Θεωρίες συνομωσίας, μυστήρια, κοινή λογική και ο Πινόκιο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 20 Ιούλ 2004 17:42

Και αν είναι και κάτι άλλο Dorian που κάνει αυτά τα θέματα πιο δημοφιλή είναι ότι λίγο άπτονται της ζωης και της πραγματικότρητας του καθενός, ενώ τα άλλα, τα πιο "πεζά' και πιο "βαρετά", που (πρέπει να) μας νοιάζουν προσωπικά και θέλουν ουσιαστική προσπάθεια και δραστηριοποίηση κοινωνική και προσωπική, μένουν στο περιθώριο ως ζητήματα περίπλοκα στον κόσμο της άνεσης, του φαντασιακού και της μη-λογικής.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 21 Ιούλ 2004 12:03

Πάντως, από ότι βλέπω περιδαβαίνοντας τις διάφορες συζητήσεις του forum, εξακολουθεί να είναι έντονο το στοιχείο της παραπληροφόρησης και της προβολής εξεζητημένων, αν όχι ανόητων, θεωριών και παντελώς ανεπιβεβαίωτων στοιχείων. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση πώς πολλοί συνομιλητές δε διστάζουν να υιοθετήσουν και να προβάλλουν ισχυρισμούς ή "συνταρακτικές" αποκαλύψεις διαφόρων τυχάρπαστων, όταν είναι εμφανές, ακόμα και στον πιο αδαή, ότι τα στοιχεία αυτά στερούνται σοβαρότητας και επιστημονικής τεκμηρίωσης.

Είμαστε συνεχώς έτοιμοι να ανατρέψουμε εκατομμύρια ανθρωποώρες επιστημονικής έρευνας σε διάφορους τομείς (φυσική, αστρονομία, μαθηματικά, ιστορία, αρχαιολογία κλπ) επειδή κάποιος τυχάρπαστος ρετουσάρισε μια φωτογραφία, ή, ακόμα χειρότερα, νομίζει πώς κάτι βλέπει σε αυτή. Ή επειδή κάποιος αποφασίζει να ισχυριστεί πώς τα γραπτά αρχαίων ή και πιο νέων σοφών και επιστημόνων περιέχουν αναφορές, ενδείξεις και αποδείξεις για τη θεωρία του, χωρίς να είναι καν σε θέση να υποδείξει πού βρίσκονται αυτές οι αναφορές. Φυσικά υπάρχει και η άλλη εκδοχή, η αποσπασματική αναφορά σε ρήσεις ή γραπτά. Τέλος πολλοί στηρίζουν τις θεωρίες τους σε λογοτεχνικά κείμενα και τα χειρίζονται ώς ιστορικές αναφορές ή και επιστημονικής βαρύτητας κείμενα. Δεν ξέρω τί είναι χειρότερο, η σκόπιμη παραπλάνηση, η ημιμάθεια ή η ανοησία. Η φύση έχει προικίσει τον άνθρωπο με το δώρο της λογικής. Καλό θα ήταν να αξιοποιούμε αυτό το δώρο.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 30 Ιούλ 2004 01:56

Αυτο που εσυ λες παραπληροφορηση Alex εγω το λεω αποκαλυψη, αναζητηση κι αυτο που λες λογικη και ταχα επιστημονικες εξηγησεις το λεω συγκαλυψη και κουκουλωμα. Και επειδη λες εμενα αφελη ημιμαθη και ανοητο εγω αναρωτιεμαι αν εσυ εισαι απο εκεινους που χαφτουν οσα μας σερβιρουν για να συγκαλυπτουν τα μυστηρια τις συνομωσιες και τελικα τις αληθειες? Εκτος κι αν εισαι απο εκεινους που υπηρετουν τη συγκαληψη και θελουν ο κοσμος να τρωει κουτοχορτο.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
freespirit
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από freespirit » 31 Ιούλ 2004 17:24

Οταν ανακάλυψα το E-Telescope, αυτό το οποίο μου έκανε ευχάριστη εντύπωση και με έθελξε ήταν η κριτική και επιστημονική του ματιά πάνω σε θέματα που κατά καιρούς έχουν δεχθεί αμφισβητούμενες εξηγήσεις, αλλά και η γενικότερη θεματολογία του.

Εγινα μέλος του Φορουμ με την ελπίδα ότι θα ήταν μια γόνιμη και παραγωγική ανταλλαγή γνώσεων και απόψεων. Καιρό μετά, ανακαλύπτω ότι έχει γίνει φυτώριο συνομωσιολογικών θεωριών και απίθανων ιστοριών μυστηρίου και φαντασίας.
Πολλές φορές έχω σκεφτεί με λύπη αν υπάρχει ουσιαστικός λόγος που δίνουμε λόγο και συνέχεια σε κάποια θέματα.

Phantom, ο κόσμος δεν πρέπι να τρώει κουτόχορτο, και να μην δέχεται ό,τι χαζομάρα του πασάρουν μερικοί τελείως άσχετοι. Αυτό γίνεται με την πρόσληψη κάποιων βασικών γνώσεων και την ανάπτυξη κριτικής σκέψης, δηλαδή απλής, κοινής λογικής, τουλάχιστον.

Μου φαίνεται ότι αν κάποιος μεταφέρει ό,τι του προσφέρεται είσαι εσύ και όχι αυτός ο οποίος θέλει να σταθεί κριτικά και με κάποιο σκεπτικισμό απέναντι σε αυτό που του φαίνεται παράλογο.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 03 Αύγ 2004 01:36

Προφανώς ο καθένας μας έχει διαφορετικά κριτήρια αξιολόγησης για ότι ακούει ή διαβάζει. Επίσης έχει και διαφορετική αφετηρία, αλλά και διαφορετικά εφόδια. Τα θέματα του μυστηρίου έχουν περιθώριο για γόνιμη συζήτηση, όπως έγραψες κι εσύ αγαπητέ freespirit, φτάνει να υπάρχει και διάθεση να αναγνωρίσουμε πώς δεν τα ξέρουμε όλα και πώς η κάθε πληροφορία πρέπει να είναι αντικείμενο προβληματισμού και σκέψης. Και φυσικά, υπάρχουν κάποιες σταθερές γνώσεις, αρχαιολογικές-ιστορικές και επιστημονικές οι οποίες δεν είναι δυνατό να αμφισβητούνται με το απλό επιχείρημα ότι όλα τα κρύβουν κάποιες συνομωσίες.

Νομίζω πώς το έχω γράψει, ή το έχει γράψει κάποιος άλλος φίλος, αλλά θα το ξαναγράψω. Μου είναι αδύνατο να δεχθώ πώς υπάρχει μία η περισσότερες συνομωσίες που καταφέρνουν να κρατούν μυστικές ιστορίες όπως οι επαφές σε κυβερνητικό επίπεδο με εξωγήινους, μυστικές βάσεις σε άλλους πλανήτες, πολιτισμούς κάτω από την επιφάνεια της Γης και όλες τις συναφείς φαντασιοπληξίες, όταν οι ίδιες κυβερνήσεις αδυνατούν να κρατήσουν κρυφά σκάνδαλα που τις έριξαν ή απείλησαν να τις ρίξουν. Μου είναι επίσης αδύνατο να παρακολουθήσω απαράδεκτους ισχυρισμούς περί ανωτερότητας οποιασδήποτε φυλής, πνευματικής, σωματικής ή άλλης φύσεως. Και τέλος μου είναι αδύνατο να πιστέψω οτιδήποτε ή έστω να αποδεχθώ την πιθανότητα ύπαρξης αλήθειας σε κάποια θεωρία αν αυτή δεν στηρίζεται σε κάποιες ενδείξεις έστω που να αντέχουν σε μια πρώτη κριτική ματιά και σκέψη.

Αγαπητέ Phantom εγώ δε χάφτω κάτι γιατί απλούστατα δεν διατύπωσα κάποια θεωρία. Από εσένα που διατύπωσες διάφορες, τις οποίες προφανώς πιστεύεις, περίμενα να μου παρουσιάσεις επιχειρήματα. Αν το επιχείρημα σου είναι πώς δεν υπάρχουν επιχειρήματα γιατί κάποιοι τα συγκαλύπτουν, λυπάμαι αλλά απλούστατα δε με πείθεις.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 22 Αύγ 2004 14:50

χαχα...Τι ειναι αυτα που γραφετε ρε?Σας βαρεσε η ζεστη...για ηρεμιστε λιγο ρε ορθολογιστες και σκεπτικιστες.Πολυ σοβαρα εχετε παρει τις συζητησεις εδω μεσα.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 22 Αύγ 2004 16:42

Αγαπητέ Alex κανείς δεν πρόκειται να σε πείσει αν εσύ δεν το θέλεις, ούτε είναι υποχρεωμένοι άλλωστε. Πρέπει να ψάξεις μόνος σου πόσα και τι είναι αλήθεια. Μην με παρεξηγείς, το να κάθεσαι πίσω από μια οθόνη και να ζητάς να σου παραθέσουν επιχειρήματα είναι εύκολο. Αν σε ενδιαφέρει τότε στείλε mail, κάνε τηλεφωνήματα, βρες τις «τρύπες» των «χαζών θεωριών» και κάνε αντίλογο. Ή τουλάχιστον πες μας τι δέχεσαι εσύ.

Άβαταρ μέλους
vivident
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από vivident » 22 Αύγ 2004 19:43

Alex δεν είναι προσωπικό. «Το τι πιστεύεις» απευθύνεται σε όλους.

Τι απ’ όλα αυτά είναι ιστορικά ορθό, βάσιμο ή τέλος πάντων άξιο έρευνας. Οι μύθοι; τα κείμενα ιστορικών; αποκλειστικά οι επιστημονικές μελέτες του δικού μας αιώνα; η βίβλος; λίγο απ’ όλα;

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 22 Αύγ 2004 20:59

Από την μια μερικοί τα εξηγούν όλα με βάση το μυστήριο και ότι σε όλα τα θέματα υπάρχει συνωμοσία και συγκάλυψη των πραγματικών γεγονότων και από την άλλη κάποιοι δεν τα δέχονται όλα αυτά, υποστηρίζουν μόνο ότι βλέπουν και τα εξηγούν όλα με βάση την κοινή λογική σαν να είναι ο κόσμος αγγελικά πλασμένος.

Εσείς λοιπόν που υποστηρίζετε απόλυτα τα δύο άκρα θυμηθείτε ότι υπάρχει και η μέση του νήματος. Μήπως τελικά η αλήθεια βρίσκεται εκεί?

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 04 Νοέμ 2004 13:14

vivident έγραψε: Μην με παρεξηγείς, το να κάθεσαι πίσω από μια οθόνη και να ζητάς να σου παραθέσουν επιχειρήματα είναι εύκολο.
Μά νόμιζα ότι εδώ είμαστε για να κουβεντιάσουμε και όχι για να αγορεύει ο καθένας χωρίς να δέχεται και να κάνει ερωτήσεις.,

vivident έγραψε: Ή τουλάχιστον πες μας τι δέχεσαι εσύ.
Για ποιό θέμα;

vivident έγραψε:Τι απ’ όλα αυτά είναι ιστορικά ορθό, βάσιμο ή τέλος πάντων άξιο έρευνας. Οι μύθοι; τα κείμενα ιστορικών; αποκλειστικά οι επιστημονικές μελέτες του δικού μας αιώνα; η βίβλος; λίγο απ’ όλα;
Νομίζω ότι αυτό το αποφασίζει ο καθένας για τον εαυτό του.

Απάντηση