Ανεξήγητο φαινόμενο. Σπασμένα Ποτήρια

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
geo
Νέο Μέλος

Ανεξήγητο φαινόμενο. Σπασμένα Ποτήρια

Δημοσίευση από geo » 04 Δεκ 2005 05:19

Σε διάστημα τριών εβδομάδων, έσπασαν αυτόματα και χωρίς να υποβληθούν σε στρες (υγρασία, ψύχος, θερμότητα, συντονισμός)5 ποτήρια σε συνθήκες δωματίου. Όλα σε βραδυνή ώρα 8μμ-6πμ.΄Υπάρχει εξήγηση: Υπάρχουν παρόμοιες αναφορές:

Άβαταρ μέλους
Ελενη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Ελενη » 05 Δεκ 2005 18:37

Επιτελους καποιος με την ιδια εμπειρια!!!!!!Το ιδιο μου συνεβει στο σπιτι που μενω τωρα.Ηταν της γιαγιας μου,πεθανε 25-11-99.Εσπαζαν καθημερινα ποτηρια διαφορετικου τυπου απο νερου μεχρι για ουισκι.Σε θερμοκρασια δωματιου.Μια μερα χαρακτηριστικα πηρα ενα να πιω.Το ακουμπω στο τραπεζι και βαζω νερο απο το μπουκαλι.Και κανω να το σηκωσω και σπαει στον πατο συριζα τελειο κοψιμο.Και ολα τα αλλα το ιδιο κοψιμο τελειο και κοντα στον πατο.Οχι θρυψαλα απλα σε δυο κομματια.Εγραψα σε ενα περιοδικο που ασχολειται με αυτα και δημοσιευτηκε,αλλα καμια εξηγηση.Τωρα εχει σταματησει το φαινομενο.Αλλαξα 6αδες πολλες!!!!Ανανεωθηκα σε ποτηρια.Αυτα.Σε πιστευω αλλα δεν ξερω και εγω γιατι.

Άβαταρ μέλους
geo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από geo » 08 Δεκ 2005 23:43

Ελένη δεν ξέρω αν έλαβες το μύνημα που σου έστειλα. Είμαι περίεργος να ακούσω λεπτομέρειες απο την ιστορία σου. Έχω κι εγώ να προσθέσω κάποια πράγματα.

Άβαταρ μέλους
OMHROS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από OMHROS » 09 Δεκ 2005 23:48

Τι να πω και εγω ειχα ενα αναλογο περιστατικο με 2-3 ποτηρια που σπαζαν συριζα στον πατο ......αλλα δεν μπορω να το εξηγησω υπο τις ιδιες συνθηκες...???
Αυτα ειχα να πω......

Άβαταρ μέλους
geo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από geo » 10 Δεκ 2005 21:57

Την ίδια χρονική περίοδο που έσπασαν τα ποτήρια , συνέβη ταυτόχρονα και ένα ακόμα ανεξήγητο γεγονός. Κάποιο απόγευμα διαπίστωσα τυχαία πως ένα αντικείμενο - μπιμπελό το οποίο είχα τοποθετημένο στην οροφή της βιβλιοθήκης είχε αλλάξει θέση. Δηλαδή απο θέση ισορροπίας (ξαπλωτό με επίπεδη βάση ) το βρήκα τοποθετημένο διαγωνίως σε θέση στήριξης, μια θέση δηλαδή που δεν θα το έβαζε κάποιος για να το παρουσιάσει. Να σημειώσω ότι αποκλείεται κάποιος να το άλλαξε θέση μιας και στο σπίτι ήμουν μόνος για αρκετές ημέρες και βέβαια το αντικείμενο βρισκόταν σε σημείο απο το οποίο το μετακίνησα μονο όταν μετακόμισα (δηλαδή ψηλά) Επίσης το σημείο είχε σκόνη (όπως μαζεύεται πάνω απο τα έπιπλα) και δεν υπήρχαν ίχνη η δακτυλιές που να φανερώνουν ότι κάποιος έβαλε το χέρι του. .... Αν έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία θα την άκουγα με ενδιαφέρον. Γενικά μπορώ να πω ότι αν και έμενα μόνος στο σπίτι, ποτέ δεν αισθάνθηκα ότι κάτι με απειλεί. Πρέπει να πω ότι τα γεγονότα αυτά συνέβησαν σε μια περιοχή της Θεσσαλονίκης με αρκετές μαρτυρίες και για παρόμοια η διαφορετικά πολύ ενδιαφέροντα ανεξήγητα φαινόμενα. Ένας συνάδελφος μου περιέγραψε το εξής: Γυρνόντας στο σπίτι διαπίστωσε παρουσία νερού κάτω απο το τζάμι του γραφείου του (γεμάτο νερό δηλαδή) όπως επίσης και στη μέση του δωματίου χωρίς όμως να βρει ποτέ σημείο διαροής.(αυτός και ο υδραυλικός) Και καλά το πάτωμα... στο γραφείο πως έμπαινε το νερό κατω απο το τζάμι.....
Υπάρχουν και άλλα ... θα χαρώ πολύ να ακούσω γνώμες η παρόμοιες εμπειρίες.

Άβαταρ μέλους
Ελενη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Ελενη » 11 Δεκ 2005 01:09

OMHROS απο που εισαι?Σε τι σπιτι μενεις παλιο νεο κτλ?πες μας λεπτομερειες.

Άβαταρ μέλους
Ελενη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Ελενη » 11 Δεκ 2005 01:14

Αν πιστευεις geo την μερα που εγραψα 5-12-05 το ιδιο βραδυ εσπασε ενα ποτηρι στο κομοδινο μου.Το πρωι που σηκωθηκα πηγα να το παρω για να το παω στην κουζινα και μου εμεινε στο χερι.Παλι σπασμενο κατα τον ιδιο τροπο.Τρελαθηκα.Πανω που ειπα τελιωσε αυτη η ιστορια παλι τα ιδια.Πηρα τα μηνυματα σου μολις σημερα.Ευχαριστω.Κανενας δεν με πιστευει παρα μονο οι δικοι μου.Δεν μπορω να το εξηγησω.Ακομα και στο περιοδικο που εγραψα με ψιλοειρωνευτηκαν αν και ασχολουνται με τετοια φαινομενα.Τι να πεις.Κατι συμβαινει δεν ειναι τυχαιο.Γιατι να μην γινεται αυτο και στους αλλους?

Άβαταρ μέλους
geo
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από geo » 11 Δεκ 2005 02:26

Ελένη , ευχαριστώ για την απάντηση. Σε πιστεύω για όσα λες. Και είμαι σίγουρος ότι έχει συμβεί και σε άλλους. Ψάχνοντας στο δίκτυο βρήκα μια ενδιαφέρουσα μαρτυρία στην διεύθυνση
http://www.guardiantales.freewebspace.c ... Glass.html
Επίσης οφείλω να σου πω ότι γενικά δεν είμαι απο τους ανθρώπους που πάνε γυρεύοντας για τέτοιες ιστορίες, αντιθέτως (και μάλον δυστυχώς ) είμαι πέραν του δέοντος ορθολογιστής και γιαυτό αναζητώ αρχικά κάποια επιστημονική ερμηνεία. Ψάχνοντας στο δίκτυο εντόπισα αναφορές για τα λεγόμενα πόλτεργκαιστ - θορυβοποιά πνεύματα τα οποία εκδηλώνουν την παρουσία τους με τέτοιους τρόπους. Μια ενδιαφέρουσα ερμηνεία αν και μάλον μη βασισμένη σε πραγματικά στοιχεία βρήκα στην διεύθυνση
http://www.mindreader.com/opi/poltergeists/
Η προσωπική μου άποψη είναι ότι δεν υπάρχει λόγος να συνδέουμε τα γεγονότα με το σπίτι και την παλαιότητα του αλλά περισσότερο με το ανθρώπινο στοιχείο.... όπως και να έχει πάντως το άγνωστο είναι πάντα ελκυστικό....

Άβαταρ μέλους
Ελενη
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Ελενη » 11 Δεκ 2005 18:11

το φαινομενο πολτεργκαιστ ειναι πιο κοντα κοντα στην εξηγηση αλλα εχω διαβασει σε διαφορες ιστοσελιδες πως το φαινομενο εξηγειται οταν υπαρχει στο σπιτι ενα μικρο παιδι συνηθως κοριτσακι και το ιδιο προκαλει το φαινομενο για να τραβηξει την προσοχη των αλλων.Κατι που στην δικια μου περιπτωση δεν ισχυει,ειμαι 24 και δεν θελω να τραβηξω την προσοχη κανενος.Απλα θα πρεπει να συνηθισουμε να ζουμε με αυτο.Ειχα και μια ιστορια με το δαχτυλιδι μου.Το οποιο εξαφανιστηκε απο εκει που το ακουμπησα και εμφανιστηκε την επομενη σε αλλο σημειο του σπιτιου απο μονο του.Ουτε σε αυτο μπορω να δωσω εξηγηση.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 11 Δεκ 2005 18:21

Λοιπόν , το βρήκα νομίζω ,
τα ποτήρια είναι κινέζικα , made in china ή
μπορεί και made in turkey που έχει φέρει το ikea
πολλά τέτοια τώρα τελευταία .

Απάντηση