ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 19 Μάιος 2005 15:40

Δεν έχω πάει στην Ικαρία. Ξέμεινε κι αυτή στο 5ετές αναπτυξιακό πρόγραμμα, που λένε κι οι πολιτικοί, μαζί με τη Σαμοθράκη.

Έχω δύο γνώμες υπόψιν μου. Ένα ζευγάρι, που χωρίς να έχει ρίζες στο νησί, πήγε εκεί και τέλεσε το γάμο του (είχαν πάει για πρώτη φορά το προηγούμενο καλοκαίρι), ενώ άλλο ένα ζευγάρι έφυγε τρέχοντας λόγω "νέκρας".

Εντάξει, υπάρχουν κι αυτοί που έχουν συνδιάσει τις διακοπές με την τρελή διασκέδαση...

Εγώ ήμουν πάντα υπέρ της ησυχίας και του "τουρισμού". Ησυχία, γιατί θεωρώ ότι οι καλοκαιρινές διακοπές είναι για να γεμίζεις τις μπαταρίες σου κι όχι για να ξεσαλώνεις (τουλάχιστον, όσοι εργάζονται και κατ' επέκταση δεν είναι φοιτητές, εισοδηματίες κλπ). ¶λλωστε μένω στην Αθήνα που τα έχει όλα. Είναι κουτό το να περιμένω το καλοκαίρι στο νησί για να ξεφαντώσω. "Τουρισμός" σημαίνει γνωριμία με τον τόπο. Από τα αρχαιολογικά και λοιπά αξιοθέατα εώς όσο το δυνατό περισσότερες παραλίες.

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Sorix » 19 Μάιος 2005 16:13

Και τέλος πάντων , τουρισμός σημαίνει
να πάς σε ένα μέρος και οι ντόπιοι να είναι πλειοψηφία
ή τουλαχιστον fifty fifty.
Αντε πές να είναι Αυγουστος και οι ντοπιοι ειναι 40 , τουρίστες 60.

Αν αυτό μερικοί το βλέπουν νέκρα , ας κάτσουν στην πλατεία Συντάγματος
να ισιώσουν.

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 19 Μάιος 2005 18:55

ΙΚΑΡΙΑΣ συνέχεια
Εχετε πάει ποτέ με λεφωρείο και ο οδηγός να σταματήσει στην μέση του πουθενά για να πάει να βάλει νερό στα ζώα?

Εχετε πάει ποτέ με λεφωρείο και ο οδηγός στην μέση της διαδρομής να σταματήσει να βάλει βενζίνη στο λεφορείο και να σας ζητήσει τα χρήματα (μιας και ακόμα δεν έχετε πληρώσει) για να πληρώσει τη βενζίνη?

Εχετε πάει για φαγητό μεσημέρι, να δώσετε την παραγγελία αλλά να έρθει η μισή γιατί την άλλη την είχε αναλάβει η κοπέλα που σχόλασε?

Εχετε πάει σε τυροπιτάδικο/καφενείο 05.00 το πρωί για να ρωτήσετε κάτι, και ενώ έχει 10 πελάτες μέσα, ο μαγαζάτορας να τους αφήσει συξιλους για να σου δείξει εσένα που είναι το ξενοδοχείο?

Εχετε πάει να φάτε σε εστιατόριο και ενώ ειναι μέσα στο εστιατόριο ολοι οι παππάδες και οι προύχοντες του Νομού εσύ τελικά να φας νωρίτερα από αυτούς?

Εχετε πάει σε εστιατόριο μεσημέρι 4-5 και να σας πούνε "κλείνουμε ελάτε μετά τις 7"?

Οι άνθρωποι είναι ΑΠΑΙΧΤΟΙ.
Φοβερά φιλόξενοι αλλά στον κόσμο τους.
Οποιος πάει διακοπές και αρπάζεται από το παραμικρό καλύτερα να μην πάει Ικαριά.

Αν κάτσει πάνω από 10 μέρες μπαινεις στους δικούς τους ρυθμούς
Το φοβερό που ξέχασα, δεν ξέρω τώρα αν έχει αλλάξει. Οι εφημερίδες ήταν τουλάχιστον της προηγούμενης μέρας. Οπότε δεν επαιρνα. Ε δεν ξέρετε τι ηρεμία ειχα.
Εγω είχα καθησει 3 βδομάδες, (και χωρίς αυτοκίνητο τις μισές) και όταν γύρισα ένιωθα πως ήμουν 18 χρονων.

Αχ Ικαριά
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
Sorix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Sorix » 19 Μάιος 2005 20:24

Και για να τα πώ όλα για την Ικαρία με πέντε λέξεις.

Το νησί πλημμύρισε απο εξόριστους (πολιτικοί κρατούμενοι) κατα το τέλος
της δεκαετίας του '40. (1947-1949). Οι εξόριστοι αυτοί φαίνεται πως
αποκόμισαν τόσες πολλές και ευχάριστες εμπειρίες απο την Ικαρία που
συνέχιζαν (και συνεχίζουν όσοι ζούν) να επισκέπτονται το νησί κάθε
καλοκαίρι για τις διακοπές τους , να έχουν δημιουργήσει φιλικές σχέσεις
με τους ντόπιους (κουμπαριές), να έχουν αγοράσει μικρές περιουσίες,
και κατα τις δεκαετίες 60-70-80 ήταν τόσο τακτικοί επισκέπτες που αυτοί
δημιούργησαν και τις προυποθέσεις για την μετεπειτα τουριστική ανάπτυξη
(μικρα ξενοδοχεία κλπ) .
Επίσης πρέπει να τονισθεί οτι οι εξόριστοι εφιλοξενούντο αφιλοκερδως
στα σπίτια των Ικαριωτών , το κράτος ποτέ δεν κατασκεύασε
κανενός είδους υποδομή όπως π.χ. στη Γυάρο , Μακρόνησο κλπ.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 20 Μάιος 2005 11:37

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΤΗΝ ΙΚΑΡΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΓΡΑΨΕΙ ΜΕ ΠΕΙΣΑΤΕ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΩ.
ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ ΠΑΝΤΩΣ ΚΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΓΙΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ: ΒΟΡΕΙΟΣ ΕΥΒΟΙΑ. ΦΟΒΕΡΟ ΦΥΣΙΚΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ, ΩΡΑΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 20 Μάιος 2005 17:22

Ένα πολυαγαπημένο νησί που το έχω επισκεφτεί ήδη τρεις φορές είναι η Αμοργός.

Κάθε καλοκαίρι έρχεται στο μυαλό μου η πρώτη φορά που πάτησα το πόδι μου εκεί και πιο συγκεκριμένα στην Αιγιάλη. Ήταν γύρω στις 04.30 - 05.30 το πρωί. Προχωρήσαμε με την υπόλοιπη παρέα προς το camping (νεανικά, "χύμα", χρόνια με λίγα λεφτά στην τσέπη). Αρχίσαμε να στήνουμε τις σκηνές. Δεν θα ξεχάσω ποτέ εκείνη την ανατολή του ήλιου. Υπήρχαν κάποια σύννεφα που είχαν κατέβει χαμηλά σκεπάζοντας την κορυφή του βούνου, λόφου καλύτερα, που αγκαλιάζει την Αιγιάλη. Τα χρώματα στον ουρανό απίθανα, το χωριό πανέμορφο, ενώ στο θαλάσσιο ορίζοντα να δεσπόζει ο βράχος της Νικουριάς (νησάκι με αρκετό ύψος).

Δεν μπορώ να εξηγήσω το γιατί, αλλά είναι το μόνο μέρος που με έχει κάνει να το νιώσω "απόκοσμο". Όχι όμως με την κακή έννοια. Ειδικά εκείνο το πρώτο πρωινό, ένιωσα ότι σε κείνο το μέρος όλα τα "παράξενα" θα μπορούσα να τα δω και χωρίς να μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση, γιατί π.χ. είδα ένα ufo ή ένα ξωτικό. Κάποιοι ντόπιοι μου μίλησαν για "πεδία" που σε κάνουν να "κολλάς" με τον τόπο αλλά και για μαγνητικά πεδία που επηρρεάζουν τα ηλεκτρονικά των ελικοπτέρων ή αεροπλάνων (δεν είχα την ευκαιρία να το επιβεβαιώσω).

Το ίδιο βράδυ στο καφέ Blue είδα ένα κατακόκκινο μισοφέγγαρο να δύει πίσω από τη Νικουριά. Μετά κι απ' αυτήν την εικόνα, απλώς είχα το νου μου για να δω τελικά αυτό το ufo, το ξωτικό, το "γκρίζο" από την κούφια γη, οτιδήποτε τέλος πάντων...

1996 ήταν τότε. Πήγα ακόμη το 1997 και 1998. Κάθε χρόνο το camping ο κόσμος και κατ' επέκταση η φασαρία μεγάλωναν όλο και περισσότερο . Κάποια στιγμή, μάλιστα, "ακουγόταν" πολύ ως προορισμός.

Θέλω να ξαναπάω αλλά φοβάμαι γι αυτό που θα δω...

Άβαταρ μέλους
fots
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από fots » 19 Αύγ 2005 03:50

Στο ομορφοτερο μερος της Ελλαδος τα Χανια φετος οι διακοπες μου!!!
Αν και ταλαιπωρηθηκαμε με τα πλοια!!!Αξιζε τον κοπο!!
τι να θημυθω ελαφονησι,πρεβελη,φαλασσαρνα!
οσο για την πολη των χανιων δεν εχω δει ομορφοτερη!!

μια φωτογραφια απο Πρεβελη
Εικόνα

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 19 Αύγ 2005 10:30

Και εγώ μόλις επέστρεψα από τα πολύ όμορφα μέρη της ΚεντροΔυτικής Ελλάδας.
Συβωτα Ηγουμενίτσας με τα πανέμορφα ηλιοβασιλέματα, Σύβωτα Λευκάδας με την άπειρη ομορφιά και ηρεμία, Πρέβεζα, Μενίδι Aρτας και το γεφύρι της Aρτας, Μεσσολόγγι με τις παραλίες του (δεν ηξερα καν πως έχει παραλίες), Ναύπακτος με το λιμάνι και το κάστρο και επιστροφή από Καρπενήσι μέσω μιας φοβερής διαδρομής στα βουνά, τον Προυσσό και το μοναστήρι του με τους πύργους του Καραισκάκη. Σύνολο 2000km :)
Τώρα πάλι στο κλουβί μας (μέχρι την επόμενη εξόρμηση).
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 24 Αύγ 2005 11:39

ΤΟ ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΕΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΛΑΣΠΟΛΟΥΤΡΑ :D
ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΜΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΜΥΤΙΛΗΝΗ, ΩΡΑΙΑ ΑΝΑΜΝΗΣΗ ΤΩΡΑ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΚΛΟΥΒΙ ΜΑΣ.

ΕΡΟΕΣΣΑ
Δόκιμο Μέλος

ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ.

Δημοσίευση από ΕΡΟΕΣΣΑ » 08 Αύγ 2007 19:52

.ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΣΕ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ Η ΑΛΛΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΙ
Π.Χ ΔΕΛΦΟΙ ,ΔΗΛΟΣ .ΕΠΙΔΑΥΡΟΣ
ΕΠΙΣΗΣ ΝΑΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ,ΠΡΟΒΟΛΕΣ ΣΤΟ ΠΛΑΝΗΤΑΡΙΟ
ΠΟΛΥ ΘΑ ΧΑΡΩ ΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟΨΕΩΝ.......ΕΡΟΕΣΣΑ.......

eroessa@otenet.gr

Απάντηση