Ομοιοπαθητικές θεραπείες

Θέματα που αφορούν ζητήματα και εξελίξεις στο χώρο της υγείας και έρευνες της βιολογίας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Ομοιοπαθητικές θεραπείες

Δημοσίευση από Εύα » 21 Νοέμ 2006 13:33

Θα συμφωνείτε μαζί μου ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει και στην Ελλάδα μια σημαντική διάδοση των ομοιοπαθητικών φαρμάκων τα οποία πωλούνται σε όλο και περισσότερα φαρμακεία. Πρόκειται για ένα αμφιλεγόμενο θέμα το οποίο έχει φανατικούς πολέμιους και φανατικούς οπαδούς. Ακόμη και οι γιατροί δεν έχουν ξεκαθαρισμένη και σαφή θέση απέναντι στο θέμα των ομοιοπαθητικών θεραπειών.

Οι υπέρμαχοι στηρίζονται στο Κανόνα των Ομοίων, βάσει του οποίου υποστηρίζουν ότι δρουν τα ομοιπαθητικά σκευάσματα.

Οι πολέμιοι μιλούν για ψευδοεπιστήμη η οποία στηρίζεται περισσότερο στο φαινόμενο της αυθυποβολής.

Avaris
Πλήρες Μέλος

Re: Ομοιοπαθητικές θεραπείες

Δημοσίευση από Avaris » 26 Νοέμ 2006 00:47

Εύα έγραψε:Θα συμφωνείτε μαζί μου ότι τα τελευταία χρόνια υπάρχει και στην Ελλάδα μια σημαντική διάδοση των ομοιοπαθητικών φαρμάκων τα οποία πωλούνται σε όλο και περισσότερα φαρμακεία. Πρόκειται για ένα αμφιλεγόμενο θέμα το οποίο έχει φανατικούς πολέμιους και φανατικούς οπαδούς. Ακόμη και οι γιατροί δεν έχουν ξεκαθαρισμένη και σαφή θέση απέναντι στο θέμα των ομοιοπαθητικών θεραπειών.

Οι υπέρμαχοι στηρίζονται στο Κανόνα των Ομοίων, βάσει του οποίου υποστηρίζουν ότι δρουν τα ομοιπαθητικά σκευάσματα.

Οι πολέμιοι μιλούν για ψευδοεπιστήμη η οποία στηρίζεται περισσότερο στο φαινόμενο της αυθυποβολής.
Εαν σκεφτούμε πως δίνει μεγάλη βαρύτητα στα "ψυχοσωματικά" (εαν έχω καταλάβει καλά και δεν λέω ασάφειες) και πως οι Ψυχιατρική - Νευρολογία ουσιαστικά τα μεταθέτουν όλα στο απώτερο μέλλον και στα "ευκταία επιτεύγματα" της Γεννετικής, ε τότε ευτυχώς που υπάρχουν και οι εναλλακτικές θεραπείες μεταξύ των οποίων και η Ομοιοπαθητική.

Θα έπρεπε η Κλασσική Δυτική Ιατρική να τους φέρεται με μεγαλύτερο σεβασμό και προσοχή.
Avaris Veritas Vos Liberabit

Απάντηση