ΣΚΙΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 20 Δεκ 2006 02:34

Ειναι γνωστη μια ιστορια εδω και παρα πολλα χρονια παρουσια πολλων ανθρωπων εχει συμ βει στα σιδερα Χαλανδριου καποιος επεσε ???εγινε ατυχημα ?? δεν ξερω ηλικια αφησε την σκια του στην ασφαλτο οταν πεθανε και τον πηραν απο εκει!!! αυτη ακομα ηταν εκει!

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 20 Ιαν 2007 07:30

Καλησπερα, καπου παραπανω διαβασα την εμπειρια της/του MiB III X-RQz IV. Ναι, λεγεται παραλυση υπνου, σε αδρες γραμμες αυτη ειναι η εξηγηση της και συμβαινει και σε μεγαλο μερος του πληθυσμου.

Οσο γι την εμπειρια του maximos δυστυχως δεν μπορω να τη σχολιασω, μπορω ομως να πω το εξης. Αρχικα η αξοιοπιστια της ιστοριας ειναι συζητησιμη (ο εγκεφαλος τεινει να θυμαται τα πραγματα οπως θελει αυτος) και δευτερον στο συγκεκριμενο συμβαν μπορουν να αποδοθουν εκαντονταδες ερμηνειες. Γιατι διαλεγουμε την πιο απιθανη (με βαση την εμπειρια μας)? Ειναι πιο πιθανο να προκειται για δημιουργημα του εγκεφαλου σου η διαταραχη των αισθητηριων οργανων παρα για κατι μετα-παρα-αντι-υπο-ανυπαρκτο-φυσικο. Γιατι δεν μελεταμε αυτη την πλευρα του μυστηριου?

Άβαταρ μέλους
maximos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από maximos » 24 Ιαν 2007 10:23

Freud έγραψε:Καλησπερα, καπου παραπανω διαβασα την εμπειρια της/του MiB III X-RQz IV. Ναι, λεγεται παραλυση υπνου, σε αδρες γραμμες αυτη ειναι η εξηγηση της και συμβαινει και σε μεγαλο μερος του πληθυσμου.

Οσο γι την εμπειρια του maximos δυστυχως δεν μπορω να τη σχολιασω, μπορω ομως να πω το εξης. Αρχικα η αξοιοπιστια της ιστοριας ειναι συζητησιμη (ο εγκεφαλος τεινει να θυμαται τα πραγματα οπως θελει αυτος) και δευτερον στο συγκεκριμενο συμβαν μπορουν να αποδοθουν εκαντονταδες ερμηνειες. Γιατι διαλεγουμε την πιο απιθανη (με βαση την εμπειρια μας)? Ειναι πιο πιθανο να προκειται για δημιουργημα του εγκεφαλου σου η διαταραχη των αισθητηριων οργανων παρα για κατι μετα-παρα-αντι-υπο-ανυπαρκτο-φυσικο. Γιατι δεν μελεταμε αυτη την πλευρα του μυστηριου?
Δεκτές οι παρατηρήσεις, αλλά το είδα..
Δυστυχώς δεν μπορώ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΞΩ!! αλλά ούτε θέλω να πείσω κάποιον για διαφόρους λόγους ....να με πιστέψει.Αλλά ούτε να με υποστηρίξει.
Θεωρώ ότι σε αυτό το κομμάτι του διαδυκτίου υπάρχουν άνθρωποι που έχουν τίς ίδιες ανησυχίες και ότι μπορούν να καταλάβουν χωρίς περετέρω καυστικά σχόλια.
Οταν διάβασα και διαβάζω τέτοιου είδους ιστορίες αισθανόμουν οτι ο δίπλα αφηγητής η ο συγραφέας ήταν λίγο light, αλλά εάν δεν το ζήσεις δεν μπορείς να το νοιώσεις..Ωσπου το ΕΖΗΣΑ!!! ΤΟ ΕΙΔΑ !!! ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΑ με το άγνωστο εμπρός μου..
Αλλα σίγουρα απο τίς απαντήσεις και τίς απόψεις (τοποθετήσεις) ορισμένων νοιώθεις ας πούμε ότι ένοιωθες και εσύ γιά τούς άλλους light..
Και στην ηλικία που είμαι ο εγκεφαλός μου και το συστημά μου ,λειτουργεί ΑΨΟΓΑ, είμαι 100% σίγουρος πως δεν βλέπω παραισθήσεις,
Εχε υπόψη σου δεν παίρνω οποιαδήποτε φάρμακα, δεν είμαι καπνιστής,δεν πίνω ποτά, δεν είμαι ονειροπαρμένος,φαντασιόπληκτος.
Ο λαός λέει 'Ούτε τον Διάολο να δείς ούτε τον Σταυρό σου να κάνεις'
Κάτι ξέρουν οι παλαιοί....

Freud
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Freud » 24 Ιαν 2007 15:48

Η συγκεκριμενη σελιδα απευθυνεται σε ανθρωπους που τους αρεσει το μυστηριο και το ψαχνουν. Οι μονοι μεχρι τωρα που ασχολουνται με το μυστηριο και δινουν απαντησεις ειναι οι επιστημονες. Το βρισκω πολυ καλο το οτι μεσω του φορουμ ακουγονται πολλες προσωπικες εμπειριες γιατι ειναι αυτες που δινουν το εναυσμα στον επιστημονα να ερευνησει. Απο κει και περα ομως πρεπει να στηριχτουμε στη λογικη, και μονο σ αυτη, ωστε να δωσουμε καποια αντικειμενικα αποδεκτη λυση.

Λεγοντας σου οτι ο εγκεφαλος λειτουργει ετσι, δεν εχω (συνειδητο) σκοπο να προσβαλω τον δικο σου εγκεφαλο. Απλα σου λεω οτι απο τις μεχρι τωρα ερευνες εχει αποδειχτει αυτο. Εσυ την εμπειρια την βιωνεις απο ενα καθαρα υποκειμενικο συστημα και συνεπως ειναι εξαιρετικα δυσκολο να δωσεις αντικειμενικη ερμηνεια. Οποτε απλα προσπαθησε να δεχτεις την αντικειμενικη - επιστημονικη εξηγηση. Επισης μην αντιλαμβανεσαι την εμπειρια σαν κατι ιδιαιτερο και "μαγικο". Μπορω να σου περιγραψω απιστευτα συγκλονιστικες εμπειριες οι οποιες ειναι textbook case παρανοιας. Ακομα και εγω εχω βιωσει τετοιες εμπειριες, συμφωνω, συγκλονιστικο.., ανατριχιαστικο.. αλλα οχι μεταφυσικο...!
Επισης, επαναλαμβανω, το οτι ειχες αυτη την επειρια δεν παει να πει οτι ο εγκεφαλος σου δεν λειτουργει αψογα, το αντιθετο μαλιστα!
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΕΣ 12 ΑΙΣΘΗΣΕΙΣ, ΟΠΩΣ Η ΤΗΛΕΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΕΝΟΡΑΣΗ ΤΩΡΑ ΑΝ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΛΕΓΟΜΕΝΗ "ΕΚΤΗ ΑΙΣΘΗΣΗ
ΔΕΙΜΟΣ οταν λες κατι τετοιο οφειλεις τουλαχιστον να αναφερεις τις πηγες σου. Μην χρησιμοποιεις την λεξη αποδειξη για να δωσεις κυρος στα δικα σου πιστευω

Άβαταρ μέλους
ΔΕΙΜΟΣ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από ΔΕΙΜΟΣ » 25 Ιαν 2007 05:41

<<ΔΕΙΜΟΣ οταν λες κατι τετοιο οφειλεις τουλαχιστον να αναφερεις τις πηγες σου. Μην χρησιμοποιεις την λεξη αποδειξη για να δωσεις κυρος στα δικα σου πιστευω>>

freud ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΩΣ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ, ΕΧΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΠΟ ΕΡΕΥΝΙΤΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ Η ΦΥΣΙΚΑ. Η ΜΟΝΗ ΠΗΓΗ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ, ΑΝ ΜΟΠΡΕΙ ΝΑ ΘΕΩΡΗΘΕΙ ΠΗΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΗ ΕΚΠΟΜΠΗ ΣΤΗΝ ΚΡΑΤΙΚΗ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ. ΟΤΑΝ ΕΙΠΩΘΗΚΕ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΕΦΕΡΕ ΑΝΤΙΡΗΣΗ (ΚΑΙ ΜΙΛΑΩ ΓΙΑ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ).

ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ ΟΥΤΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ... ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΝ ΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ. ΑΠΛΑ ΚΑΤΑΘΕΤΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΒΑΣΗ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΤΕΙ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΨΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΣΕ ΠΕΙΣΩ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ. ΦΙΛΙΚΑ
ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ, ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ...

Άβαταρ μέλους
IRIS ANDROMEDA
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από IRIS ANDROMEDA » 25 Ιαν 2007 23:53

ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΜΕ "ΑΛΛΟΥΣ ΚΟΣΜΟΥΣ" ΚΑΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΜΝΗΝΕΣ ΑΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΖΩΕΣ ΕΙΔΙΚΑ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ 4-6.ΑΝ ΤΩΡΑ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΤΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΤΟΥΝ ΤΟΤΕ ΑΥΤΟΣ Ο ΣΥΝΔΕΣΜΟΣ ΣΧΕΔΟΝ ΔΕΝ ΧΑΝΕΤΑΙ ΠΟΤΕ (ΑΝ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟΥΔΑΚΙ ΤΟΥΣ ΝΑ ΠΟΝΗΡΕΥΕΙ ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ ΛΟΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΝ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΦΙΛΙΑ Κ.Τ.Λ.Π)ΤΟΤΕ ΑΥΤΟ ΧΑΝΕΤΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΦΙΛΤΑΤΟΣ ΜΑΧΙΜΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΞΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΗΘΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΕΧΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΦΩΤΟ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΒΡΑΔΥ ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΜΕ ΦΛΑΣ(ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΙ ΤΡΑΒΗΞΑ!ΙΣΩΣ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΤΟ ΑΝΕΞΗΓΗΤΟ ΤΩΡΑ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΠΩΣ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΜΕΣΩ ΚΕΙΜΕΝΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΙΣ ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΘΑ ΜΕ ΥΠΟΧΡΕΩΝΑΤΕ ΠΟΛΥ :lol: ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ

Άβαταρ μέλους
IRIS ANDROMEDA
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από IRIS ANDROMEDA » 26 Ιαν 2007 00:05

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΚΙΕΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΤΙΣ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΟΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΤΙΣ ΠΑΝΣΕΛΗΝΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΘΥΜΗΘΩ ΤΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ ΝΟΜΙΖΩ ΣΤΟ STRANGE ΕΠΙΣΗΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΛΕΝΕ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΑΥΡΕΣ ΣΚΙΕΣ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΠΡΟΤΟΥ ΠΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΥΠΟΧΘΟΝΙΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΗΚΕΙ ΕΔΩ ΠΑΡΑ ΣΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΔΙΑΣΤΑΣΗ.ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΤΟΝ ΚΑΘΕΝΑ ΑΠΟ ΣΑΣ :D

Απάντηση