Η γριππη των πτηνων...

Θέματα που αφορούν ζητήματα και εξελίξεις στο χώρο της υγείας και έρευνες της βιολογίας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Η γριππη των πτηνων...

Δημοσίευση από Chameleons » 13 Οκτ 2005 21:45

Σιγουρα εχετε ακουσει -διαβασει κατι για την περιπτωση μεταλλαξης του ιου στον οποιο οφειλετε η λεγομενη γριππη των πτηνων ετσι ωστε να μπορει να μεταδωθει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Αυτο αν συμβει θα μπορουσε πραγματικα στην παγκοσμιοποιημενη ανθρωποτητα του σημερα να αποτελεσει μια τρομερη εκατομβη θυματων.

Δεν γνωριζω για εσας αλλα εγω αρχιζω να φοβαμαι αρκετα ενα τετοιο ενδεχομενο..περα απο τις υστερικες κραυγες των ηλεοπτικων καναλιων κτλπ νομιζω οτι ...πρεπει να παρθουν ολα τα απαραιτητα μετρα ασο ειναι καιρος.
Αλλιως..ο θεος να βαλει το χερι του. :roll:

Στις αρχες του προηγουμενου αιωνα ειχαμε πανω απο 16 εκατ. νεκρους απο
επιδημια γριππης και μαλιστα σε μια εποχη που η μετακινηση των πληθυσμων γινονταν πολυ πιο δυσκολα....
Kung-fu master

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 19 Νοέμ 2005 00:35

Προσωπικά αγαπητέ φίλε έχω ακούσει τόσα πολλά που τα έχω μπερδέψει. Από την άλλη μια τέτοια υπόθεση είναι ιδανική για να ελέγξεις διάφορα πράγματα. Εξάλλου πολλά από αυτά που έχουν επιβληθεί έχουν επιβληθεί εξ αιτίας του φόβου από κάποιον κίνδυνο.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 19 Νοέμ 2005 01:43

Chameleons επειδή έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στην Ασία, επειδή εκεί ο κόσμος ζεί κυριολεκτικά με τα ζώα, επειδή η Ασία έχει έναν πληθυσμό γύρω στα 3-3,5 δισ, και πόσους νεκρούς είπατε ότι έχουν; 100-200;

Επειδή το tamiflu άκουσα ότι ανήκει στα περιουσιακά στοιχεία ενός εκ των γερακίων του Πενταγώνου και επειδή ο Π.Ο.Υ. ανησυχεί, σταμάτησα να τρώγω κοτόπουλο και τρώγω μόνο θηράματα. Τσίχλες, τρυγόνια, μπεκάτσες μόνο.
Tasos Zakynthos

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 08 Ιαν 2006 00:51

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Chameleons επειδή έχω ταξιδέψει αρκετές φορές στην Ασία, επειδή εκεί ο κόσμος ζεί κυριολεκτικά με τα ζώα, επειδή η Ασία έχει έναν πληθυσμό γύρω στα 3-3,5 δισ, και πόσους νεκρούς είπατε ότι έχουν; 100-200;

Επειδή το tamiflu άκουσα ότι ανήκει στα περιουσιακά στοιχεία ενός εκ των γερακίων του Πενταγώνου και επειδή ο Π.Ο.Υ. ανησυχεί, σταμάτησα να τρώγω κοτόπουλο και τρώγω μόνο θηράματα. Τσίχλες, τρυγόνια, μπεκάτσες μόνο.
Μια που έχουμε θανάτους στη γειτονική Τουρκία, νομίζω πρέπει να αναρωτηθούμε αν τα θηράματα είναι πιο ακίνδυνα. Πού ξέρουμε από πού έρχονται και αν είναι γριπιασμένα κι αυτά; Μήπως τελικά είναι πιο ακίνδυνα τα κοτόπουλα, που ελέγχονται στις μεγάλες μονάδες;
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 08 Ιαν 2006 07:24

Καποιοι απαξιωσαν το θεμα στην Ελλαδα , επαναλαμβανω ομως οτι το θεωρω αρκετα επικυνδινο υπο προυποθεσεις.
Εγινε ο γνωστος πανικος στην αρχη και μετα ...τιποτα .Τα ξενα καναλια ενημερωναν συνεχεια διακριτικα μεν αλλα συνεχεια.
Ειναι να μην συμβει η "μεταλλαξη" του ιου ωστε να μεταδιδετε απο ανθρωπο σε ανθρωπο , μετα ...τα παραγματα θα ειναι δυσκολα μεχρι να βρεθει το εμβολιο.

Φυσικα θα αρχισουμε εδω τα σεναρια οτι οι μυστικες υπηρεσιες ειναι απο πισω κτλπ...
Kung-fu master

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 16 Φεβ 2006 01:21

Πάντως μετά τους γριπωμένους κύκνους, νομίζω επιβάλλεται να είμαστε ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΟΙ με το κυνήγι πουλιών. Εγώ θα έλεγα να μην τα τρώμε καθόλου!

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 03 Μαρ 2006 17:20

Κάτι ενδιαφέρον που μου έστειλαν σήμερα.

"Τα αποδημητικά πουλιά κινούνται πάντα στον άξονα Βορρά-Νότου, ενω η
επιδημία εξαπλώνεται στον άξονα Ανατολή-Δύση. Αρα τα αποδημητικά πουλιά ΔΕΝ είναι υπεύθυνα για την εξάπλωση της γρίππης.

Οταν έγινε η εξάπλωση Ασια -> Τουρκία -> Ελλάδα -> Γερμανία -> Γαλλία
τα αποδημητικά πουλιά δεν κινήθηκαν καν. Δεν είναι η εποχή τους.
Ο ιός "μεταπήδησε" πολύ γρήγορα απο το ένα μέρος στο άλλο. Κανένα ζώο
δεν μπορεί να μεταφερθεί τόσο γρήγορα - εκτός απο τον άνθρωπο με
αεροπλάνο (άντε να σκοτώσουμε και μερικούς ανθρώπους τώρα). Αρα
μάλλον ο ιός υπάρχει εδώ και πολλά χρόνια. Εκδηλώθηκε όμως τώρα γιατί
ειδικά αυτήν την χρονιά είχαμε εξαιρετικά βαρύ χειμώνα στην Ευρώπη.
Το κρύο αποδυνάμωσε τις αντιστάσεις των άγριων πουλιών και επέτρεψε
στον ιό να εκδηλωθεί.
Ο ιός είναι μετάλλαξη ενός άλλου - σχετικά ακίνδυνου - ιού, που
υπάρχει στα ψάρια. Η μετάλλαξη οφείλεται σε ανθρώπινη δραστηριότητα -
τα κοτόπουλα τρέφονται εδώ και δεκαετίες με ιχθυάλευρα. Επαναλαμβάνω
τον επιστήμονα: τα κοτόπουλα τα τρέφουμε εμείς με υπολείμματα
ψαροσφαγείων (εντόσθια, κεφάλια κλπ.).
Το ίδιο είχε γίνει με την νόσο των τρελλών αγελάδων. Αυτή προκλήθηκε
γιατί κάποιος άλλος ιός μεταλλάχθηκε στις αγελάδες, αφου εμείς τις
είχαμε αναγκάσει να φάνε υπολείμματα σφαγείων. Δηλαδη αφού εμείς
αναγκάσαμε τις αγελάδες σε καννιβαλισμό!
Τόσο στις αγελάδες όσο και στα πουλιά οι επιστήμονες φιμώθηκαν επί
μήνες (!), γιατί αν έβγαινε βρώμα οτι οι ζωοτροφές είναι υπεύθυνες
για τις 2 αρρώστιες, θα βλάπτονταν οι εταιρείες παραγωγής. Είναι
απείρως φθηνότερο να ρίξεις την ευθύνη στα αποδημητικά.

Ολα αυτά συμπολίτες γίνανε και γίνονται με έναν μοναδικό σκοπό:
Να μπορείτε να τρώτε εσείς φτηνά μπριζολάκια στις χασαποταβέρνες.

Και μην βγει κανένας να μου πει οτι φταίνε οι εταιρείες παραγωγής
ζωοτροφών. Οι εταιρείες θα είχαν το ίδιο ακριβώς κέρδος αν παρήγαγαν
φυσικές ζωοτροφές. Τις εταιρείες καθόλου δεν τις ενδιαφέρει να αγοράζουν
για 10 και να πουλάνε για 11 (κέρδος = 1) είτε να αγοράζουν για 1 και να
πουλάνε για 2 (κέρδος πάλι = 1).
Εσείς όμως - οι καταναλωτές κρεάτος - θα είχατε τεράστια διαφορά στην τσέπη
σας, αν το κοτόπουλο μπούτι κόστιζε 50 ευρω / κιλό αντι για 5.
Μην ξεχνάμε, οτι τα υπολείμματα των σφαγείων (κόκκαλα, κρανίο, δέρμα,
λίπος, εντόσθια, αίμα) πολτοποιημένα αποτελούν την μακράν (!) φθηνότερη
"πρώτη ύλη" για ζωοτροφές και καλλυντικά.

Νομίζετε οτι μπορείτε να τρέφετε αγελάδες, κότες και ψάρια με πολτό απο
αγελάδες, κότες και ψάρια και να μην μεταλλάσσεται κανένας ιός;

Ας συνεχίσουν λοιπόν οι γιατροί να ψάχνουν για εμβόλιο, ας συνεχίσουν οι
υγειονομικοί να ρίχνουν ζώα σε λάκκους και κρεματόρια, ας συνεχίσουν οι
παραγωγοί να ταίζουν ζώα με τον εαυτό τους και ας συνεχίσουν οι υπόλοιποι
να παραγγέλνουν κοτόπουλο, μπριζόλες και παιδάκια στις ταβέρνες".

koko
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από koko » 19 Μαρ 2006 23:17

Είδα ένα ενδιαφέρον ντοκυμαντερ προχτές για τη γρίππη των πτηνών, αν και αναφέρω τα ευρήματά του με κάθε επιφύλαξη:

Αναφερόταν λοιπον οτι και ο ιός γρίππης του 1918 (που σκότωσε 50 εκ. να μη ξεχνάμε) οφειλόταν σε μετάλλαξη γρίππης των πουλιών (δεν είχε σχέση με τη σημερινή ποικιλία όμως). Εμφανίστηκε αρχικά στη Γαλλία το 1916, οι γιατροί δεν καταλάβαιναν τι συνέβαινε αφού τα συμπτώματα ήταν καινούρια, ώσπου το 1918 έγινε το μεγάλο μπαμ, οπότε ίσως να κοιτάμε σε χρονικό ορίζοντα ετών μέχρι την επώαση τυχόν μετάλλαξης βλαβερής προς τον άνθρωπο. Πάντως το ντοκυμαντερ ανέφερε οτι το 1918 δημιουργήθηκε υπεριός που σκότωνε γρήγορα και μεταφερόταν όπως η απλή γρίπη.

Δεν ξέρω τι πιθανότητες έχει να ξανασυμβεί τέτοιο φαινόμενο, αλλά ας ελπίσουμε να μη ξαναγίνει. Όσο για τα 2 χρόνια από την εξάπλωση ως την επιδημία δε ξέρω γιατί συνέβη, ίσως λόγω του πολέμου των χαρακωμάτων ο ιός να μη μπορούσε να ταξιδέψει σε μεγάλες αποστάσεις λόγω της στατικότητας και να εξαπλώθηκε με το τέλος του πολέμου το 1918, ίσως να χρειαζόταν τόσο καιρό για να γίνει επικίνδυνος σε μαζικό επίπεδο. Γιατί και τώρα λέμε οτι σκοτώθηκαν 10 και 20 άτομα σε πληθυσμούς δισ. αλλά και το 1916 πέθαναν 20 άγγλοι στρατιώτες και μετά έγινε οτι έγινε.

Απάντηση