μια ανεξηγητη εμπειρια στην Πεντελη

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 25 Απρ 2004 23:27

Siva πολυ ενδιαφερουσα ιστορια...εχω μια ερωτηση..ειναι σιγουρο οτι το ελεγαν για σενα?...μηπως συζητουσαν καθολη την διαρκεια που μπηκατε στο ασανσερ?Κατι αναφερεις οτι ενωσες τρομο..μπορεις να δωσεις καποια περετερω στοιχεια για την ψυχικη σου κατασταση.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 26 Απρ 2004 00:01

Smartboy αυτό πίστεψα και εγώ όταν μίλησε για πρώτη φορά. Αλλά όταν είπε αυτό για τον πατέρα μου και γύρισα και την κοίταξα είδα στο βλέμμα της ένα ξάφνιασμα σαν να μην περίμενε ότι θα καταλάβαινα τι έλεγε.

Eπίσης δυο φορές χρησιμοποίησε το "he" και όχι κάποιο όνομα, σε δύο φράσεις που είχαν κάποια χρονική απόσταση (κάποια δευτερόλεπτα από το ισόγειο έως τον τρίτο) για να αποτελούν συνέχεια κάποιας άλλης συζήτησης.

Όσον αφορά τον τρόμο είναι δύσκολο να στο εξηγήσω. Όταν βγήκα από το ασανσέρ και είδα την φίλη μου δεν της ανέφερα τίποτα αν και με ρώτησε αν ήμουν καλά. Απλά την χαιρέτησα και κατέβηκα κάτω γιατί ένιωθα την ανάγκη να φύγω. Το περίεργο είναι ότι έκανα την συναλλαγή για την οποία είχα έρθει αν και δεν χρειάστηκε να περιμένω πολύ. Όση ώρα όμως βρισκόμουν στην τράπεζα δεν αισθανόμουν άνετα.

Όταν έφυγα άρχισα να συνειδητοποιώ τι είχε συμβεί, όση ώρα βρισκόμουν μέσα το μόνο που σκεφτόμουν ήταν ο τρόπος που με κοίταξε. Είχε καρφωθεί στο μυαλό μου η ματιά της και αυτό μ' έκανε να αισθάνομαι άβολα.Σίγουρα δεν ήταν κεραυνοβόλος έρωτας!!

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 27 Απρ 2004 14:43

ΔΙΑΒΑΣΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΛΛΑ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΓΕΓΡΑΜΜΕΝΕΣ ΕΚΕΙ. ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΗΘΕΛΑΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΣΑΝ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΑ ΑΓΓΛΙΚΑ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ, ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑ, ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΑ ΜΥΣΤΙΚΑ ΣΟΥ.
Αναζητητής της Αλήθειας

od
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από od » 02 Ιουν 2004 17:15

Φίλε johnniebegood, η εμπειρία σου είναι πράγματι πολύ παράξενη και ενδιαφέρουσα. Πρέπει να παραδεχτώ πως ανατρίχιασα διαβάζοντας την σε πολλά σημία! Ωστόσο, πιστεύω πως πρώτα θα πρέπει να αποκλείσεις κάθε λογικό αίτιο και κάθε επιστημονική εξήγηση πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι τα άλλα.. Είμαι πολύ δύσκολος στο να πιστεύω τέτοια, όπως κι εσύ απ ότι λες. Δε τα πιστεύω, ίσως ακόμη και αν τα δω.. Συνήθως σκέφτομαι κάποια λογική δικαιολογία και τα παραβλέπω. Είσαι σίγουρος πως το έκανες κι εσυ? Για το φως ομολογώ πως η είναι δυσκολη μια λογική εξήγηση αλλά οχι και ανύπαρκτη. Μπορει να ήταν πολύ απλά ένας προβολέας.. Για την αργή κίνηση, ίσως να ήταν και αυτό που παθένουμε όταν βρησκόμαστε σε κίνδυνο. Είναι κάτι σαν αμυντικός μηχανισμός του μυαλού. Τα βλέπουμε όλα αργά έτσι ώστε να προλάβουμε να αντιδράσουμε σε έναν στιγμιαίο κίνδυνο, όπως ο δικός σου. Εκτός αν εννοείς πως ήταν όλα πραγματικά σαν ταινία και όχι αυτό που λέω.. Δε ξέρω.. Ο φόβος ύστερα είναι νομίζω λογική αντίδραση μετά απο ένα παραλίγο τρακάρισμα.. Οσο για το ζωάκι, μπορεί να ήταν παρατημένο όπως είπε ο άλεξ, όχι αναγκαστικά από "φιλόζωο". Δε νομίζω οτι επειδή είδες ένα ζωο που δεν υπάρχει στην ελλάδα (εισαι σίγουρος οτι ήταν αυτό που λες??) σημαίνει οτι η Πεντέλη λειτουργεί ως portal.. Επίσης το γεγονός οτι σε κοίταξε στα μάτια δεν είναι τόσο τρομερό νομίζω. Τα ζώα συχνά όταν τρομοκρατούντε (απ το αμαξι πχ), κομπλάρουν και σε κοιτάνε έτσι. Το έιχα πάθει κι εγώ συναντόντας με το αμάξι ένα λύκο (δεν οδηγούσα εγω), ο οποίος αντι να το βάλει στα πόδια, μας κοιτούσε σα χαμένος.. Αυτό που με παραξενεύει πολύ ειναι το γεγονός οτι τρομοκρατήθηκε ο σκύλος, χωρις να το έχει δει καν. Είσαι σίγουρος οτι δε το είδε?? Επίσης το γεγονός οτι το είδες και η σύντροφος σου μπορεί να είναι επίσης σύμπτωση, να πέρναγε απλά από μπροστά και τότε! Α και μία ερώτηση! Τα παιδιά τα ρώτησες αν είδαν κάτι, αν ναι τι κτλ κτλ?? Πάντως πιστεύω πως τις εξηγήσεις αυτές τις δίνεις επειδή έχεις ίσως επιρεαστεί από την εκπομπή αυτή και από την αναφόρα στο περιοδικό, τα οποία συνέδεσε το μυαλο σου με το περιστατικό. Περιμένω απάντηση!

Οσον αφορά την εμπειρία του Σίβα, δε ξέρω.. Την βρήσκω τελείως συμπτοματική. Μπορεί οι δύο καλόγριες να μιλούσαν για το μπατζανάκη του ξαδέρφου της μίας ο οποίος έχασε τον πατέρα του ή οτιδήποτε παρόμοιο τέλως πάντων. Απλά εσύ το έλαβες έτσι και σε συνδιασμό με τα τεράστια γαλάζια μάτια της ξαφνιάστηκες και φοβήθηκες. Μην τα υπεραναλύουμε και όλα!! Ετσι πιστεύω..

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 02 Ιουν 2004 19:25

od έγραψε:Φίλε johnniebegood, η εμπειρία σου είναι πράγματι πολύ παράξενη και ενδιαφέρουσα. Πρέπει να παραδεχτώ πως ανατρίχιασα διαβάζοντας την σε πολλά σημία! Ωστόσο, πιστεύω πως πρώτα θα πρέπει να αποκλείσεις κάθε λογικό αίτιο και κάθε επιστημονική εξήγηση πριν αρχίσεις να σκέφτεσαι τα άλλα.. Είμαι πολύ δύσκολος στο να πιστεύω τέτοια, όπως κι εσύ απ ότι λες. Δε τα πιστεύω, ίσως ακόμη και αν τα δω.. Συνήθως σκέφτομαι κάποια λογική δικαιολογία και τα παραβλέπω. Είσαι σίγουρος πως το έκανες κι εσυ? Για το φως ομολογώ πως η είναι δυσκολη μια λογική εξήγηση αλλά οχι και ανύπαρκτη. Μπορει να ήταν πολύ απλά ένας προβολέας.. Για την αργή κίνηση, ίσως να ήταν και αυτό που παθένουμε όταν βρησκόμαστε σε κίνδυνο. Είναι κάτι σαν αμυντικός μηχανισμός του μυαλού. Τα βλέπουμε όλα αργά έτσι ώστε να προλάβουμε να αντιδράσουμε σε έναν στιγμιαίο κίνδυνο, όπως ο δικός σου. Εκτός αν εννοείς πως ήταν όλα πραγματικά σαν ταινία και όχι αυτό που λέω.. Δε ξέρω.. Ο φόβος ύστερα είναι νομίζω λογική αντίδραση μετά απο ένα παραλίγο τρακάρισμα.. Οσο για το ζωάκι, μπορεί να ήταν παρατημένο όπως είπε ο άλεξ, όχι αναγκαστικά από "φιλόζωο". Δε νομίζω οτι επειδή είδες ένα ζωο που δεν υπάρχει στην ελλάδα (εισαι σίγουρος οτι ήταν αυτό που λες??) σημαίνει οτι η Πεντέλη λειτουργεί ως portal.. Επίσης το γεγονός οτι σε κοίταξε στα μάτια δεν είναι τόσο τρομερό νομίζω. Τα ζώα συχνά όταν τρομοκρατούντε (απ το αμαξι πχ), κομπλάρουν και σε κοιτάνε έτσι. Το έιχα πάθει κι εγώ συναντόντας με το αμάξι ένα λύκο (δεν οδηγούσα εγω), ο οποίος αντι να το βάλει στα πόδια, μας κοιτούσε σα χαμένος.. Αυτό που με παραξενεύει πολύ ειναι το γεγονός οτι τρομοκρατήθηκε ο σκύλος, χωρις να το έχει δει καν. Είσαι σίγουρος οτι δε το είδε?? Επίσης το γεγονός οτι το είδες και η σύντροφος σου μπορεί να είναι επίσης σύμπτωση, να πέρναγε απλά από μπροστά και τότε! Α και μία ερώτηση! Τα παιδιά τα ρώτησες αν είδαν κάτι, αν ναι τι κτλ κτλ?? Πάντως πιστεύω πως τις εξηγήσεις αυτές τις δίνεις επειδή έχεις ίσως επιρεαστεί από την εκπομπή αυτή και από την αναφόρα στο περιοδικό, τα οποία συνέδεσε το μυαλο σου με το περιστατικό. Περιμένω απάντηση!

Οσον αφορά την εμπειρία του Σίβα, δε ξέρω.. Την βρήσκω τελείως συμπτοματική. Μπορεί οι δύο καλόγριες να μιλούσαν για το μπατζανάκη του ξαδέρφου της μίας ο οποίος έχασε τον πατέρα του ή οτιδήποτε παρόμοιο τέλως πάντων. Απλά εσύ το έλαβες έτσι και σε συνδιασμό με τα τεράστια γαλάζια μάτια της ξαφνιάστηκες και φοβήθηκες. Μην τα υπεραναλύουμε και όλα!! Ετσι πιστεύω..
Δηλαδη εσενα σου φαινονται ακρως λογικες αυτες οι ιστοριες?Οτι ολα ειναι στο μυαλο τους και ειναι απλα συμπτωση?Μηπως θα πρεπε να εισαι λιγοτερο προκατειλημενος με τετοια θεματα?
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

od
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από od » 03 Ιουν 2004 01:29

Δεν είμαι προκατειλημένος! Και σίγουρα δεν μου φένονται λογικές. Απλά το βρήσκω πιο σωστό να αποκλείω κάθε λογική εξήγηση πριν αρχίσω να εξηγώ το κάθε τι (σίγουρα η παραπάνω ιστορία δεν είναι το κάθε τι δε λέω) με περίεργες θεωρίες. Αυτά για την πρώτη. Οσο για την δεύτερη επιμένω να πιστεύω οτι το πιο πιθανό είναι να ήταν σύμπτωση..

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 05 Ιουν 2004 12:30

Νομίζω πώς ο johnniebegood εξάντλησε ο ίδιος κάθε δυνατότητα λογικής ερμηνείας και πάλι δε βρήκε απάντηση. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για εμπειρία την οποία δεν είχε μόνος του ώστε να μιλήσουμε για παραίσθηση ή κάτι παρόμοιο.

Άβαταρ μέλους
AUDI S3
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από AUDI S3 » 07 Σεπ 2004 00:27

Οσον αφορα τη ιστορια του Σιβα θελω να απαντησω στον Φαντομ...Την σκεψη του καθενος μπορει να την διαβασει μονο ο Θεος φιλε μου, και απο τους γηινους αν καποιος ειναι δαιμονισμενος μπορει να σου πει τι αμαρτιες εκανες σε πολυ συντομο χρονικο διατημα απο την στιγμη που σε βλεπει....πχ την προηγουμενη μερα. Και αυτο δεν ειναι απολυτο απλα εχουν αναφερθει πολλες τετοιες περιπτωσεις και μαλιστα σε κοντινο μου προσωπο....αν θελει καποιος μπορω να την δημοσιευσω εδω στο φορουμ...

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 12 Οκτ 2004 20:14

johnniebegood,
ΕΙΠΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΙΡΑΖΕΣΑΙ ΣΥΧΝΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ,
ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ"ΠΑΡΑΞΕΝΗ".
ΕΜΕΝΑ ΓΙΑΤΙ "ΚΑΤΙ" ΜΟΥ ΘΥΜΙΣΕ????
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

johnniebegood
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από johnniebegood » 30 Νοέμ 2004 04:13

Demon έγραψε:Νομίζω πώς ο johnniebegood εξάντλησε ο ίδιος κάθε δυνατότητα λογικής ερμηνείας και πάλι δε βρήκε απάντηση. Μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για εμπειρία την οποία δεν είχε μόνος του ώστε να μιλήσουμε για παραίσθηση ή κάτι παρόμοιο.
οφειλω να πω οτι η ιστορια δεν ειναι ολοκληρωμενη σε κανενα φορουμ οπου την εγραψα αλλα ουτε και στο βιβλιο του Μπαλανου που φιλοξενηθηκε

λειπει το τελος της, το οποιο δεν τολμησα να αφηγηθω γιατι χωρουσε παρεξηγησεις θρησκευτικου περιεχομενου, αλλα ηταν και τοσο παλαβο που ενιωθα εντελως αβολα

με λυπει που γνωρισα τον Μπαλανο μετα την εκδοση του βιβλιου, γιατι εξ αιτιας του ξεκαθαρισαν τα πραγματα και ειδα την ολη εμπειρια με αλλο ματι, και διηγουμαι και το τελος της

αφου με εγκατελειψε το αυτοκινητο που με πιεζε, εφτασα χωρις αλλα γεγονοτα στο πρωτο φαναρι στα Βριλησια

ηταν κοκκινο και υπηρχαν αυτοκινητα και στις δυο λωριδες, και ενω πλησιαζα αργα η γυναικα μου αρχισε να φωναζει οτι απο πισω μας ερχοταν το αυτοκινητο που μας παρενοχλουσε

εγω γελασα, οχι μονο για το πως μας προλαβε αλλα και για το πως το αναγνωρισε αφου οταν μας πιεζε ειχε τους μεγαλους προβολεις και δεν φαινοταν το αυτοκινητο

σταματησα πισω απο τα αυτοκινητα της αριστερης λωριδας και τοτε κοιταξα δεξια μου και ειδα το ασπρο αυτοκινητακι που πηγε να μας τρακαρει, με οδηγο εναν ανεκδιηγητο τυπο

εμοιαζε με βοσκο του 1821, με μαλλια μαυρα να κανουν βοστρυχους απ την αχτενισια και μακρυα γενια στην ιδια κατασταση - ειχε δερμα μελαμψο

πριν προλαβω να εκπλαγω με την εμφανιση του με αποσβολωνει γιατι με κοιταει στα ματια και μου κανει κοροϊδευτικες γκριματσες με ΟΛΟ του το προσωπο, ματια, μυτη, μαγουλα, φρυδια - ολα κινουνταν αυτονομα

ταυτοχρονα ανεμιζει τα χερια του κοροϊδευοντας με γελωντας

με το που αναψε το φαναρι εκεινος εστριψε δεξια, και τοτε εγινε το πιο κουφο: το αυτοκινητο εστριψε αλλα εκεινος εξακολουθουσε να μου κανει γκριματσες ανεμιζοντας τα χερια του μεχρι την τελευταια στιγμη

δεν με φοβισε καθολου, απλα με κουφανε

αυτο που με κομπλαρε ηταν η φραση της γυναικας μου: αυτος εμοιαζε με τον διαβολο

ε, δεν πιστευω στον διαβολο και αν υπηρχε περιπτωση να παρεκτραπει η εμπειρια μου προτιμουσα να το αποσιωπω το τελος

ο πρωτος που το αφηγηθηκα ηταν ο Μπαλανος, ο οποιος πολυ φυσικα μου ειπε: γιατι σου φαινεται περιεργο? Πανοειδεις υπαρξεις εχουν αναφερθει στην Πεντελη απο πολλους

εκει επιτελους εκανε κλικ το μυαλο μου και καταλαβα τι ηταν η δυναμη που με εδιωχνε απο το μερος και οτι το εκανε για το καλο μου

φυσικο ηταν να με κοροϊδευει μετα τα μπινελικια που τουριξα οσο με εσπρωχνε να απομακρυνθω

το απο τι κινδυνευα το καταλαβα εξ αιτιας ενος αλλου φιλου που μου ανεφερε οτι ο Αριστοτελης στα μεταφυσικα του υποστηριζει πως τα ανεξηγητα φαινομενα ερχονται απο μια αλλη πνευματικη διασταση, και περιεχουν ενα σοβαρο προσωπικο μηνυμα για τον θεατη τους

αυτο μου θυμησε την θεωρια των κβαντα και την αλληλεπιδραση του φαινομενου και του παρατηρητη και αρχισα να ψαχνω με αλλο ματι το τι ειχε συμβει

δεν μπορω να πω λεπτομερειες γιατι αφορουν προσωπικα δεδομενα, αλλα οντως υπηρχε μηνυμα και κινδυνος στην εμπειρια μου

ακομη και το οτι το ον που παρουσιαστηκε εμοιαζε με μαϊμου (με λεμουριο εκτος απο τα ματια του που ηταν μικρα μαυρα και κακοβουλα) σημαινε κατι σημαντικο

οπως καταλαβαινεις εγιναν πολλα απο τοτε που εγραψα το θεμα

ενα απο αυτα ηταν οτι κατορθωσα να παω στην σπηλια των αμωμων, ή του Πανος, ή των Νυμφων (αλλα οχι του Νταβελη) μετα απο προσπαθειες 13 χρονων

και ανοιξε ενα νεο κεφαλαιο στις εμπειριες μου και στους προβληματισμους μου

νασαι καλα
ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

Απάντηση