ΟΜΑΔΑ Ε(έψιλον)

Απάντηση

Τί είναι τελικά η περίφημη ομάδα Ε;

Ένα παραμύθι
344
88%
Ένας σύλλογος νοσταλγών του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού
15
4%
Μια μυστική οργάνωση με σημαντικούς πόρους και μέσα
20
5%
Μια παντοδύναμη μυστική οργάνωση, της οποίας οι διασυνδέσεις εκτείνονται και πέρα από τα όρια του πλανήτη
13
3%

Σύνολο ψήφων: 392

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 22 Μαρ 2005 20:08

ΚΑΛΑ ΡΕ ΠΑΡΜΕΝΙΩΝ ΜΟΝΟ ΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ALEX ΕΙΔΕΣ? Ο SMARTBOY ΕΧΕΙ ΓΡΑΨΕΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΒΙΒΛΙΟ ΜΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΣΤΑ ΑΡΧΑΙΑ ΚΕΙΜΕΝΑ, ΑΥΤΑ ΔΕ ΣΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙΠΟΤΑ?

ΓΙΑ ΠΕΣ ΜΑ ΡΕ ΚΑΚΕ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΜΑΣ ΘΕΩΡΕΙΣ:
ΑΝΟΗΤΟΥΣ
ΗΜΙΜΑΘΕΙΣ
ΕΥΠΙΣΤΟΥΣ

Η ΤΙ ΑΛΛΟ?
Αναζητητής της Αλήθειας

uncencored
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από uncencored » 30 Αύγ 2005 00:21

Γειά σας!!!

Βασικά καλύτερα να σας κάνω γνωστό οτι δεν παίρνω το μέρος ούτε των μ(Ε)ν ούτε των δε.

Έμαθα να πιστεύω μόνο ότι εγώ καταλαβαίνω (δέχομαι απόψεις άλλων αλλά δεν τις ακολουθώ κιόλας) κι έτσι θα ήθελα να πώ μερικά πραγματάκια:

Για τους μ(Ε)ν:

Πώς είναι δυνατόν ρε παιδιά να στηρίζετε τις απόψεις σας σε κείμενα χριστιανικά; Η θρησκεία που κατάφερε να καταστρέψει το "πνεύμα";

Μία οργάνωση σαν τους Ε που κατάφερε να μείνει κρυφή σε εποχές με εχθρούς τους Τούρκους, τους Πέρσες κτλ κτλ δεν πιστεύω να διάλεγε τον κάθε Κεραμυδά ή κρεμμύδα ή οτι να ναι άτομα να την κάνει γνωστή.

Τελικά το στύλ της οργάνωσης μου θυμίζει τις μασωνικές στοές. Γιατί; Μετά απο τον θάνατο μεγάλων ανθρώπων ή μετά απο τρομερές καταστροφές βγαίνουμε και λέμε:

Ο Λιαντίνης; (εξαιρετικός καθηγητής) Μέλος της ομάδας μας
Ο Παπανδρέου ; Κι αυτός μέλος μας.
Οι πύργοι στην Αμερική ; Μπεβατρον

κτλ κτλ κτλ

Η ιστορία με την ομάδα Ε έγινε μόδα : www.liako.gr

Για τους δε:

Η ιστορία που μαθαίνουμε είναι μισή (Προσωπική άποψη και δεν περιμένω να συμφωνήσει κανείς). ¶ρα μην κολλάτε τόσο σε αποδείξεις κτλ κτλ

Δεν δέχομαι οτι είμαι απόγονος πηθίκων.

Δεν δέχομαι τον Αδάμ και την Έυα όπως μου τους δίνουν.

Πόσα ναρκωτικά έπρεπε να παίρνουν οι αρχαίοι ΟΛΩΝ των πολιτισμών για να οραματιστούν πράγματα που δεν υπήρχαν ΠΧ διαστημόπλοια κτλ κτλ;;

Ο αστροναύτης που είχα δεί σκαλιστό σε πέτρα σε μερικά βιβλία τι ήταν;

Όταν υπάρχουν αναφορές στον Ερμή οτι πετούσε πάνω σε ένα βέλος τι σημαίνουν;;

Ο Τάλως ήταν πραγματικός ή προιόν κόκας;

Ο απο μηχανής θεός γιατί όνομάστηκε έτσι;

Ο Λουκιανός που μας εξιστόρησε τον πόλεμο των άστρων βγήκε απο την Ιθάκη;

Γιατί αυτή η σελίδα δεν επιτρέπεται να την δώ όταν συνδέομαι με το σχολικό δίκτυο;;

http://www.blackstate.gr/E.htm

Ναί περιέχει την λέξη black αλλά η σελίδα www.blackhumour.gr ανοίγει κανονικά

--------------------------------------

Αυτά... Δεν ξέρω τι άποψη να σχηματίσω για την Ομάδα Ε, για τον Ολυμπιακό του Ριβάλντο και για την ομάδα σχεδιαστών κινουμένων σχεδίων στην Ντίσνευ πια!!

Δεν ξέρω αν χάλασα μια όμορφη συζήτηση ή αν την έκανα ομορφότερη... Γενικά μου αρέσει που είμαι Έλληνας και δεν χάφτω ότι να ναι αλλά έχω τα αυτιά μου ανοιχτά σε οτιδήποτε :wink: :wink:

Αυτό φίλοι μου είναι Έλληνας --> βλέπε άκου κρίνε
Αυτό είναι βλακεία ---> Πίστευε και μη ερεύνα

Άβαταρ μέλους
αλεξης
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από αλεξης » 03 Σεπ 2005 04:20

ωραιος φιλε καλα τα εχωσες. εχω και εγω απο καιρο βαρεθει ολο αυτο το ψεμα(προσωπικα) για την ομαδα Ε.
μηπως ειναι μια καλυψη για να μην ανχωνομαστε?
μηπως ειναι κατι σαν τη φιλικη εταιρια?
αμα υπαρχει γιατι δεν βοηθαει?
γιατι δεν κανει τη χωρα γιγαντα?και μας εχει να ημαστε τσιρακια.
ολα βασιζονται στο σχεδιο Του.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Σεπ 2005 12:40

Ξέχασες κάτι:
μήπως κάποιοι βγάζουν φράγκα από τα κορόιδα?

Enas_alla_lewn
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Enas_alla_lewn » 12 Οκτ 2005 04:21

Ρε παιδιά είναι δυνατόν ένας νοήμον άνθρωπος να πιστεύει ότι γράφουν ένα μάτσο τρελοί; Αυτοι είναι για δέσιμο.

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 13 Οκτ 2005 17:06

Σωστό φίλε ..λέοντα, αλλά στην Ελλάδα τις τελευταίες δεκαετίες έλαβαν χώρα κάποιες εξελίξεις, οι οποίες οδήγησαν στη εκκόλαψη του φιανομένου του νεοπαγανισμού ή της "αρχαιολατρείας", καθώς και συμπολίτες μας να παρακολουθούν με κάποιο ενδιαφέρον τέτοιους κραυγαλέους ανορθολογισμούς τύπου ομάδας Ε.

Υ.Γ.
Οι 24 φίλοι (28%!) που εμφανίζονται να ψήφισαν ότι ο "Ε" είναι κάτι ..μη-αστείο, το εννοουν;!
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 21 Οκτ 2005 01:11

Καλό θα ήταν να ενημερώσεις και όλους εμάς που δεν γνωρίζουμε αυτές τις εξελίξεις και το περιεχόμενο αυτών φίλε ΝΟΥ.

Θα βοηθήσει στη συνέχεια της κουβέντας, η οποία όσο προχωράει στερείται επιχειρημάτων..

Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nous » 24 Οκτ 2005 10:43

Τις τελευταίες 2-3 δεκαετίες η κυρίαρχη ιδεολογία στην χώρα μας εξοβέλισε την παράδοση και το παρελθόν μας ως δήθεν αναχρονιστικό ή οπισθοδρομικό. Και σε υπέρτατη αξία ανήγαγε τον (και) πολιτισμικό μιμητισμό. Να φτάσουμε την προοδευμένη Ευρώπη κλπ. Και βέβαια αυτή η τάση έχει πολλά σωστά σημεία, όταν όμως φτάνει στην ακρότητα της αρνήσεως & καταπολεμήσεως της ταυτότητάς μας τότε εκτιμώ ότι σαφώς εξωκύλει. ;)

Αυτή η ιδεολογική στροφή εκφράστηκε πρακτικά με αποφάσεις στην παιδεία όπως η κατάργηση της ιστορικής ορθογραφίας (πολυτονικό), ο υποβιβασμός της διδασκαλίας των αρχαίων ελληνικών, ο παραγκωνισμός της ιστορίας μας. Τα αποτελέσματα νομίζω ότι ήταν οικτρά και τα βλέπουμε γύρω μας.

Όμως συχνά ό,τι πετάς από την πόρτα επιστρέφει από το παράθυρο. Και π.χ. την Ιστορία θα την αντικαταστήσει η παραϊστορία. Και τούτη η παραϊστορία θα εξελιχθεί σε ανορθολογική ιδεολογία μιας υστερικής πατριδολαγνείας. Σε αυτό το πλαίσιο νομίζω ότι εντάσσεται και η ομάδα Ε.
Υ.Γ.
Αυτό το θέμα δεν θα ταίριαζε καλύτερα στα "Μυστήρια & Παράξενα";
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 25 Οκτ 2005 03:17

Ίσως και να μπορούσε να ενταχθεί και σε άλλη κατηγορία θεμάτων η παρούσα συζήτηση, αλλά αυτό είναι το λιγότερο.
Αυτή η ιδεολογική στροφή εκφράστηκε πρακτικά με αποφάσεις στην παιδεία όπως η κατάργηση της ιστορικής ορθογραφίας (πολυτονικό), ο υποβιβασμός της διδασκαλίας των αρχαίων ελληνικών, ο παραγκωνισμός της ιστορίας μας. Τα αποτελέσματα νομίζω ότι ήταν οικτρά και τα βλέπουμε γύρω μας
Δεν θα μπορούσα να συμφωνώ περισσότερο μα αυτήν την άποψη, αλλα δεν μπορώ να δεχτώ ότι είναι και αιτία για την ανάπτυξη της (παρά)φιλολογίας γύρω από την ομάδα Ε.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από ΠΟΣΕΙΔΩΝ » 25 Οκτ 2005 06:51

Σωστός ο nous συμφωνώ και εγώ μαζί του οτι όλα τα φαινόμενα που περιέγραψε είναι πραγματικότητα. Με την κατάργηση του πολυτονικού άρχισε πραγματικά κατακόρυφη κάθοδος σε όλα τα επίπεδα. Ο παραγκωνισμός της ιστορίας μας άσχετα άν τον τελευταίο καιρό επιδυνώθηκε η κατάσταση υπήρχε πάντοτε.
Και δημιουργούνται καταστάσεις ώστε η αντίδραση σε αυτές να δημιουργεί φαινόμενα πατριδοκάπηλης υστερίας, ή και αδικιολόγητου μίσους σε οτιδήποτε το μή Ελληνικό. Αυτό συμβαίνει σε πολλούς απο μάς τα τελευταία χρόνια αλλά όπως λέει ο μιχάλης δέν έχει ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με την Ομάδα Έψιλον.
Η ιστορία είναι πολύ παλιά, τέτοιες οργανώσεις δέν εμφανίζονται ξεκάρφωτα απο την μιά στιγμή στην άλλη. Εγώ την απορίπτω γιατί δέν υπάρχει καμιά αρχαία πηγή σχετικά με την συγκεκριμένη ομάδα. Αλλά η ομάδα αυτή έχει γίνει πιά το κυριότερο μέσο έκφρασης πολλών σύγχρονων αρνητικών φαινομένων.

Απάντηση