Ιδιωτικά πανεπιστήμια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 07 Αύγ 2004 20:16

Πραγματικά πολύ δύσκολο θέμα για να πάρει κανείς σαφή θέση. Αυτό που θα ήθελα να προσθέσω είναι τι αντίκτυπο θα έχουν τα ιδιωτικά πανεπιστήμια στα φροντιστήρια αναλογιζόμενος τα τεράστια ποσά που σπαταλά μια μέση ελληνική οικογένεια στη παραπαιδεία για να στείλει το παιδί του στην τριτοβάθμια δημόσια εκπαίδευση
angel έγραψε:ίσως πρέπει να ιδρυθούν ιδιωτικά ΤΕΙ (= παροχείς 1. εξειδικευμένης τεχνικής γνώσης προσαρμοσμένης στις ανάγκες της ζήτησης και 2. σχεδόν σίγουρης επαγγελματικής αποκατάστασης)
Από πότε τα ΤΕΙ χαίρουν σχεδόν σίγουρης επαγγελματικής αποκατάστασης???

Άβαταρ μέλους
HADES
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από HADES » 08 Αύγ 2004 18:51

Αν το κράτος φροντίσει η παρεχόμενη εκπαίδευση στα δημόσια ιδρύματα να είναι ισάξια ή σχεδόν ισάξια με τα ιδιωτικά τότε δεν έχω πρόβλημα.Όποιος έχει την οικονομική άνεση μπορεί αν θέλει να στέλνει στο ιδιωτικό το παιδί του αλλά και αυτός που δεν την έχει να νιώθει ότι το παιδί του μορφώνεται σωστά από το δημόσιο.
Παρόμοιο παράδειγμα είναι και η συζήτηση για τα ιδιωτικά σχολεία.Και στο εξωτερικό υπάρχουν ιδιωτικά σχολεία αλλά το κράτος φροντίζει και τα δημόσια σχολεία να μην υστερούν
Δυστυχώς η Ελλάδα εδώ υστερεί.Αντί να κοιτάξει να αναβαθμίσει την δημόσια εκπαίδευση βγάζει νόμους για το πως θα συγκρατήσει τις τιμές στην ιδιωτική εκπαίδευση.¶υτό δείχνει ότι ο κόσμος είτε έχει την οικονομική άνεση ή δεν την έχει έπαψε να εμπιστεύεται την δημόσια εκπαίδευση και άρχισε να στρέφεται στην ιδιωτική.Για αυτό και αυτοί οι νόμοι
"Είμαστε Έλληνες!Ακόμη και αν τα τανκς των Τούρκων περάσουν από πάνω μας εμείς θα μείνουμε εδώ."Και έμειναν..... Λογαχός Σωτήρης Σταυριανάκος Στρατόπεδο Ελδύκ 1974

Άβαταρ μέλους
John F.K.
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από John F.K. » 11 Αύγ 2004 13:28

σημερα για να βγαλεις καποιον καλο βαθμο στο τελος πρεπει να πηγαινεις φροντηστηριο.φανταστητε λιγο τα παιδια που πηγαινουν στο ιδιωτικο κ τελιωνουν στις 4 κ στις 5εχουν μαθημα στο φροντηστηριο!κ οι γονεις δινουν χρηματα στο σχολειο κ στο φροντηστηριο(περιπου 500-600Ε τον μηνα) το παιδι αυτο καταξοδευει τους γονεις του κ καταπασα πιθανοτητα δν θα περασει
ενω τα παιδια στο δημοσιο(εκτος απο εξαρχια κ λοιπες περιοχες)αδιαφοπουν για το σχολειο κ εχουν χρονο να διαβασουν(οσα θελουν) κ γενικα ειναι πιο ανετα
May the force be with you

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 11 Αύγ 2004 23:34

Διαφωνώ εντελώς με τη διάκριση μεταξύ ιδιωτικού και δημόσιου, ότι δήθεν τα παιδιά είναι πιο άνετα κτλ κτλ. Πήγα σε δημόσιο και όσο θυμάμαι το λούκι της Γ Λυκείου ριγώ...αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας.
Καλώς να μας έρθουν τα ιδιωτικα πανεπιστήμια, τα οποία θα είναι πανεπιστήμια κατ'επίφασην, αν το δούμε ετυμολογικά. Μάλλον θα καταλήξουν στη μορφή των Κέντρων Ελευθέρων Σπουδών και θα προάγουν την απόκτηση δεξιοτήτων για την αγορά εργασίας και σε καμμία περίπτωση την έρευνα και την γνώση. Εντάξει μπορεί να υπάρχουν μία ή δύο εξαιρέσεις, αλλά ως εκεί.
Σίγουρα το μεγάλο goal είναι το επίπεδο των σπουδών όπως προαναφέρθηκε, αλλά και η διάρκεια προσθέτω εγώ και εξηγούμαι:
Ένας μηχανικός για να τελειώσει το Πολυτεχνείο στην Ελλάδα θέλει 5 χρόνια και στη συνέχεια 1-2 χρόνια για κάποιο μεταπτυχιακό. Αντίθετα κάποιος που τελειώνει μηχανικός πχ στην Αγγλία κάνει 3 χρόνια + 1 χρόνος το master για την αναγνώριση από το ΔΙΚΑΤΣΑ και έρχεται πίσω στην Ελλάδα ως μηχανικός με μεταπτυχιακό μετά από 4 χρόνια.
Το παράδειγμα δεν είναι τυχαίο και μ'έχει ενοχλήσει πολύ...αλλά ποιος μας εξασφαλίζει ότι δεν θα ισχύει κάτι αντίστοιχο και στα ιδιωτικά πανεπιστήμια?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 16 Αύγ 2004 14:39

Αν υποθέσουμε πώς θέλω να κάνω σπουδές στο marketing και τη διαφήμιση και δεν καταφέρω να περάσω σε κάποια από τις σχετικές σχολές μέσω των πανελλαδικών, τί μου μένει; Να ψάξω κάποιο πανεπιστήμιο, ας πούμε στην Αγγλία και να κάνω εκεί τις σπουδές μου, αν φυσικά τα οικονομικά της οικογένειας το αντέχουν. Αν υπήρχε κάποιο πανεπιστήμιο, Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών, όπως θέλετε πείτε το, που να δίνει αναγνωρισμένο πτυχίο στην Ελλάδα, θα έκανα το ίδιο ακριβώς με λιγότερα έξοδα, ενώ ίσως θα μπορούσαν να το κάνουν και κάποια άλλα παιδιά με ισχνότερες οικονομικές δυνατότητες.
Ίσως το σκεπτικό μου είναι λίγο απλοικό, όμως το παραπάνω σενάριο δεν παύει να είναι αληθινό και καθημερινό.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 16 Αύγ 2004 15:05

Επιστρέφοντας από διακοπές βλέπω με ιδιαίτερη ικανοποίηση μια πραγματικά εξαιρετική συζήτηση σε ένα πολύ σημαντικό θέμα.

Η άποψη μου είναι ότι τα ιδιωτικά πανεπιστήμια θα έρθουν στην Ελλάδα, το ζήτημα είναι πλέον μόνο διαδικαστικό, όμως θα συμφωνήσω απόλυτα με τους προλαλλήσαντες ότι ο ρόλος και η λειτουργία τους θα περιοριστούν σε συγκεκριμένες μόνο κατευθύνσεις. Δε νομίζω ότι θα δούμε ιδιωτικά πανεπιστήμια με τμήματα αρχαιολογίας, νομικής, σχολών πολυτεχνείου, φυσικομαθηματικής ή ιατρικής. Τα θεματικά πεδία τους θα περιορίζονται σε γενικές οικονομικές σπουδές, τομείς σχετικούς με marketing και Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης, και τεχνικής κατεύθυνσης σε επίπεδο των κρατικών ΤΕΙ. Δε μπορώ να φανταστώ ένα ιδιωτικό οργανισμό με επαρκείς πόρους, αλλά και θετικές προβλέψεις απόσβεσεις, για επενδύσεις εξοπλισμού εργαστηρίων μιας Ιατρικής Σχολής, ή ενός τμήματος Μηχανικών.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 25 Αύγ 2004 23:00

Kate το παράδειγμα που αναφέρεις πράγματι συνηγορεί υπέρ της δημιουργίας ιδιωτικών πανεπιστημίων. Θα συμφωνήσω όμως με το Dorian ότι δηλαδή τα ιδιωτικά πανεπιστήμια μάλλον θα περιοριστούν σε συγκεκριμένες κατευθύνσεις, και θα συμπληρώσω ότι πρέπει να διασφαλιστεί, ίσως και νομοθετικά ποιές θα μπορούν να είναι αυτές.
Επίσης νομίζω πώς ο siva έχει δίκιο. Ούτε τα ΤΕΙ ούτε κανένα αλλο ίδρυμα από αυτά που λειτουργούν ώς κέντρα ελευθέρων σπουδών έχει σίγουρη επαγγελματική αποκατάσταση κι ας το διαφημίζουν τα τελευταία.
Όμως όπως πολύ σωστά έχει αναφερθεί, άλλο η πανεπιστημιακή εκπαίδευση και άλλο η επαγγελματική αποκατάσταση.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 30 Αύγ 2004 10:02

Kate έγραψε:Αν υποθέσουμε πώς θέλω να κάνω σπουδές στο marketing και τη διαφήμιση και δεν καταφέρω να περάσω σε κάποια από τις σχετικές σχολές μέσω των πανελλαδικών, τί μου μένει; Να ψάξω κάποιο πανεπιστήμιο, ας πούμε στην Αγγλία και να κάνω εκεί τις σπουδές μου, αν φυσικά τα οικονομικά της οικογένειας το αντέχουν. Αν υπήρχε κάποιο πανεπιστήμιο, Κέντρο Ελευθέρων Σπουδών, όπως θέλετε πείτε το, που να δίνει αναγνωρισμένο πτυχίο στην Ελλάδα, θα έκανα το ίδιο ακριβώς με λιγότερα έξοδα, ενώ ίσως θα μπορούσαν να το κάνουν και κάποια άλλα παιδιά με ισχνότερες οικονομικές δυνατότητες.
Ίσως το σκεπτικό μου είναι λίγο απλοικό, όμως το παραπάνω σενάριο δεν παύει να είναι αληθινό και καθημερινό.
Kate κατ'εμέ το λάθος που κάνεις είναι στην φράση "ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΜΕΝΟ ΠΤΥΧΙΟ". Πιστεύω πως ο όρος αυτός χρησιμοποείται για την πρόσληψη στο Δημόσιο ή για την έναρξη επαγγέλματος σε διάφορα άλλα όπως Μηχανικοί π.χ., Γιατροί κλπ. Στην ελεύθερη αγορά σου ζητάνε απλά ένα πτυχίο. Αν είσαι καλός στην δουλέιά σου θα σε κρατήσουν, αν δεν είσαι θα σε διώξουν.
Τα ιδιωτικά πανεπιστήμια, για μένα, είναι αδύνατο να μπορέσουν να δημιουργήσουν τις κατάλληλες υποδομές και συνθήκες ώστε να παρέχουν σωστή έρευνα. Απλά θα δίνουν κάποιες δεξιότητες.
Αρα δεν θέλουμε πανεπιστήμια αλλά Κέντρα Επαγγελματικής Κατάρτισης.
Και τα ΚΕΚ δεν μπορεί να υπάρχουν σε σχολές-επιστήμες που κάνουν δια βίου έρευνα, όπως είναι οι Πολυτεχνικές, η Ιατρική, η Νομική κλπ...
Επίσης κάτι άλλο που λέίπει, ακόμα' από την χώρα μας είναι η αναγνώριση επαγγλματικών δικαιωμάτων ΚΑΘΑΡΩΝ και χωρίς το ένα επάγγελμα να μπλέκετε στις δραστηριότηταες του άλλου βλ. ΤΕΙ-ΑΕΙ.
Επίσης το άλλο μεγάλο πρόβλημα στη Ελλάδα είναι πως εδώ ότι δηλώσεις αυτό είσαι.
Θα σας πω ένα απλό παράδειγμα της κατάστασης που επικρατεί στην Ελλάδα και θα βγάλετε νόημα.
Για να ανοίξει κανείς κομμωτήριο χρειάζεται κάποιο πτυχίο, κάτι τέλος πάντων που να αποδυκνείει πως μπορεί να κόβει τρίχες και να τις χτενίζει (το λεω απλά χωρις να θέλω να υποβαθμίσω το επάγγελμα).
Για να κατασκευάσει όμως κάποιος ένα σπίτι δεν χρειάζετε ΤΙΠΟΤΑ.
Και μην σκεφτεί κάποιος πως σε κάθε σπίτι υπάρχει Μηχανικός γιατί ο Μηχανικός επιβλέπει και δεν κατασκευάζει (εχει διαφορά που δεν μπορώ να σας την εξηγήσω τώρα γιατι θα μακρυγορίσψ και άλλο).

Ισως να ξέφυγα από το θέμα, αλλά είναι συνδεδεμένα πράγματα και κανένα δεν μπορεί να λυθεί χωρίς να λάβουμε υπόψη τις παραμέτρουςς του άλλου.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 30 Αύγ 2004 19:20

Ιδιωτικα πανεπιστημια:Οποιος τα εχει καλα με τον Θεο,δηλαδη το χρημα ,προχωραει,οσο για τους υπολοιπους ας διαβασουν περισσοτερο.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 30 Αύγ 2004 22:07

Είδα και τα δημόσια...για να σπουδάσεις σε μια άλλη πόλη χρειάζεται μια μικρή περιουσία.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Απάντηση