Ανεξήγητο φαινόμενο. Σπασμένα Ποτήρια

Απάντηση
Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 13 Δεκ 2005 18:35

geo, ίσως θα ήταν ενδιαφέρουσα μια βιντεοσκόπηση του φαινομένου, μιας και το έχει ήδη κάνει πειρματικά.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
geo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από geo » 13 Δεκ 2005 19:34

Αγαπητέ Κώστα δυστυχώς κάτι τέτοιο είναι πλέον αδύνατο διότι το φαινόμενο διήρκησε ένα συγκεκριμένο διάστημα έγινε στη θεσσαλονίκη και πλέον μένω Αθήνα. Είχα σκεφτεί να βάλω κάμερα αλλά όταν το γεγονός εξελίσσεται σε διάστημα εβδομάδων είναι πρακτικά αδύνατο με την handycam να το καταφέρω. Επίσης μια απλή κάμερα ίσως δεν καταγράφει τίποτα παραπάνω απο αυτά που βλέπει το μάτι και το λέω αυτό γιατί ενώ ήμουν παρών κάποιες φορές αν και δεν είχα άμεση οπτική επαφή με το ποτήρι δεν είδα η δεν αισθάνθηκα κάτι περίεργο σε σχέση με το γεγονός. Έχω όμως υπ'οψιν μου και άλλες μαρτυρίες ανεξήγητων περιστατικών στην συγκεκριμένη περιοχή απο άτομα που θεωρώ αξιόπιστα. πρόκειται για την περιοχή Μαρτίου-Γεωργίου-Μπότσαρη στη Θεσσαλονίκη. Δεν θα επεκταθώ γιατί ξεφεύγει απο το θέμα που έχω θέσει αν και θα χαρώ αν κάποιος έχει κάτι να προσθέσει.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Δεκ 2005 11:19

geo έγραψε:Ευχαριστώ για το σχόλιο σου Chamaeleons. Πράγματι μόνο σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες εργαστηρίου θα μπορούσε να πραγματοποιηθεί ασφαλής απομόνωση. Παρόλα αυτά σε σχέση με την υπόθεσή σου περί ηχητικών κυμάτων, σε ρωτώ τα εξής.
1 Γνωρίζεις σε ποιες συχνότητες (πλην των αντιληπτών απο το ανθρώπινο αυτί) ένα ηχητικό κύμα προκαλεί θραύση γυαλιού?
3 Αν ναι γνωρίζεις κάποιες οικιακές η άλλες συσκευές που να παράγουν τέτοιες συχνότητες? (τα ποτήρια τα είχα ήδη 1,5 χρόνο στον ίδιο χώρο και η χρήση τους ήταν περιορισμένη)
4 Σε τι απόσταση μπορεί ένα ηχητικό κύμα να επιδράσει κατ'αυτό τον τρόπο?
5 Όταν το ηχητικό κύμα διαπερνά στερεα αντικείμενα (τοίχο, πορτα, ξύλο) μεταβάλλονται οι χαρακτήρες του? (το θέτω διότι δυο απο τα ποτήρια τα βρήκα σπασμένα μέσα στο ντουλάπι)

Αν κάποιος μπορεί να απαντήσει τεκμηριωμένα σε αυτά και ίσως και κάποια άλλα ερωτήματα τότε η λογικοφανής αλλά ελκυστικά απλουστευμένη θεωρία περί ηχητικών κυμάτων μπορεί να αποδειχθεί. Αν όχι παραμένει μια απλή υπόθεση. Ένας απο τους λόγους που έθεσα το ζήτημα ήταν η αναζήτηση άλλων παρόμοιων περιστατικών για να μπορέσω να συγκρίνω τις παραμέτρους του φαινομένου να βρω ομοιότητες η΄οτιδήποτε σχετικό
geo δεν αποφανθηκα για κατι απλα ειναι η πιο απλη εξηγηση που μου ηρθε στο μυαλο...
Απο κει και επειτα αφου δεν μπορεις να κανεις το σπιτι σου...εργαστηριο ολα μπορω να τα υποθετω.

Δεν θυμαμαι σε ποιες ακριβως συχνοτητες συντονιζεται το γυαλι ..σιγουρα αυτο ομως εχει σχεση και με το ειδος του γυαλου-κρυσταλλου κτλπ..μπορουμε να το βρουμε πανω -κατω αν ξεσκονισουμε λιγακι τα παλια βιβλια μας νομιζω.

Χε...εδω φιλε μου "βουηζει" ο τοπος σιγα -σιγα ... με τις διαφορες "ηλεκτρομαγνητικες" ασυμβατοτητες μεταξυ των συσκευων ..στα ηχητικα κυματα θα κολλησουμε?
Καποιος μεγαλος κινητηρας κοντα σου? ειπες οχι ..ποτε δεν ξερεις ομως.
Απο την στιγμη που δεν βρισκομαστε υπο ελεχγομενες συνθηκες ολα μπορει να "παιζουν"...
Εμενα πχ με "τρομαζε" ο κραδασμος απο το καλοριφερ που ξεκινα... η φιλη μου διπλα μου δεν ακουγε ουτε ενιωθε καν τον περιεργο αυτο "θορυβο-κραδασμο'.

Ο ηχος απο οτι θυμαμαι αλλαζει πολλα απο τα χαρακτηστικα του αναλογα με το μεσο που διαδιδεται. η στο οποιο προσπιπτει..πχ αλλα υλικα τον "απορροφουν" αλλα ειναι 'αναισθητα" αλλα τον ανακλουν το ξυλο δεν ανακλα τον ηχο...,ουτε ειναι 'αναισθητο" ... ισως και να τον "χρωματιζει" λιγακι που λεμε κοινως.

Τωρα για την αποσταση προφανως εξαρταται απο πολλους παραγοντες επισηςπχ,το μεσο διαδωσης.την υγρασια του αερα (αν ειναι αερας το μεσο) οι υψηλες συχνοτητες τεινουν να ειναι κατευθυντικες ενω οσο "κατεβαινουμε" αυτο παυει να ισχυει...και πολλα ακομα.

Ολα αυτα που κανουμε υποθεσεις ειναι ...και παντα ξεκιναμε απο τις πιο απλες.

Τεσπα εχω την αμυδρα υποψια ..οτι εχεις καταληξει καπου...θα το ψαξουμε ομως..μη φοβασαι θα βρεθει ακρη,εκτος αν παμε απ'ευθειας σε "παραφυσικα" φαινομενα κατι που φυσικα και δεν μπορω να αποκλεισω (γιατι δεν γνωριζω τι οντως μπορει να παιζεται στον κοσμο ορατο και ...αορατο )αλλα θα ειναι και το τελευταιο που θα πιστεψω.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
geo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από geo » 14 Δεκ 2005 14:45

Ευχαριστώ για το σχόλιο σου Chameleons Υπάρχει και ένα ακόμα ερώτημα το οποίο θέτω ξεχωριστά. Έστω ότι η θραύση του γυαλιού οφείλεται σε ένα απο τα ας πούμε λογικοφανή αίτια όπως ένα ηχητικό κύμα. Πως εξηγείται να συμβαίνουν πέντε διαφορετικές σε χρόνο θραύσεις, αλλά να αφορούν αντικείμενα ιδίας ποιότητας σχήματος και κατασκευής (επρόκειτο για ποτήρια ίδιας σειράς, ίδιο καλούπι όχι κρυστάλλυνα αλλά απο χοντρό γυαλί) τα οποία βρίσκονται στον ίδιο χώρο. Η χρονική διαφορά ήταν απο μερικές ώρες έως μερικές ημέρες. Δηλαδή γιατί έσπαγαν χώρια και όχι ταυτόχρονα η έστω με μικρή απόκλιση (λεπτών) κάτω απο την επίδραση του ίδιου ερεθίσματος. Η λογική λέει πως όταν κάτω απο παρόμοιες (αλλά σχεδόν ίδιες- η αν θέλεις με μικρό εύρος απόκλισης- στατιστικά ασήμαντο) συνθήκες επαναλαμβάνεται το ίδιο φαινόμενο υπό την επίδραση αγνώστου παράγοντα τότε ο παράγοντας αυτός οφείλει να είναι μοναδικός , ο ίδιος. Τι είναι λοπόν αυτό που προκαλει το φαινόμενο στο Α αντικείμενο αλλά ΄οχι στα πανομοιότυπά του την ίδια χρονική στιγμή.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 14 Δεκ 2005 17:51

Aπο τον πο πανω συλογισμο σου ενδιαφερον για εμενα εχει πρωτα απο ολα...το οτι οι θραυσεις ΑΦΟΡΟΥΝ αντικειμενα ιδιας ποιοτητος-προελευσης !!
Αυτο κατι μου λεει θα πρεπει ισωςνα το συνδιασουμε με την μεταβλητη του χρονου οχι ισως απαραιτητα σε μικρο χρονικο διαστημα αλλα ισως σε μεγαλυτερους "κυκλους" που μπορει να μην προλαβες να δεις-βιωσεις καν...
μπορει επισης το φαινομενο να εξελισεται τυχαια 1000000000000 "μπορει"και βαλε,πρωτα ξεκιναμε απο αυτα που εχουμε...και βλεπουμε αν κανουμε το αντιθετο... την βαψαμε..και τελος επαναλαμβανω στο προβλημα που αναφερεις εχουμε πολυ περισσοτερους αγνωστους και ασταθμητους παραγοντες απο γνωστους οφειλουμε να επικεντρωθουμε -δεχομενοι καλοπιστα τα λεγομενα σου-στους γνωστους .
Εξ' αλλου υποθετικα μιλουμε για ηχητικα κυματα ....θα μπορουσα να ειναι μεταβολες σε καποιο αλλο φυσικο μεγεθος.

Οσο για το ερωτημα σου ...αν μπορουσες να ρωτουσες τα ποτηρια ...και σου απαντουσαν να τους εκανες την απλη ερωηση ...ποιο απο σας ειναι πιο καταπονημενο? ποιο απο σας βγηκε απο το εργοστασιο με καποιο μικρο τεχνικο προβληματακι? ..εκει κολλαει και το χιουμοριστικο με τα κινεζικα ....και τουρκικα ποτηρια.

Συνηθως ομως τα ποτηρια ...δεν μιλανε
:P

ΥΓ.
Οταν σπουδαζα επρεπε να δεις καποια πειραματα που καναμε σε εργαστηριο πανω σε μονωτηρες που χρησημοποιουνται σε υψηλες υπερυψηλες τασεις,μαλιστα απο τεραστια ονοματα-κατασκευαστες στον χωρο..λοιπον υπηρχαν πολλες περιπτωσεις οπου ενας μονωτηρας συμπεριφεροταν τελειως διαφορετικα απο ενα αδελφακι του υπο ελεγχομενες συνθηκες εκαι να δεις 'θραυσεις" και υπο τις ιδιες ονομαστικες τασεις δοκιμης -στις ιδιες ουσιασικα συνθηκες- στις οποιες τα υποβαλαμε.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Ιαν 2006 03:54

Αληθεια δεν βλεπω "κινηση" στο εν λογω τοπικ ,να υποθεσω οτι βρεθηκε ο λογος της θραυσης...?
Η μηπως να υποθεσω οτι δεν υπηρχε το"κσταλληλο υποβαθρο "εδω εξ'ατιας καποιων απαντησεων στο να συνεχισθει η ενδιαφερουσα κουβεντα?
Kung-fu master

TaN
Δόκιμο Μέλος

Δημοσίευση από TaN » 05 Ιουν 2006 02:35

Xairete,
Eixa ena paromoio symban prox8es oso briskomoun sto ekswxiko (se kapoio meros ths 8esalias). Ksypnisa to prwi kai me rwtage o pateras mou an eixa spasei kapoio pothri to prohgoumeno brady.. mou eipe loipon, oti to prwi pou ksypnhse, to pothri (sxetika xontro, oxi krystalino) pou briskotan apo to prohgoumeno brady MESA ston neroxyth, eixe spasei, eixe ginei 8rupsala kai kapoia kommatia malista, eixan pesei kai sto dapedo...
Kati paromoio eixe symbei sto idio spiti allh 1 fora (prin arketa xronia) enw oloi (syggenois) ka8omastan sto saloni mexri pou akousame ena pothri na spaei apo to xwro ths kouzinas.. to opoio pothri den htan to monadiko ston neroxyth..
Kai allh mia fora akoma, sthn a8hna, enw h mhtera mou eplene pothria (kristalina ayth th fora) kai enw den htan to ena konta sto allo, ksafnika spaei to 1 apo ta 4 kai ginetai 8ripsala..
Kai epeidh mas ekane idiaiterh entypwsh, epsaksa sto net kai brika ayto to forum kai to sxetiko post..eytyxws yparxoun ki alla paromoia symbanta, elpizw na bre8ei mia ekshghsh s'ayto..:)
(sygnwmh gia ta greek-lish mou)

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 05 Σεπ 2006 09:10

Χωρίς να θέλω να πω ότι έχει απαραίτητα σχέση με τα προαναφερόμενα παραθέτω τη δικά μου μαρτυρία:
ποτήρι προέλευσης ΙΚΕΑ το οποίο ήταν μετά από πλύσιμο γυρισμένο ανάποδα, όταν πήγα να το σηκώσω, το χείλος του (περίπου 1-2cm) έμεινε κολλημένο στην πετσέτα ενώ φαινόταν σαν να είχε κοπεί τέλεια (με κοπίδι γυαλιών). το συγκεκριμένο είμαι σίγουρος ότι είχε να κάνει με τις μεταβολές της θερμοκρασίας και τον αέρα που ήταν παγιδευμένος εντός (ίσως οι μεταβολές του όγκου του λόγω θερμοκρασίας)
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση