Διαπραγματεύσεις με Γερμανία στο Β ΠΠ

Απάντηση
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 14 Απρ 2005 21:07

Τότε γιατί δεν επιτέθηκαν και στη Μάλτα, που ήταν βάση των ¶γγλων?Οι Γερμανοί δεν ενδιαφερόντουσαν για την Ελλάδα, αλλά ήθελαν να έχουν τα νώτα τους καλυμένα αφενός για την εκστρατεία στην ΕΣΣΔ αφετέρου για να προστατέψουν τις ρουμανικές πετρελαιοπηγές από αγγλικό βομβαρδισμό. Η πλέον συμφέρουσα λύση ήταν να εξασφαλίσουν την ουδετερότητά μας μέχρι που ο Μουσολίνι πήρε πρωτοβουλία και επιτέθηκε.

Λέγοντας αδελφά καθεστώτα εννοώ τον απόλυτο χαρακτήρα του καθεστώτος αλλά και τη φιλογερμανική προδιάθεση του Μεταξά και σε καμμία περίπτωση την ιδεολογία τους.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Ταξιδιώτης
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Ταξιδιώτης » 15 Απρ 2005 22:29

Για να καταλάβουμε τι παιχνίδια έπαιζαν οι Άγγλοι εκείνη τη περίοδο, και να υποψιαστούμε τι κάνουν τώρα, αντιγράφω απο την εφημερίδα ''Εγνατία'' :

Στο βιβλίο του <<Η εξωτερική πολιτική του Μουσολίνι>> ο Πασκουάλε Βιλλάρι φέρνει στο φώς δύο επιστολές του Τσώρτσιλ προς τον Μουσολίνι, το πνεύμα των οποίων είναι το ακόλουθο: <<Αν η Ιταλία απεφάσιζε να εξέλθει μεταγενεστέρως στον πόλεμο θα έπρεπε να δράσει κυρίως στα Βαλκάνια για να εμποδίσει τη Γερμανία να κατέλθει εκεί και εν πάση περιπτώσει αν η Ιταλία έκρινε σκόπιμη μία επιχείρηση στην Ελλάδα, η Μεγάλη Βρετανία δεν θα αντιτασσόταν>>
Εγνατία Τετάρτη 13 Απριλίου σελ. 11

Χρειάζεται να σχολιάσω κάτι;

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 17 Απρ 2005 21:13

Αυτό μάλλον σε περίπτωση που η Ελλάδα έβγαινε στον πόλεμο στο πλευρό της Γερμανίας.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 17 Μάιος 2005 12:49

ΤΕΛΙΚΑ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΧΑΣΕ Η ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ ΤΗ ΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΣΤΟ 2Ο ΠΠ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 17 Μάιος 2005 14:17

Η Ελλάδα αν και βγήκε από τον πόλεμο στο πλευρό των νικήτών, δεν μπόρεσε να αξιοποιήση τη "νίκη" αυτή γιατί αποφασίσαμε να αλληλοσκοτωθούμε παρά να διεκδικήσουμε τα επινίκεια.

Οι αποζημιώσεις που δικαιούται η Ελλάδα από τις Γερμανικές θηριωδίες θα μπορούσαν να ξεχρεώσουν το έλλειμα της χώρας (μαζί και με τα κλεμμένα,για να μην ξεχνιόμαστε!!).

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 20 Μάιος 2005 11:38

ΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΝΕ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ ΕΙΡΗΝΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΝΑΚΩΧΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΤΑΛΟΥΣ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΜΕΝΕ ΟΥΔΕΤΕΡΗ ΣΤΟΝ ΠΟΛΕΜΟ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ?
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 22 Μάιος 2005 18:10

Αγαπητοί φίλοι,

το θέμα είναι αν θα κερδίζαμε τη γερμανική πολεμική μηχανή; Δεν έπρεπε δηλαδή να αντισταθούμε σαν χώρα στη φασιστική Γερμανία, τη Γερμανία των θηριωδιών; Η επιβράβευσή μας ήταν τα Δωδεκάνησα. Τι άλλο θέλαμε δηλαδή; Τη Βαυαρία;

Πιστεύω πως η ουδετερότητα σε τέτοιες περιπτώσεις δεν είναι χαρακτηριστικό μιας χώρας όπως η Ελλάδα που έχει μείνει στην ιστορία για τους αγώνες της για την ελευθερία;

Αναφορικά με τον εμφύλιο φίλε μου, είναι σίγουρα μια πληγή για τη χώρα. Ωστόσο θέλω να πιστεύω πως ήταν αναγκαίος για να ξεκαθαρίσει η κατάσταση στη χώρα και να μπορέσει να προχωρήσει. Δεν τον επικροτώ πάντως σε καμία περίπτωση. Τον δέχομαι απλά ως αναγκαίο κακό.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 22 Μάιος 2005 21:12

Αγαπητέ Θεόφιλε νομίζω πώς έθεσες το θέμα στη σωστή του διάσταση. Μερικές φορές δεν πρέπει μόνο να μας ενδιαφέρει εάν είμαστε με το μέρος των νικητών ή των χαμένων, αλλά με το μέρος του καλού ή του κακού. Ο 2ος ΠΠ ήταν μια από εκείνες (τις λίγες) πολεμικές αναμετρήσεις που υπήρχε καλό και κακό. Ίσως είναι μια ρομαντική, ηθικολογική αντίληψη, όμως σε τέτοιες συζητήσεις έχουν κι αυτές τη θέση τους.

Σε ότι αφορά τον Εμφύλιο, έχω κάποιες αντιρρήσεις με την άποψη που διατύπωσες, όμως αυτό είναι ένα άλλο τεράστιο θέμα.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 25 Μάιος 2005 00:11

Δηλαδή για να καταλάβω οι καλοί ποιοί ήταν? Οι Άγγλοι, οι Αμερικανοί ή οι Ρώσοι?

Άβαταρ μέλους
Θεόφιλος
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Θεόφιλος » 26 Μάιος 2005 18:03

Φίλε Alex,

οφείλω να διευκρινίσω την άποψή μου για τον εμφύλιο καθώς ήταν κομμάτι ασαφής. Πιστεύω γενικότερα πως πολλά γεγονότα στην ιστορία έγιναν ώς "αναγκαία κακά". Η Ελλάδα της μεταπολεμικής εποχής έπρεπε να μπει σε μία σφαίρα επιρροής και ο εμφύλιος αυτό ακριβώς το σκοπό εξυπηρέτησε. Το τίμημα ήταν αναντίρρητα μεγάλο και νομίζω ότι και οι δύο πλευρές, όπως σε κάθε εμφύλιο άλλωστε, ήταν χαμένες. Αν τώρα η σφαίρα επιρροής με την οποία πήγε εν τέλει η Ελλάδα ήταν σωστή ή όχι επιλογή, είναι κάτι που θα κρίνει (αν δεν έχει κρίνει ήδη!) η ιστορία. Άλλωστε δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γινόταν αν είχαμε μπει στη ρωσική σφαίρα επιρροής.

Αναφορικά με το ερώτημά σου φίλε Κακέ, δεν νομίζω ότι πρέπει να μπούμε σε τέτοιο δίλημμα μιας και ήταν όλοι στο ίδιο στρατόπεδο (λέμε τώρα...). Ο κίνδυνος "Χίτλερ" ήταν μεγάλος και απαιτούσε κοινό αγώνα για την αντιμετώπισή του.

Απάντηση