Ο μύθος του JFK

Απάντηση
Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 20 Ιαν 2005 13:40

Jerry, φοβάμαι πώς κάνεις λάθος, πύραυλοι με πυρηνικές κεφαλές υπήρχαν στην Τουρκία εκείνη την περίοδο. Και η απομάκρυνση τους ήταν κομμάτι της διαπραγμάτευσης μεταξύ Χρουτσόφ και Κέννεντι. Το ερώτημα που έθεσα πριν το επαναλαμβάνω:

Οι ρωσικοί πύραυλοι στην Κούβα ήταν ο προάγγελος του Αρμαγεδώνα, ενώ οι Αμερικανικοί στην Τουρκία οι υπερασπιστές της Ειρήνης;

Τα υπόλοιπα που έγραψες δεν έχουν την παραμικρή σχέση με αυτό το ερώτημα.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 22 Ιαν 2005 02:40

Παιδιά καλησπέρα. Μερικές αλλαγές στον υπολογιστή μου με κράτησαν μακρυά. Dorian. έχεις απόλυτο δίκηο. Μαζύ σου συμφωνώ απόλυτα. Ο λόγος που με κάνει να φαίνομαι αντιλέγων, είναι η κακή μου συνήθεια να σκαλίζω τα πράγματα μέχρι τη ρίζα τους. Εχω λοιπόν πληροφορίες που το μέρος που θα αναφερθώ καλύπτει 31 σελίδες. Είναι εγγραφο άκρως απόρρητο που πριν λίγα χρόνια αποχαρακτηρίσθηκε. Εχω το πρωτότυπο, φωτοτυπία φυσικά, και το οποίο καλύπτει με λεπτομέρειες τις συζητήσεις στο Πεντάγωνο, από τις 5 Οκτωβρίου. Μετα από τις 16 Οκτωβρίου μέχρι τις 30 και μετα 1 με 7 Νοεμβρίου 1962. Κατάρχήν οι πύραυλοι ήταν το τελευταίο σκαλοπάτι και άλλαξαν τελείως τις σχέσεις μεταξύ των υπερδυνάμεων. Στις διασκέψεις λαμβάνουν μέρος οι αρχηγοί των επιτελείων, υπουργοί CIA , DIA κλπ. Οι ΗΠΑ είχαν λερώσει τη φωλιά τους πρίν από αυτο το γεγονός. Με τον Καστρο απέτυχαν ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ (εννοώ πολύ πρίν τους πυραυλους)
Ο Κάστρο διαθέτει πυραύλους μεσου και περίπου μέσου βεληνεκούς. Εχει σκοπό να χτυπήσει το πλησιέστερο σημείο. Και αυτό, να είστε σίγουροι δεν είναι η Σουηδία.
Την 20 Οκτωβρίου. ο Στρ. Quinn της υπηρεσίας Πληροφοριών των Εν. Δυνάμεων, αναφέρει ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΔΕΙΞΗγια την παρουσία πυρηνικών στην Κούβα. Οι Αμερικανοί έχουν σταθμούς στην Τουρκία με 15 πυράυλους τύπου Jupiter. Και 30 στην Ιταλία. Το Σαββατο το υπουργείο αμύνης δίνει εντολή, να μη τοποθετηθούν πυρηνικές κεφαλές στους πυράυλους στην Τουρκία ή στην Ιταλία. Επίσης να μη γίνει χρήση των πυραύλων και σε περίπτωση επιθέσεως να καταστραφούν. Συγχρόνως ενα υποβρύχιο με POLARIS να απομακρυνθεί από τα Τουρκικά χωρικά ύδατα.
Την ίδια μέρα ο JFK δίδει διαταγές μέσω του Πενταγώνου στο αρχηγό των Ευρωπαικών-Αμερικανικών δυνάμεων USCINCEUR να σιγουρευτεί πως ότι κιάν συμβεί θα αντιμετωπισθεί μόνον με συμβατικά όπλα. (Επίθεση στο Βερολίνο κλπ)
Από την άλλη πλευρά ο Σοβιετικός Υπουργός Αμύνης Στραταρχης Malinovsky με τον Επιτεελάρχη του Στρ. Zakharov ετοιμάζουν ενα μύνημα προς τον Καστρο το οποίο ουδέποτε υπογράφουν, γιατί ο Malinovsky, συχαίνεται τα γραπτά μυνήματα. Και ετσι δίνει στους Σοβιετικούς στηνΚούβα τη διαταγή από το τηλέφωνο. Εχω το μύνημα στα Ρωσσικά και μεταφρασμένο στα Αγγλικά. Τι γράφει?? Αποστέλει 6 Βομβαρδιστικά IL-18 και έξη πυρηνικές βόμβες τύπου 470Η. Τρία μονάδες με 6 εκτοξευτές και 12 πυράυλουες με πυρηνικές ειδικές κεφαλές . Επίσης 24 συμβατικές συστοιχίες πυράυλων. Μέχρι εδώ τα πράγματα είναι φυσιολογικά γιατί κάνει προσπάθεια να υπερασπισθεί τον εαυτό του. Το παρακατω όμως σηκώνει την τρίχα στο κεφάλη κάγκελο. Διατάσσει τους Ρώσσους να βομβαρδίσουν αποκλειστικά με και μόνον με πυρηνικά τις ΑΚΤΕΣ ΤΗΣ ΚΟΥΒΑΣ στην περίπτωση που οι Αμερικανοί θα δοκίμαζαν να κάνουν απόβαση. Κάτι τέτοια είναι που με κάνουν και διαλέγω συμμαχίες.
Δυστυχώς αυτό που δεν εγινε στην Κούβα, το έκαναν, κατα λάθος βέβαια οι Ρώσσοι στους συμπολίτες τους στο Κόσμοδρομιο του Καζακσταν, Δεν χρησιμοποίηησαν πυρηνικά, αλλά δεν χρειάστηκε. Κατάφεραν να εξαφανίσουν από το χάρτη το Κοσμοδρόμιο, την περιοχή του και οτι ανέπνεε εκεί γύρω. Νομίζω ότι έγινε το 1967 στην επέτειο της επαναστάσεως. Ο Youri Andropoff ήταν ο ανθρωπος που εστειλαν να ερευνήσει το θέμα πρίν γίνει γνωστος στην πολιτική πλατφόρμα τηςΣοβ. Ενωσης.
Το θέμα της Κούβας είχε και κάτι καλό. Τελείωσε οριστικά ο Ψυχρός Πόλεμος. Οι δύο πρόεδροι εγιναν μέχρι σήμερα οι καλύτεροι φίλοι. Εβηχε μιά φορά ο Αμερικανός Πρόεδρος, τον επαιρνε στο τηλέφωνο ο Ρώσσος. Tavarish κρυολόγησες. Ασε να σου στείλω 500 κιβώτια Βοτκα που θεραπευει τα πάντα. και το αντίθετο.
Ελπίζω να καταλαβαίνετε την διαφορά (ισως απόλυτα ψευτικη ) μεταξύ Αρμαγέδωνος κα Υπερασπιστών της Ειρήνης. Οχι αυτής που επαγγέλονται η Αμερικανοί, ΑΛΛΑ επουδενι λόγω αυτής που επαγγέλοντο οι τότε Σοβιετικοί. Οταν πεθαίνει κάποιος το πράγμα δεν είναι κακό, είναι ακατανόμαστο. Είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί, είτε μιλάμε γιά Ρώσσους, είτε γιά Αμερικανούς είτε για Κουβανους ΚΛΠ. Το ανεπιθύμητο αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Αλλά υπάρχουν και διαφορές. Σημαντικές.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 24 Ιαν 2005 10:19

Jerry όσο και αν έψαξα ή έσπασα το κεφάλι μου για να θυμηθώ κάτι, δεν στοιχειοθετείται ότι ο Κάστρο ήθελε να χτυπήσει τις ΗΠΑ. Εξάλλου όσοι σοβιετικοί πύραυλοι ήταν στο νησί ήταν υπό τη δικαιοδοσία των Σοβιετικών και όχι των Κουβανών. Εξάλλου ο Κάστρο έχει αποδείξει ότι μόνο χαζός δεν ήταν. Αν χτυπούσε, έστω και με σφεντόνα αμερικανικό έδαφος, θα ξεσπούσε κόλαση στην περιοχή με Αμεριακνούς να επιτίθενται στην Κούβα, Σοβιετικούς να την υπερασπίζονται (...μύλος) .
Πάντως αναμφισβήτητα το μεγάλο κέρδος της κρίσης, ήταν η εγκατάσταση απευθείας τηλεφωνικής σύνδεσης μεταξύ των δύο ηγετών, ώστε σε ανάλογες περιόδους να υπάρχει απευθείας επικοινωνία των ηγετών.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 26 Ιαν 2005 02:34

Feanor,
Ποιός λέει ότι ο Κάστρο δεν ήθελε να χτυπήσει τις ΗΠΑ. Η ας το πώ καλύτερα, ποιός είπε ότι οι Σοβιετικοί δεν ήθελαν να χτυπήσουν τις ΗΠΑ μέσω του Κάστρο??
Οποιος κι΄αν ήταν το γεγονος παραμένει ενα με δύο σκέλη. Πρώτον στην Κούβα υπάρχουν επιθετικοί Ρωσσικοί πυραυλοι που στοχεύουν αποκλειστικά και μόνον τις ΗΠΑ. Δευτερον ο Κάστρο δηλώνει με μία σειρά ενεργειών που αρχίζει την 31.12.1959 και με πραγματικά αρχή την 4 Φεβρουαρίου 1960 ότι είναι με τους Σοβιετικούς (ολους) και οι Σοβιετικοί τον υποστηρίζουν.
Φταίει ο Κάστρο?? Φταίνε οι ΗΠΑ ?? 'Η φταίει η Σοβ. Ενωση?? Και οι τρείς.
Ενα Σοβιετικόκρατούμενο νησί σε απόσταση πολύ μικρή από τις ΗΠΑ δεν θα ήταν δεκτό να το αποδεχθούν οι Αμερικανοί.
Εδώ αρχίζει η βρωμιά. Λάθος. Βρώμα και δυσωδία. Από ολα τα μέρη. Ο ένας σκάβει τον λάκο του άλλου, και χρησιμοποιείται κάθε θεμιτό, και, κυριως αθέμιτο μέσο προκειμένου να βγάλουν τα μάτια τους. Οι Κουβανέζικοι πύραυλοι αποτελούν ενα πολύ μικρό κομμάτι στην ιστορία η οποία περιέχει τα ακόλουθα. Ευρώπη. Αν. Γερμανία. Βερολίνο. Adenauer.
Συμφωνω Ειρήνης μεταξύ Γερμανίας και Σοβ. Ενωσης. Harold Mc Millan και Ηνωμ. Βασίλειο. Διέλευση των Δυτικών από τους αυτοκινητοδρόμους προς και από το Βερολίνο. Το Τείχος. Αμερική. Η επερχόμενη εκλογική αναμέτρηση του 1964. Οι σχέσεις Των δύο αδελφών Κεννεντυ. Ο Οργανισμός Αμερικανικών Κρατών (OAS). Ασία. Βιετνάμ.Λαος. Ταυλάνδη.
Τσαγκ-Και Σεκ. κλπ κλπ κλπ.Με λίγα λόγια μπάχαλο. Ολα αυτά που γράφω είναι πλήρως τεκμηριωμένα.
Ο Κάστρο και οι Σοβιετικοί ξέρουν ότι οι πιθανότητες τους να προσβάλλουν τις ΗΠΑ δεν είναι μικρές. Είναι απόλυτα μηδενικές. Γιατί κάνουν ολη αυτή τη χαζομάρα?? ΕΘΞ (Ενας Θεός Ξέρει.) Δυστυχώς η τελείως αλλοπρόσαλη αυτή συμπεριφορά των Ρώσσων είναι συνηθισμένη.
Αυτά φυσικά είναι ασκήσεις γιά τους Αμερικανούς. Γυμνάζονται γιατί λένε πώς πεζοναύτες ερχονται στα Τέμπη να διαλύσουν του αγρότες σε περίπτωση ταραχών. Μαζύ θα έχουν και μερικές συστοιχίες πυράυλων.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 26 Ιαν 2005 10:11

Το ότι υπήρχαν εκατέρωθεν διηπειρωτικοί που στόχευαν πόλεις του εχθρού είναι γνωστό, ακόμα και σήμερα. Οι Σοβιετικοί ωστόσο δεν ήταν χαζοί, γνώριζαν πως οποιαδήποτε επίθεση τους σε αμερικανικό έδαφος, θα σήμαινε πυρηνικά αντίμετρα από τις ΗΠΑ. Η Κούβα καθόσον δεν διέθετε πυρηνικά (η εγκατάσταση των πυραύλων σε έδαφος της δεν σημαίνει ότι παίρνουν την κυριότητα) δεν μπορούσε να χτυπήσει τις ΗΠΑ, παρά μόνο με καμμιά μυγοσκοτώστρα.

Τον Κάστρο πώς να τον κατηγορήσεις για φιλία με την ΕΣΣΔ?Όταν έχεις στο κατώφλι σου τον εισβολέα (βλ. Κόλπος των Χοίρων) συμμαχείς με τον εχθρό του.

Τελικά για την κουβανική κρίση έχουν ειπωθεί πολλές απόψεις, μια από αυτές ότι την έστησαν οι Σοβιετικοί για να διαπραγματευθούν αποχώρηση των πυραύλων από την Τουρκία. Δεν ξέρω αν ισχύει, αλλά ήταν πολύ επικίνδυνο παιχνίδι. Θυμάμαι συζητήσεις ανθρώπων που τα έζησαν μέσα από τις εφημερίδες και το ραδιόφωνο της εποχής, οι οποίοι λέγανε για ένα μαζικό 'μούδιασμα' καθώς ο πυρηνικός όλεθρος φαινόταν όλο και πιθανότερος.
Jerry II έγραψε:Αυτά φυσικά είναι ασκήσεις γιά τους Αμερικανούς. Γυμνάζονται γιατί λένε πώς πεζοναύτες ερχονται στα Τέμπη να διαλύσουν του αγρότες σε περίπτωση ταραχών. Μαζύ θα έχουν και μερικές συστοιχίες πυράυλων
...λές?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 26 Ιαν 2005 12:20

Στην Κούβα δεν υπήρχε ουτε ενας διηπειρωτικός. Υπήρχαν μόνον μικρής Εμβέλειας (Μέγιστο 2300 χλμ). επίσης προς γενικήν πληροφόρηση. Πυρηνικούς πυραυλους δεν είχε ουτε εχει κανένας στον κόσμο. Οι πυραυλοι είναι απλοί. Οι πυρηνικές κρφαλές είναι αποθηκευμένες χωριστά. Η τοποθέτησή τους απαιτει 3 ως 7 ωρες. Και γινεται μονον όταν αποφασισθεί κατα 100 % οτι θα χρησιμοποιηθούν. Ο λόγος είναι οτι μπορείς να καταστρέψεις τον πύραυλο σε περίπτωση ανάγκης αλλά Τι θα κάνεις με την Πυρηνικη κεφαλή??? Μη βλέπετε τι υπάρχει στον κινηματογράφο και την τηλεόραση. Πάντως όταν η κεφαλή του πυράυλου ζυγίζει από 1-2,5 τόνους και χαρτοπόλεμο να εχει μέσα η ζημιά θα είναι ανυπολόγιστη.
Γιά τον Κάστρο. Η υπόθεση του Κολπου των Χοίρων εγινε περίπου 2 χρόνια μετά την απόλυτη στροφή του προς την ΕΣΣΔ. Ο Κάστρο είναι ενας ηγέτης σκληρός, απάνθρωπος και πάνω απ'ολα εγωιστής. Διότι πως γίνεται να είναι στην εξουσία από το 1959 μέχρι σήμερα?? Οπως σε ολα τα κομ. καθεστώτα η δικτατορία είναι απόλυτη. Λαική υπαρξη ειναι ανύπαρκτη. και η καταπίεση αφόρητη.
Μου γράφεις "λέγεται οτι κλπ." Το λέγεται χρησιμοποιείται οταν δεν ξέρουμε τι έχει γίνει μέσα σε εναν απορρητο χώρο. Τώρα ομως τα κείμενα που αναφέρομαι είναι τα πραγματικά. Εχω δεί χιλιάδες από αυτά, και βεβαιώνω ανεπιφύλακτα οτι είναι πραγματικά. Πολλα εσυζητούντο. Η αλήθεια ομως είναι σήμερα γνωστή λόγω του αποχαρακτηρισμού των στοιχείων αυτών. Και ακριβώς επειδη εγώ, Αμερικανόφιλος μέχρι κοκκαλο τους κατηγορώ, είναι γιατί με τις αποκαλύψεις αυτές παρα δέχονται την τρομερή βρώμιά που οι ιδιοι δημιούργησαν.
Οι Πύραυλοι Jupiter στην Τουρκία. Ηταν μόνον 15. Ηταν πεπαλαιωμένοι και αχρηστοι. Οι Σοβιετικοί δεν ζητησαν την απομάκρυνσή τους. Την πρότειναν οι Αμερικανοί για την περίπτωση που οι Σοβιετικοι θα ζητούσαν ανταλαγματα για τη απομάκρυνση των δικών τους από την Κούβα. Ο R. Kennedy, σε συνομιλία του με των Ρώσσο πρέσβυ Dobrynin προσφέρει την απομάκρυνση των Jupiter σε περίπου 6 μήνες. Η Συμφωνία δεν πραγματοποιήθηκε γιατί δεν χρειάστηκε. Οι πύραυλοι όμως απομακρύνθηκαν ως αχρηστοι. Γιαυτό εκαναν οι Αμερικανοί την πρόταση.
Επειτα υπάρχουν και πολλά αλλα τα οποία οι Αμερικανοι ήθελαν να ξεκαθαρίσουν οπως εγραψα στην προηγούμενη ενότητά μου.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 01 Φεβ 2005 16:18

Τελικά Jerry τί ισχύει; Οι Αμερικανοί είχαν ή όχι πυρηνικά στην Τουρκία; Το αν ήταν παλιάς τεχνολογίας είναι άσχετο γιατί σε κάποια χρονική στιγμή, όταν πρωτοτοποθετήθηκαν δε θα ήταν παλιάς τεχνολογίας.
Και γιατί δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα όταν οι Αμερικανοί τα τοποθετούσαν εκεί, σε απόσταση από τη Σοβιετική Ένωση αντίστοιχη αυτής της Κούβας από τις ΗΠΑ, ενώ ήταν τεράστια απειλή η τοποθέτηση των Σοβιετικών στην Κούβα.

Ας μην έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 02 Φεβ 2005 00:03

Δυστυχώς εδώ εχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά. Γιαυτό εγραψα προηγουμένως Ποιός φταίει??
Η διαφορά των δύο πυραύλων είναι στο ότι. 1. οι Ρωσσικοί της Κουβας ήταν πολύ πιό ευκολοι, και αρα απειλητικοι στην χρήση τους. 2. Οι Αμερικανοί είχαν τους 15 Jupiter στην Τουρκία, σίγουρα πολύ πριν.
Γιατί όμως δεν υπάρχει κάτι αντίστοιχο με την Κούβα?? Εχω δύο απαντήσεις, αλλά πιστευω οτι μπορεί να κάνω λάθος και στις δύο. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος. Η πρώτη απάντηση είναι πως οι Σοβιετικοί δεν είχαν τα κοτσια να ξεκινήσουν ενα τέτοιο ζήτημα τότε ουτε και στην Κούβα. Η δευτερη είναι ότι οι Jupiter ήταν αχρηστοι από τότε που εγκατεστάθησαν. Αποτελούσαν φόβο απειλής και οχι απειλη. Αν μη τι άλλο οι Σοβιετικοί θα επρεπε να εχουν προετοιμασθεί να ζητήσουν την απομάκρυνσή τους από το πρώτο δευτερόλεπτο που πάτησαν το πόδι τους στην Κούβα. Ο κόσμος είναι στα πρόθυρα ολικής καταστροφής και 1 ακούνε την πρόταση γιά αφαίρεσή τους, και 2 δέχονται να πραγματοποιηθεί μετά από εξη μήνες. Με λίγα λόγια οι Σοβιετικοί ξέρουν καλά οτι οι Τουρκία μάλλον δεν είναι η πηγή του κινδύνου. Ούτε η Ιταλία. Το μόνο που συζητέίται είναι το Βερολίνο, ο αποκλεισμός του και η διακοπή των επιγείων μεταφορών στην τότε Αν. Γερμανία. Ολα αυτά προκύπτουν από τα εξης. Οι Αμερικανοί διατάσσωνται να τους καταστρέψουν σε περίπτωση επιθέσεως οποιουδήποτε τυπου. Δεν μοιάσζει λίγο περίεργο?? Οι Jupiter δεν τοποθετήθηκαν χθες το βράδυ. Ουτε είναι δυνατόν να μη το ήξεραν οι Σοβιετικοί. Και έχω και κάτι άλλο που με προβληματίζει. Το άν υπήρχε πυρηνικό υλικό στην Τουρκία, Ιταλία, Γερμανία ή αλλού. Ο λόγος είναι οτι η SAC ειχε και εχει πυράυλους και αεροσκάφη σε λιγα σημεία των ΗΠΑ.Περιοχή Colorado ) και εχει τον στόλο των Polaris υποβρυχίων. Οι πυραυλοι , οι διηπειρωτικοί, οι Αμερικανικοί από οτι ξέρω ICBM δεν χρειάζεται να είναι τουλάχιστον στην άκρη της Αμερικής. Η παρουσία, απόλυτα αξιόμαχων πυραυλικών συστημάτων και κυρίως πυρηνικών κεφαλών σε θέσεις προσβάσιμες κατα τον ενα ή αλλο τρόπο από ξένους, μου φαίνεται λιγότερο απο οτι θα επρεπε σωστη.
Στο κείμενο αυτό γράφω τις ενδείξεις που εχω και τις προσωπικές μου γνώμες. Δεν πρέπει γιά κανένα λογο να θεωρηθούν και σωστές. Σωστές είναι μόνον οι πληροφορίες που δίνω είτε γιαστί προσωπικά γνωρίζω είτε γιατι εχω αναμφισβήτητα εγκυρες πηγές. οπως κρατικά εγγραφα, κανονισμους ή που η διασταυρωσή τους δεν μου αφήνει καμμία αμφιβολία. Τώρα ομως?? Το μόνο σίγουρο είναι πως εχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά.-

JERRY II
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από JERRY II » 02 Φεβ 2005 13:03

Μερικά στοιχεία γιά τους πυραύλους της Τουρκίας.
Jupiter ή SM-78. Κατασκευάσθηκαν το 1956 γιά το στρατό αλλα τελικά τους πήρε η αεροπορία για πολιτικούς λόγους. Ενδιάμεσου βεληνεκούς IRBM βαλλιστικοι πύραυλοι. Θεωρουνται καλύτεροι από αλλους αλλά απαιτούνται τουλάχιστον 20 οχήματα για να μετακινηθεί ο ενας από αυτούς. 1959 συζητήσεις με Ιταλία και Τουρκία. 1961 τον Ιούλιο η Ιταλία δέχεται στο εδασφός της 30 κομμάτια και τον Νοέμβριο η Τουρκία 15 κομμάτια. Λίγους μήνες αργότερα οι πύραυλοι παραχωρούνται στους Ιταλους και Τούρκους ολοκληρωτικά.
Ελπίζω οτι δεν θα βρεθεί κάποιος να μου πεί οτι τους εδωσαν και πυρηνικες κεφαλές. Τελειώνει το θέμα της Κουβας και οι ΗΠΑ αποσύρουν ολους τους Jupiter από το οπλοστάσιό τους. (κατασκευάστρια εταιρεία ήταν η Chrysler.). Τον Ιούνιο του 1963 δεν υπάρχει κανένας (περίπου 100 κατασκευάσθηκαν στο σύνολό τους. Νομίζω οτι αρκετά πράγματα εξηγούνται.
Το θέμα των Κουβανικών πυραύλων εχει και αλλες παραιστορίες. Δυστυχώς οι Αμερικανοι κανουν τη δουλειά τους αλλά τους την προσφέρουν, ακούσια ισως ή και ηλίθια οι αντίπαλοί τους.
Η πολιτική σημασία των πυραύλων είναι ισως μικρή μπροστά σε οσα συνδεδεμένα και παράλληλα συνέβησαν τότε. Οι Αμερικανοι θέλουν να εξωντώσουν τον Καστρο. Η Επιχείρηση του κόλπου των χοίρων αποτυγχάνει. Γίνεται προσπάθεια από την CIA να δολοφονηθεί ο Καστρο και να πέσει η Κυβέρνησή του. Οι ΗΠΑ προσπαθούν, και είναι φυσικό και σωστό, να το επιτύχουν μέσω καποιου ντόπιου, ωστε να κάνουν την πάπια.Και αυτό αποτυγχάνει γιατί οι μισοι Κουβανοι είναι μαζύ του και οι αλλοι μισοί είναι περιορισμένοι και υπό αγριο διωγμο. Οι Κουβανική κυβερνηση το ξέρει καλύτερα από οτι ξέρω εγώ το όνομά μου. Και πάνω σε ολη αυτή τη φασαρία ξεκινάει να στήσει πολεμικά συστήματα που, είναι σίγουρο, οτι ο Κάστρο ήξερε πως οι Αμερικανοί θα ξυνιζαν τα μούτρα τους. Η Κουβα ανηκει στον OAS Organization of American States που περιλαμβανει ολες τις χώρες τις Λατινικές από το Μεξικό ως το ακρωτήριο Horn .Ειναι ολες συμμαχοι με τις ΗΠΑ (κατά τους Αμερικανούς βεβαια) και οι Αμερικανοί πραγματοποιούν "φιλικές" πτήσεις στον εναέριο χώρο οποιασδήποτε από αυτες. Κι΄αυτο επίσης επρεπε ο Καστρο να το ξέρει. Και αφου λερώνει τη φωλιά του συνεχίζει τα ερωτικά παρεδώσε με την Σοβ. Ενωση. Καλά δεν είχε καταλάβει οτι θα ξέρανε οι Αμερικανοι και το πια ώρα πάει στην τουαλέττα?? Με λίγα λόγια το φαγητό εφτασε στο Αμερικάνικο στομα χωρίς καμμία προσπάθεια. Και το παραμύθι συνεχίζεται αφου ο κόσμος είναι κορόιδο, καλά κάνουν...

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 03 Μαρ 2005 14:12

Πάντως, μια και οι διαφωνίες μας έχουν πια σαφώς καταγραφεί, για να ξαναγυρίσουμε στην αρχή της συζήτησης που είναι ο μύθος του JFK, αν τελικά ρωτηθεί κάποιος μέσος μή Αμερικανός, γιατί θυμάται τον Kennedy η απάντηση συνοψίζεται σε τρία σημεία:

1. για τη δολοφονία του και τις σχετικές θεωρίες συνομωσίας
2. για την επέκταση της Αμερικανικής εμπλοκής στο Βιετνάμ
3. για την κρίση των πυραύλων της Κούβας.

Κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη, αν εξαιρέσει κανείς τη δολοφονία, τα άλλα δύο καθόλου δε συνάδουν με το μύθο του φωτισμένου προέδρου.

Απάντηση