Το υπουργείο παιδείας δεν λειτουργεί με κανένα πρόγραμμα (όπως και τα υπόλοιπα υπουργεία...) και η γνώμη μου είναι οτι κάνουν αυτά τα καραγκιοζιλίκια τώρα επειδή τους κατηγορούσαν για "φασιστικές" μεθόδους κατά τη διάρκεια της περίφημης εκπαιδευτικής μεταρρύθμισης. Ένας λόγος για την διδασκαλία των τουρκικών στις 3 τάξεις του γυμνασίου είναι και η εισαγωγή στην "πολυπολιτισμική" κοινωνία. ¶μα ήταν αυτός ο πραγματικός λόγος δεν θα έπρεπε να μαθαίνουν στα παιδιά ρωσσικά και αλβανικά; Ακόμα, στα δωδεκάνησα υπάρχει αριθμός τουρκόφωνων, εκεί δεν βλέπω να γίνεται διδασκαλία, μήπως ετοιμάζουν κοσοβοποίηση της Θράκης σιγά σιγά;

Απάντηση