Θεωρίες συνομωσίας, μυστήρια, κοινή λογική και ο Πινόκιο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 07 Ιουν 2004 02:05

Δεν νομίζω να υπάρχει ΄σημερα τουλάχιστον στην Ευρώπη ιερά εξέταση και ευτυχώς όλο και πιο λιγοι έιναι αυτοί ποθ αποδείδουν τα διάφορα φαινόμενα στην οργή του θεού. Σιγουρα δεν ήταν τυχαίο που βάφτισαν την συγκεκριμένη περίοδο αναγέννηση.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 07 Ιουν 2004 13:10

Δεν πρέπει να ξεχνάμε πώς την περίοδο της Αναγέννησης μπορεί μεν να αποδυναμώθηκε η Ιερά ΕΞέταση, όμως ο ρόλος της Καθολικής Εκκλησίας δεν έπαψε να είναι εξίσου σκοτεινός και αρνητικός προς την επιστημονική έρευνα και οτιδήποτε μπορούσε να θέσει σε αμφισβήτηση το δόγμα της.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 07 Ιουν 2004 23:50

NIKO ΕΓΡΑΨΕΣ:
Κατά την γνώμη μου οι ιστορίες με απαγωγές εξωγήινων, πάγκοσμιες κυβερνήσεις, υπερ-ομάδες, είναι ιστοριούλες για να περνανε ευχάριστα οι μεν για να γεμίζουν τις τσέπες τους οι δε.
ΜΑ ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΘΑΟΥΝ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΚΡΥΦΑ. ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ, ΜΟΛΙΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΙΛΑ Η ΓΡΑΦΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΓΡΑΦΙΚΟΣ ΤΣΑΡΛΑΤΑΝΟΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΟΣ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 08 Ιουν 2004 12:25

Μήπως υπερβάλλεις λίγο Phantom και τελικά ποιοί είναι αυτοί που κινούν όλα τα νήματα και μας παίζουν σα μαριονέτες. Μάλλον μας υποτιμάς όλους και μαζί και τον εαυτό σου.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 08 Ιουν 2004 19:27

Φίλοι μου με ενοχλούν οι εξ' αποκαλύψεως αλήθειες, είτε αυτές έχουν να κάνουν με τη δημιουργία του κόσμου, τη θρησκεία και το νόημα της ζωής, είτε με θεωρίες συνομωσίας, μυστήρια του κόσμου και τα συναφή.
Η δική μου λογική και κριτική σκέψη, όποιας ποιότητας κι αν είναι, αυτήν έχω αυτήν εμπιστεύομαι, δε μου επιτρέπει να δέχομαι κάποια πράγματα χωρίς απτές αποδείξεις, ιδίως όταν αυτά αντιστρατεύονται βασικές επιστημονικές γνώσεις, ή ιστορικά δεδομένα αποδεκτά από ιστορικούς διαφορετικών εθνοτήτων, θρησκευτικών και ιδεολογικών παρατάξεων.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 08 Ιουν 2004 20:24

Kate έγραψε:Μήπως υπερβάλλεις λίγο Phantom και τελικά ποιοί είναι αυτοί που κινούν όλα τα νήματα και μας παίζουν σα μαριονέτες. Μάλλον μας υποτιμάς όλους και μαζί και τον εαυτό σου.
Ειναι ολοι αυτοι που σου συντηρουν τα οραματα αλλα ποτε δεν τα τηρουν.
Ειναι ολοι αυτοι που εβαλαν καμερες στους δρομους και σε παρακολουθουν.Ειναι αυτοι που ξεκινανε με το ετσι θελω πολεμους,αυτοι που καθοριζουν ποιος ειναι τρομοκρατης και ποιος οχι.Ειναι ολοι αυτοι που ποτε δεν νοιαστηκανε για σενα.Ειναι ολοι αυτοι που σε βλεπουν ακριβως σαν μια μαριονετα και τιποτα αλλο.Αν τωρα εχεις την εντυπωση οτι μπορεις να αλλαζεις τα δρομενα του κοσμου αλλα και να παρεμβαινεις οπου υπαρχει αδικια και να την αλλαζεις τοτε τι να πω.Εσυ και η Ζαν Νταρκ.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 09 Ιουν 2004 01:58

Τι να πω ρε παιδιά. Πως έιναι δυνατο να πιστεύει καποιος πως μας κυβερνάνε εξωγήινοι; Ευτυχώς υπάρχουν και οι σωτήρες σαν τον Ποδοτα που μας ανοίγουν τα μάτια. Φυσικά πάντα αφιλοκερδός.
Ειναι ολοι αυτοι που σου συντηρουν τα οραματα αλλα ποτε δεν τα τηρουν. Ειναι ολοι αυτοι που εβαλαν καμερες στους δρομους και σε παρακολουθουν.Ειναι αυτοι που ξεκινανε με το ετσι θελω πολεμους,αυτοι που καθοριζουν ποιος ειναι τρομοκρατης και ποιος οχι.Ειναι ολοι αυτοι που ποτε δεν νοιαστηκανε για σενα.Ειναι ολοι αυτοι που σε βλεπουν ακριβως σαν μια μαριονετα και τιποτα αλλο.
Πολυ φοβάμαι smartboy πως τα κινητρα όλων αυτών είναι πιο πεζά(βλέπε οικονομικά συμφέροντα). Αν και δεν θεωρώ τον εαυτό μου μαριονέτα. Νομίζω ειναι υπερβολή να πιστεύεις πως είμαστε μαριονέτες.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 09 Ιουν 2004 11:29

Η αλήθεια είναι πώς μου αρέσουν τα μυστήρια και οι παράξενες ιστορίες και πώς με συναρπάζει να διαβάζω και να κουβεντιάζω γι αυτά. Πιστέυω ότι στα περισσότερα υπάρχει κάποια μικρή ή μεγάλη δόση αλήθειας. Όμως δεν πιστεύω κι εγω στις ακραίες ιστορίες και θεωρίες που μας θέλουν όλους ελεγχόμενους σε στύλ μάτριξ ή κάτι παρόμοιο.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 09 Ιουν 2004 13:13

To να πιστευει καποιος οτι μας κυβερνανε εξωγηινοι μου φαινεται ηλιθιο.Νικο μιας και το ανεφερες εχεις κατι συγκεκριμενο και το λες?Τα οικονομικα συμφεροντα ειναι ενας απο τους λογους δεν ειναι ομως ο βασικος.Ο λογος ειναι η εξουσια και το πως θα αποκτησουν περισσοτερη.Νομιζεις οτι ειναι υπερβολη η λεξη μαριονετα?Αναλογα το πως το εκλαμβανεσαι!Δεν το εννοω με την ατοφια ενοια της λεξης...αλλα οτι εισαι και εσυ ενα πιονι,οπως ολοι μας, κατ'εμε ειναι σιγουρο.Εγω αυτο που βλεπω ειναι μαζες να καθοδηγουνται,να τους πασαρονται προτυπα και διαφημισεις και ολα να αφομοιωνονται πληρως απο τις μαζες.Σκεψου σε τι επιπεδο εχει ερθει ο κοσμος.Σκεψου τι τηλεθεαση εχουν τα παρατραγουδα στη σημερον Ελλαδα και προσπαθησε να κανεις μια συγκριση με την Ελλαδα του Πλατωνα του Αριστοτελη του Σοφοκλη.Τι να λεμε τωρα...αμα χρειαζεται να εξηγουμε και αυτα τοτε να το ριξουμε στο ταβλι.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 10 Ιουν 2004 00:53

To να πιστευει καποιος οτι μας κυβερνανε εξωγηινοι μου φαινεται ηλιθιο.Νικο μιας και το ανεφερες εχεις κατι συγκεκριμενο και το λες?
Χαιρομαι που το λες, την αποψη αυτή είχε ο διακεκριμενος ελληνας ουφολογος Μακης Ποδοτας!

Τα οικονομικα συμφεροντα ειναι ενας απο τους λογους δεν ειναι ομως ο βασικος
Ποιος πιστευεις πως ειναι ο κύριος λόγος; Πάντος στα παραδείγματα που λες δεν βλεπω αλλο λόγο απο τα οικονομικά.

Απάντηση