ΟΜΑΔΑ Ε(έψιλον)

Απάντηση

Τί είναι τελικά η περίφημη ομάδα Ε;

Ένα παραμύθι
344
88%
Ένας σύλλογος νοσταλγών του Αρχαίου Ελληνικού Πολιτισμού
15
4%
Μια μυστική οργάνωση με σημαντικούς πόρους και μέσα
20
5%
Μια παντοδύναμη μυστική οργάνωση, της οποίας οι διασυνδέσεις εκτείνονται και πέρα από τα όρια του πλανήτη
13
3%

Σύνολο ψήφων: 392

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 12 Ιούλ 2006 21:26

Ισως να έχει δίκιο zeus52 αλλά ποια η σχέση αυτών με τους Ε ?
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
zeus52
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από zeus52 » 12 Ιούλ 2006 21:34

Ο Απολλωνιος ηταν-ειναι Ελλανιος. Ελλανιοι ειναι και οι Ε ή κανω λαθος?

Ζήνων
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ζήνων » 13 Ιούλ 2006 09:58

zeus52 έγραψε:

<<...από ότι εχω διαβασει τον καιρο που γεννηθηκε ο Χριστος, κατα την χριστιανικη θρησκεια,στην Βηθλεεμ της Ιουδαιας, στην Ελλαδα γεννηθηκε ο Απολλωνιος Τυανεας ακριβως με τρον ιδιο τροπο που γεννηθηκε και ο Χριστος και στην συνεχεια και οι δυο εκαναν ακριβως τα ιδια πραγματα περιπου...
Μηπως λεω μηπως Απολλωνιος Τυανευς=Χριστος, Ιησους, Εμμανουηλ?
Και για καποιον λογο....?....επικρατησε το δεύτερο ονομα αντι του πρωτου?
Αυτα και σιγουρα καποιος θα εχει μελετησει κατι περισσοτερο για να με διαφωτισει... >>

Καλημέρα στην συντροφιά
κατ` αρχάς ο Απολλώνιος ο Τυανεύς δεν γεννήθηκε στην ελληνική χερσόνησο αλλά στα Τύανα της νοτιοδυτικής Μ.Ασίας, πόλη πανάρχαια που οι Χετταίοι ονόμαζαν Τουβάνουβα.
Κατά δεύτερον δεν γεννήθηκε με τον ίδιο τρόπο αν και σαφώς υπάρχουν ομοιότητες.
Και τρίτον, ναι δίδαξαν κι οι δυό κι έκαναν θαύματα, αλλά γιά την δράση/διδασκαλία τους δικάστηκαν ο μεν ο Χριστός επί τόπου -και καταδικάστηκε- ενώ ο Απολλώνιος στην Ρώμη , όπου ταξίδεψε αυτοβούλως ,και όπου αντίθετα με τον Χριστό αθωώθηκε.
Επιπλέον ο Απολώνιος ουδέποτε δήλωσε ο ίδιος θεός ή υιός θεού (απ` ότι θυμάμαι), κι ούτε υπάρχουν αναφορές γιά ταξίδια του - ενήλικου- Χριστού σε Αίγυπτο και Ινδία- αν και γιά να είμαστε κοντά στην αλήθεια, το ταξίδι που περιγράφει ο Φιλόστρατος στην Ινδία αμφισβητείται από σύγχρονους μελετητές.

γιά όποιον ενδιαφέρεται υπάρχουν στα ελληνικά τα βιβλία
Τα ες Τυανέα Απολλώνιο, Φιλόστρατος, εκδ Κάκτος
Απολλώνιος ο Τυανεύς , Κιτρινιάρης Κ.Ε., εκδ, Εκάτη
Απολλώνιος ο Τυανεύς , Maria Dzielska, εκδ Ενάλιος
Απολλώνιος ο Τυανέας και Ιησούς, Jean-Louis Bernard, εκδ Κυβέλη
Θεός στη Γη, Απολλώνιος Τυανεύς, Γεράσιμος Καλογεράκης. εκδ Δίον

Διάβασα τα τέσσερα πρώτα. Μου άρεσαν τα τρία πρώτα.

Άβαταρ μέλους
ΝΗΛΕΦΩΣ
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από ΝΗΛΕΦΩΣ » 20 Νοέμ 2007 20:14

Γεια σας παιδια ειμαι και εγω αλλο ενα καινουριο μελος και θα καταθεσω και τη δικη μου αποψη επι του θεματος αυτου.

1) Πρωτα απ΄ολα σιγουρα δεν υπαρχει κανεις που να ειναι απολυτα βεβαιος για το αν υπαρχει ή οχι ομαδα Ε
2) Αν υποθεσουμε οτι οντως υφισταται ομαδα Ε. Για ποιο λογο να αποκαλυψει την υπαρξη της και τη ταυτοτητα της;
3) Αν υπαρχει δεν πιστευω οτι εχει ως σκοπο της την πολιτικη,οικονομικη και γενικοτερη ανορθωση της Ελλαδος, με αποτερο σκοπο απλως και μονο να αντικαταστησει τον ηγετικο, παγκοσμιο ρολο που κατεχουν οι Η.Π.Α. και δεν πιστευω οτι καποιος εδω μεσα επιθυμει κατι τετοιο.Αρα για να μη γινει κατι τετοιο το πιθανοτερο ειναι (εγω αυτο θα εκανα) να περιμενει αυτη η χωρα επιτελους να μορφωθει σωστα, να εχει τη γνωση με λιγα λογια, ωστε οταν ερθει η ωρα να μην εξελιχθουμε σε αντιΑμερικη αλλα σε μια χωρα που θα παραγει πολιτισμο και θα μεταδιδει τις γνωσεις της στις υπολοιπες "υποαναπτυκτες" χωρες.

Σ'αυτο το σημειο να δωσω τα συγχαρητηρια μου στον SMARTBOY οχι τοσο για τις αποψεις αλλα για την ερευνα που εκανε και για τισ πληροφοριες που κατεθεσε.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 20 Νοέμ 2007 22:26

ΝΗΛΕΦΩΣ έγραψε:3) Αν υπαρχει δεν πιστευω οτι εχει ως σκοπο της την πολιτικη,οικονομικη και γενικοτερη ανορθωση της Ελλαδος, με αποτερο σκοπο απλως και μονο να αντικαταστησει τον ηγετικο, παγκοσμιο ρολο που κατεχουν οι Η.Π.Α. και δεν πιστευω οτι καποιος εδω μεσα επιθυμει κατι τετοιο.Αρα για να μη γινει κατι τετοιο το πιθανοτερο ειναι (εγω αυτο θα εκανα) να περιμενει (εγω αυτο θα εκανα) να περιμενει αυτη η χωρα επιτελους να μορφωθει σωστα, να εχει τη γνωση με λιγα λογια, ωστε οταν ερθει η ωρα να μην εξελιχθουμε σε αντιΑμερικη αλλα σε μια χωρα που θα παραγει πολιτισμο και θα μεταδιδει τις γνωσεις της στις υπολοιπες "υποαναπτυκτες" χωρες.
Καλωσηλθες στα forum κατ'αρχήν :D
Με το να μπερδεύουμε την 25η Μαρτίου με τον Χίτλερ, ή την 28η Οκτωμβρίου με τους Τούρκους δέν υπάρχει καμιά ελπίδα να αναμένουμε τέτοιες καταστάσεις.
Η Ελλάδα εκτός των άλλων μόλις μπήκε ο 21ος αιώνας πήρε ανέλπιστα μιά κατηφόρα χωρίς όρια, άν υπάρχει ομάδα Έψιλον δέν πιστεύω οτι είναι δυνατό να περιμένει κάτι τέτοιο σάν αυτό που αναφέρεις.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 21 Νοέμ 2007 00:51

Εάν υπάρχει ομάδα Ε εγώ είμαι ο Βούδδας και ο Τυανεύς μαζί.
Μην ακούτε τις βλακείες των πλασιε βιβλίων ρε παιδιά. Ο κάθε Λιακόπουλος και ο κάθε Καλογεράκης σας πουλάνε τυπωμένες βλακείες σε χαρτί και μελάνι που κοστίζουν άντε 5 ευρώ για 15 και 20 ευρώ. Χαρτί για χρυσάφι δηλαδή. Και γεμίζουν και το κεφάλι σας μπούρδες.
Άκου Ομάδα Ε και κολοκύθια τούμπανα. Εάν υπήρχε τ΄΄ετοια ομάδα ρε παιδιά ή τώρα ή παλιά δεν θα είχαμε τώρα τα σύνορα, τα οικονομικά χάλια και τα γενικότερα χάλια που έχουμε. Δυστυχώς ή και ευτυχώς (για μένα)δεν υπάρχει. Αφού σαν λαός δεν αξίζουμε μία. Ένα μάτσο εγωίσταροι που κοιτάνε την παρταδούρα τους είμαστε, με απέραντα εγώ και με παιδεία από μηδενική έως μηδενιστική. (Και ο νοών νοείτω).
Τι τα θέλουμε τα μεγαλεία στη Γαλλία?
Για να γίνει κάτι σωστό πρέπει να γίνει με ομαδική δουλειά. Αφού σε εμάς οι 99 στους 100 δεν χωνεύουν ούτε τα άντερά τους. Πώς θα συνεργαστούμε για να προκόψουμε?
Για αυτό σας λέω... Μην το κουράζετε το θέμα. Είναι μια αστήρικτη χαζόμάρα για να πουλάνε 5 μάγκες βιβλία και νβα κάνει ο Χαλλιαβδέλλας εκπομπές.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 21 Νοέμ 2007 13:51

Σ'αυτό που λές evmourelatos έχεις δίκιο και είχαμε συμφωνήσει για αυτό το θέμα ήταν τόσο καιρό ανενεργό.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
ΝΗΛΕΦΩΣ
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από ΝΗΛΕΦΩΣ » 23 Νοέμ 2007 17:29

Πρωτα απ'ολα το επιχειρημα οτι η ομαδα Ε δεν υπαρχει, επειδη η Ελλαδα δεν εχει αρκετα μεγαλα συνορα, ή επειδη δεν ειναι ανεπτυγμενη οικονομικα, δεν το αποδεχομαι γιατι οπως προειπα σε τοποθετηση μου, δεν μπορω να δεχτω οτι αν υπαρχει αυτη η ομαδα εχει ως σκοπο της την οικονομικη αναπτυξη της χωρας ή την επεκταση των συνορων της. Γιατι αν υπαρχει καποια τετοια ομαδα τοτε ειμαστε τοτε πιστευω ολοι σιγουροι οτι αυτοι που την αποτελουν ειναι αρκετα καλοι γνωστες της αρχαιοτητας αρα ειναι και μαλλον απιθανο να εχουν αυτους τους τοσο χαμηλους στοχους. Επισης δεν θεωρω οτι αν υπαρχει αυτη η ομαδα λειτουργει μονο και μονο για το καλο της χωρας μας, αλλα ειμαι βεβαιος (οσο μπορει να ειναι κανεις) οτι λειτουργει για το καλο ολοκληρης της ανθρωποτητας, μεσω φυσικα της Ελλαδας που τη βλεπουν (και ειναι) ως "μητερα" του παγκοσμιου πολιτισμου. Ετσι σημερα βλεπουμε τη "μητερα" να εχει παρατησει τα "παιδια" της και αυτα να εχουν παρει το λαθος δρομο και μαζι με αυτα και η "μητερα". Εδω λοιπον πιστευω οτι μπαινει και η ουσια υπαρξης μιας τετοιας ομαδας, στην επανενωση δηλαδη της "μητερας" με τα "παιδια" και την απο κοινου, περαιτερω πορεια τους προς τη γνωση.
Αυτο ομως που θελω να τονισω ειναι οτι ο ρολος της Ελλαδας ειναι να παραγει ιδεες και αξιες οι οποιες θα ανοιξουν αλλους οριζοντες για την εξελιξη του ανθρωπινου ειδους.

Τωρα θα συμφωνησω οτι η αρχη του 21ου αι. δεν ηταν οτι καλυτερο για την ανθρωποτητα ολοκληρη και βεβαια και για την Ελλαδα αλλα να τονισω οτι βρισκομαστε ακομα στις αρχες του αιωνα μας οποτε ας περιμενουμε μερικα χρονια ακομα για να κρινουμε.

Οι Ελληνες προφανως αυτη τη στιγμη δεν δειχνουν να ειναι σε θεση να αναλαβουν τον προαναφερθεντα ρολο αλλα στο κατω κατω στα χερια μας ειναι ακομα και μεσα απο αυτο forum να αλλαξουμε νοοτροπιες και κυριως να αλλαξουμε αυτο που παρατηρω και στη συζητηση μας να συμβαινει, εννοω το γεγονος οτι πολυ ειναι εξαιρετικα καθετοι στην αποψη οτι δεν υπαρχει καποια τετοια ομαδα. Εξαλλου κατα τη γνωμη μου δεν βρισκω σε κατι κακο το να φανταζομαστε την υπαρξη καποιας τετοιας ομαδας και πιστευω οτι οχι μονο δε μας καθησυχαζει αλλα μας παροτρεινει να αναζητησουμε την γνωση.
Στη τελικη και η Φιλικη Εταιρια δεν καθησυχαζε τον ελληνικο λαο αλλα τον παροτρεινε να ενταχθει στον αγωνα.

Υ.Γ. :ρε παιδια αυτο το κειμενο που ειχε φερει εδω ο smartboy "προμηθεως διαθηκη" εχει διαπιστωθει απο κανεναν αν ειναι οντως αρχαιο.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Re: ΟΜΑΔΑ Ε(έψιλον)

Δημοσίευση από Κακός » 12 Νοέμ 2012 14:33

Τί έγινε ρε παιδιά, 5 χρόνια πέρασαν από τις συζητήσεις μας, η Ελλάδα κοντεύει να καταστραφεί και οι Ε πού είναι να μας σώσουν?

Απάντηση