Ιδιωτικά πανεπιστήμια

Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 18 Ιούλ 2006 01:33

Dorian έγραψε: Αυτό είναι το πρώτο μεγάλο πρόβλημα, ότι βλέπουμε, ώς κοινωνία, τα πανεπιστήμια ώς χώρο προετοιμασίας για την αγορά εργασίας και όχι ώς χώρο σπουδών. Και μάλιστα λανθασμένα, όταν είναι πλέον ξεκάθαρο ότι ένα πανεπιστημιακό πτυχίο δεν είναι το επαγγελματικό εφόδιο που ήταν πριν από 30 ή και 20 χρόνια.
Dorian δεν βλέπουμε το πανεπιστήμιο ως χώρο προετοιμασίας για την αγορά εργασίας. Αν γινόταν κάτι τέτοιο τα πανεπιστήμια μας θα είχαν βγάλει αρκετούς "ηγέτες" σε διάφορα επαγγέλματα που θα βοηθούσαν τούτη την χώρα μετά από την ενταξή μας στην Ε.Ε να ξεκολλήσει από τις τιμητικές τελευταίες θέσεις.

Κάποιος όμως πρέπει να δίνει και στελέχη στην αγορά, στην βιομηχανία, στο εμπόριο και μάλιστα το είδος των στελεχών που η αγορά, ο γείτονάς σου δηλαδή, θέλει, χρειάζεται.
Γιατί να προσλάβω κάποιον που δεν έχει τις γνώσεις να βοηθήσει την εταιρεία μου;
Aν λοιπόν το δημόσιο πανεπιστήμιο δεν είναι διατεθιμένο να κάνει μιά τέτοια υποχώρηση στις αρχές του ας δωθούν άδειες για ιδιωτικά πανεπιστήμια.
Η αγορά δεν μπορεί να περιμένει. Θα ψάξει να βρεί αυτά τα στελέχη από αλλού, όπως και το έχει κάνει.

Αναρωτήθηκε ποτέ κανένας από εσας γιατί το πτυχίο του δημόσιου πανεπιστημίου δεν είναι ποιά, όπως γράφεις, επαγγελματικό έφόδιο;
Η αγορά παίρνει φίλε Dorian ότι της χρειάζεται και όχι ότι της δίνουν.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 18 Ιούλ 2006 09:26

Στην δεκαετία του '60 το ΕΜΠ ήταν στα κορυφαία πολυτεχνεία της Ευρώπης. Σήμερα βολοδέρνει κάπου μέσα στα 500 ίσως και πιο πίσω σύμφωνα με μια δημοσίευση που διάβασα πριν κανά μήνα. Ποιος οφείλεται γι αυτό???
Τα πανεπιστήμια υπάρχουν για να δίνουν τις βάσεις της σκέψης και της γνώσης στους ανθρώπους έτσι ώστε αυτοί να αξιοποιήσουν τα όποια προσόντα τους αργότερα στον επαγγελματικό τομέα για να ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΕΡΓΟ.
Ε αυτό πολύ απλά δεν γίνεται τα τελευταία 30 χρόνια. Γι αυτό έχουμε στρατιές ανέργων, "δημόσιων υπαλλήλων" τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα, απέραντη γραφειοκρατεία, επαγγελματική ευθυνοφοβία κοκ. Και η θέση μας στην ΕΕ και στον κόσμο είναι η αρμόζουσα.

Επαναλαμβάνω και καταλάβετέ το επιτέλους ότι στο εξωτερικό οι φοιτητές δουλεύουν πολύ περισσότερο και σε μεγαλύτερο ποσοστό απ'ότι οι Έλληνες. Εκεί μόνο όσοι έχουν χρήματα νομίζετε ότι σπουδάζουν?? ΛΑΘΟΣ. Κι εγώ δούλευα αγαπητέ μου σε 2 δουλειές για να σπουδάζω και τελείωσα [b:a352ecb13d]κανονικότατα[/b:a352ecb13d] εφόσον το σύστημα με υποχρέωνε να το κάνω έτσι. Αν με είχε χαλαρό κ μου έλεγε αγοράκι μου όποτε έχεις την καλοσύνη να έρθεις να τελειώσεις για να μην ζορίσεσαι θα τελείωνα κ εγώ σε μια 10ετία (αν κ εφόσον).
Σκέψου ότι θα μπορούσες να ήσουν στην αγορά εργασίας 4 χρόνια νωρίτερα με όποιες συνέπειες (θετικές σίγουρα) θα είχε αυτό.

Και για να τελείωνω, εγώ σαν φορολογούμενος δεν θέλω να επιχορηγούνται οι προβληματικές και ελλειματικές επιχειρήσεις που λέγονται "δημόσια πανεπιστήμια", και κάθε τόσο να τα σπάνε τα διάφορα τσ.....νια (που το 90% αυτών μένει στη φιλοθέη) ελέω ασύλου.

Στην τελική ας οργανωθούν εκκλησίες του Δήμου, σε πλατείες, όπου θα υπάρχει το "άσυλο" και όπου θα μπορούν οι διάφοροι φιλοσοφούντες, μαζί με μικροπωλητές, καταληψίες, junkia, και δεν ξέρω τι άλλο να παράγουν και να ζυμώνουν "ιδεολογικά ρεύματα"
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 10 Ιαν 2007 17:22

Καλησπέρα και καλή χρονιά.Εύχομαι σε όλους ψυχική, σωματική και νοητική υγεία.
Η αναθεώρηση του άρθρου 16 βρίσκεται πλέον σε τελική ευθεία.ΝΔ και ΠΑΣΟΚ άναψαν το πράσινο φως και μέσα στο 2009 (αν η ΝΔ είναι ακόμα κυβέρνηση) τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα λειτουργήσουν παράλληλα με τα δημόσια.
Προσωπική μου θέση:
Αν το σύστημα Παιδείας λειτουργούσε σωστά και αξιοκρατικά δε θα χρειαζόμασταν σε καμία περίπτωση τίποτα ιδιωτικό.Αυτό γιατί οι απαιτήσεις θα ήταν αυξημένες και το επίπεδο αξιόλογο.Οι "αιώνιοι" και τα "καφενεία" καθηγητές και φοιτητές δεν θα είχαν πουθενά θέση.Τα πανεπιστήμια δεν είναι για όλους.Είναι για τους ικανούς.Και όχι φυσικά για τους ικανούς της τσέπης.Οι "μη ικανοί" θα στρέφονταν σε άλλα επαγγέλματα(π.χ. υδραυλικός) που έχουν και αυτά τα "τυχερά" τους και όχι στο μονόδρομο της ένταξης στην ανώτατη Παιδεία.
Χρόνια ακούω από κάθε κυβέρνηση για δωρεάν Παιδεία, για εκσυγχρονισμό, για κομμάτι του ΑΕΠ στα ΑΕΙ.Αν κάποιος τα είδε να το πει και σε μένα γιατί δεν είδα τίποτα!Συγγνώμη κύριε υπουργέ και βουλευτή αλλά έχω χάσει τελείως την εμπιστοσύνη μου στο πρόσωπό σου.Χρειαζόμαστε πολιτικούς ικανούς με αυξημένο αίσθημα ευθύνης και πατριωτισμού για να πάει λίγο μπροστά αυτή η χώρα.Αφήστε τα "ΘΑ" για να αφήσω τα "ΑΝ".
ΥΓ: Αν μπούμε βέβαια στο καλούπι των "ρεαλιστών" και δεχτούμε πως τίποτα δεν πρόκειται να αλλάξει και τα πάντα θα μένουν ως έχουν σε αυτή τη χώρα, ίσως η αναθεώρηση του άρθρου 16 να αναβαθμίσει λίγο την Παιδεία που σίγουρα χειρότερη δε μπορεί να γίνει.Ίσως...
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 10 Ιαν 2007 21:24

Είναι γνωστό σχεδόν σε όλα τα μέλη του forum ότι είμαι υπέρ των ιδιωτικών (μή κερδοσκοπικά κλπ τα θεωρώ απλές δικαιολόγίες) πανεπιστημίων.

Παρακολουθώντας όμως όλες τούτες τις μέρες τα παράθυρα των καναλιών βλέπω ότι η αναθεώρηση του άρθρου 16 δεν φέρνει τίποτε καινούργιο σε τούτη την χώρα.
Δείχνει μόνο την αποτυχία του πολιτικού μας συστήματος στον τομέα της παιδείας.

Δεν παραχωρούμε το δικαίωμα ίδρυσης πανεπιστημίων για να δώσουμε περισσότερες επιλογές στους Έλληνες και κάποιους ξένους σπουδαστές, να αναβαθμίσουμε την παιδεία μας, να κάνουμε την χώρα ποιό επιθετική στην οικονομία. Όχι το ζητούμενο δεν είναι τίποτα από όλα αυτά.

Η αναθεώρηση του άρθρου 16 του Συντάγματος γίνεται γιατί η πολιτική ηγεσία αδυνατεί να αλλάξει - εκσυγχρονίσει τα υπάρχοντα Πανεπιστήμια.
Θά μπορούσε δηλαδή η Γιαννάκου αντί να τρέχει και να τα βάζει με το Σύνταγμα να κάνει αλλαγές στα Πανεπιστήμια.

Δεν μιλάμε φυσικά να ρίξει περισσότερο χρήμα. Αρκετοί πρυτάνεις οδηγούν ferarri, δεν χρειαζόμαστε περισσότερους.
Εδώ πέρα μέχρι τον μισθό του πρώην Πρωθυπουργού είχαν απαλλοτριώσει τα κοράκια.
Μέχρι δωμάτια στις φοιτιτικές εστίες είχαν νοικιάσει σε Πακιστανούς για να βγαίνουν μετά να λένε ότι δεν φτάνουν οι εστίες για τους άπορους φοιτητές.

Έπρεπε λοιπόν να κάνει (η Γιαννάκου στην περίπτωσή μας) κάποιες αλλαγές. Aς δώσω μερικές, κατά την γνώμη μου:

Το Πανεπιστήμιο χρηματοδοτείται από το κράτος; Ο πρύτανης να διορίζεται από την πολιτική εξουσία. Κάποιος να λογοδοτεί κάπου.

Δεν μπορείς σαν καθηγητής να έχεις την έδρα σου στην Ξάνθη και την καρέκλα σου στο Κολωνάκι. Διδάσκεις στο Πανεπιστήμιο της Κρήτης, θα κτυπάς κάρτα στην Κρήτη όπως όλοι οι υπόλοιποι Έλληνες πολίτες και δασκάλοι.

Ο καθηγητής θα κρίνεται, και θα ελέγχεται. Αλλάζουμε πρωθυπουργό και κρίνουμε κυβερνήσεις κάθε τέσσερα χρόνια, οι καθηγητές όμως παίρνουνε την καρέκλα και στον τάφο. Ούτε και εκεί θέλουν να την αποχωριστούν.

Φοιτητές; Πόσα χρόνια είναι η σχολή σου; Τέσσερα; Καλώς. Έχεις πέντε χρόνια να πάρεις το πτυχίο. Δεν το πήρες; Δεν πειράζει. Έχεις άλλα δύο για τα οποία θα πληρώνεις δίδακτρα. Δεν σου έφτασαν τα επτά χρόνια; Δεν πειράζει, κανένας δεν χάνεται. Μπορείς να γίνεις ένας πολύ καλός υδραυλικός ή ταξιτζής.

Τελείωσες και πήρες πτυχίο με εννέα στην Ιατρική; Δεν χρειάζεται παιδί μου να περιμένεις να τελειώσει και ο αφισοκολλητης που θα πάρει το πτυχίο με πέντε. Δεν χρειάζεται να περιμένεις δέκα χρόνια να πάρεις ειδικότητα. Οι άριστοι δεν περιμένουν στην ουρά. Ξεκινάνε ειδικότητα αμέσως. Αυτό λέγεται αξιοκρατία.

Πιστεύετε ότι άν έβγαινε η Γιαννάκου με τέτοιες προτάσεις για τα δημόσια Πανεπιστήμια δεν θα κατέβαζε ρολά η χώρα;

Να λοιπόν ό λόγος που το άρθρο 16 του Συντάγματος έγινε τόσο δημοφιλές. Απλά οι πολιτικοί μας απέτυχαν :evil:
Tasos Zakynthos

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Ιαν 2007 11:05

Πολύ καλή ανάπτυξη με σωστά επιχειρήματα, που στην πλειοψηφία τους με βρίσκουν απόλυτα σύμφωνο.
Ομως νομίζω ότι σου διαφεύγει κάτι..
Τι γίνεται με τα παιδιά που ενώ σπουδάζουν ταυτόχρονα εργάζονται?
(αναφέρομαι στο ζήτημα της αξιοκρατίας που θέτεις και πιο συγκεκριμένα στην διάρκεια της θητείας φοίτησης
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 11 Ιαν 2007 13:23

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Απλά οι πολιτικοί μας απέτυχαν :evil:
αυτό αντικατοπτρίζει την μία πλευρά.. εγώ δεν πιστεύω ότι νοιάστηκαν ποτέ για το αν θα πετύχουν ή αν θα παραδώσουν αξιομνημόνευτο έργο.

Όπως πολύ από τους πρυτάνεις οδηγούν φερράρι, άλλοι τόσοι και περισσότεροι πρώην ξεβράκωτοι πολιτικοί έχουν βιλάρες και ένα κάρο αμαξάρες με τα δικά σου και τα δικά μου λεφτά.

το μόνο που τους ενδιαφέρει λοιπόν είναι η ρεμούλα και ο άκρατος πλουτισμός τους.

όσον αφορά στις προτάσεις που δίδεις, είναι πράγματι σωστές κατ' εμέ, αλλά μη πραγματοποιήσιμες.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 11 Ιαν 2007 14:26

lakedaimonios έγραψε: Τι γίνεται με τα παιδιά που ενώ σπουδάζουν ταυτόχρονα εργάζονται?
(αναφέρομαι στο ζήτημα της αξιοκρατίας που θέτεις και πιο συγκεκριμένα στην διάρκεια της θητείας φοίτησης
Δηλαδή τα παιδιά που φοιτούν σε νυκτερινά Λύκεια πόσα χρόνια περίπου κατά την γνώμη σου θα πρέπει να χρειάζωνται για να πάρουν το χαρτί;
lakedaimonios να σαι σίγουρος ότι οι φοιτητές που δουλεύουν ένω σπουδάζουν τελειώνουν στην ώρα τους, γιατί είναι κάτι που το θέλουν πολύ.
Aλλωστε ο θεσμός των υποτροφιών αυτά τα παιδιά έχει σαν στόχο.
μιχάλης έγραψε: όσον αφορά στις προτάσεις που δίδεις, είναι πράγματι σωστές κατ' εμέ, αλλά μη πραγματοποιήσιμες.
Μη πραγματοποιήσιμες Μιχάλης; Ξέρεις δεν έκατσα περιμένοντας το Aγιο Πνεύμα να μου δώσει κάποιες ιδέες. Είδα τι γίνεται σε κάποιες άλλες χώρες. Σε τι διαφέρει ο Έλληνας από τον Βέλγο, τον Ιταλό, τον Γάλλο, τον Εγγλέζο ώστε αυτά που είναι καθημερινή πραγματικότητα σε αυτές τις χώρες να είναι "μη πραγματοποιήσιμο" στην Ελλάδα;

Και σε τελική ανάλυση γιατί όταν ο Έλληνας καθηγητής η φοιτητής διαστηριοποιούνται σε αυτές τίς χώρες να δουλεύουν με αυτούς τους κανόνες και μάλιστα να διαπρέπουν, ενώ στην Ελλάδα αυτά ούτε καν να μπαίνουν στο τραπέζι;

Αλήθεια ποιός είναι ο λόγος Μιχάλη;
Tasos Zakynthos

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Ιαν 2007 16:48

Σίγουρα το παράδειγμα των παιδιών στα νυχτερινά σχολεία που ταυτόχρονα εργάζονται είναι ένα φωτεινό παράδειγμα.
Ομως νομίζω ότι το επίπεδο είναι διαφορετικό από ένα σχολείο σε ένα τει.
επίσης λες
lakedaimonios να σαι σίγουρος ότι οι φοιτητές που δουλεύουν ένω σπουδάζουν τελειώνουν στην ώρα τους, γιατί είναι κάτι που το θέλουν πολύ.
επειδή τυχαίνει να σπουδάζω και να εργάζομαι ταυτόχρονα σε διαβεβαιώνω ότι τα 2 χρόνια είναι λίγα για κάποιον που δουλεύει με κανονικά ωράρια .
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 11 Ιαν 2007 16:50

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Αλήθεια ποιός είναι ο λόγος Μιχάλη;
Η αξιοκρατία που δεν υπάρχει.
Ουσιαστικά το ίδιο πράγμα λέτε.
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 12 Ιαν 2007 11:59

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Αλήθεια ποιός είναι ο λόγος Μιχάλη;[/quote28be1ff02]
Το είπες ήδη Τάσο..
Τάσος Χαρτάς έγραψε:Πιστεύετε ότι άν έβγαινε η Γιαννάκου με τέτοιες προτάσεις για τα δημόσια Πανεπιστήμια δεν θα κατέβαζε ρολά η χώρα;

Για κανένα άλλο λόγο.. Μόνο και μόνο γιατί όπως ορθά είπες θα κατεβάσει ρολά όλη η χώρα.

Απάντηση