To μυστικό του δισκοπότηρου, ο του Ντα Βίνσι, oι απογόνοι...

Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 26 Μαρ 2006 23:41

siva έγραψε:
MARD έγραψε:Εγώ δεν το βλέπω έτσι. Είναι αρκετοί κι αυτοί που προσπαθούν να θωρακίσουν τους ευκολόπιστους από τις μπούρδες, γι' αυτό και γράφουν.
Ίσως, αλλά όπως και να ‘χει καρπώνονται και αυτοί μέρος των εσόδων από την "βιομηχανία" που έχει στηθεί γύρω από τον Κώδικα Da Vinci
Εφόσον δουλεύουν, δεν κλέβουν, και συνεισφέρουν στο να μην τρώει ο κόσμος κουτόχορτο, δεν με πειράζει καθόλου.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

tommy
Δόκιμο Μέλος

ΝΕΤ - ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5/5 ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ 16:00

Δημοσίευση από tommy » 04 Μάιος 2006 11:23

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ:
ΟΣΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ "Ο ΚΩΔΙΚΑΣ ΝΤΑ ΒΙΝΤΣΙ" ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΔΗΛΩΣΟΥΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΚΠΟΜΠΗ ΤΗΣ ΝΕΤ "Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΧΝΙΔΙ" ΣΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ 210 80 12 112. Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΕΙΝΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 5 ΜΑΙΟΥ 2006 ΣΤΙΣ 16:00.

Η ΕΚΠΟΜΠΗ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΦΙΕΡΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ. ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.

ΚΑΛΕΣΤΕ ΣΤΟ 210 80 12 112 ΚΑΙ ΔΗΛΩΣΤΕ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ. (ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ).

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 04 Μάιος 2006 17:20

Μπα φίλε δεν θα πάρουμε.Δεν θα μπούμε και στον κόπο τώρα να υποστηρίξουμε μία θολοκουλτουριάκη θεωρία :!: Σε αντιχριστιανικά παιχνιδάκια δεν συμμεταίχουμε φίλε tommy.Τουλάχιστον για τον εαυτό μου μηλάω.Δεν νομίζω να βρείς και τόσους πολλούς που να δέχωνται τέτοιες θεωρίες μέσα απο εδω΄αυτο τον χόρο.Παρ όλα αυτά θα σας παρακολουθήσω εαν μπορέσω και θα προσπαθήσω να επιβεβαιώσω για άλλη μια φορά στον εαυτό μου το ύπουλο και μοχθηρό παιχνίδι που πέζετε ενάντια στην Χριστιανοσύνη και ιδαίτερα στην Ορθοδοξία απο τους Ευαγγελιστές Πεφωτισμένους!Τίποτε άλλο
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 04 Μάιος 2006 18:33

Spacelord έγραψε:Μπα φίλε δεν θα πάρουμε.Δεν θα μπούμε και στον κόπο τώρα να υποστηρίξουμε μία θολοκουλτουριάκη θεωρία :!: Σε αντιχριστιανικά παιχνιδάκια δεν συμμεταίχουμε φίλε tommy.Τουλάχιστον για τον εαυτό μου μηλάω.Δεν νομίζω να βρείς και τόσους πολλούς που να δέχωνται τέτοιες θεωρίες μέσα απο εδω΄αυτο τον χόρο.Παρ όλα αυτά θα σας παρακολουθήσω εαν μπορέσω και θα προσπαθήσω να επιβεβαιώσω για άλλη μια φορά στον εαυτό μου το ύπουλο και μοχθηρό παιχνίδι που πέζετε ενάντια στην Χριστιανοσύνη και ιδαίτερα στην Ορθοδοξία απο τους Ευαγγελιστές Πεφωτισμένους!Τίποτε άλλο
tommy έγραψε:ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΡΙΤΕΣ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ
Χρειάζεται να γράψω τίποτα παραπάνω; Δε νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 04 Μάιος 2006 21:04

Δεν κατάλαβες καλά μάλλον.Αναφέρθηκα στο ύπουλο παιχνιδάκι που πέζουν εις βάρος της Ορθοδοξίας!Και στο πλαίσιο αυτό λοιπόν οι υποστηρικτές και οι επικριτές έχοντας να αντιπαραθέσουν τις αντίθετες απόψεις τους,διευκολείνετε η αμφισβήτηση της Χριστιανικής θρησκείας και εξυπηρετούν μόνο συγκεκριμένους κύκλους.Είμαι κατα αυτής της διαδικασίας παρόλο που γήνετε δημοκρατικά και συνταγματικά!Ο ρόλος των ΜΜΕ σε αυτό το ΄παιχνίδι είναι εξίσου σημαντικός για τον σκοπό των οποιοδήποτε θέλουν να προωθήσουν και να και κατευθύνουν την κοινή γνώμη.Αυτό συμβαίνει και σε αυτήν την περίπτωση του κώδικα ντα βίντσι.Δεν είναι και τόση περίεργη η συνομωσιολογία που ακολουθεί τον Ναίτη Ντα Βιντσι,ούτε και άγνωστη.Ούτε και ο ρόλος τους.Απο εκεί και πέρα τη περιμένετε να βγάλετε απο αυτήν την υπόθεση?Είδωμεν λοιπόν...

Και φίλε μου κοκο έβγαλες λάθος συμπεράσματα
Χρειάζεται να γράψω τίποτε παραπάνω?Δε νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 05 Μάιος 2006 19:56

Τελικά δεν είδα όλο το μέρος της εκπομπής.Με ενδιέφεραι να παρακολουθήσω μια άλλη εκπομπή την ίδια ώρα που συζητούσαν για το νέο θέματα, σε ότι αναφορά τα ελληνοτουρκικά.Και στην ανακοίνωση του Πασόκ να υποστηρίξει μια μουσουλμάνα συντρόφισα όπως αποκάλεσε ο πρόεδρος του κόματος στην υπερνομαρχεία Θράκης.Αλλό παιχνίδι αυτό.Θρησκευτικό-πολιτικό.Θα δούμε πώς θα εξεληχθεί το ζήτημα και οι αντιδράσεις που θα επακολουθήσουν.Απο την εκπομπή λοιπόν της Νετ που δεν την είδα ολόκληρη θα σταθώ σε 2 σημεία.Για τούς καλεσμένους πάνω κάτω είναι γνωστές οι απόψεις και οι τοποθετήσεις τους.Θα στα σταθώ σε 2 σημεία.
1)Πολύ εύστοχα τονίστηκε η καταγωγή του συγγραφέα Ντάν Μπράουν.Και η καταγωγή του είναι αμερικανο-εβραίος!Οσο και αν ο μεταφραστής του βιβλίου χλέαυσε αυτό το γεγονός,αρνούμενος να το παραδεχτεί και λέγοντας πώς δεν υπάρχει τέτοια κοινωνία ή φυλή!(Κάπως έτσι το είπε).Ξέρωντας την καταγωγή του συγγραφέα αντιλαμβάνωμαι ποιοί μπορεί να κρύβωνται πήσω απο την ιστορία!Δεν θέλω να συνωμοσιολογήσω τώρα.Αλλωστε το έχω βαρεθεί λίγο.Ας συνωμοσιολογήσει καθένας μόνος του..
2)Το κοινό που βρισκόταν στο πλατό και συμμετείχε στην εκπομπή με ερωτήσεις και αφηγήσεις θαυμάτων αποτελούνταν μόνο απο γυναίκες από 50 εώς 60 χρονών μέσο όρον!Δεν υπενείσωμαι κάτι.΄Μια παρατήρηση έκανα μόνο.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 05 Μάιος 2006 21:37

Spacelord έγραψε:Πολύ εύστοχα τονίστηκε η καταγωγή του συγγραφέα Ντάν Μπράουν.Και η καταγωγή του είναι αμερικανο-εβραίος!
Φίλε Spacelord μήπως σκέφτεσαι λίγο ρατσιστικά ?
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 06 Μάιος 2006 00:28

necrosauron έγραψε:Φίλε Spacelord μήπως σκέφτεσαι λίγο ρατσιστικά ?
Φίλε necrosauron πώς σκέφτικες κάτι τέτοιο απο τα λεγόμενα μου :?: Δεν νομίζω να έδωσα κανένα τέτοιο δικαίωμα.Αλλά εν πάσει περηπτώση να σε πληροφορήσω πώς σε γενικές γραμμές είμαι λιγάκι ρατσιστής!Οχι όμως φυλετικός ρατσισμός(μαυροι,λευκοί,κίτρινοί κτλ),ούτε κοινωνικός ρατσισμός.Είναι ρατσισμός έναντι σε ορισμένες φάρες.Σε ορισμένα τράστ.Σε ορισμένες κοινωνικο-πολιτικο-οικονομικές ομάδες .Δεν ξέρω αν με "πιάνεις" :?: Τέτοιους είδους ρατσιστής είμαι.Απεχθάνωμαι αυτούς που απο κάποιους ή κάποιον και με κάποιο τρόπο αναλάβανε να έχουν τα ινία αυτού του κόσμου με την βία,την ύβρη και την αλαζονία τους,χωρίς κάν να τους το έχει ζητήσει κανένας!Σε γενικές γραμμές φίλε necrosauron σου απάντησα.

Είμαι άραγε ακραίος :?: :!: :x

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 06 Μάιος 2006 11:39

Καλέ μου Spacelord να με συγχωρείς αλλά αυτά που γράφεις είναι απλός σκοταδισμός. Όπως σκοταδιστική είναι και η συμπεριφορά μερικών -όχι όλων και το τονίζω αυτό- ιερωμένων και θεολόγων. Και είναι και αφελές αυτό που κάνετε. Νερό στο μύλο του "εχθρού" σας του Brown ρίχνετε. Όπως έχει πει ένας μεγάλος δάσκαλος όλων των ανθρώπων που δουλεύουν στο χώρο της επικοινωνίας και της διαφήμισης "Γράψτε ότι θέλετε για μένα, απλά φροντίστε να γράψετε σωστά το όνομα μου".

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 07 Μάιος 2006 13:51

Ο Κώδικας Ντα Βίντσι είναι ένα μέτριο μυθιστόρημα, τίποτα παραπάνω. Το αν έλαβε διαστάσεις λογοτεχνικού φαινομένου είναι άλλη υπόθεση. Όσο για τη συζήτηση περί των θεωριών του, είναι δικαίωμα και επιλογή του καθένα να τις συζητά και ούτε εσύ Αρχοντα του Διαστήματος ούτε κανείς άλλος έχουν το δικαίωμα να τους σταματήσουν. Θα τους έριχνες και στην πυρά μήπως;

Όσο για την καταγωγή του συγγραφέα, και ο Καζαντζάκης Έλληνας ήταν αλλά δεν είδα να τον σταμάτησε τίποτα, ούτε διάφορους να λένε "πσστ, αυτός ο Ελληνικής καταγωγής Καζαντζάκης έγραψε ένα βλάσφημο μυθιστόρημα".

Απάντηση