To μυστικό του δισκοπότηρου, ο του Ντα Βίνσι, oι απογόνοι...

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 07 Μάιος 2006 22:26

Αγαπητή Κate και εσύ λάθος συμπέρασμα έβγαλες.Δεν είμαι σκοταδιστής.Σε παρακαλώ πολύ.Ουτε ρατσιστής,ούτε τόποτα.Εντάξει αγαπητή Κate :?:
κοκο έγραψε:Όσο για τη συζήτηση περί των θεωριών του, είναι δικαίωμα και επιλογή του καθένα να τις συζητά και ούτε εσύ ¶ρχοντα του Διαστήματος ούτε κανείς άλλος έχουν το δικαίωμα να τους σταματήσουν. Θα τους έριχνες και στην πυρά μήπως;
Έχεις απόλυτα δίκιο κοκο.Να και σε κάτι που συμφωνούμε.Και φυσικά δεν μου επιτρέπετε να επηρεάζω συνειδήσεις,ούτε και να παραβιάζω την κρίση του καθενός.Δεν είμαι σκοταδιστής.Αλλά μπορώ φίλε κοκο να αμφισβητώ και να μη πιστεύω τέτοιες θεωρίες.Δεν έχω αυτό το δικαίωμα :?: Και ούτε σε καμία πυρά θα έριχνα κανέναν.Έλεος :!: Πώς δεν με κατηγόρησες για σταυροφόρο :?: :lol:
Α μιάς και είπα σταυροφόρος, θυμήθικα τις αντιδράσεις του Πάπα για την ταινία του κώδικα Ντα Βίντσι.Το ακούσατε και εσείς.Αντιδράσεις,επικρίσεις και κάθε είδους σχόλια κατά της ταινίας.Εγώ λέω πώς οι αντιδράσεις αυτές του Βενέδικτου είναι στάχτη στα μάτια του κόσμου.
Ο Πάπας κατηγορεί τους παραγωγούς της ταινίας.Ε θα τρελαθούμε τελείως....
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 10 Μάιος 2006 22:36

Για τον Βεννέδικτο κάπου είχα διαβάσει ότι στα νιάτα του ήταν οργανωμένος σε ναζιστική οργάνωση , καθώς και ότι γενικά είναι υπερφανατικός καθολικός και οπαδός των μεσαιωνικών πρακτικών άσκησης , οπότε δεν θα μου φαίνονταν παράξενο αν διαμαρτύρονταν για τον Κώδικα Ντα Βίντσι που θίγει το Opus Dei , μια θρησκευτική σέκτα που εφαρμόζει αυτές τις πρακτικές και υποστηρίζεται απο το Βατικανό .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 10 Μάιος 2006 23:42

Καλέ μου Spacelord ρατσιστή εγώ δε σε είπα. Όσο για το "σκοταδιστής" τί να κάνουμε, προσωπικές απόψεις είναι αυτές. Όπως έχεις κι εσύ το δικαίωμα του λόγου και της κρίσης, το έχουν και όλοι οι υπόλοιποι.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 11 Μάιος 2006 01:31

Κανείς δεν αμφισβητεί τ'αυτονόητα βρε Kate.Oπότε δεν υπάρχει καμία παρεξήγηση.
necrosauron έγραψε:Για τον Βεννέδικτο κάπου είχα διαβάσει ότι στα νιάτα του ήταν οργανωμένος σε ναζιστική οργάνωση , καθώς και ότι γενικά είναι υπερφανατικός καθολικός και οπαδός των μεσαιωνικών πρακτικών άσκησης [/quote:8c96a037b6]

Ευτηχώς φίλε necro που πέταξες αυτήν είδηση :!: Ακου λοιπόν,συμπίπτει και με αυτό που διάβασες.

Λένε πώς εκτός την OPUS DEI,το Βατικανό συνεργαζόταν και με Μασόνους και με Ελευθεροτέκτονες, με Ιλλουμινάτι και συμμετείχε άμεσα ή έμμεσα στο 'Μεγάλο Σχέδιο'.Μέρος αυτής της συνεργασίας ήταν και η βοήθεια που πρόσφερε το Βατικανό στον Χίτλερ και στους συνεργάτες του,όπως η εξυπηρέτησητην μεταφορά ναζιστικού θησαυρού και η μετατροπή εκατοντάδων αξιωματικών Ναζί σε καθολικούς ιερείς και υψηλότερης ιεραρχίας,με κατεύθυνση προς την Ν.Αμερική(Αργεντινή) με ψεύτικα ονόματα και ιδίοτητές!
Αν τώρα σκεφτούμε(γνωρίζω) οτι πολύ γνωστοί και ισχυροί εβραιο-αμερικανο-ευρωπαίοι τραπεζίτες βλέπε Οίκος των 'Ροθ', χρηματοδοτούσαν, υποβοηθούσαν και έκαναν πλάτες στον Χίτλερ και στους Ναζί απο το 1930 και έπειτα τότε ή εμφάνιση του Βατικανού να συμμετείχε στο θέμα των Ναζί κατα την λήξη τουλάχιστον του Β'ΠΠ μάλλον δεν είναι τυχαία.

Τι λές :?:

Επίσης είπες ...
δεν θα μου φαίνονταν παράξενο αν διαμαρτύρονταν για τον Κώδικα Ντα Βίντσι που θίγει το Opus Dei
Αυτό ακριβώς με τρελένει.Η τραγική ειρώνια του όλου ζητήματος.. :x
Το οτι δηλαδή θυμίζω πώς το Βατικανό είχε εγκρίνει το 1130 το Τάγμα των Ναιτών Ιπποτών.Είχε επίσης δώσει τις άπειρες ευχές του για καλή επιτυχία στούς Ιησουίτες και αργότερα δημιούργησε το OPUS DEI μια εκτελεστική ομάδα συνεργατών που έκανε τις βρόμικες δουλειές ,εκείνες που ναι μεν αποφάσιζε το Βατικανό,καλό ήταν όμως να μην τις κάνει το ίδιο.Βλέπετε δεν ήταν όλοι οι Πάπες άνθρωποι του Θεού :!:
Ο δημιουργός στρέφετε κατά του δημιουργήματος του :!:
(Αντε καληνύχτα..πέρασε η ώρα)

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 12 Μάιος 2006 12:26

Δεν είναι σκοταδιστική συμπεριφορά Kate, μανία καταδίωξης είναι.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 12 Μάιος 2006 15:53

Κακός έγραψε:Δεν είναι σκοταδιστική συμπεριφορά Kate, μανία καταδίωξης είναι
Φίλε μου κακέ δεν με διακατέχει τέτοια μανία.Σε διαβεβαιώ.Ούτε και θα μιμηθώ τα τραγελαφικά γεγονότα που συνέβησαν τότε με τον Καζαντζάκη.Υμαρτον Θεέ μου.΄
Εμένα αυτό που μου κάνει εντύπωση πως όλοι έμαθαν ξαφνικά τους σιωνιστές.Ολοι οι γέροντες και οι γερόντισες κατηγορούν ευθέως ότι πίσω απ'ολα κρυβωνται οι σιωνιστές.Αλλά οι σιωνιστές κρύβωνται αποκλειστικά πίσω απο την ιστορία ή δεν είναι οι μόνοι :?: Ερώτηση..

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 15 Μάιος 2006 22:10

Δεν κατάλαβα ούτε καν ποιά είναι η ερώτηση! Αυτό είναι καλό ή κακό γιατρέ μου? :?

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 15 Μάιος 2006 23:52

Δεν είναι τίποτα σοβαρό ασθενή μου.Θα σου δόσω μια φαρμακευτική αγωγή και θα σου περάσει :lol:
Ας κάνω ποιό σαφή την ερώτηση.Πιοί πιστεύετε ή υποψιάζεστε οτι κρύβωνται πίσω απο την ιστορία του κώδικα ντα βίντσι και ποιός ο σκόπος του?

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 17 Μάιος 2006 22:18

Εγώ πιστεύω ότι ο μόνος που κρύβεται πίσω απο αυτήν την ιστορία είναι ένας συγγραφέας που έβαλε μερικά ονόματα και μια ιστορία γεμάτη ανατροπές έχοντας ως σκοπό να γεμίσει την τσέπη του .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 18 Μάιος 2006 23:19

Μια και η προβολή της ταινίας έγινε, δικαίως ή αδίκως, το θέμα των ημερών, κάντε αν θέλετε ένα κόπο να μπείτε στη συζήτηση viewtopic.php?t=534 που αφορά την ταινία και να καταγράψετε τη γνώμη σας για την απαγόρευση της που ζητήθηκε από κάποιους.

Απάντηση