Γιατί πολλοί προτιμούν "ανορθόδοξες"ερμηνείες του

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kotso
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από kotso » 20 Οκτ 2004 21:22

Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σου vivident.Αλλα γιατι να ειμαστε τοσο σιγουροι οτι ειμαστε μονοι μας;Αυτο ισως εμφανιζει και καποια ενοχη.Τι εννοω;Εγω αυτο που λεω ειναι απλα οτι δεν γνωριζουμε καλα καλα τη γειτονια μας αλλα για ενα περιεργο τροπο ειμαστε σιγουροι οτι ειμαστε μονοι σε ενα συνολο 10 Χ 100000000000000000......... πλανητών.Γιατι οπως λενε δεν γινεται αλλιως.Φαντασου φιλε vivident ομως τις επιπτωσεις σε θρησκευτικο αλλα και κοινωνικο επιπεδο. Ολες οι θρησκείες θα καταρευσουν. :shock: :shock: :shock:Ποιος θα τολμησει να κανει το πρώτο βημα? :?: :?: :?: :?: :cry:
Αν δεν παίξεις δεν θα χαρείς και Αν δεν ρισκάρεις δεν θα κερδίσεις ! Απλα...

Άβαταρ μέλους
Ostria
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Ostria » 21 Οκτ 2004 22:27

Θεωρώ άξιο μελέτης (ή τουλάχιστον συζήτησης) το ότι ακόμα και στη σημερινή εποχή πολλοί άνθρωποι τείνουν να υιοθετούν μεταφυσικές ή συνωμοσιολογικές ή γενικά "ανορθόδοξες" θεωρίες για την εξήγηση κάποιου παράδοξου αντί για τις λογικότερες, που συνήθως είναι και οι απλούστερες.
Σωστό, αλλά οι "ανορθόδοξες" θεωρίες είναι συνήθως πιό γοητευτικές!
:wink:

Καλό είναι βέβαια να κρατάμε το μέτρο.
Από την άλλη η ανάπτυξη της συνωμοσιολογίας φανερώνει ένα σύγχρονο πρόβλημα, της μη εμπιστοσύνης στα κέντρα εξουσίας (και δεν έχουμε άδικο). Θα έλεγα ότι ήρθε κάπως να συμπληρώσει το κενό της έλλειψης μεγάλων καινούργιων μυστηρίων.

Αλλα γιατι να ειμαστε τοσο σιγουροι οτι ειμαστε μονοι μας;
Δεν νομίζω ότι υπάρχουν σήμερα πολλοί άνθρωποι (και από τον επιστημονικό χώρο) που πιστεύουν ότι είμαστε μόνοι μας στο σύμπαν. Είναι σχεδόν σίγουρο ότι υπάρχει ζωή στο σύμπαν, αλλά τι μορφής και πόσο εξελιγμένη;
Το πρόβλημα μπαίνει νομίζω όταν αρχίζουμε να μιλάμε για αρχαίους αστροναύτες, επισκέψεις ufo, επαφές, απαγωγές, σχέδια κατάκτησης της γης, επέμβαση στο ανθρώπινο DNA κλπ.
Δηλαδή, πιάνουμε μία πιθανότητα και της αλλάζουμε τα φώτα!
'' Χρη σιγάν ή κρείσσονα σιγής λέγειν '' Πυθαγόρας-.

Άβαταρ μέλους
idiotis
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από idiotis » 22 Οκτ 2004 02:44

τα μυστήρια εκτός από γοητευτικά, είναι νομίζω φαινόμενα φυσικά και μόνο, δεν νομίζω να έχουν σχέση με το "μεταφυσικό".

Η επιστήμη βαδίζει βήμα-βήμα, κάνει μερικές φορές σε ορισμένους τομείς και άλματα. Κατακτά συνεχώς έδαφος και πολλά φαινόμενα "μυστήρια" έχουν πια μπει στο μικροσκόπιο, καταγράφονται κλπ., και προς τη δόξα τραβά για το επόμενο "μυστήριο"...

όλα είναι φύση και διέπονται από τους νόμους της.

ότι δεν μπορεί να εξηγηθεί σήμερα, θα εξηγηθεί αύριο-μεθαύριο, αν εν τω μεταξύ δεν σβήσουμε και σαν είδος, αλλά και σαν πλανήτης. Η γνώση πάντα θα γκρεμίζει σύνορα, και όσο υπάρχουν αυτά, τόσο θα πληθαίνουν και τα "μυστήρια" προς κατάκτηση/γκρέμισμα

(νομίζω, πως μπορώ να είμαι σίγουρος?)

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 27 Οκτ 2004 18:34

kotso έγραψε:Αλλα γιατι να ειμαστε τοσο σιγουροι οτι ειμαστε μονοι μας;
Ποιός είπε πώς είμαστε σίγουροι πώς είμαστε μόνοι μας. Σχεδόν όλοι, ακόμα και η Καθολική Εκκλησία (κάποιος το έγραψε σε άλλη συζήτηση στο forum) δηλώνει πώς είναι σίγουρο πώς υπάρχουν και άλλοι πλανήτες με ζωή.

Στην ουσία όμως του θέματος πιστεύω ότι όλα ξεκινούν από την αρχή της ημιμάθιας και της παραπληροφόρησης. Όταν κάποιος ή κάποιοι δεν καταλαβαίνουν την επιστημονική εξήγηση για ένα φαινόμενο ανακαλύπτουν κάποια άλλη πιασάρικη εξήγηση, απλή και κατανοητή και από εκεί και πέρα η δουλειά πάει σκοινί-κορδόνι. Δεν είναι τυχαίο ότι τα περισσότερα "μυστήρια" της εποχής μας ξεκίνησαν από τυχάρπαστους που βάφτισαν τους εαυτούς τους μελετητές και ερευνητές (βλέπε Μπέρλιτζ, Φον Νταίνικεν κλπ).

Απάντηση