Οδηγός ...Ιεράς Εξέτασης σε δημοτικό της Λάρισας!

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 05 Μάιος 2006 15:13

Kostas έγραψε:Τάσο αν είχα σπουδάσει Παιδαγωγική Ακαδημία ίσως να τα ήξερα.
Αλλά πιστεύω πως σε αυτά τα εργαλεία δεν ανήκει ο φόβος, μπαμπούλας κλπ κλπ.
Το να φοβίσεις ένα παιδί είναι ΤΟ εύκολο.
Το να δώσεις σε ένα παιδί να καταλάβει γιατί να κάνει ή να μην κάνει κάτι είναι ΤΟ ΔΥΣΚΟΛΟ.
Τον δύσκολο τρόπο ψάχνουμε Kostas.
Ο εύκολος είναι γνωστός...
Αντιγράφω από το ΟΛΑ του Αναστασιάδη από την εφημερίδα ΘΕΜΑ:
" Σε ποιό κανάλι θα κάνετε Πάσχα;"
Tasos Zakynthos

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 05 Μάιος 2006 16:21

Το θεμα δεν είναι εμείς τι ψάχνουμε, αλλά τι έκανε αυτός ο "δάσκαλος".
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 05 Μάιος 2006 21:29

Μόλις διάβασα το συμβαν έφριξα . Αν είναι δυνατόν ... αυτά τα σκηνικά μου φέρνουν στο μυαλό δεκαετία του 50 . Και όσους ξέρω που ήταν μαθητές εκείνη την περίοδο μιλούν με τα χειρότερα λόγια για το σχολικό τους περιβάλλον που απ`ότι μου λένε ήταν ένα περιβάλλον βουτηγμένο στην τρομοκρατία του μαθητή , που δεν παρείχε καμία ουσιαστική διαπαιδαγώγηση εκτος απο την ανόητη σοβαροφάνεια και τον πουριτανισμό .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 07 Μάιος 2006 14:13

Ας το αφήσεις ασχολίαστο, ίσως να μην είχες και τι να απαντήσεις. Το φαινόμενο του μαθήματος των θρησκευτικών δεν ενοχλεί τους γονείς; Αφού είναι τόσο κατά του προσυλητισμού θα έπρεπε να απαιτήσουν να διακοπεί και το μάθημα, διότι τίποτα δε μου λέει οτι το φυλλάδιο αυτό δεν δόθηκε στους μαθητές κατά την διάρκεια του μαθήματος των θρησκευτικών. Τουλάχιστον ο "συγγραφέας" ή "δημοσιογράφος" του ανυπόγραφου άρθρου δεν μας ενημερώνει...

Και αφού άφησες το προηγούμενο άρθρο μου ασχολίαστο, ξαναγράφω οτι δουλειά του εκπαιδευτικού είναι να διδάσκει τα παιδιά βάσει συγκεκριμένου προγράμματος (εδώ θα συμφωνήσω οτι αυτός παρεκτράπη) και όχι να τα διαφωτίζει σύμφωνα με τα κριτήρια του κάθε τυχόντα, ενώ οι τρόποι διαπαιδαγώγησης είναι πέραν του σκοπού της συζήτησης και αμφιβάλλω άμα θα μπορέσουμε να βρούμε κοινό παρονομαστή. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην πειθαρχεία και το αυστηρό πρόγραμμα.

Ξαναδιαβάζοντας τον περίφημο οδηγό δεν βλέπω ούτε απόπειρα τρομοκρατίας των παιδιών με τυχόν μπαμπούλες, και εκτός από μερικά παρατραβηγμένα εδάφια (κατηχητικά, μούντζες, κτλ.) όλα τα άλλα είναι άκρως σωστά. Διότι, Κώστα, μπορεί να μην θέλεις να σχολιάσεις τη θρησκεία, αλλά όπως και να το κάνεις είναι συνδεδεμένη με το θέμα. Διότι οι ίδιοι γονείς που δυσαρεστήθηκαν με τον οδηγό θα πήγαν το επόμενο Σάββατο στην Εκκλησία για να βάλουν τα παιδιά τους πρώτα να πάρουν το φώς στην λαμπάδα τους, να τσουγκρίσουν κανά αυγό, άντε να ρίξουν και μερικά κοψίδια την επόμενη μέρα.

Το θεωρώ άκρως υποκριτικό από την πλευρά των γονέων, την στιγμή που εκμεταλλεύονται θρησκευτικές αργείες και τα παιδιά τους βγαίνουν από τα σχολεία αγράμματα και αμόρφωτα, αλλά και του υπουργείου, το οποίο καθορίζει την ύλη του μαθήματος των θρησκευτικών να διαμαρτύρονται για έναν ηλίθιο οδηγό ο οποίος ούτε προσβάλλει ούτε τρομάζει κανέναν. Ο δάσκαλος έκανε μια κοτσάνα και οι διάφοροι "προοδευτικοί" βγήκαν στη θήρα.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 07 Μάιος 2006 18:16

koko έγραψε:Ας το αφήσεις ασχολίαστο, ίσως να μην είχες και τι να απαντήσεις. Το φαινόμενο του μαθήματος των θρησκευτικών δεν ενοχλεί τους γονείς; Αφού είναι τόσο κατά του προσυλητισμού θα έπρεπε να απαιτήσουν να διακοπεί και το μάθημα
Ισως δεν το απαιτούν γιατί είναι στην διαδκατία ύλη δηλαδή στο συγκεκριμένο πρόγραμμα που αναφέρεις παρακάτω.

, διότι τίποτα δε μου λέει οτι το φυλλάδιο αυτό δεν δόθηκε στους μαθητές κατά την διάρκεια του μαθήματος των θρησκευτικών. Τουλάχιστον ο "συγγραφέας" ή "δημοσιογράφος" του ανυπόγραφου άρθρου δεν μας ενημερώνει...
Ισως να μην μάθουμε ποτέ.

Και αφού άφησες το προηγούμενο άρθρο μου ασχολίαστο, ξαναγράφω οτι δουλειά του εκπαιδευτικού είναι να διδάσκει τα παιδιά βάσει συγκεκριμένου προγράμματος (εδώ θα συμφωνήσω οτι αυτός παρεκτράπη) και όχι να τα διαφωτίζει σύμφωνα με τα κριτήρια του κάθε τυχόντα, ενώ οι τρόποι διαπαιδαγώγησης είναι πέραν του σκοπού της συζήτησης και αμφιβάλλω άμα θα μπορέσουμε να βρούμε κοινό παρονομαστή. Εγώ προσωπικά πιστεύω στην πειθαρχεία και το αυστηρό πρόγραμμα.
Συμφωνούμε δηλαδή

Ξαναδιαβάζοντας τον περίφημο οδηγό δεν βλέπω ούτε απόπειρα τρομοκρατίας των παιδιών με τυχόν μπαμπούλες, και εκτός από μερικά παρατραβηγμένα εδάφια (κατηχητικά, μούντζες, κτλ.) όλα τα άλλα είναι άκρως σωστά. Διότι, Κώστα, μπορεί να μην θέλεις να σχολιάσεις τη θρησκεία, αλλά όπως και να το κάνεις είναι συνδεδεμένη με το θέμα. Διότι οι ίδιοι γονείς που δυσαρεστήθηκαν με τον οδηγό θα πήγαν το επόμενο Σάββατο στην Εκκλησία για να βάλουν τα παιδιά τους πρώτα να πάρουν το φώς στην λαμπάδα τους, να τσουγκρίσουν κανά αυγό, άντε να ρίξουν και μερικά κοψίδια την επόμενη μέρα. [/quote:0fc644c4e1]
Με την μόνη διαφορά πως τα βάζουν αυτοί και όχι κάποιος που δεν είναι δουλειά του αυτό.

Το θεωρώ άκρως υποκριτικό από την πλευρά των γονέων, την στιγμή που εκμεταλλεύονται θρησκευτικές αργείες και τα παιδιά τους βγαίνουν από τα σχολεία αγράμματα και αμόρφωτα, αλλά και του υπουργείου, το οποίο καθορίζει την ύλη του μαθήματος των θρησκευτικών να διαμαρτύρονται για έναν ηλίθιο οδηγό ο οποίος ούτε προσβάλλει ούτε τρομάζει κανέναν. Ο δάσκαλος έκανε μια κοτσάνα και οι διάφοροι "προοδευτικοί" βγήκαν στη θήρα.
Επέτρεψέ μου να μαφιβάλλω στο αν τρομάζει κάνεναν.
Ο δάσκαλος έκανε μια π@π@ρι@ και οι σκεπτόμενοι το καυτηρίασαν.
Εγώ δεν είδα να γίνετε κανένας ντόρος πουθενά.
Μόνο εδώ συζητάμε και ενώ βλέπω πως δεν διαφωνούμε για την πράξη, αυτή καθ'αυτή, διαφωνώ για την προσπάθεια υποβάθμισης του θέματος.
Και ίσως το θέμα να ξεκίνησε σαν γνωστοποίηση αλλά πολύ σωστά κινήθηκε στην διαπαιδαγώγηση των παιδιών μόνο που δυστυχώς δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις για να προχωρήσω στην πολύ καλή μαιευτική προσπάθεια του αγαπητού Τάσου.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 07 Μάιος 2006 23:24

Kostas έγραψε: Ο δάσκαλος έκανε μια π@π@ρι@ και οι σκεπτόμενοι το καυτηρίασαν.
Δηλαδή Kostas αυτοί που πιστεύουμε ότι ο δάσκαλος δεν έκανε π@π@ρι@ δεν είμαστε σκεπτόμενοι;
Tasos Zakynthos

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Μάιος 2006 09:10

Τάσο αν εμένα με χαρακτηρίζετε "προοδευτικό" που βγήκα στη θήρα, ε τότε....

Αληθεια Τάσο, πιστεύεις πως ορθά έπραξε ο "δάσκαλος"?

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 08 Μάιος 2006 12:56

Kostas έγραψε: Αληθεια Τάσο, πιστεύεις πως ορθά έπραξε ο "δάσκαλος"?
Kostas ένας λαός ένα έθνος χαρακτηρίζεται από την πολιτιστική του συνέχεια, από τις ρίζες του.
Δεν θέλω να μιλήσω για τα διάφορα ήθη και έθιμα που μέσα από την Εκκλησία μας "δένουν" σαν κοινωνία. Ας μην μιλήσω π.χ για την ανάγκη των ποιό πολλών από εμάς να πάμε στην "τελευταία μας" κατοικία με τον ίδιο τρόπο που πήγε η γιαγιά μας η μάνα μας κάποιοι φίλοι μας. Είναι ο "δικός μας" τρόπος άσχετα του "σωστού" ή του "λάθους"
Είσαι π.χ Μ. Παρασκευή εκτός Ελλάδος. Aσχετα με το άν πας ποτέ σου εκκλησία (έστω μια-δυό φορές τον χρόνο) λαχταράς να ακούσεις τις καμπάνες να σου θυμίσουν αν μη τι άλλο τα παιδικά σου χρόνια.

Ναι, έκανε σωστά ο δάσκαλος, για πολλούς λόγους. Aς αναφέρω κάποιους παράξενους, κάποιους μη συμβατικούς.
Όταν μεγαλώσει ο γυιός σου ή ο γυιός μου, θα θυμάται πως πήγε στην εκκλησία και "τρέλανε" τον παπά με αυτά που του έλεγε την ώρα της εξομολόγησης, θα θυμάται που μπήκε στο ιερό και έκανε "καμάκι" στην μικρή απέναντι, θα θυμάται πως έβαλε φωτιά στα μαλλιά μιας συμμαθήτριάς του, θα μπορεί να καταλάβει λίγο αυτήν την ξένη γλώσσα, τα αρχαία Ελληνικά. Θα θυμάται κάποιες αθώες και ανέμελες παιδικές στιγμές.
Αν όλα αυτά του αρέσουν ας τα ακολουθήσει στην ζωή του, αν όχι έχει χρόνο να φτιάξει τις δικές του πεποιθήσεις όπως όλοι μας.
Μην του στερείς το δικαίωμά του να δοκιμάσει, ακόμα και αν θεωρείς ότι οι δικοί μας γονείς επειδή ήταν αμόρφωτοι μας το επέβαλαν με κάποιον όχι και τόσο όμορφο τρόπο. Ας μην φορτώνουμε τα παιδιά μας με τις δικές μας φοβίες.
Tasos Zakynthos

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 08 Μάιος 2006 13:31

Τασο φοβάμαι πως δεν με κατάλαβες.
Δεν θέλω να μην πάει το παιδί μου να εξομολογηθεί, ΑΝ έχει κάτι που το βαραίνει στα 10του χρόνια.

Δεν διαφωνώ με τις εμπειρίες που πρέπει να έχει κάποιος, γιατί σε αυτό αναφέρεσαι, διαφωνώ με την "άκομψη" προτροπή που έγινε.
Μιλάς για αθώες και ανέμελες παδικές στιγμές.
Αθωότητα και φόβος όμως δεν πάνε μαζί.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 08 Μάιος 2006 15:27

Kostas έγραψε:Τασο φοβάμαι πως δεν με κατάλαβες.
Δεν θέλω να μην πάει το παιδί μου να εξομολογηθεί, ΑΝ έχει κάτι που το βαραίνει στα 10του χρόνια.
Kostas το πήρες τόσο σοβαρά όσο ίσως ο δάσκαλος.
Κανένας δεν είπε ότι ένας δεκάχρονος έχει κάτι να εξομολογηθεί, και δεν πας να "εξομολογηθείς" στον παπά στον φίλο στον... στον... μόνο όταν έχεις κάτι να πείς.
Πίστεψε με για το παιδί όλα είναι παιγνίδι. Μην το βάζουμε από τώρα στον κόσμο των μεγάλων.
Έχεις κάνει τίποτα ρωτάει ο παπάς.
Έσπασα το τζάμι του κυρ-Γιάννη.
Κάνε 20 μετάνοιες και θα συγχωρεθείς.
Kostas, κανένας παπάς δεν θέλει να δημιουργίσει ψυχολογικά προβλήματα στα παιδιά μας, άλλωστε κάπου εκεί κοντά δεν είμαστε;
Tasos Zakynthos

Κλειδωμένο