Δέκα μικροί μύθοι για το 1821

Απάντηση
Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 26 Μάιος 2006 23:02

Dorian έγραψε:.
Δε διαφωνώ ότι η παραπάνω δικαιολογία για τη στάση του Πατριάρχη ακούγεται λογική. Είμαι έτοιμος να τη δεχτώ και να την ασπαστώ, όμως με προβληματίζει και το γεγονός ότι αυτή η υποσημείωση της ιστορίας παραμένει κρυμμένη σε κάποια σκοτεινή γωνιά. Δε θυμάμαι να την έχω δει ποτέ στα βιβλία ιστορίας του σχολείου. Πόσοι αλήθεια από τους Έλληνες γνωρίζουν ότι συνέβη;
Dorian δεν είναι το μόνο που δεν υπάρχει ούτε σαν υποσημείωση στα βιβλία της Ιστορίας.
Η Ιστορία γράφεται από τους νικητές. Ακόμα και άν εγώ έγραφα την αυτοβιογραφία μου να σαι σίγουρος ότι θα ξέχναγα πολλά.
Η φύση του ανθρώπου.....

Τρανό παράδειγμα ένα κομμάτι της αρχαίας ελληνικής ιστορίας.
Μαζί με τους 300 του Λεωνίδα σκοτώθηκαν και 700 Θεσπιείς.
Αν έφευγαν κανείς δεν θα τους κατηγορούσε, άλλωστε δεν ήταν Σπαρτιάτες, δεν υπάκουαν στον σκληρό νόμο της Σπάρτης.
Έμειναν με την ελεύθερη βούλησή τους.
Αυτήν την ελεύθερη βούληση κανένας όχι μόνο δεν αναφέρει αλλά και κανείς δεν τιμά μέχρι σήμερα.
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 28 Μάιος 2006 23:45

necrosauron έγραψε:Kαι ο καταξιωμένος ιστορικός μιχάλης με διαψεύδει . Δε μου λες τι πετας ειρωνείες ? Εγώ πιστεύω ότι αυτά είναι αλήθεια . Εσύ έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις κάτι αντίθετο . Όμως δε σου δίνω το δικαίωμα να με ειρωνεύεσαι . :evil: :evil: :evil: Ο Καραισκάκης αλήθεια , τι γλώσσα μιλούσε ???
Eλληνικά.

tetix
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tetix » 29 Μάιος 2006 09:31

μιχάλης έγραψε:
necrosauron έγραψε:Kαι ο καταξιωμένος ιστορικός μιχάλης με διαψεύδει . Δε μου λες τι πετας ειρωνείες ? Εγώ πιστεύω ότι αυτά είναι αλήθεια . Εσύ έχεις το δικαίωμα να πιστεύεις κάτι αντίθετο . Όμως δε σου δίνω το δικαίωμα να με ειρωνεύεσαι . :evil: :evil: :evil: Ο Καραισκάκης αλήθεια , τι γλώσσα μιλούσε ???
Eλληνικά.
Σίγουρα και βλάχικα, εφόσον ήταν Βλάχος γεννημένος στη Καρδίτσα.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 29 Μάιος 2006 13:50

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Dorian δεν είναι το μόνο που δεν υπάρχει ούτε σαν υποσημείωση στα βιβλία της Ιστορίας.
Η Ιστορία γράφεται από τους νικητές.
Να υποθέσω πώς εννοείς πώς μεταξύ των νικητών είναι η εκκλησία και μεταξύ των χαμένων οι επαναστάτες; Ξέρω πώς δεν εννοείς αυτό, αλλά μπαίνω στον πειρασμό να κάνω αυτή την παρατήρηση που προσωπικά την ασπάζομαι σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό.

Σε όλα τα υπόλοιπα που γράφεις δεν έχω να κάνω κάποια παρατήρηση, μια και συμφωνώ, άλλωστε δεν αφορούν τα όσα έγραψα νωρίτερα.

Το ότι κάποιες ηγετικές μορφές της επανάστασης δε μιλούσαν ελληνικά, ή ήταν δίγλωσσοι δε νομίζω πώς αφαιρεί κάτι από την προσφορά ή την αξία τους. Άλλωστε τέτοιες περιπτώσεις υπήρξαν και αργότερα με κύριο παράδειγμα το Μακεδονικό Αγώνα. Και τότε υπήρξαν οπλαρχηγοί και πρωτοπαλίκαρα που ήταν σλαβόφωνοι. Δε βρίσκω κάτι το μεμπτό σε αυτό.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 29 Μάιος 2006 15:39

Dorian έγραψε: Να υποθέσω πώς εννοείς πώς μεταξύ των νικητών είναι η εκκλησία και μεταξύ των χαμένων οι επαναστάτες; Ξέρω πώς δεν εννοείς αυτό, αλλά μπαίνω στον πειρασμό να κάνω αυτή την παρατήρηση που προσωπικά την ασπάζομαι σε ένα αρκετά μεγάλο βαθμό.
Ο Τούρκος θρησκευτικός ηγέτης δεν ήταν μεταξύ των ηττημένων ή των νικητών. Έδωσε λόγο μόνο στην συνείδησή του.
Για τους δικούς τους λόγους ούτε οι νικητές αλλά ούτε και οι ηττημένοι θέλουν την αναφορά σε αυτόν.

Dorian ας διορθώσω λίγο τον εαυτό μου.
Η ιστορία δεν γράφεται από τους νικητές ακριβώς, αλλά από την εξουσία...
Σήμερα που η εξουσία, για δικούς της λόγους, τον χρειάζεται τον επαναφέρει!
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 02 Ιουν 2006 12:53

μιχάλης έγραψε:
Eλληνικά.
O Kαραισκάκης μιλούσε αρβανίτικα , καθώς ήταν αρβανιτικής καταγωγής .Δεν μπορώ όμως να καταλάβω που είναι το κακό . Αλλωστε ήταν κάπως αδύνατο το 1821 όλοι οι μαχητές που πολέμησαν για την ελευθερία μας να ήταν αποκλειστικά ελληνικής καταγωγής . Ήταν πολύ μικρός ο αριθμός των αντρών που βρίσκονταν σε ετοιμοπόλεμη κατάσταση . Αν δεν είχαν βοήθεια και απο ανθρώπους άλλης καταγωγής η Επανάσταση θα είχε κατασταλλεί απο την πρώτη στιγμή της έναρξης της .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 02 Ιουν 2006 21:55

tetix έγραψε:Σίγουρα και βλάχικα, εφόσον ήταν Βλάχος γεννημένος στη Καρδίτσα.
necrosauron έγραψε:O Kαραισκάκης μιλούσε αρβανίτικα , καθώς ήταν αρβανιτικής καταγωγής
Μπορείτε να μαλώσετε μεταξύ σας για την καταγωγή του Καραϊσκάκη, αλλά οι ιστορικοί άλλα λένε.

Γεννημένος στην Καρδίτσα ήταν, βλάχος όμως γιατί;Όχι ότι είναι κακό, μιας και οι βλάχοι υποστηρίζουν ότι είναι ελληνικό φύλο.

Επίσης, κανείς δεν βρίσκει κάτι μεμπτό στην αρβανίτικη καταγωγή. Και αυτοί είναι Έλληνες, με αρχαία καταγωγή από την Ιλλυρία, που πήρε το όνομά της από τον Έλληνα ήρωα της εποχής Ιλλυριό, που ήταν γιος του βασιλιά των Θηβών Κάδμου και της Αρμονίας( 1470 π.Χ.).

Για περαιτέρω πληροφορίες δείτε και το σχετικό βιβλίο του Κώστα Μπίρη, 1960, Αρβανίτες οι Δωριείς του νεότερου Ελληνισμού: ιστορία των Ελλήνων Αρβανιτών.

Απάντηση