ΟΜΑΔΑ Ε(έψιλον)

Απάντηση

Τί είναι τελικά η περίφημη ομάδα Ε;

Ένα παραμύθι
344
88%
Ένας σύλλογος νοσταλγών του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού
15
4%
Μια μυστική οργάνωση με σημαντικούς πόρους και μέσα
20
5%
Μια παντοδύναμη μυστική οργάνωση, της οποίας οι διασυνδέσεις εκτείνονται και πέρα από τα όρια του πλανήτη
13
3%

Σύνολο ψήφων: 392

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 26 Οκτ 2005 00:03

Καταρχάς οφείλω να ομολογήσω προσθετικά, φίλοι, ότι η γνώση μου περί της ομάδος αυτής περιορίζεται στα πολύ-πολύ στοιχειώδη & επιδερμικά -αν κάνω λάθος διορθώστε με: οργιώδης συνομωσιολογία κι επιστημονικός ανορθολογισμός που καταλήγουν σε αρχαιόπληκτο, ολοκληρωτικό εθνοφυλετισμό του στυλ "η ιστορία της ανθρωπότητας είναι η ιστορία των Ελλήνων".

Το προηγούμενο σχόλιο λοιπόν ήταν μια αδέξια προσπάθεια να ιχνηλατίσουμε πίσω από το φαινόμενο της ομάδας αυτής. Να δούμε τι εκφράζει βαθύτερα και από που πηγάζει φιλοσοφικά, στον χώρο των ιδεών. Υπό αυτή την έννοια νομίζω ότι η ομάδα Ε εντάσσεται στον ευρύτερο εγχείρημα οικοδόμησης νεφελωδών δοξασιών με αρχαιοελληνικό επίχρυσμα και σαφέστατες παραπομπές στον χώρο της νέας εποχής.

Αυτή νομίζω ότι μια στρεβλή προσπάθεια επανακάλυψης και επανασύνδεσης με την διαχρονική μας ταυτότητα, την Ελληνικότητά μας, την οποία η ιδεολογία του εκσυγχρονισμού πιστεύω ότι μαζί με οποιαδήποτε αναφορά σε ο,τιδήποτε εθνικό ή πατριωτικό είχε θέσει σε δεύτερο πλάνο, αν όχι στο περιθώριο.
Λάθε βιώσας

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 26 Οκτ 2005 16:02

Η ομάδα Ε μπορεί να θεωρηθεί οτι έχει σκοπό να μας στρέψει το ενδιαφέρον στην αρχαία μας ιστορία. Αλλά το κάνει με ανορθόδοξο τρόπο που αντί να πετύχει κάτι καλό χειροτερεύει τα πράγματα πολύ περισσότερο. Και αντί να πλησιάσουμε την πηγή πάμε πολύ μακριά της, τα αποτελέσματα το δείχνουν, απο την στιγμή που δέν γίνονται καθόλου πιστευτοί στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.
Οι αναφορές για UFO, διαστημόπλοια και άλλα παρόμοια δημιουργούν στον κόσμο την εντύπωση δικιολογημένα οτι πρόκειται για σενάρια επιστημονικής φαντασίας παρά για κάτι που έγινε στην πραγματικότητα.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 01 Ιαν 2006 22:36

smartboy η επιστροφη! :lol:
Δεν εχω να προσθεσω κατι σε αυτα που εχω πει.
Απλα χαιρετισματα πολλα σε αυτους που διαβασαν και διασταυρωσαν αυτα που πριν απο καιρο εγραφα στο φορουμ.Οσοι δεν πειστηκαν απο τους Αρχαιους πατερες,σιγα μην πειθοταν απο εμενα.Ελπιζω οσα εγραψα να αποτελεσαν εναυσμα για Μελετη και Ψαξιμο.
Το αν ομαδα Ε υπαρχει θα το δειξει ο χρονος.
Απλα μην ειστε ''απιστοι θωμαδες''...
ΣΕΒΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΝ ΤΗΝ ΣΑΛΠΙΓΓΑ.

Χαιρετισματα πολλα και Καλη χρονια απο τον Ηλεκτρονικο Τρομοκρατη(SMARTBOY).
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Μαρ 2006 15:14

smartboy έγραψε:Το αν ομαδα Ε υπαρχει θα το δειξει ο χρονος.
Έ θέλει 5-6 χιλιάδες χρόνια ακόμα για δείξει, το καλό το πράγμα αργεί να γίνει. Ως τότε όλο και κάποιοι θα βγάζουν τα προς το ζειν συγγράφοντας βαρυσήμαντα συγγράμματα και κακοποιώντας τους δύσμοιρους αρχαίους συγγραφείς. Ευτυχώς αυτοί έφυγαν νωρίς.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 27 Απρ 2006 21:22

Κακός έγραψε:
smartboy έγραψε:Το αν ομαδα Ε υπαρχει θα το δειξει ο χρονος.
Έ θέλει 5-6 χιλιάδες χρόνια ακόμα για δείξει, το καλό το πράγμα αργεί να γίνει. Ως τότε όλο και κάποιοι θα βγάζουν τα προς το ζειν συγγράφοντας βαρυσήμαντα συγγράμματα και κακοποιώντας τους δύσμοιρους αρχαίους συγγραφείς. Ευτυχώς αυτοί έφυγαν νωρίς.
κακε εγω ειμαι καλος.Και τον Ιησου αλλοι τον περιμεναν χιλιαδες χρονια.Δεν μου λεει κατι αυτο που μου λες.Αυτοι δεν φυγαν νωρις.....μειναν στην ιστορια εσ αει.Νωρις φυγαν οι νεοελληνες που ζησαν απλα για να αντιγραψουν το δυτικο τροπο ζωης και να ειναι χαρουμενοι χορευοντας στα μπουζουκια.

ΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ=ΠΑΙΔΕΙΑ=ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 28 Απρ 2006 22:15

Αιχμηρός και πάλι ο smartboy!με κέραιες τοποθετήσεις πάντα!Αλλά ρε κακέ τι μας λές για το ότι το καλό πράμα αργεί να γήνει :!: Ελεος.τι είναι φαγητό :?: :!: Θέλει λέει 5-6 χρόνια λέει για να δείξει.Μήπως σου έστειλαν mms που να τους δήχνει κάπου στο Σύμπαν κάβαλα στα ασημένια αστρόπολοια και να λένε ότι ερχώμαστε άνθρωποι.Ερχώμαστε και θα φτάσουμε σε 5-6 χρόνια περίπου :!: Αν έχεις τέτοιες δυνατότες και αυτους τους φίλους τότε πάω πάσο.Αλλά αυτο δεν συμβαίνει!Μάλλον συμβαίνει κάποια εκτίμηση σου πιθανόν λανθασμένη και κάποιες πληροφορίες παρερμηνεμένες που σε μπέρδευψαν!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 01 Μάιος 2006 07:03

Δεν μου λεει κατι αυτο που μου λες.Αυτοι δεν φυγαν νωρις.....μειναν στην ιστορια εσ αει.Νωρις φυγαν οι νεοελληνες που ζησαν απλα για να αντιγραψουν το δυτικο τροπο ζωης και να ειναι χαρουμενοι χορευοντας στα μπουζουκια.
Σωστά φίλε smartboy, αυτοί δέν φύγαν ποτέ μείναν στην ιστορία αιώνια και οι Ευρωπαίοι αυτούς αντέγραψαν. Οι νεοΈλληνες αντιγράφοντας τους Ευρωπαίους κατάντησαν κακόγουστοι αντιγραφείς των αντιγραφέων.
Και όσον αφορά αυτούς που περιμένουν τους Έψιλον έστω και άν δέν έχει αποδειχτεί που υπάρχουν πού το βλέπετε το τόσο περίεργο? Όλοι κάποιους περιμένουν που δέν έρχονται ποτέ. Εδώ βλέπετε άλλους να περιμένουν τον Ιαχωβά, καλύτερος είναι αυτός, ή μήπως έχει αποδειχτεί οτι υπάρχει???

Άβαταρ μέλους
ΗΡΑΚΛΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΗΡΑΚΛΗΣ » 02 Μάιος 2006 11:10

ΨΑΞΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΑΠΑΝΤΗΣΗ

ΕΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ( Ε ) ΤΟΤΕ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ
ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΟΥΜΕ .ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΣΥΝΕΧΗ
ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΗ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ
ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ .

ΕΑΝ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΟΜΑΔΑ ( Ε ) . ΑΛΛΑ ΘΑ ΘΕΛΑΤΕ
ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΗΣΑΣΤΕ ΝΟΣΤΑΛΓΟΙ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ Η
ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΤΟΤΕ ΠΑΛΕΨΤΕ
ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΣΤΕ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ
ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΟΥΜΕ ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΔΥΝΑΤΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ .

diinekis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από diinekis » 02 Ιούλ 2006 02:47

Δεν με απασχόλησε ποτέ το ζήτημα που συζητάτε κύριοι. Απλά επειδή κάπου αλλού διάβασα τις αποψεις του Ποσειδων και μου άρεσαν πέρασα και από εδώ, να δω τι λέει γενικότερα.
Μην ασχολείστε με ομάδες Ε. Δεν βγαίνει τίποτα.Απλά αν αγαπάτε το Ελληνικό πνεύμα να είστε έτοιμοι πάντα να πολεμήσετε γι'αυτό. Αν έρθουν και οι Ε και είναι όντως τόσο καλοί και άγιοι άνθρωποι, πολεμήστε και παρέα.
Αυτά και όπως είπε και ο Ηρακλής κάντε ανάγνωση της Αρχαίας Ελλάδας. Αφήστε τις αηδίες για τους Ε που διαβάζεται! Σας τρώνε χρόνο από την μελέτη της αρχαίας Ελλάδος, την οποία εσείς που διαβάζεται για τους Ε, μπορεί να μην την έχεται μελετήσει και ποτέ σωστά.
Με αν και μπορεί και διότι δεν γίνεται τίποτα!

Άβαταρ μέλους
zeus52
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από zeus52 » 12 Ιούλ 2006 19:59

Γεια σας φιλοι
Αν και ειμαι παλιο μελος του Φορουμ, δεν ειμαι τακτικο...
Διαβασα με προσοχη ολα οσα γραψατε και θα σταθω σε ενα σημειο, το οποιο ειναι το εξης :
Προκειτε για τον Χριστο....από ότι εχω διαβασει τον καιρο που γεννηθηκε ο Χριστος, κατα την χριστιανικη θρησκεια,στην Βηθλεεμ της Ιουδαιας, στην Ελλαδα γεννηθηκε ο Απολλωνιος Τυανεας ακριβως με τρον ιδιο τροπο που γεννηθηκε και ο Χριστος και στην συνεχεια και οι δυο εκαναν ακριβως τα ιδια πραγματα περιπου...
Μηπως λεω μηπως Απολλωνιος Τυανευς=Χριστος, Ιησους, Εμμανουηλ?
Και για καποιον λογο....?....επικρατησε το δεύτερο ονομα αντι του πρωτου?
Αυτα και σιγουρα καποιος θα εχει μελετησει κατι περισσοτερο για να με διαφωτισει...
Ευχαριστω

Απάντηση