Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
MiB III X-RQz IV
Νέο Μέλος

Η ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ

Δημοσίευση από MiB III X-RQz IV » 04 Δεκ 2006 18:03

Θα σας αφηγηθω μια προσωπικη ιστορια που την ξερουν ακομα 3-4 ατομα. Συναιβει περσ το χειμωνα. Ιανουαριο ή Φεβρουαριο μηνα, στην Αθηνα. Γυρνουσα σπιτι μου απο το τρενο. Επρεπε να περασω μεσα απο σκοτεινα στενα και επειτα ενα κεντρικο δρομο με πολυ αυξημενη κινηση. Ακουγα μουσικη απο το mp3 καθολη τη διαρκεια. Στο τελευταιο τετραγωνο βλεπω ενα παιδακι με την τσαντα στην πλατη περιπου 10 χρονων, να ερχεται προς το μερος μου (εγω πηγινα να περασω τον κεντρικο δρομο, εκεινο ερχοταν αντιθετα). Με προσπερνα και συνεχισαμε την πορεια μας ο κθενας (εγω προς τα πανω, αυτο προς τα κατω). Σταματω στο τελος του πεζοδρομιου (ειχε φαναρι) και κατι με εκανε να γυρισω πισω. Τοτε το ειδα να στεκεται στην αλλη ακρη του τετραγωνου (περιπου 30 μετρα πισω μου) και με κοιτουσε. Ειμαι σιγουρος πως με κοιτουσε παροτι δεν φορουσα τα γυαλια μου. Αυτο το παιδακι (σκεφτηκα) μοιαζει πολυ σε μενα οταν ημουν μικρος! Οντως εμοιαζε τρομερα μαζι μου! Γυρναω μπροστα παλι, μετα ξανακοιτω πισω και αυτο εφευγε προς τα κατω (μαλλον). Χαθηκε στο σκοταδι και δεν το εβλεπα. Γινεται πρασινο για τους πεζους και παω να περασω. Στη διπλη διαχωριστικη πανω, νιωθω ενα τρβηγμα προς τα πισω (σαν καποιος να ειχε το χερι του στο στηθος μου, να με αγκαλιαζε και να μη με αφηνε να παω μπροστα) σε σημειο που εχασα το βηματισμο μου και αναγκαστηκα απο καποια αορατη δυναμη να κανω ενα βημα πισω! Τοτε περνα πανω στην διαχωριστικη μια μηχανη μεγαλου κυβισμου με ηλλιγγειωδη ταχυτητα! Δεν προλαβα να δω καν τη μαρκα της, ή εστω το σχημα. Ειδα απλα οτι ηταν κοκκινη με μαυρο. Περνω το φαναρι και συνεχιζω για το σπιτι μου. Η πρωτη σκεψη που μου ηρθε στο μυαλο ειναι οτι με εσωσε ο φυλακας αγγελος μου (παροτι δεν πιστευω σε θρησκειες) ή καποιο πνευμα. Δεν υπηρχε περιπτωση να δω τη μηχανη και σιγουρα θα με χτυπουσε. Ουτε καν την ακουγα (λογω μουσικης στα συτια). Δεν ξερω αν συνδεεται το αγορι με τη συνεχεια, αλλα ηταν παραξενη εμπειρια. Ακουω γνωμες.
Αυτοι που ξερουν δε μιλουν, και αυτοι που μιλουν δεν ξερουν.

Απάντηση