17 Νοεμβρίου.

Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
Neath Dick
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Neath Dick » 11 Σεπ 2007 19:47

δεν νομιζω κανεις απο μας να υποστηριζει τις πραξεις των συνταγματαρχων σε καμια περιπτωση.ουτε λεμε οτι οι απωλειες ζωων ειναι ενα γεγονος χαρμοσυνο.αυτο που θελω να επισημανω ειναι ο τροπος με τον οποιο καποιοι θελουν να εκμεταλευτουν αυτες της ζωες που εφυγαν για προσωπικο πολιτικο οφελος.κακα τα ψεματα καποιοι εκμεταλυεονται και ψευδολογουν προς οφελος τους.αλλα γιατι μαθαινουμε ιστορια?μηπως για να επαναλαμβανουμε τα λαθη μας?
οι αθωοι ειναι παντα αθωοι και συνηθως αυτοι τα πληρωνουν ολα...
δεν ειναι αναγκη να γραφουν τα κρανοι χουντα ή δεξια και ουτο καθ'εξης.ας δουμε πως εκμεταλυτηκαν καποιοι τον θανατο χιλιαδων ανθρωπων....κανοντας δυο πολεμους!!!

και κατι ακομα, και αλλες χωρες στην ευρωπη και σ ολο τον πλανητη εχουν δοκιμαστει απο ακραια πολιτευματα....ας κοιταξουμε την δικτατορια του φρανκο,τον κομμουνισμο του λενιν και σταλιν....ακομα και ο 'αθωος' φιντελ δεν παει πισω.
Opeth

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 13 Σεπ 2007 16:38

fluke έγραψε:Γεια σου παλιοspirli..
άντε να διαφωνήσουμε και μια φορά.. όλο θα συμφωνούμε??
πάντως δεν κατάλαβα με το τι διαφωνείς. Διαφωνείς με το τι πραγματικά συνέβη, με το τι μαθαίνουμε στο σχολείο και προωθείται ή απλά πιστεύεις ότι δεν έχει καμία σημασία.
Όπως έγραψα πιο πριν όντως οι νεκροί δεν είναι λιγότερο νεκροί επειδή πέθαναν αλλού. Για πιο λόγο όμως να μαθαίνουμε στα παιδιά μας (εγώ τουλάχιστον έτσι έμαθα σχολείο) ότι το τεθωρακισμένο έριξε την πύλη όπου πάνω της ήταν γαντζωμένοι οι φοιτητές
Το θέμα κατά την άποψή μου είναι κατά πρώτον ιστορικό γιατί πρόκειται για κομμάτι της πρόσφατης ιστορίας μας και κατά δεύτερον πολιτικό επειδή έχει να κάνει με την συνεχιζόμενη εκμετάλλευσή ενός γεγονότος από ΟΛΟΥΣ.
Γεια σου βρε παλιόφιλε Fluke!!

"το τεθωρακισμένο έριξε την πύλη όπου πάνω της ήταν γαντζωμένοι οι φοιτητές" --- αυτή είναι η ιστορική αλήθεια που "ψάχνουμε"; ;

Αν είναι αυτή, και δεν σου φτάνουν τα ντοκουμέντα της εποχής (φίλμς, εφημερίδες, κλπ) θα πω την εμπειρία μου σε σένα - όχι δημόσια αλλά στο e-mail εάν θέλεις. Και επιλέγω αυτόν τον τρόπο γιατί διαφορετικά θα "συνέχιζα" στην πράξη να εστιάζω σ' ένα αδόκιμο, κατ' εμέ, ζήτημα όπου πολλοί (χωρίς να κάνω συγκεκριμένη "δίκη προθέσεων") αλιεύουν προς όφελος σκοπιμοτήτων.

Δεν νομίζω ότι η ιστορική αλήθεια "εστιάζεται" εκεί --- σε γεγονότα που αφορούν την προσωπική επίπτωση σε συγκεκριμένα άτομα. Aλλωστε όσοι ήταν εκεί, δεν είχαν όλοι "συνείδηση" της ιστορικής συγκυρίας, ούτε "περαστικά" θύματα (όπως πχ ο διερχόμενος "μάγος" της Χέϋδεν & Αχαρνών που εκτέλεσε εν ψυχρώ με το πολυβόλο το τεθωρακισμένο την... επομένη της εισβολής, και άλλοι) που δεν "μετείχαν", δεν αποτέλεσαν τραγικό μέρος του ιστορικού γίγνεσθαι της συγκυρίας και δεν υπήρξαν θύματα της χούντας.
Οπότε ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ οι προσωπικές περιπέτειες --- μ' άλλα λόγια, έστω, ότι ήταν πάνω στην πύλη φοιτητές, τι αλλάζει από την εισβολή των τανκς; Ή, έστω, ότι μερικοί φαντάροι "εισβολείς" έδειξαν ανοχή σε κάποιους να ξεφύγουν, τι αλλάζει για τον φασιστικό εκληματικό χαρακτήρα της χούντας και της βίαιης καταστολής;

Η ιστορική αλήθεια εστιάζεται στην συνταγματική εκτροπή, στην ύπαρξη του καθεστώτος της χούντας, στις διώξεις (συνέχεια φυσικά του μετα-εμφυλιακού καθεστώτος), στους συνεργάτες και "χειροκροτητές" της χούντας, στην αντιδικτατορική αντίσταση (προσωπικοτήτων, αφανών ατόμων και ομάδων), στην Νομική, στο Πολυτεχνείο και στο πραξικόπημα της Κύπρου.

Η εστίαση στο "προσωπικό" έχει σκοπιμότητες (διαστρέβλωτικές, εξισωτικές, παρεκλυστικές, ιδεολογικοποίησης κλπ) - σκοπιμότητες όχι για το χθές, αλλά για το ΣΗΜΕΡΑ!!

Αλλιώς, παλιόφιλε, δεν έχει νόημα ...

Και, ορθώς, αν πρέπει να μιλήσουμε για την [b:6e9862d861]σημερινή[/b:6e9862d861] "εκμετάλλευση ενός γεγονότος από ΟΛΟΥΣ", πρέπει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ να προσδιορίσουμε τον καθένα που το εκμεταλεύεται ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ, να δείξουμε τα ΚΙΝΗΤΡΑ του και να σταθμίσουμε την σημασία του στο σήμερα!!

Αυτό, ναι!! Έχει αναφορά στο σήμερα, αλλά είναι άλλο θέμα!
Δεν είναι το θέμα "η πύλη και το τάνκς", αλλά "ποιος γνωστός άγνωστος κουκουλοφόρος καίει το πολυτεχνείο", "ποιος πάει να 'ξεπλύνει' την χούντα και που αποσκοπεί", κ.ο.κ.

---------------------------------------------------------------------------------

Καλό ήταν - έστω και σ' ένα τέτοιο θέμα που δεν το προτιμώ, που τα ξαναείπαμε.
Aντε, να βρισκόμαστε να τα λέμε ...

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 13 Σεπ 2007 17:34

Spirli δεν ξέρω αν έχεις προσωπική εμπειρία (την οποία και σέβομαι) απλά βλέπω τα στοιχεία που μας παρατίθενται (π.χ. το ποστ του dorian από επίσημες πηγές) και σχολιάζω/κρίνω με βάση αυτά.
Η ιστορική και η πολιτική διάσταση των γεγονότων είναι κατά τη γνώμη μου αλληλένδετες. Πιστεύω ότι η σκόπιμη παραπληροφόρηση των γεγονότων εδώ και 30 χρόνια καλλιεργεί συνηδείσεις.
Η προσωπική διάσταση συγκεκριμένων ατόμων δεν έχει καμία σχέση με αυτό που λέω.
Εσύ μπορεί τη συγκεκριμένη "λεπτομέρεια" να την κρίνεις μικρής σημασίας. Αποτελεί όμως την κορύφωση του επαναστατικού αγώνα, το σύμβολο της θυσίας για τη δημοκρατία και ως τέτοιο γιορτάζεται. Μην μου πεις ότι γιορτάζουμε με τέτοιο στόμφο το ότι πέθανε ένας 75χρονος από αδέσποτη σφαίρα στους Αγ. Αναργύρους. Εκεί είναι λοιπόν η σχέση της ιστορίας του τότε με την πολιτική του σήμερα. 'Οταν λοιπόν καταλάβουμε και αποδεχτούμε το έγινε πραγματικά εκείνη τη μέρα (ιστορική διάσταση), τότε μπορούμε να προχωρήσουμε σε μία συζήτηση για τους πιθανούς λόγους που είχε η πολιτική εκμετάλλευση κατά την μεταπολίτευση (πολιτική διάσταση).. και φυσικά στην κατάλληλη κατηγορία (πολιτική)
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 14 Σεπ 2007 11:48

Sorry Fluke,

Δεν συμφωνώ με την άποψη σου (αν την κατάλαβα καλά φυσικά). Δεν μπορώ καλύτερα να σου επικοινωνήσω την δική μου, οπότε δεν μπορώ να προσθέσω τίποτε παραπάνω από όσα έγραψα πιο πριν.

Επιμένω σ' αυτό που έγραψα:

Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ ΕΚΛΕΙΣΕ.

ΟΤ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η "ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ" ΤΩΝ ΕΠΙΓΟΝΩΝ ΤΗΣ ...

Ξαναδιάβασα τα σχετικά σχόλια στο θέμα από την αρχή και φυσικά και του Dorian αλλά και των άλλων. (Δεν συμφωνώ ιδιαίτερα μ' ένα σχόλιο σου: "Σέβομαι το πολυτεχνείο, τους ανθρώπους, την ιδεολογία και τα πιστεύω τους. Αλλά δεν μου αρέσει να τιμώ σαν εθνική γιορτή (και δη με τον τρόπο που γίνεται) ένα γεγονός το οποίο α) πολιτικά δεν χρειαζόταν να γίνει, β) δεν προσέφερε τίποτα στην πολιτική ζωή, γ) επιβράδυνε τον εκδημοκρατισμό της χώρας, δ) δημιούργησε όλα τα εχέγγυα (έμμεσα βεβαίως) για το διασυρμό της χώρας με τα γεγονότα της κύπρου" - οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου).

Ειδικότερα, το "πόρισμα Τσεβά" (δεδομένων των ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΩΝ της εποχής με βάση το χαρακτηρισμό ως "ΣΤΙΓΜΙΑΙΟ ΑΔΙΚΗΜΑ" του πραξικοπήματος - άφησε εκτός δικαστικής δίωξης "σταγονίδια", "συνεργάτες της χούντας", δημόσιους λειτουργούς, ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥΣ, κ.α. που στήριξαν την χούντα) ήταν το πλησιέστερο στην ιστορική αλήθεια.

Δεν ξέρω εάν ήταν καλύτερα ή χειρότερα πολιτικά τα πράγματα αν η ΚΑΘΑΡΣΗ είχε προχωρήσει βαθύτερα - ίσως η "φυγή προς τα εμπρός" και το "όταν λέμε ισόβια εννοούμε ισόβια" να ήταν μια κάποια λύση για την γρήγορη σταθεροποίηση της δημοκρατίας δεδομένης και της κρίσης με την Τουρκία που η χούντα προκάλεσε με το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου.

Όπως είπα: Σήμερα έχουμε μια άλλη πολιτική πραγματικότητα. Η επέτειος του Πολυτεχνείου είναι πλέον επέτειος μνήμης για την συνολική αντιδικτατορική δράση κατά της χούντας, της αμερικανικής ανάμειξης στην εσωτερική πολιτική ζωή μας και στήριξης της δημοκρατικής συνταγματικής τάξης.

Απο την σκοπιά της "επετείου μνήμης" απλά εκφράζει/ συμπυκνώνει το σύνολο της αντιδικτατορικής δράσης. Τα γεγονότα του Πολυτεχνείου ήταν μια κορύφωση μιας συστηματικής υποβόσκουσας αντιπαράθεσης με την χούντα που είχε πολλές εξάρσεις στην διάρκεια των 7 χρόνων.
Αν η μια "παραπληροφόρηση" ("παράδοση" ή "θρύλος") καλλιεργεί και συντηρεί μια καταδίκη της χούντας και ευρύτερα της συνταγματικής εκτροπής τότε ας γίνεται και έτσι - εκτός εάν υποστηρίζει κανείς ότι την επτάχρονη δικτατορία. Σ' αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου: πρόκειται για μια ΕΠΕΤΕΙΟ συνολικά του αντιδικτατορικού αγώνα - γιατί ελπίζω να συμφωνείς ότι ΚΑΙ τα γεγονότα του Πολυτεχνείου όπως και άλλες ατομικές, συλλογικές ή μαζικές εκδηλώσεις στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό εντάσσονται στον αντιδικτατορικό αγώνα.

Κλείνω λέγοντας ότι σήμερα πολιτικά το ζητούμενο δεν είναι να "μετρήσουμε νεκρούς" (σε διαβεβαιώνω ότι υπάρχουν πολλές προσωπικές τραγωδίες και στο Πολυτεχνείο και σ' ολη την διάρκεια της χουντας) - το ζητούμενο είναι εάν "κάποιος" ΣΗΜΕΡΑ υποστηρίζει την χούντα ή όχι.
Και δυστυχώς είδα (ελπίζω όχι δικές σου) μερικές τέτοιες τοποθετήσεις ή νίξεις σ' αυτό το ζήτημα...

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 14 Σεπ 2007 13:53

Spirli έγραψε:Δεν συμφωνώ ιδιαίτερα μ' ένα σχόλιο σου: "Σέβομαι το πολυτεχνείο, τους ανθρώπους, την ιδεολογία και τα πιστεύω τους. Αλλά δεν μου αρέσει να τιμώ σαν εθνική γιορτή (και δη με τον τρόπο που γίνεται) ένα γεγονός το οποίο α) πολιτικά δεν χρειαζόταν να γίνει, β) δεν προσέφερε τίποτα στην πολιτική ζωή, γ) επιβράδυνε τον εκδημοκρατισμό της χώρας, δ) δημιούργησε όλα τα εχέγγυα (έμμεσα βεβαίως) για το διασυρμό της χώρας με τα γεγονότα της κύπρου" - οι υπογραμμίσεις είναι δικές μου).
Αυτά που έχεις υπογραμμίσει είναι συμπεράσματα δικά μου τα οποία τα έχω (κατά τη γνώμη μου) τεκμηριώσει με επιχειρήματα σε προηγούμενα ποστς. Είναι γεγονός ότι προκύπτουν εκ του ασφαλούς από την συνολική επισκόπιση των γεγονότων και θα ήταν άδικο να πω ως συμπέρασμα ότι οι άνθρωποι που συμμετείχαν σε αυτά ήταν κατευθυνόμενοι ή προδότες ή οτιδήποτε άλλο.
Σαφώς και αγωνίστηκαν για την ιδεολογία τους και σαφώς και οφείλουμε να τους θυμόμαστε και να τους τιμούμε. Αλλά να καταλαβαίνουμε τι ακριβώς γιορτάζουμε. Κι αν οι πολλοί από εμάς μπορούμε να το κάνουμε γιατί ξέρουμε 5 πράγματα, αυτό δεν ισχύει για την μεγάλη πλειοψηφεία του κόσμου. Και εκεί έγκειται η εκμετάλλευση.

Spirli έγραψε:δεδομένης και της κρίσης με την Τουρκία που η χούντα προκάλεσε με το πραξικόπημα κατά του Μακαρίου. Σήμερα έχουμε μια άλλη πολιτική πραγματικότητα. Η επέτειος του Πολυτεχνείου είναι πλέον επέτειος μνήμης [/b:7face5ea1f]για την συνολική αντιδικτατορική δράση κατά της χούντας, της αμερικανικής ανάμειξης στην εσωτερική πολιτική ζωή μας και στήριξης της δημοκρατικής συνταγματικής τάξης.
Τα γεγονότα αυτά ακολούθησαν αυτά του πολυτεχνείου. Η χούντα των Ιωαννίδη κ Γκυζίκη που ήταν αποτέλεσμα μαθηματικό της εξέγερσης του πολυτεχνείου ήταν η μαρμελάδα στο ψωμί των αμερικανο-τουρκικών συμφερόντων.

spirli έγραψε:Αν η μια "παραπληροφόρηση" ("παράδοση" ή "θρύλος") καλλιεργεί και συντηρεί μια καταδίκη της χούντας και ευρύτερα της συνταγματικής εκτροπής τότε ας γίνεται και έτσι - εκτός εάν υποστηρίζει κανείς ότι την επτάχρονη δικτατορία. Σ' αυτό θα συμφωνήσω μαζί σου: πρόκειται για μια ΕΠΕΤΕΙΟ συνολικά του αντιδικτατορικού αγώνα - γιατί ελπίζω να συμφωνείς ότι ΚΑΙ τα γεγονότα του Πολυτεχνείου όπως και άλλες ατομικές, συλλογικές ή μαζικές εκδηλώσεις στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό εντάσσονται στον αντιδικτατορικό αγώνα.
Συμφωνώ μόνο ως προς το 2ο σκέλος, νομίζω ότι υπήρχαν αρκετά καταδικαστέα γεγονότα στην 7ετία για να υποστηρίξουμε ότι μόνο με την παραπληροφόρηση θα τα συντηρήσουμε στη μνήμη μας

Το ζητούμενο δεν είναι μόνο αν κάποιος υποστηρίζει ή όχι και τι. Ελευθερία έχουμε να υποστηρίζουμε ο καθένας ότι θέλει ανάλογα με τη νοημοσύνη του και τα βιώματά του.
Δεν υποστηρίζω τη χούντα. Απλά δεν πιστεύω ότι ήρθε ποτέ η δημοκρατία!
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 17 Σεπ 2007 15:23

Φίλε Fluke,

ok. νομιζω ότι εξαντήσαμε το όλο θέμα (τουλάχιστον σ' ότι αφορά τα δικά μας σχόλια).

Εάν το επεκτείνουμε σε μια ανασκόπιση της χουντας, των εσωτερικών αντιφάσεων, των εξωτερικών εξαρτήσεων αλλά και των αντιλήψεων, ιδεοληψιών & κοινωνιολογικών καταβολών τους, τοτε θα τα λέμε ασταμάτητα...!! Προσωπικά, δεν έχω διάθεση για μια τετοια ανασκόπιση - είναι πλέον ιστορικό το ζήτημα και αυτή η μαύρη περίοδο δεν με "ενθουσιάζει" να ασχολούμαι...

Τα λέμε σ' άλλα -λιγοτερο "ψυχοπλακοτικά" θέματα.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 19 Σεπ 2007 11:11

Θα μου επιτρέψετε να γυρίσω σε προηγούμενα σχόλια ρωτώντας το πώς ακριβώς σας δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι δεν υπήρξαν νεκροί από τους συγκεντρωθέντες στο πολυτεχνείο, αλλά μόνο σε μεγάλη απόσταση και υπό συνθήκες άσχετες. Ξαναδιαβάστε το πόρισμα Τσεβά είναι σαφέστατο.

Spirli
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Spirli » 20 Σεπ 2007 19:08

Dorian έγραψε:Θα μου επιτρέψετε να γυρίσω σε προηγούμενα σχόλια ρωτώντας το πώς ακριβώς σας δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι δεν υπήρξαν νεκροί από τους συγκεντρωθέντες στο πολυτεχνείο, αλλά μόνο σε μεγάλη απόσταση και υπό συνθήκες άσχετες. Ξαναδιαβάστε το πόρισμα Τσεβά είναι σαφέστατο.
Dorian,

Τα έχουμε ζήσει και το έχουμε διαβάσει χρονια τώρα.
Ας μην επανέλθουμε και πάλι στο "δεν υπήρξαν νεκροί από τους συγκεντρωθέντες στο πολυτεχνείο" - κατά την γνώμη μου το ειδικό αυτό ζήτημα είναι και "misleading" και πολιτικά ανεπίκαιρο...
Επιμένω σ' αυτό που έγραψα:
Ο ΚΥΚΛΟΣ ΤΗΣ ΧΟΥΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΕΠΕΙΩΝ ΕΚΛΕΙΣΕ.
ΟΤ ΜΕΝΕΙ ΕΙΝΑΙ Η "ΜΥΘΟΠΛΑΣΙΑ" ΤΩΝ ΕΠΙΓΟΝΩΝ ΤΗΣ ...

Για τους λόγους που ανάφερα παραπάνω σ' ότι με αφορά δεν προτίθεμαι να συνεχίσω όπως και να εξελιχθεί η συζήτηση.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 21 Σεπ 2007 00:24

Dorian δεν είπε κανείς ότι "δεν υπήρχαν νεκροί από το πολυτεχνείο". Το θέμα είναι ότι δεν υπήρχαν νεκροί εντός του πολυτεχνείου.
Το πόρισμα Τσεβά αναφέρει μόνο μία διαπιστωμένη νεκρή εντός του πολυτεχνείου από σφαίρα που προήλθε εκτός του πολυτεχνείου.
Ίσως εσείς που το ζήσατε να θεωρείτε τη"λεπτομέρεια" αυτή αστεία και άνευ σημασίας. Ίσως γιατί επικεντρώνεσται στο βασικό αίτιο του θανάτου τόσων ανθρώπων, το οποίο είναι εξαρχής η ύπαρξη του φασιστικού καθεστώτος και όχι στον τρόπο που χρησιμοποιήθηκε αυτός ο θάνατος από άλλους, ίσως γιατί δεν ζήσατε 6+6 σχολικά συναπτά έτη τις σχολικές γιορτές για τα παιδιά του πολυτεχνείου, τα οποία τα πάτησαν οι ερπύστριες του τεθωρακισμένου όντας σκαρφαλωμένα στα κάγκελα της πύλης να φωνάζουν "αδέρφια μας στρατιώτες.... κλπ, κλπ" και την κατακλείδα ότι ΑΥΤΟ το γεγονός, αυτή η νύχτα δηλαδή ήταν που έριξε τη χούντα και έφερε τη δημοκρατία στην Ελλάδα.

Και γιατί είναι misleading? μήπως θέλω να δείξω ότι η χούντα ήταν κατά βάθος καλή και δημοκρατική? καμία σχέση. Μήπως misleading είναι η παραπληροφόρηση, η κατάδειξη της χούντας ως ΜΟΝΑΔΙΚΟΥ υπεύθυνου για όλα τα δεινά και η θεοποίηση των μεταπολιτευτικών εθνοσωτήρων?
Οι στρατιώτες που σκοτώθηκαν στα γεγονότα της κύπρου (που ακολούθησε τα γεγονότα του πολυτεχνείου) και του διασυρμού της χώρας είναι μήπως λιγότερο ήρωες? Που τους κρύβουνε τόσα χρόνια για να παίζεται το παιχνίδι των αμερικανο-τούρκων...

Ο κύκλος της χούντας έχει κλείσει προ πολλού και κάποιοι έχουν φροντίσει να είναι ερμητικά κλειστός.. δεν διαφωνώ spirli
Η μυθοπλασία των επιγόνων "δημοκρατών" είναι αυτό που μένει στις επόμενες γενιές.....

Master Yoda
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Master Yoda » 21 Σεπ 2007 18:55

Dorian έγραψε:Θα μου επιτρέψετε να γυρίσω σε προηγούμενα σχόλια ρωτώντας το πώς ακριβώς σας δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι δεν υπήρξαν νεκροί από τους συγκεντρωθέντες στο πολυτεχνείο, αλλά μόνο σε μεγάλη απόσταση και υπό συνθήκες άσχετες. Ξαναδιαβάστε το πόρισμα Τσεβά είναι σαφέστατο.
Το πόρισμα Τσεβά λέει ότι ουδείς εφονεύθη εντός του Πολυτεχνείου.

Ο πλησιέστερος ήταν στην οδό Μάρνη ενώ υπάρχει ένας νεκρός στου Ζωγράφου και ένας στα Λιόσια.
...fear is the path to the dark side of force...

Κλειδωμένο