ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ

Απάντηση
ΕΛΛΗΝ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΛΛΗΝ » 09 Ιαν 2007 01:05

Χρόνια Πολλά, καλή χρονία και απο καρδίας εύχομαι σε όλους ,η Αγάπη, η Σοφία και η Χαρά να βασιλέψει σε σας και στίς οικογένειες σας.
Με ιδιαίτερη ικανοποίηση βλέπω μετά απο αρκετό καιρό οτι το κεφάλαιο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ είναι το πολυγραφότερο και κατά την γνώμη μου το συμαντικότερο στο Forum.
Αποφάσισα να παρέμβω διότι παρακολουθόντας τα γραφόμενα και προσπαθώντας να τα κατανοήσω, διαπίστωσα οτι πολλά νέα κεφάλαια εντάσσονται "ΠΛΗΡΩΣ" στην ενότητα Τεκτονισμός .
Αγαπητοί φίλοι ( ΕΥΑ-LORDPAHENS-ΤΑΣΟ ΧΑΡΤΑ-SPACELORD-KOSTA-CTRL_ALT_DELETE εσύ ΙΠΠΟΤΗ του ΟΡΑΜΑΤΟΣ και όλοι οι άλλοι φίλοι) ας ενωθούμαι ξανά, δίνοντας την δυνατότητα και σε νεους φίλους να μας αναπτύξουν της αποψείς τους .
Αναμένοντας τις ενέργειες σας ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ!!!

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 09 Ιαν 2007 09:04

Καλή χρονιά και απο μένα με αγάπη και υγεία, δέν θυμάμαι άν το έχω ξαναπεί στο Telescope ... τέλοσπάντων το λέω ξανά :D
Στο θέμα αυτό έχουν αναφερθεί πάρα πολλά, έχει προσφέρει πλούσιο υλικό αλλά δέν βγήκε ακόμα κανένα συμπέρασμα.
Είναι λυπηρό οτι έχει παγώσει χωρίς μυνήματα εδώ και καιρό, ας ελπίσουμε οι ενδιαφερόμενοι να αναλάβουν ξανά δράση.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Ιαν 2007 13:15

ΕΛΛΗΝ έγραψε:Χρόνια Πολλά, καλή χρονία και απο καρδίας εύχομαι σε όλους ,η Αγάπη, η Σοφία και η Χαρά να βασιλέψει σε σας και στίς οικογένειες σας.
Με ιδιαίτερη ικανοποίηση βλέπω μετά απο αρκετό καιρό οτι το κεφάλαιο ΤΕΚΤΟΝΙΣΜΟΣ είναι το πολυγραφότερο και κατά την γνώμη μου το συμαντικότερο στο Forum.
Αποφάσισα να παρέμβω διότι παρακολουθόντας τα γραφόμενα και προσπαθώντας να τα κατανοήσω, διαπίστωσα οτι πολλά νέα κεφάλαια εντάσσονται "ΠΛΗΡΩΣ" στην ενότητα Τεκτονισμός .
Αγαπητοί φίλοι ( ΕΥΑ-LORDPAHENS-ΤΑΣΟ ΧΑΡΤΑ-SPACELORD-KOSTA-CTRL_ALT_DELETE εσύ ΙΠΠΟΤΗ του ΟΡΑΜΑΤΟΣ και όλοι οι άλλοι φίλοι) ας ενωθούμαι ξανά, δίνοντας την δυνατότητα και σε νεους φίλους να μας αναπτύξουν της αποψείς τους .
Αναμένοντας τις ενέργειες σας ΕΣΩ ΕΤΟΙΜΟΣ!!!
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.
Θέλω (ως συνήθως) να διαφωνίσω μαζί σου ΕΛΛΗΝΑ.
Πιστεύω ότι άν και το ότι το topic με θέμα τον τεκτονισμό έχει αισίως ξεπεράσει τις 1000 ερωτοαπαντήσεις αυτό από μόνο του δεν είναι λόγοςγια να συνεχιστεί.

Κάπου ήλθε ο κορεσμός, κάπου δεν παίρναμε απαντήσεις σε σχετικά, απλά κατά την γνώμη μου, ερωτήματα. Κάπου υπήρχε σπασμένο τηλέφωνο.
Και η απάντηση που παίρναμε συνήθως ήταν ότι δεν είμασταν έτοιμοι, δεν είχαμε την γνώση, δεν μπορούσαμε να καταλάβουμε.

Στο e-telescope έχει ανοιχτεί ένα topic με θέμα τον γρίφο του Αϊνστάιν viewtopic.php?t=107. Στις αρχές του προηγούμενου αιώνα ο διάσημος επιστήμονας υποστήριζε ότι μόνο 2% του ενεργού πληθυσμού θα μπορούσε να λύσει τον γρίφο του. Με μιά ματιά που έδωσα στο topic κατάλαβα ότι σήμερα ίσως το 2% ΔΕΝ μπορεί να λύσει τον γρίφο, και μιλώ για τους πάντες όχι για μαθηματικούς.

Η Οργάνωση όμως συνεχίζει να θεωρεί την μεγάλη μάζα των συνανθρώπων μας ώς ανέτοιμους να δεχτούν τα φώτα της. Δεν μπορούν να καταλάβουν, δεν είναι έτοιμοι, δεν έχουν την πνευματική καλλιέργεια.
Και εγώ θα πρέπει να συνεχίζω να προσπαθώ να αποδείξω ότι δεν είμαι μωρός ή μαλάκας (η λέξη μαλάκας χωρίς μπίπ, θα την βρήτε κατά κόρον στην Αγία Γραφή).

Καλή Χρονιά σε όλους με λιγότερες διακρίσεις.
Tasos Zakynthos

ΕΛΛΗΝ
Νέο Μέλος

ΣΠΙΝΘΗΡΑΣ ΓΙΑ ΔΙΑΛΟΓΟ.

Δημοσίευση από ΕΛΛΗΝ » 09 Ιαν 2007 15:17

Στις προηγούμενες σελίδες του Φορουμ, πολλοί φίλοι αναζητούν την ιστορική προέλευση του Τεκτονισμού. <<Πότε,γιατί και που πρωτοξεκίνησε ο Ελευθεροτεκτονισμός>>
Ετσί πρέπει να πούμε, οτι οι ερευνητές της ιστορίας του, διακρίνονται σε δύο σχολές, την << αυθεντικήν>> η οποία είναι επιστημονίζουσα, και τη << ρομα-τικην>>, η οποία επιχειρεί την αναγωγή της καταγωγής του Τάγματος σε προιστορικές περιόδους.
Για να καταφέρουμε λοιπόν εμείς εδώ, να έχουμε ένα σημείο αναφοράς κοινώς αποδεκτό, ας επιλέξουμε την πρώτη.
Απο τα τυπικά των τεντονικών εργασιών, προκύπτει οτι οι Τεχνίτες και οι κτιστάδες, κατά την ανέγερση του Ναού του Σολομώντα, υποδιαιρέθηκαν σε δύο κατηγορίες , στους Μαθητές και τους Εταίρους. Απο αυτά βγαίνει το συμπέρασμα οτι ο Ελευθεροτεκτονισμός, ύπηρχε ήδη απο τις ημέρες του Βασιλιά Σολομώντα. Πως και απο που αυτή η κοινότητα παρέλαβε την γνώση. Μάλλον μπαίνει στα όρια των Ρομαντικών.
Πρέπει να αναφέρουμε οτι οι Σταυροφόροι της 1ης Σταυροφορίας στις 14 ΙΟΥΝΙΟΥ 1099 με αρχηγό τον Γοδεφρείδο ντε Μπουγιόν πάτησαν τα τείχη της Ιερουσαλήμ και <<παρέλαβαν>> μεγάλο θησαυρό γνώσης και πλούτου .
Το 1118 ο Ούγος ντε Παγιέν μαζί με 8 Ιππότες ίδρυσε μια νεα τάξη Ιπποτων με το όνομα Πτωχοί Στρατιώτες του Χριστού και του Ναού του Σολομώντα με το πέρασμα των χρόνων η Τάξις ανεφέρετο ως η Τάξις του Ναού Αυτοί ήταν οι Ναίτες .
Αξίζει να τονιστεί οτί ο Ούγος ντε Παγίεν ξακίνησε από την Ιερουσαλήμ σαν ένας της ομάδας των 9 Ιπποτών και επέστρεψε μετά από 2 χρόνια σαν Μέγας Διδάσκαλος μίας Τάξεως Ναιτών , που έδινε λογαριασμό μόνο στον Πάπα και που είχε στην κατοχή της χρυσάφι, άργυρο, τσιφλίκια και 300 Ιππότες που ορκίζόντουσαν να ζήσουν σε πενία,αγνότητα και υπακοή , αλλά και να πεθάνουν ακόμα για το Μεγάλο Διδάσκαλο τους.
Ο Παγίεν ανταποκρινόμενος στον όρκο του έδωσε όλη την περιουσία του στην Τάξη.
Το 1292 αναλαμβάνει Μεγάλος Διδάσκαλος των Ναιτών , ο ηλικίας 48 ετων Ιάκωβος ντε Μολέ,
Η μεγάλη δύναμη της Τάξης και η μεγάλη οφειλή χρημάτων του βασιλία Φιλιππου, είχε σαν αποτέλεσμα την εκδίωξη των Ναίτων.
Παρασκευή 13/10/1307 (Το Παρασκευή και 13ς απο τότε γρουσουζικό?) 15.000 Ναίτες αλυσοδέθηκαν, είχε αρχίσει η δίωξη τους .
Στις 22 Νοεμβρίου 1307 Ο Πάπας Κλίμης V εξέδωσε βούλα στην οποία καλούσε όλους τους άρχοντες των χριστιανικών κρατών να συλλάβουν και να βασανίσουν, όλους τους Ναίτες της δικαιοδοσίας τους.
Το 1314 Θανατώνεται ο ντε Μολέ
Περισσότερα στο επόμενο...

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 11 Ιαν 2007 19:52

Αγαπητοί φίλοι,

Σας εύχομαι κι από μέρους μου καλή χρονιά κι ελπίζω στην συνέχεια του διαλόγου πιο εποικοδομητικά αυτήν την φορά.

Αγαπητέ Τάσο,

Μας χρεώνεις πολλά καλέ μου φίλε. Προσπαθήσαμε να δώσουμε απαντήσεις και προσπαθήσαμε αρκετά. Αν δώσαμε ή όχι ή πόσο καλές ήταν δεν σημαίνει ότι δεν προσπαθήσαμε ή ότι δεν θέλαμε. Nομίζω ότι η παραμονή μας όλον αυτόν τον καιρό σε αυτό το θέμα το αποδεικνύει.

Φιλικά,
LordPayens

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 12 Ιαν 2007 01:13

LordPayens έγραψε:
Αγαπητέ Τάσο,

Μας χρεώνεις πολλά καλέ μου φίλε. Προσπαθήσαμε να δώσουμε απαντήσεις και προσπαθήσαμε αρκετά. Αν δώσαμε ή όχι ή πόσο καλές ήταν δεν σημαίνει ότι δεν προσπαθήσαμε ή ότι δεν θέλαμε. Nομίζω ότι η παραμονή μας όλον αυτόν τον καιρό σε αυτό το θέμα το αποδεικνύει.

Φιλικά,
LordPayens
Χρόνια πολλά Καλή Χρονιά LordPayens :oops:
Ίσως να μήν "χρεώνω".
Ίσως αυτός να είναι ο τρόπος σκέψης του μή μυημένου, αυτού που τον χαρακτηρίζει η αμάθεια.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
LordPayens
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από LordPayens » 16 Ιαν 2007 13:17

Ίσως αυτός να είναι ο τρόπος σκέψης του μή μυημένου, αυτού που τον χαρακτηρίζει η αμάθεια.
Μην με δουλεύεις Τάσο. Αυτός ο τρόπος σκέψης δεν είναι ούτε δικός μου, ούτε οποιουδήποτε ανθρώπου θέλει να θεωρείται μυημένος σε κάτι. Αρκετά μ'αυτές τις στερεότυπες φράσεις. Μου προκαλούν δυσεντερία.

Φιλικά,
LordPayens
--------------

alet
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από alet » 16 Ιαν 2007 19:05

Καλησπέρα και καλή χρονιά με αγάπη και υγεία.
Περιμένω κι εγώ, όπως αρκετοί φαντάζομαι, τη συνέχεια της συζήτησης αυτής.
Όταν την ανακάλυψα είχε "παγώσει" όπως έγραψε κι ο ctrl_alt_delete και σκέφτηκα ότι ίσως δεν υπήρχε διάθεση για τη συνέχιση της.
Το γεγονός ότι από κάποιους υπάρχει τελικά αυτή η διάθεση είναι ενθαρρυντικό και με χαρά θα συμμετάσχω.
κρείττον το λαλείν του σιγάν

ΕΛΛΗΝ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΕΛΛΗΝ » 17 Ιαν 2007 18:30

Το ενδιαφέρον σας είναι σημαντικό στοιχείο για την Πρόοδο της κουβέντας μας. Ελπίζω με τον λόγο μου , να μπορέσω να συμβάλω και εγώ στην πρόοδο της προσπάθειας μας προς την αποκατάσταση της Αληθείας για τον Τεκτονισμό...
Σε συνέχεια του άρθρου μου την 9/01/2007.
Όπως έχουμε πεί στο παρελθόν και φαντάζομαι οτι όλοι θα συμφωνήσουμε οτι ο εχθρός της Αληθείας είναι τα Δόγματα. Ετσι και οι Ναίτες Ιππότες (Οι εκείνη την εποχή Θεματοφύλακες της Γνώσης και της Αλήθειας) απέκτησαν τους Εχθρους τους .Ας δούμε πως οι <<Ανθρώποι >>που με μεγάλη πίστη υπηρετούσαν τον Θεό της Αγάπης...τους αντιμετώπισαν.
1314 Για να διασκεδαστούν οι ψίθυροι και οι φήμες πο κυκλοφορο΄θσαν στον κόσμο , οτι η καταδίκη των Ναίτων ήταν άδικη, και οτι οι Ναίτεςήσαν αθώοι,απεφασίσθη απο τον βασιλιά Φίλιππο και τον Πάπα Κλήμη, να αναγκάσουν τον Μεγάλο Διδδάσκαλο των Ναίτών Ιάκωβο ντε Μολέ, να ομολογήσει δημοσίως την ενοχή των Ναιτών.
Κάλεσαν λοιπόν στις 14 Μαρτίου του 1314, τους Ιεράρχες και τις λοιπές αρχές, να παραστούν στο ιστορικό κατά την άποψη τους γεγονός, στήνοντας και σχετική εξέδρα στον μεγάλο καθεδρικό Ναό της Νοτρ Νταμ, απο την οποία ο Ιάκωβος ντε Μολέ θα ομολογούσε.
Ο Μεγάλος Διδάσκαλος ντε Μολέ, συνοδευόταν στην εξέδρα , απο τον Νορμανδό Ναίτη Διοικητή και άλλους δύο Αξιωματικούς.
Ο Ντε Μολέ προχώρησε στην εξέδρα, και απευθυνόμενος στο πλήθος είπε...
"Σ΄αυτή την επίσημη στιγμή,που για εμένα απομένει λίγος χρόνος ζωής,θα μιλήσω την αλήθεια ενώπιον του ουρανού και της γής κια όλων εσάς. Δηλώνω ότι η Τάξις είναι ΑΘΩΑ.Η αγνότης της είναι πέραν πάσης αμφιβολίας. Είναι γεγονός ότι αρχικά ομολόγησα εκείνα που οι εχθροί μου ήθελαν να πω για την ενοχή της Τάξεως. Αλλά το έκανα για να σώσω τον εαυτόν μου απο τα τρομερά βασανιστήρια. Ακόμα όμως και αυτή η σκέψη του θανάτου, δεν είναι τόσο τρομερή που να με αναγκάσει αυτή τη στιγμή, να ομολογήσω εγκλήματα που δεν έγιναν ποτέ. Μου προσφέρθηκε η δυνατότητα να ζήσω με αντάλλαγμα την ψεύτικη μαρτυρία μου. Με ένα τέτοιο αντάλλαγμα, δεν αξίζει η ζωή. ..."
Τα ίδια υποστήριξε και ο Ντε Τσάρνευ προκαλώντας σύνχυση στο ακροατήριο,που άλλα περίμενε.
Απεφασίσθη λοιπόν αμέσως να καούν στην πυρά (σε σιγανή φωτία), το ίδιο εκείνο απόγευμα,στο μικρό νησ΄σκι του Σηκουάνα.
Ετοιμάστηκε προσεκτικά η φωτία από στεγνά ξύλα και κάρβουνα , ώστε να μην παράγεται καπνός και μεγάλη θερμότης, με σκοπό αφ΄ενός μεν να απόφευχθεί η λιποθυμία των υπό εκτέλεση κατά τον χρόνο που θα ήσαν στην πυρά, και αφ΄ετέρου για να τους προκαλέσει τον μεγαλύτερο δυνατό πόνο, καθώς θα καιγόντουσαν αργά τα πόδια τους πρίν πεθάνουν.
Ο Ντε Μολέκαι ο Ντε Τσάρνευ, δεν έπαψαν να φωνάζουν όσο μπορούσαν μέχρι να πεθάνουντην αθωότητα την δική τους και της Τάξεως, ο δε Ντε Μολέ, καθώς οι σάρκες του εκαίγοντο, καταράστηκε τον Φίλιππο και το Πάπα Κλήμη, και τους κάλεσε να τον συναντήσουν στο δικαστήριο του Θεού,μέσα σε ένα χρόνο.
Ο Πάπας Κλήμης V πέθανε τον επόμενο μήνα (Απρίλιο 1314) , ο δε βασιλίας Φίλιππος το Νοέμβριο του ίδιου χρόνου.
Οι εχθροί λοιπόν των Ναίτων ήσαν η Μοναρχία η Τάξη των στρατιωτικοθρησκευτικών μοναχών(Οσπιταλιέρων) ,και η Εκκλησία(Καθολική) .
Στο επόμενο άρθρο ενδιαφέροντες συχετισμοί μεταξύ Ναίτων και Τεκτόνων...

ΘΕΟΠΟΥΛΑ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΘΕΟΠΟΥΛΑ » 19 Ιαν 2007 00:25

Αγαπητέ ΕΛΛΗΝ με το κείμενο σου τι θέλεις να μας πείς ?
Ότι οι θεματοφύλακες της γνώσης ήταν μόνο οι Ναίτες Ιππότες?
Και οι Χριστιανοί Εξουσιαστές ήθελαν να τους διαλύσουν?
Γιατι δεν λές οτι οι Ναίτες είχαν στην κατοχή τους τα Ευαγγέλια των Γνωστικών.
Γιατί θέλεις να μας πείσεις οτι το πρόβλημα ήταν μόνο τα ""ΥΛΙΚΑ ΠΛΟΥΤΗ ""
Αλλή φορά να είσαι πιο προσεκτικός.-
Η μισή αλήθεια είναι ΨΕΜΑ... Αδελφέ...

Απάντηση