Θεωρίες συνομωσίας, μυστήρια, κοινή λογική και ο Πινόκιο

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 20 Μάιος 2004 17:35

Τελικά μήπως η αλήθεια είναι τελείως υποκειμενική???

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 20 Μάιος 2004 23:10

Δύσκολη ερώτηση siva κι ακόμα πιο δύσκολη η απάντηση. Υποθέτω πώς εξαρτάται από το θέμα του οποίου την αλήθεια αναζητούμε.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 24 Μάιος 2004 21:45

Όπως είναι γνωστό οι Ταοϊστές πιστεύουν στο Ταο και λένε κάτι πολύ σοφό θέλοντας να ορίσουν αυτό που πιστεύουν:
Ταό ειναι αυτό που όταν προσπαθούμε να το ορίσουμε παύει να είναι Ταο...

Μήπως τελικά με την υπερβολική αναζήτηση της αλήθειας απομακρυνόμαστε περισσότερο?

Άβαταρ μέλους
γιώργοςπήττας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από γιώργοςπήττας » 25 Μάιος 2004 07:41

Η αλήθεια , ασφαλώς και περιέχει πολλά σπέρματα υποκειμενισμού. Αλλά κι αυτό , υποκειμενικό είναι , έχει να κάνει με το είδος της αλήθειας που αναζητάμε κάθε φορά.

Οι θεωρίες συνομωσίας αναπτύχθηκαν μετά τον δεύτερο πόλεμο , μετά τη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι , μέσα στη ζάλη του ψυχρού πολέμου και την παγκόσμια αγωνία για μια επικείμενη πυρηνική εκτροπή με μοιραία αποτελέσματα. Ταυτόχρονα με την έντονη άνθηση των εναλλακτικών κινημάτων εκείνης της εποχής (βλέπε και το αντιπολεμικό για το Βιετνάμ μέσα στο πλαίσιο αυτό ) αναπτύχθηκαν έντονα η συνομωσιολογία και ταυτόχρονα μπήκαν τα θεμέλια για το ασφυκτικό κτίσιμο της κοινωνίας του θεάματος και την πλήρη παθητικοποίηση των ανθρώπων.

Και έχω την αίσθηση πως κάποιοι που εξοργίζονται με τον ορθολογισμό και την κριτική ματιά –όπως ο Phantom για παράδειγμα- θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου πάντα ,
Α) να αποκτήσουν την ευαισθησία και να δουν πως συχνά πίσω από τους σκεπτικιστές υπάρχει μια πολύ πιο ειλικρινής αγωνία για εξεύρεση στοιχείων που να αποδεικνύουν πως πράγματι κάτι υπάρχει εκεί έξω και μας έχει επισκεφθεί κιόλας αλλά και
Β) να εμπλουτίσουν επιτέλους τις αντιδράσεις τους και με μια κάποια οργή για τον απόλυτο ευτελισμό της ανθρώπινης αξιοπρέπειας , έτσι όπως τη βλέπουμε να καταρρακώνεται στα Γκουαντάναμο αυτού του ταλαίπωρου πλανήτη.

Αλλά …σύμπτωση άραγε; Κατά κανόνα όλοι αυτοί που διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους για τα UFO , την Κούφια Γη κλπ μάλλον παραμένουν παγερά (και βαθύτατα αντιδραστικά) αδιάφοροι για τα πραγματικά παιγνίδια της εξουσίας που ξεπερνούν σε κυνισμό όλες μαζί τις αποδραστικές και βολικές θεωρίες συνωμοσίας.

Ναι. Το μέλλον του Ανθρώπου , είναι τα άστρα και μάλιστα η «επιστροφή» σε αυτά. Αλλά πρώτα πρέπει να ξεκολλήσει από τη λάσπη.
αύριο , είναι πολύ σημαντική μέρα. μην το ξεχνάς , είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 26 Μάιος 2004 14:29

Γιωργο καλως ηρθες και απο εμενα.

Μια φορα επιασα συζητηση με εναν συγγραφεα σε ενα τραινο...Μου ειπε κατι που οντως ποτε δεν ειχα παρατηρησει μεχρι τοτε.Μου ειπε για να ενα λαθος η ασαφεια,ισως.Η λεξη ΑΛΗΘΕΙΑ προερχεται απο το στερητικο Α και εχει ως ριζα την ληθη,δηλαδη Α-ΛΗΘΗ-Α.....Ολοι πιστευω καταλαβαινουμε οτι ετσι το νοημα της λεξης αλλαζει.....Το σωστο μου ειχε πει θα ηταν η λεξη να λεγοταν ΑΛΑΘΕΙΑ(α-λαθος) =δηλ. αυτο που δεν εχει λαθος.......Πραγματικα μου εκανε εντυπωση πως και δεν το ειχα παρατηρησει και εγω ο ιδιος....Και μου ειπε οτι πλεον σχεδον κανεις δεν γνωριζει την ελληνικη γλωσσα και τις πολλες παγιδες που κρυβει για εναν που δεν γνωριζει τις ριζες των λεξεων καθως ακομα και αρχαια ελληνικα.Παντως εμενα προσωπικα μου εκανε μεγαλη εντυπωση αυτα που μου ειπε....με εκανε να καταλαβω οτι και τα στανταρ πραγματα που εχουμε στο μυαλο μας....αν τα σκεφτουμε λιγο και τα αντιμετωπισουμε εκ μηδενικης βασης πιθανοτατα να εχουμε και πολυ καλυτερα συμπερασματα.

Γιωργο οσον αφορα αυτα που ειπες δεν θα διαφωνισω σε κατι απλα να συμπληρωσω κατι...Οτι ο ορθολογισμος ειναι μια ''εφευρεση'' επειδη ο ανθρωπος ειναι ατελης,να χρησιμοποιει την λογικη για να εχει οσον το δυνατο λιγοτερες πιθανοτητες και ποσοστα λαθους....Αυτο απο μονο του αφηνει να εννοηθει οτι δεν ειναι και παντα σωστο,διοτι η ορθη λογικη φτανει μεχρι ενα σημειο,μεχρι ενα σημειο φτανουν οι δυνατοτητες της.Ποσοι φιλοσοφοι της αρχαιοτητας μιλησαν για την ''υπερβολη''?Και οτι μεσα απο αυτην καταφεραν να ανακαλυψουν πραγματα που δεν γνωριζαν?

Και δεν νομιζω οτι οσοι πιστευουν σε ατια,κουφια γη και τα λοιπα δεν νοιαζονται και για προβληματα του τυπου Γκουανταναμο,καθως και για τα τεκτενομενα,δεν μπορεις να το στηριξεις καπου αυτο που λες,αρα μαλλον ειναι αστοχο.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 28 Μάιος 2004 14:39

ΚΟΙΤΑΞΕ ΓΙΩΡΓΟ ΔΕΝ ΕΚΝΕΥΡΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟ, ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΙΖΟΥΝ ΠΑΝΤΟΓΝΩΣΤΕΣ ΚΑΙ ΠΙΣΤΥΕΟΥΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΝ ΟΛΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΞΟΡΓΙΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΗ ΘΕΣΗ ΜΕΡΙΚΩΝ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΩΝ ΠΟΥ ΕΙΡΩΝΕΥΟΝΤΑΙ ΟΣΟΥΣ ΠΙΣΤΥΕΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΞΗΓΗΣΗΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΣΟΥ:
Αλλά …σύμπτωση άραγε; Κατά κανόνα όλοι αυτοί που διαρρηγνύουν τα ιμάτια τους για τα UFO , την Κούφια Γη κλπ μάλλον παραμένουν παγερά (και βαθύτατα αντιδραστικά) αδιάφοροι για τα πραγματικά παιγνίδια της εξουσίας που ξεπερνούν σε κυνισμό όλες μαζί τις αποδραστικές και βολικές θεωρίες συνωμοσίας
ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ. ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ UFO ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ ΒΑΣΑΝΙΖΟΥΝ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΙΡΑΚ? ΑΛΛΟ ΤΟ ΕΝΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΑΛΛΟ. ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΝΑ ΤΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΠΟΘΕΤΗΘΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ.
Αναζητητής της Αλήθειας

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 28 Μάιος 2004 17:01

Smartboy δεν καταλαβα πως απο τη ληθη ο συγγραφεας κατεληξε στο αλαθητος. Περισσοτερο θα μου πηγαινε ως 'αυτος που δεν ξεχνα', αρα η 'αληθεια' μεταφραζεται ως 'διατηρηση στη μνημη μας'
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 31 Μάιος 2004 02:23

feanor έγραψε:Smartboy δεν καταλαβα πως απο τη ληθη ο συγγραφεας κατεληξε στο αλαθητος. Περισσοτερο θα μου πηγαινε ως 'αυτος που δεν ξεχνα', αρα η 'αληθεια' μεταφραζεται ως 'διατηρηση στη μνημη μας'
Feanor ο συγγραφεας μου μιλησε για λαθος ερμηνεια,αφου η ριζα της λεξης εχει αλλη σημασια(πιστευω ειναι αντιληπτο ετσι?)

δηλ. ΑΛΗΘΕΙΑ=αυτος που δεν ξεχνα,οπως ειπες

και ΑΛΑΘΕΙΑ=αυτο που δεν εχει λαθος...αρα αυτο που ειναι σωστο!!

μαλλον δικιο δεν εχει ο παραξενος συγγραφεας που ειχα γνωρισει?
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 31 Μάιος 2004 07:05

Τελικά ήθελα δεν ήθελα ξενύχτισα σήμερα γράφοντας στο Forum.

Αυτο που θα ήθελα να πω εγώ είναι η περίοδος της Ιστορίας που ονομάζεται Αναγέννηση χαρακτηρίζεται απο το το γεγονός ότι οι άνθρωποι έπαψαν να είναι θρησκόλυπτοι και κατάλαβαν πως τα διάφορα φαινόμενα δεν οφείλονται στην οργή του θεού ή σε κάποια άλλη μαγική δύναμη. Οι άνθρωποι έπαψαν να πιστεύουν σε μάγους, αλχημιστές, τραρλατάνους και άκουσαν επιτέλους τους επιστήμονες.

Η επιστήμη θα δώσει τις σωστές απαντήσεις και αυτό που σήμερα είναι μυστήριο αύριο θα είναι επιστημονικό κεκτιμένο.

Όσον αφορά τις διάφορες συνομοσίες, όπως φαίνεται και απο αρχεία μυστικών υπηρεσιών που έρχονται στην δημοσιότητα, αφορούν κυρίως την δημιουργία νέων όπλων, τρόποι κατασκοπείας, ανατροπές κυβερνήσεων κ.ο.κ Κατά την γνώμη μου οι ιστορίες με απαγωγές εξωγήινων, πάγκοσμιες κυβερνήσεις, υπερ-ομάδες, είναι ιστοριούλες για να περνανε ευχάριστα οι μεν για να γεμίζουν τις τσέπες τους οι δε.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 05 Ιουν 2004 12:52

Αναγέννηση βάφτισαν τη συγκεκριμένη περίοδο, δε νομίζω ότι ήταν και στην πραγματικότητα κα σίγουρα δε απάλαξε τους ανθρώπους από τις θρησκοληψίες, αυτό το βλέπουμε και σήμερα.

Απάντηση