IMIA - ΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΓΙΝΕ ;

dimATHENS
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από dimATHENS » 14 Απρ 2005 00:01

τι να πω στον Μπους και στον καθε Μπους...και εσυ αν εισουνα στην θεση του πολυ πιθανο να εκανες τα ιδια...εξαλλου νομιζεις οτι κανει οτι θελει επειδη ειναι προεδρος?καθε αλλο φερεφωνο των Αμερικανικων συμφεροντων ειναι..συγνωμη που ξεφυγαμε απο την συζητηση... :oops:

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 14 Απρ 2005 13:27

ΙΜΙΑ ΝΟ2 ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ. ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΛΗΞΗ. ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΑΛΛΑΞΕ ΗΤΑΝ ΤΟ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΗΤΑΝ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΔΡΑΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΑΘΗΚΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ.
Αναζητητής της Αλήθειας

Άβαταρ μέλους
MORALES Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από MORALES Ο ΤΡΙΣΜΕΓΙΣΤΟΣ » 25 Οκτ 2005 03:02

ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ Ο ΜΕΓΑΛΟΣ ΑΔΕΡΦΟΣ (ΗΠΑ) ΕΒΑΛΕ ΤΟ ΧΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΗΡΞΑΝ ΠΑΡΕΜΒΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΡΙΞΑΝ ΤΟ ΕΛΙΚΟΠΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑΝ ΟΙ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΙ
ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.ΚΑΙ ΛΕΩ ΜΗΠΩΣ ΘΕΛΑΝ ΤΑ ΙΜΙΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΚΟΚΚΙΝΟ ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΟΡΑΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΡΑΝΤΑΡ ΤΑ ΣΤΕΛΘ...ΛΕΩ ΕΓΩ ΤΩΡΑ...Ε???

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 17 Νοέμ 2005 13:45

Έχει ακούσει κανείς ότι όσοι τούρκοι αποβιβάστηκαν εκείνο το βράδυ έχουν σκοτωθεί σε "ατύχημα"?
Αυτό το έχω ακούσει από αρκετούς ανθρώπους, σχετικούς ή μη δεν μπορώ να είμαι σίγουρος και απλά θέλω να ελέγξω αν υπάρχουν και άλλοι που να γνωρίζουν κάτι γι αυτό.

Ειδικότερα η ιστορία που έχω ακούσει αφορά σε αερομεταφερόμενη αποστολή (ελικόπτερο) που αποτελείτο από τη συγκεκριμένη ομάδα στρατιωτών και "έπεσε" (θυμίζει κάτι??).

Η εκδοχή που μου έχουν πει εξηγείται ως αντίποινα τα οποία καθορίστηκαν σε συνδυασμό με τους Αμερικάνους και με την αποδοχή και από Τουρκικής πλευράς.
Τώρα αν αυτά αληθεύουν κάποιος μπορεί να βγάλει και πολλά άλλα σενάρια για τον ρόλο των Αμερικάνων, το τίμημα του μη πολέμου και τις εν γένει διαπραγματεύσεις. Το απαράδεκτο "ευχαριστώ" μέσα στην Ελληνική Βουλή θα έπρεπε να ακολουθηθεί και από τους πλήρεις όρους αυτής της "μεσολάβησης" (κάτι που φυσικά δεν θα ήταν ποτέ δυνατόν να γίνει)
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Γιάννα
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Γιάννα » 21 Δεκ 2005 16:06

Εχει γινει αποτι θυμαμε μερικη επιστρατευση και ολος ο στρατος ξηρας ανεβαινε προς τον εβρο

Γεια σας και απο μένα
μια μικρή περαμβολή σε αυτό που λες. οσον αφορά τα νησιά του Βορείου Αιγαίου( βρισκόμουν σε ένα απο αυτά την συγκεκριμένη περίοδο), έγινε γενική επιστράτευση. Όλος ο στρατός ξηράς βρισκόταν σε θέση μάχης από το βράδυ , τα αεροπλάνα ήταν έτοιμα για αναχαιτίσεις και το ναυτικό ήταν ετοιμοπόλεμο!και κατα τις 2 τα ξημερώματα αν θυμάμαι καλά, καλέσαν και όλους αυτούς που υπηρετούσαν στα ΤΕΑ. μόνο σειρήνες πολέμου δεν χτύπησαν!!

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 21 Δεκ 2005 17:09

Υπηρετησα τη θητεια μου αυτη την περιοδο σε νησι του Β. Αιγαιου σε εναν απο τους θεωρουμενους "Πρωτους" στοχους....ημουν Α.Σ. σε καποιον απο τους πωτους -μα πρωτους -στοχους.

Ετσι οπως τα λεει η Γιαννα ηταν τα πραγματα-υπηρχε η εντολη "οπλα ελευθερα" οποιος εχει υπηρετησει σε συγκεκριμενο "ποστο" καταλαβαινει καλυτερα τι σημαινει αυτη η εντολη, ΒΕΒΑΙΑ αλλο να το βλεπεις απ 'εξω κι αλλο να το βιωνεις, μονο που η ληξη του "συναγερμου" εγινε κατα τις 6 το πρωι ... με ενα ξερο ...
"Φευγουμε ... τελειωσε".

Δεν θα ηθελα να αναφερθω αλλο σε αυτα τα γεγονοτα.Ειδα και εζησα πολλα πραγματα ,γνωριζω αρκετα.. μεχρι εδω..απο εμενα.

ΥΓ
Για τα περι "κοκκινου υδραργυρου" θα προτεινα στα παιδακια να σεβονται την μνημη καποιων ανθρωπων που χαθηκαν και τον πονο καποιων αλλων που εζησαν αυτα τα γεγονοτα .Πριν γραψουν οτι ...να μην πω τι.. ακουνε απο δω και απο κει.
Ιδιως οταν θελουν να λεγονται και πατριωτες.Αντε γιατι... :evil:

ΥΓ2
Ναι fluke αυτο με το ελικοπτερο ισχυει.

ΥΓ3
Τιποτα δεν πηγε καλα κεινες τις μερες.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Γιάννα
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Γιάννα » 21 Δεκ 2005 18:07

Νομίζω ότι μιλάμε γαι το ίδιο νησί Chameleons μια που (νομίζω) ότι ο πρώτος-πρώτος στόχος σε περίπτωση κύρηξης πολέμου είναι ένας! πάντος παρόλο τον 'πανικο' που επικράτησε στο στρατό, οι κάτοικοι ήταν αρκετά ήρεμοι! βλέπεις έχουμε συνηθήσει να ζούμε με τους 'τούρκους στο κατώφλι μας!!'.

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 15 Ιαν 2006 03:34

Μπορώ να πω με βεβαιότητα τα εξής. Στα νησιά του Βόρειο Ανατολικού Αιγαίου είχε γίνει επιστράτευση. Αυτό το ξέρω γιατί ήμουν φοιτητής στην Σάμο.

Ένας από τους καθηγητές μου είχε αναλάβει αργότερα να κάνει ανάλυση στο τι πήγε στραβά. Μας είπε λοιπόν σε ένα μάθημα πως το ελικόπτερο που έπεσε ήταν αναλώσιμο. Από την στιγμή που εκπλήρωσε την αποστολή του, δεν στοίχισε πολύ στον στρατό το γεγονός ότι έπεσε. Ένα άλλο γεγονός, που μας είπε ο καθηγητής μας και το οποίο δεν είναι κρυφό, αλλα το διδάσκουν και στους φοιτητές στην Σχολή Ευελπίδων ήταν η μη σωστή κατανομή αρμοδιοτήτων. Αξίζει να σας πω πως στα Ίμια αρχικά δεν είχαν πάει βατραχάνθρωποι αλλά καταδρομής, των οποίων οι ασύρματοι χάλασαν από το θαλασσινό νερό.

Έζησα 5 χρόνια στην Σάμο ανάμεσα σε πολλούς αξιωματικούς και αυτό που κατάλαβα είναι πως ο στρατός μας είναι τελείως ανοργάνωτος. Αξίζει να δημιουργηθεί καινούργιο θέμα με ιστορίες για γέλια και για κλάματα...

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 15 Ιαν 2006 23:23

Στον στρατο εκος ελαχιστων εξαιρεσεων τα παντα ειναι "αναλωσιμα".

Αν διαβασετε προσεκκτικα τι εγραψα πιο πριν θα βγαλετε χρησιμα συμπερασματα....

ΧΕ... εγω ως Α.Σ δεν ειχα επικοινωνια απο εα σημειο και επειτα με ΚΑΝΕΝΑΝ ...ειτε λογω παρεμβολων ειτε λογω του αθλιου καιρου ...ουτε τα 'ρακαλακια' δουλέυαν ...τιποτα ,ουτε καν το ενσυρματο μαγνητικο που ειχαμε στησει με τους Δ.Β. και επεναλαμβανω ειχα εντολη "οπλα ελευθερα'.

Προσωπικα ελεγα στον εαυτομου για να παρω κουραγιο ..οτιο 'απεναντοι' ισως να βρισκονται σε χειροτερη κατασταση.

Αφηστε το να παει στο...δ ...που σας λεω. :x
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
vagman
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από vagman » 01 Φεβ 2006 15:26

Πέρασαν ήδη 10 χρόνια από εκείνη την ζοφερή νύχτα της ντροπής και του εθνικού διασυρμού.ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕ;;;Σε κανένα κανάλι δεν έγινε η παραμικρή αναφορά ΤΙΠΟΤΕ.Ποιός ,αναρωτηθήτε ΠΟΙΟΣ ;;; θυμάται τα ονόματα των τριών παλικαριών που πεσανε την νύχτα που ο πρωθυπουργός της Ελλάδος ευχαριστούσε τους Αμερικνούς ενώ το αίμα των ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ , ΒΛΑΧΑΚΟΥ και ΓΙΑΛΟΨΟΥ άχνιζε ακόμα πάνω στις βραχονησίδες;
Το ΠΑΣΟΚ δεν θέλει να θυμάται γιατί δέχτηκε την ήττα.
Η ΝΔ δεν θέλει γιατί την ανέχτηκε και σιώπισε.
Οι εθνικοί μειοδότες της νύχτας εκείνης γράφουν βιβλία και παρεβρίκεται στην παρουσιασή τους όλος ο πολιτικός και δημοσιογραφικός κόσμος της Ελλάδας.
Και μεις σιωπούμε και τους ανεχόμαστε όλους αυτούς.
ΑΙΩΝΙΑ Η ΜΝΗΜΗ ΣΤΟΥΣ ΠΕΣΟΝΤΕΣ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΤΩΝ ΙΜΙΩΝ
Για μας είναι ο δρόμος,η θάλασσα,τα δάση,τα βουνά.Είμαστε οδοιπόροι και όλο προχωράμε. Σπίτια και τζάκια για άλλους είναι.

Απάντηση