To μυστικό του δισκοπότηρου, ο του Ντα Βίνσι, oι απογόνοι...

Απάντηση
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 28 Σεπ 2004 20:03

Μα πως από το δισκοπότηρο, τον DVC και τον BRAWN φτάσαμε στον αθεισμό δεν το έχω καταλάβει ακόμα.
Angel για αυτό ο ADMIN λέει να πάει σε νέο topic το θέμα, γιατί απάντηση στην απάντηση θα γίνει νέο topic!!! :)
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

G_Jules
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από G_Jules » 28 Σεπ 2004 21:44

καλά φοβερή στάση καρατάς angel μπραβο. Μέχρι στιγμής έχεις αποδείξει όσα έχω πέι παραπάνω (σου είναι αδύνατο να παραδεχθείς τα λάθη σου ε?)

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 28 Σεπ 2004 21:46

Μα πως από το δισκοπότηρο, τον DVC και τον BRAWN φτάσαμε στον αθεισμό δεν το έχω καταλάβει ακόμα.
Ούτε εγώ, Kosta :( :? ! Αλλά να που με απάντηση στην ερώτηση, διευκρίνηση στην απορία, κ.ο.κ. έγινε! Πάντως οφείλουμε να δεχτούμε ότι τα δύο θέματα δεν είναι άσχετα. Το βιβλίο πραγματεύεται οργανωμένες θρησκείες και πίστεις (πόσο ξένος στ΄αυτί αυτός ο πληθυντικός του "πίστη"!), έστω και σαν μυθιστόρημα.

Ελπίζω να έγινε σαφές ότι εγώ δεν θέλω να προκαλέσω τέτοια συζήτηση (αν το προκάλεσα μέχρι τώρα δεν έγινε σκόπιμα :oops: ) και ότι αυτός είναι ο λόγος που δεν ανοίγω νέο θέμα. Το κίνητρο για να γράψω το προηγούμενο μήνυμα προς τον freespirit ήταν το γεγονός ότι θεωρώ σημαντικό το να είμαστε σαφείς όταν γράφουμε, πράγμα που δεν είχα κάνεις χτες βράδυ (δηλαδή σήμερα τα ξημερώματα).

Επί τη ευκαιρία, θεωρώ την έλλειψη σαφήνειας ένα μεγάλο πρόβλημα στις διαδικτυακές συζητήσεις, που από τη μία είναι ενδογενές (όταν δεν έχεις και οπτική και ακουστική επαφή, χάνεις πολλή πληροφορία - εκεί νομίζω ότι βοηθούν τα smilies, αλλά όχι απαραίτητα, μια και πολλοί είναι αρνητικοί και τα θεωρούν "αμερικανιές"), αλλά και απ΄την άλλη όχι μόνο ενδογενές. Οπότε μπορεί ίσως να γίνει κάτι για να βελτιωθεί η διαδικτυακή επικοινωνία. Κι αυτό θα μπορούσε να είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα, αλλά δεν έχω καιρό αυτή την εποχή για να το θέσω και ν΄ασχοληθώ σοβαρά μαζί του. Ίσως στο μέλλον :roll: :)

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 28 Σεπ 2004 22:01

Έλα, βρε G_Jules, δεν το κόβουμε το θέμα; Γίναμε κουραστικοί.

Δεν πρόλαβα να δω την απάντησή σου πριν απαντήσω στον Kosta. Την είδα μετά.

Δεν ξέρω αν το κατάλαβες, αλλά δεν θέλω να σου απαντήσω, γιατί απ΄τη μια δεν θέλω να συζητήσω μαζί σου το θέμα της αθεΐας, από την άλλη η επίθεσή σου έγινε πολύ προσωπική και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλο εδώ.

Αν θέλεις να το "σκαλίσεις", κάν΄το μόνος σου. Δες ένα-ένα τα ποστ και ψάξε πού υπάρχουν αιχμές, από ποιον και γιατί (βεβαίως και υπάρχουν κι από μένα - δεν το παίζω ανήξερη).

Άβαταρ μέλους
Vas180
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Vas180 » 14 Φεβ 2005 15:09

Γεια σας, πρωτη φορα στο forum και ηδη βρηκα ΠΟΛΛΑ ενδιαφεροντα θεματα για συζητηση.

Να λοιπον που και ο "κωδικας Da Vinci" του Dan Brown εγινε γνωστος Και στην Ελλαδα και αρχιζει τα ρεκορ πωλησεων.
Ηθελα να αναφερθω περισσοτερο σ'αυτο παρα στο αν αληθευει το οτι ο Ιησους ηταν παντρεμενος η συζουσε με τη Μαγδαλινη.

Το βιβλιο, αρκετα ενδιαφερον, καταφερνει κατα τη γνωμη μου να κινησει το ενδιαφερον και να "βαλει σε σκεψεις για την αναζητηση της αληθειας και υψηλοτερων ιδανικων" οπως δηλωσε ο συγγραφεας του οταν απαντησε στο που αποσκοπει με την εκδοση ενος τετοιου μυθιστορηματος. Βεβαια προκειται για μυθιστορημα και οχι για ιστορικο βιβλιο. Τα στοιχεια που παρουσιαζονται ως γεγονοτα ειναι καθε αλλο παρα αποδεδειγμενα ντοκουμεντα, συνομωσιολογια, αποτελεσμα της συνδεσης των "μυστικων" πολλων αποκρυφιστικων οργανωσεων (ο ιδιος βεβαια αρκειται στο κοινο της Σιων ως φυλακα του μυστικου) αν και υπαρχουν πολλες αλλες μεταξυ τους πολλες αποδεδεγμενες. Απλα βρισκει τις πιο ευρεως γνωστες φημες για το αγιο δισκοποτηρο και κανει τη μιξη.

Λενε πως οπου υπαρχει καπνος υπαρχει και φωτια, δεν αρνουμαι αυτη την πιθανοτητα φυσικα!

Κατα την ταπεινη μου γνωμη, παντα, ο τυπος διαβασε το "Εκρεμες του Φουκω" του Ουμπερτο Εκο και βρηκε τροπο να περασει τις πιο απλες και γενικες εννοιες στους σημερινους αναγνωστες οι οποιοι -κακα τα ψεματα- ως επι τω πλειστον αναζητουν τα "ευκολα" βιβλια ως προς την αναγνωση, πραγμα επομενο εχοντας υπ'οψιν μας την αλλοτριωση του πνευματος στη σημερινη κοινωνια.

Σε γενικες γραμμες πιστευω πως το βιβλιο ειναι πολυ καλο και με ευχαριστηση διαβασα και τα αλλα 2 του εργα: τους "πεφωτισμενους" (που εχει παρομιο χαρακτηρα) και το "αρκτικος κυκλος" (που αναφερεται σε πολιτικα παιχνιδια και διαπλοκες). Καταφερνει να αφυπνησει -αρκετα- το πνευμα και τη λογικη και κριτικη σκεψη σε πολλους -κυριως νεους- αναγνωστες. Η δευτερη ειναι αυτη που θα πρεπει να υποπτευσει τον καθε εναν τους και να τον κανει να αναρωτηθει "τι" και "αν" αξιζει κατι να κρατησει απ'αυτο το βιβλιο (μιλαμε ακομη για τον "κωδικα") και αν θελει να συνεχισει την αναζητηση της αληθειας -γιατι ειναι [u:d981827425]η Αληθεια[/u:d981827425] που ζηταμε (η Σοφια οπως λεει ;)).

Ευχαριστω που μοιραστηκα μαζι σας τις αποψεις μου

-V-

Άβαταρ μέλους
Vas180
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από Vas180 » 14 Φεβ 2005 15:36

...Και κατι ακομη. Admin, Θα προτεινα το θεμα να μεταφερθει στις πνευματικες αναζητησεις. Δεν ξερω κατα ποσο ειναι δυνατον κατι τετοιο αλλα πιστευω πως το θεμα δεν ειναι τοσο ενδιαφερον απο αρχαΙκης ή αρχαιολογικης οσο απο Θρησκευτικης αποψης :!: . Δεν ειναι αδικο να "κρυβονται" τοσες αποψεις εξαιτιας της αμελειας ή της παραλειψης αυτου που ξεκινησε τη συζητηση :?: Δεν ξερω αν αποσκοπουσε σε μια διαφορετικη προσεγγιση αλλα οπως εξελιχθηκε η συζητηση σιγουρα θα ταιριαζε περισσοτερο στον πνευματικο τομεα. Αυτα ;)

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 15 Φεβ 2005 12:25

Αγαπητέ Vas180, καλώς ήρθες.

Ο λόγος για τον οποίο το συγκεκριμένο θέμα βρίσκεται σε αυτή την κατηγορία, είναι πώς η συζήτηση ξεκίνησε αναζητώντας την πιθανή αλήθεια σε όλη αυτή την υπόθεση. Έχεις δίκιο πώς η συνέχεια της μάλλον ξέφυγε από αυτή την κατεύθυνση.

Ας μείνει για λίγο καιρό ακόμα ώς έχει, και στη συνέχεια, αν δεν αλλάξει κάτι προς την αρχική κατεύθυνση, θα γίνει αυτό που πρότεινες.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 27 Ιούλ 2005 11:49

Επιτελους διαβασα κι εγω το περιφημο βιβλιο για να αποκτησω αποψη απο πρωτο χερι. Σαν υπόθεση και πλοκη μου αρεσε πολυ αν και το τελος ηταν μαλλον αντιληπτο απο την αρχη (οσοι το εχουν διαβασει θα καταλαβαινουν τι εννοω). Αυτο που πραγματικα με εντυπωσιασε ηταν η συνδεση με τα διαφορα εργα τεχνης και κομματια της ιστοριας. Δεν ξερω αρκετα πραγματα για να πω με βεβαιοτητα οτι σωστα τα γραφει, ομως τα γραφει με μεγαλη αληθοφανεια και νομιζω οτι αυτο ηταν ενα απο τα μεγαλα οπλα του συγγραφεα.

Για τα εργα τεχνης του Da Vinci ομολογω πως με εβαλε στο τζογο να ψαξω να βρω φωτογραφιες και να αναζητησω τις παρατηρησεις του. Ειδικα στο Μυστικο Δειπνο και τη Μαντονα των Βραχων εντυπωσιαστηκα απο τις πολυ ακριβεις παρατηρησεις, κυριως ομως απο τις περιεργες λεπτομερειες που περιεχουν αυτα τα εργα. Τις μορφες του Χριστου και του Ιωαννη(?), το χερι που κρατα το μαχαιρι και ολα τα υπολοιπα. Πιστευω πως αυτα και μονο θα πρεπει να να ψαχτουν και να αναλυθουν γιατι σιγουρα κρυβουν μυστικα η τουλαχιστο καποια μηνυματα.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Αύγ 2005 14:32

Το βιβλίο αυτό είναι η χαρά του κάθε παραμυθά. Έπιασε την τρίχα, την έκανε τριχιά και έβγαλε και ένα κάρο λεφτά.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 18 Αύγ 2005 13:52

Υπερβολικό σε βρίσκω Κακέ. Ας πούμε ότι πολλά από όσα αναφέρονται στο βιβλίο έχουν πραγματική βάση και αξίζει να είναι γνωστά και να συζητιούνται.

Απάντηση