Το σύστημα διδασκαλίας, είναι η διδασκαλία του συστήματος

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Sofa[]Surfer
Νέο Μέλος

Το σύστημα διδασκαλίας, είναι η διδασκαλία του συστήματος

Δημοσίευση από Sofa[]Surfer » 14 Οκτ 2005 00:20

"Το σύστημα διδασκαλίας, είναι η διδασκαλία του συστήματος"
Παίρνοντας αφορμή βλέποντας το σύνθημα αυτό γραμμένο με μάυρο σπρεϊ σε ένα τοίχο του ΤΕΙ που φοιτώ προβληματήστικα και σκέφτηκα κατα πόσο τελικά μπορεί να ισχύει αυτο. Τελικά μήπως τα σημερινά εκπαιδευτικά συστήματα δεν έχουν να κάνουν με την γνώση και την παιδεία αλλά απλά μας εφοδιάζουν με τα απαραίτητα προσόντα για να γίνουμε μέρος του εργατικού δυναμικού και κατ'επέκταση της σημερινής κοινωνίας και όχι σκεπτόμενοι ανθρώποι με προβληματισμούς και ανυσηχίες. Θέλω να ξεκαθαρίσω ότι δεν ακολούθω κάποιας αριστερής ιδεολογίας, το αντίθετο μάλλιστα. Το ανώτατο εκπαιδευτικό σύστημα είχε την ίδια λογική στην αρχαία Ελλάδα; Πολύ φοβάμαι πως όχι. Μήπως θα πρέπει να στραφεί σε άλλη κατευθηνση το ανώτατο σύστημα παιδείας για να παραγαγει κάτι ουσιαστικό;

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 14 Οκτ 2005 10:22

Πολύ σωστά τα λές το εκπαιδευτικό σύστημα που εφαρμόζεται σήμερα στην Ελλάδα το μόνο που δέν έχει σκοπό να κάνει είναι να δώσει γνώσεις. Σκοπός του είναι να παράγει άβουλους υπαλλήλους δημόσιους και ιδιωτικούς που να εξυπηρετούν το κατεστημένο και να δουλεύουν για το κατεστημένο. Να δέχονται την εκμετάλλευση με κλειστά τα μάτια χωρίς να προβάλλουν καμία αντίδραση, να γίνουν άβουλα πιόνια με άλλα λόγια.

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 15 Οκτ 2005 07:20

ναι σωστα τα λετε και εγω ετσι πιστευω οτι η εκπαιδευση που δινεται τωρα ειναι μονο για να γινεις εργατης αλλα απ την αλλη αμα θες πραγματικη γνωση γιατι να μην διαβασεις μονος αυτοι πρεπει να στα δωσουν και αντε στα δινουν θα τα εκτιμισεις η θα αρχισεις να λες οτι μας επιβαριναν κ αλλο με χαζα γιατι καποιοι δεν θελουν παραπανω απ το να μαθουν μια συγκ. δουλεια!

βεβαια μπορεις να πεις οτι με αυτο που κανουν( να σου δινουν γνωσεις μονο για να δουλευεις) θα μας εχουν μια ζωη εργατες-δουλους και οχι πολιτες!!!

παρολα αυτα εγω νομιζω οτι τωρα θελουν να κανουν το εξης
ναι μεν να σου δωσουν τις γνωσεις για τη δουλεια αλλα μετα να σε εχουμε και ολη μερα στη δουλεια και απο οτι μαθαινω τα πανε καλα γιατι ολο και περισσοτεροι κανουν 2 δουλειες πλεον. Με αυτο τι θα καταφερουν? να εχουν την καλητερη μηχανη που εγινε ποτε την ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.και σκεψου θα ειμαστε σαν μια μεγαλη μηχανη και φυσικα οπως καθε μηχανη θα θελουμε καυσιμο ε αυτο ειναι ο μισθος ο οποιος σε κανει να ξεχνας οτι εισαι μηχανη και λες α εγω δουλεψα και πηρα και αμαξι κτλ αλλα παλι το μισθο τον εκαψες και απλα η πηρες κατι για να εισαι καλητερη μηχανη αυριο η απλως νομιζεις οτι διασκεδασες λιγο!! πως καποτε στην αρχαιοτητα ειχαν δουλους και καναν ολες τις δουλειες και αυτοι φιλοσοφουσαν τοσο ωραια που μεχρι και σημερα τους θαυμαζουμε ε αυτο παν να κανουν παλι. ναι εγω ετσι το βλεπω αλλα και παλι το λαθος απο εμας ξεκινα οποτε ημαστε 2 φορες πιο χαζοι απ τους τοτε δουλους!! επειδη ομως ξεφυγα αρκετα και sorry σταματω εδω! ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΦΩΤΙΖΕΙ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΚΑΙΓΕΤΑΙ!!!
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 15 Οκτ 2005 23:40

Ο δάσκαλός μου, καλή του ώρα, θυμάμαι μου είχε πεί ότι μόρφωση είναι ότι έχει απομείνει όταν ξεχάσεις όλα όσα έμαθες στο σχολείο.
Και είχε δίκιο.
Μήν περιμένουμε από το σχολείο να μας μάθει να είμαστε όχλος ή πολίτες. Ο καθένας από μας διαλέγει μόνος τον δρόμο του.
Κάποιοι περιμένουν να οδηγηθούν, κάποιοι θέλουν να ακολουθήσουν κάποιον, κάποιοι ζητάνε καθοδήγηση, και μόνο λίγοι αποκτούν την κριτική σκέψη που χρειάζεται για να ξεχωρήσουν.
Aν κάτι έχει γίνει σήμερα σε τούτον τον πλανήτη έγινε από τους λίγους που πήγαν κόντρα στο ρεύμα.
Φυσικά και χρειάζεται το σχολείο. Μεταφέρει την γνώση και τις εμπειρείες των προηγούμενων γενεών.

Κανένας μας δεν θα ήξερε να γράφει να διαβάζει να μιλάει χωρίς το σχολείο, και κάθε ανθρώπινη γενιά θα έπρεπε να επανεφευρίσκει τα ίδια πράγματα. Ακόμα θα ψάχναμε τρόπο να ανάβουμε φωτιά.
Το σχολείο είναι εργαλείο και θα πρέπει να δουλέψεις σωστά για να σου φανεί χρήσιμο.

Δεν φτάνει μόνο η "δωρεάν" παιδεία αλλά και ο παιδευόμενος πρέπει να κατανοήσει την σημασία του και να το χρησιμοποιήσει σωστά.
Και πιστεψετέ με. Ο μαθητής του σήμερα είναι ο δάσκαλος του αύριο.
Και κάποιος ή κάποια που πρίν από λίγες μέρες πήγε για πρώτη φορά σχολείο σε κάποιες δεκαετίες από σήμερα θα είναι, αν όλα πάνε σωστά, πρωθυπουργός τούτης της χώρας
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 18 Οκτ 2005 17:41

Τελικά μήπως τα σημερινά εκπαιδευτικά συστήματα δεν έχουν να κάνουν με την γνώση και την παιδεία αλλά απλά μας εφοδιάζουν με τα απαραίτητα προσόντα για να γίνουμε μέρος του εργατικού δυναμικού και κατ'επέκταση της σημερινής κοινωνίας και όχι σκεπτόμενοι ανθρώποι με προβληματισμούς και ανυσηχίες.
Η πρώτη μου σκέψη ήταν ότι -ακόμα κι αυτό είναι ο στόχος- ούτε αυτό γίνεται! Καθώς σήμερα το πτυχίο κάθε άλλο παρά εξασφαλίζει ή συνεπάγεται εργασία!
Πράγμα που δείχνει ότι η μονομερή προσέγγιση του υπερτονισμού του ωφελιμισμού στην εκπαίδευση δεν βοηθά από μόνη της. Για να "κάνεις", πρέπει να "είσαι", δηλ. όπως είπατε ο χαρακτήρας, η προσωπικότητα, η κριτική σκέψη. Και μέρος του να "είσαι" θα είναι και το αποκτήσεις σύγχρονα εφόδια κι εργαλεία.

Το ερώτημα είναι εάν και κατά πόσο το να "είσαι" είναι δουλειά του σχολείου. Νομίζω ότι ναι, είναι αλλά μέχρις ενός βαθμού. Νομίζω ότι παλιότερα οι δάσκαλοι & καθηγητές στο σχολείο ήταν (και) προσωπικότητες ολκής. Σήμερα με το παρόν σύστημα πρόσληψης, επετηρίδα κι ΑΣΕΠ δεν ξέρω... Πρωτεύον είναι κι ο ρόλος της οικογένειας, των γονιών στις μικρές ηλικίες και στις μεγαλύτερες η αυτενέργεια, η πρωτοβουλία η δική μας. Σήμερα με το διαδίκτυο η πρόσβαση στη γνώση & την πληροφορία είναι κατά πολύ ευχερέστερη. Το ίδιο ισχύει και για κάθε διδάσκοντα. Εάν έχει κέφι, μεράκι και αγαπά την δουλειά του έχει κάθε δυνατότητα να μεταδώσει το κάτι παραπάνω στους μαθητές του, το οποίο θα τους μείνει ακόμα κι όταν ξεχάσουν τις γνώσεις, όπως πολύ σοφά έλεγε κι ο δάσκαλος του Τάσου. :)
Λάθε βιώσας

Απάντηση