ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ΝΥΧΤΟΒΑΤΗΣ
Νέο Μέλος

ΠΑΡΑΞΕΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ

Δημοσίευση από ΝΥΧΤΟΒΑΤΗΣ » 16 Αύγ 2006 22:13

Θα ηθελα ως καινουργιο μελος να σας καλησπερισω.Ωραιο το φορουμ σας.

Θα ηθελα να σας διηγηθω 4 πολυ παραξενα γεγονοτα που συνεβησαν σε συγγενικα μου προσωπα και γνωστους μου.Με εβαλαν σε σκεψεις διοτι τα ατομα που βιωσαν αυτες τις παραξενες ιστοριες ειναι σκεπτικιστες και δεν εχουν ασχοληθει με αυτο που ονομαζουμε μεταφυσικη.Βεβαια οφειλω να πω οτι κατι που μεχρι στιγμης δεν ειναι εξηγησιμο απο την επιστημη δεν σημαινει και οτι οφειλεται σε κατι το υπερφυσικο.Κρατω τις επιφυλαξεις μου και δεν μπορω να δωσω εξηγηση αλλα θελω πολυ να τα διηγηθω σε καποιους που δεν θα με κοροιδεψουν ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥΣ.

1.Πριν πολλα χρονια συνεβησαν σε 2 συγγενικα μου προσωπα και 2 αγνωστους καποια περιεργα γεγονοτα σε ενα σπιτι.Η μητερα μου οταν σπουδασε εμεινε μονη της σε ενα σπιτι που της παραχωρησε προσωρινα μια κυρια που εφυγε για ταξιδι για αρκετο διαστημα.Εκει λοιπον υπηρχε ενα δωματιο στο δευτερο οροφο.Απο την πρωτη μερα αρχισαν τα περιεργα.Γυρω στις 11 το βραδυ η μητερα μου αποφασισε να παει για υπνο,καθως λοιπον ανεβαινε τις σκαλες και πλησιαζε την πορτα του δωματιου ενιωσε εναν τρομερο φοβο.Μπαινει μεσα στο δωματιο και κλεινει την πορτα.Ο φοβος της κορυφωθηκε και ενιωσε εντονα οτι καποια παρουσια υπηρχε πισω απο την πορτα.Ξαπλωσε και ο φοβος δεν εφευγε,ενιωθε οτι η πορτα θα ανοιξει.Αρχισε να κρυωνει και να τρεμει η μητερα μου.Μετα απο πολλες ωρες καταφερε να αποκοιμηθει.Το φοβερο ειναι οτι καθε μερα επι 2 μηνες που εμεινε στο σπιτι και εμπαινε στο δωματιο ενιωθε τον ιδιο τρομαχτικο φοβο.Ενιωθε οτι υπηρχε μια παρουσια πισω απο την πορτα.Οταν εφυγε για παντα απο το σπιτι η μητερα μου εμαθε οτι ακριβως το ιδιο πραγμα βιωσε και ο Θειος της
αλλα και δυο αλλα προσωπα τους οποιους ποτε δεν γνωρισε και ειχαν εγκαταλειψει το σπιτι γιατι δεν μπορουσαν να κοιμηθουν για τον ιδιο λογο που δυσκολευοταν η μητερα μου να κοιμηθει.

Πρεπει να πω οτι η μητερα μου αλλα και ο Θειος της ειναι σκεπτικιστες και μορφωμενοι ανθρωποι και δεν πιστευουν σε μεταφυσικη.Αυτο που τους συνεβησε τους προβληματισε εντονα.Κυριως επειδη συνεβησε και σε δυο αλλα ατομα τα οποια δεν εχουν γνωρισει ποτε.Τελος πρεπει να πω οτι η Ιδιοκτητρια του σπιτιου ειχε πεθανει πολυ πριν η μητερα μου ερθει στο σπιτι.Ηταν λιγο παραξενη γυναικα η ιδιοκτητρια οπως μου λεγανε.

2.Το δευτερο παραξενο συνεβησε σε ενα ζευγαρι που ειχα γνωρισει πριν λιγα χρονια σε αλλη χωρα οχι στην Ελλαδα.Μια μερα λοιπον καθως η συζυγος καθοτανε κοντα στο παραθυρο του σαλονιου βλεπει ενα κορακι που ερχεται προς το παραθυρο και χτυπαει με μανια δυο φορες με το ραμφος του.Φοβηθηκε λιγο η γυναικα.Μετα απο λιγα δευτερολεπτα χτυπαει το τηλεφωνο.Στο τηλεφωνο ο συζυγος της λεει οτι πεθανε ο πατερας του.Καποια χρονια μετα ενω καθοτανε αυτη την φορα ο ανδρας κοντα στο παραθυρο βλεπει ο συζυγος ενα κορακι που πλησιαζει το παραθυρο και χτυπαει παλι δυο φορες με το ραμφος του.Λιγα δευτερολεπτα μετα χτυπαει το τηλεφωνο.Το σηκωνει ο ανδρας και του ανοικοινωνουν απο καποιο νοσοκομειο οτι πεθανε η μητερα του.Ειναι συμπτωση αυτα τα δυο περιστατικα με το κορακι,εσεις τι λετε.Και τις δυο φορες που πεθαναν οι γονεις του ανδρα καποιο κορακι λιγα δευτερολεπτα πριν ειχε χτυπησει με το ραμφος του το παραθυρο οπου στην πρωτη περιπτωση ηταν η γυναικα που ειδε το κορακι ενω στην δευτερη ο συζυγος της.

Ενα αλλο παραξενο πραγμα συνεβησε στην μητερα μου πριν 1 περιπου χρονο.Ηταν ενα ονειρο που ειδε.Στο ονειρο της ειδε τον πατερα του ξαδερφου της.Στο ονειρο αυτο ο πατερας καθοτανε στο σαλονι και ητανε πολυ λυπημενος και αμιλητος και δεν μπορουσε να καταλαβει γιατι.Αυτο ηταν το μικρης διαρκειας ονειρο της.Μετα απο δυο μερες χτυπαει το τηλεφωνο και μαθαινει η μητερα μου απο αλλο συγγενικο προσωπο οτι ο ξαδερφος της σκοτωθηκε σε τροχαιο.Συγκλονιστηκε διοτι ειχε δει λιγες μερες πριν σε ονειρο λυπημενο το πατερα του ξαδερφου της.Αραγε αυτο το ονειρο ηταν προφητικο.Πρεπει να πω επισης οτι δεν θυμοτανε να ειχε δει ποτε η μητερα μου σε ονειρο τον ξαδερφο της και τον πατερα του.

Το 4 παραξενο συμβαν βιωσαν 2 φοιτητριες ιατρικης και μου εκμυστηρευτηκαν πριν αρκετα χρονια.Ενα καλοκαιρι πηγαν στην Σουηδια για διακοπες και εμειναν μονες τους σε ενα πολυ μεγαλο σπιτι που τους παραχωρησε για λιγες μερες ενας φιλος του πατερα μιας απο τις δυο φοιτητριες.

Το σπιτι αυτο ηταν πολυ παλιο,αρχοντικο και βρισκοταν σε ενα δασος.Γυρω δεν υπηρχαν σπιτια παρα μονο μια παλια εγκαταλλειμενη εκκλησια και μια λιμνη καπου εκει κοντα.Το σπιτι ειχε παρα πολλα δωματια.Την πρωτη μαλιστα μερα συνεβησε και στις δυο κατι πολυ παραξενο αργα το βραδυ λιγο μετα απο οταν ξαπλωσαν στο κρεβατι σε ξεχωριστα δωματια που ειχαν μεγαλη αποσταση.

Ακουστε λοιπον.Το βραδυ ανεβαινουν στα υπνοδωματια τους που φωτιζονταν λιγακι απο το φως της σεληνης και των αστεριων που εμπαινε απο το παραθυρο.
Γυρω στις 1 το βραδυ ενω ηταν ξαπλωμενη η μια απο τις δυο φοιτητριες και ηταν ετοιμη να κοιμηθει συνειδητοποιει ξαφνικα οτι η πορτα την οποια ειχε κλεισει ηταν λιγο ανοιχτη και βλεπει μια ανθρωπινη μορφη μπροστα της να την δειχνει με το χερι.Το βλεμμα του ηταν το πιο σκληρο που ειχε δει ποτε σαν διαβολος και ματια μαυρα,μακρυ μαλλι και μακρυ μουσι ντυμενος στα μαυρα.Η φοιτητρια κοκαλωσε,δεν τολμουσε να κουνηθει απο τον φοβο της,ηταν τοσο αληθινο που αδυνατουσε να πιστεψει οτι ηταν παραισθηση.Κρατησε πολυ λιγα δευτερολεπτα,η μορφη χαθηκε αστραπιαια.

Την αλλη μερα σηκωνεται και ετοιμαζεται να πει στην φιλη της την εμπειρια της.Το συγκλονιστικο ηταν οτι δεν προλαβε να την πει διοτι την προλαβε η φιλη της που της ειπε ακριβως την ιδια εμπειρια ΠΟΥ ΒΙΩΣΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ.Με τις ιδιες λεπτομερειες.Ειδε την ιδια μορφη.Απιστευτο!!!Η δευτερη δεν πιστεψε αρχικα την πρωτη λεγοντας οτι την δουλευει αλλα μετα απο πολυ ωρα συζητησης και πολλους ορκους στην ζωη αγαπημενων προσωπων πιστεψε η δευτερη την πρωτη.

Και το αξιοσημειωτο ειναι οτι η μια απο τις δυο φοιτητριες η πρωτη στην διηγηση μου, δεν πιστευε μεχρι τοτε σε τιποτα που να εχει σχεση με μεταφυσικη,δεν ειχε ποτε της διαβασει καποιο βιβλιο για μεταφυσικη.

Κλεινοντας θα πω κατι πολυ σημαντικο περι αυτου,το κορυφαιο της ιστοριας.Στο σπιτι αυτο στο παρελθον ειχαν μεινει αρκετοι ανθρωποι που το εγκατελειψαν αρκετα γρηγορα γιατι ειχαν βιωσει παραξενες εμπειριες χωρις να γνωριζω λεπτομερειες,το οποιο δεν γνωριζαν οι φοιτητριες πριν το δικο τους συμβαν.Υπηρχε μαλιστα και οταν το επισκεφτηκαν οι δυο φοιτητριες ενας πινακας που πολλοι απο οτι ειχα ακουσει ενιωθαν εναν ανεξηγητο φοβο οταν τον κοιτουσαν.Σημαντικο ειναι να τονισω οτι οι δυο φοιτητριες δεν ειχαν δει αυτον τον πινακα αλλα ουτε και γνωριζαν τιποταν για αυτον πριν την μεταφυσικη εμπειρια τους.Το εμαθαν μετα και σοκαριστηκαν οταν παρατηρησαν τον πινακα.

Το κορυφαιο ειναι οτι στον πινακα αυτον απεικονιζοταν ενα προσωπο που ηταν ολοιδιος με την ανθρωπινη μορφη που ειδαν και οι δυο αργα το βραδυ στο δωματιο τους!!!Το προσωπο αυτο που απεικονιζοταν οπως μαθαμε ειχε ζησει στο σπιτι πριν παρα πολλα μα παρα πολλα χρονια και ειχε πνιγει σε μια λιμνη που βρισκοταν λιγα χιλιομετρα κοντα στο σπιτι.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 23 Αύγ 2006 12:44

Τί να σου πω βρε παιδί μου ΝΥΧΤΟΒΑΤΗ, σε πολύ περίεργες καταστάσεις μπλέκουν οι φίλοι σου.

Άβαταρ μέλους
c7ow90
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από c7ow90 » 10 Ιαν 2007 17:08

ρε νυχτοβατη δεν πας να γινεις συγγραφεας φανταστικων ιστοριων

τετοια που λες μας ειπαν και αλλοι....αλλα μαλλον φαντασιοπληκτοι ειναι

και κατι αλλο....καλα εσυ τι εισαι....ο ειδικος των παραφυσικων και τα μαθαινεις ολα η σου τα λεν ολα ?

ειπαμε ρε φιλε δεν ειμαστε και παιδακια 5 ετων να πιστευουμε το καθε τι

Άβαταρ μέλους
Δρακοντας
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Δρακοντας » 15 Ιαν 2007 16:49

Στην 2η ιστορια ειναι προφανες, γιατι τους νεκροθαφτες στα γραφεια κηδειων τους λεμε "κορακια".
Οσο για τις αλλες ιστοριες,ο χαρδαβελλας στην εκπομπη του "οι πυλες του ανεξηγητου" δινει εξηγησεις σε ολα.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 17 Ιαν 2007 13:19

Δε λέω, ενδιαφέρουσες όλες αυτές οι ιστορίες, όμως θα πρέπει να καταλάβουμε κάτι πολύ βασικό. Αν θέλουμε η παραψυχολογία και τα περίεργα περιστατικά, όπως αυτά που αναφέρθηκαν, να αποτελέσουν αντικείμενο επιστημονικής μελέτης, θα πρέπει να ικανοποιούν μια πολύ βασική προϋπόθεση: να είναι δυνατό να αναπαραχθούν υπό ελεγχόμενες συνθήκες, ή έστω υπό καθεστώς παρατήρησης. Οι ανεκδοτικές μαρτυρίες είναι εξ' ορισμού ανεπαρκείς για την εξαγωγή σοβαρών συμπερασμάτων.

Εκτός και αν απλά θέλουμε να αναπαράγονται και να διαδίδονται οι ιστορίες.

Απάντηση