Λογοτεχνια του Φανταστικου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 07 Φεβ 2005 11:44

Το κακό είναι ότι έχω "δανείσει" (τα εισαγωγικά αναφέρονται στον "αγύριστο" χαρακτήρα του δανεικού) διαμαντάκια -ειδικά αυτά δάνειζα για να μοιραστώ την εμπειρία με φίλους- που δεν θυμάμαι καν ποια ήσαν - ούτε τίτλους ούτε συγγραφείς. Ας πρόσεχα!
Να σου πω την αλήθεια, μακάρι να είχα κολλητούς που να ασχολούντο με την Ε.Φ., κι ας έψαχνα τα βιβλία μου. Θα ήταν καλύτερα απ' ότι τώρα που αισθάνομαι σαν καλαμιά στον κάμπο.

Φίλοι της Ε.Φ. θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας μια πληροφορία που μου έδωσαν και πιστεύω πως θα μου/μας φανεί χρήσιμη. Υπάρχει μια ιστοσελίδα η www.sff.gr είναι forum για Ε.Φ. Fantasy, Rpgs, comics κλπ. Σε μια πρώτη ματιά που έριξα έχει αρκετές ενδιαφέρουσες συζητήσεις με πολλές πληροφορίες για τα παραπάνω από διάφορες "παλιοσειρές" του χώρου. Έχω ήδη κάνει εγγραφή, ξανά ως PUCK, κι αν έχετε κέφι και χρόνο μπορούμε να τα λέμε κι από κει.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 09 Φεβ 2005 01:20

Μη ζηλεύεις, PUCK !
Πρώτα απ΄όλα τώρα τώρα δεν υπάρχει περίπτωση (λόγω ηλικίας - αλήθεια τι παθαίνουν οι άνθρωποι όταν μεγαλώνουν;;; ) να βρω κανένα φίλο ή γνωστό που να τον ενδιαφέρει η επιστημονική φαντασία (δεν το βάζω κάτω όμως - προσπαθώ!).
Κατά δεύτερον και πριν από 12 ή και παραπάνω χρόνια εγώ προσπαθούσα να κάνω τους φίλους μου να ενδιαφερθούν και ελάχιστοι ανταποκρίνονταν.
Οπότε κι εγώ σαν την καλαμιά στον κάμπο ήμουν και είμαι.
Όσο για το site που λες, ίσως το επισκεφτώ κάποια στιγμή. Δεν μπορώ να μπλέκομαι με πολλά, βλέπεις (η ηλικία - που λέγαμε... :( )
:)

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 16 Φεβ 2005 12:11

PUCK, πήγα στο site που δίνεις. Ενδιαφέρον. Αλλά δεν σε είδα πουθενά!
Πολλά πιτσιρίκια έχει, αλλά ομολογώ ότι η ωριμότητα και η σκέψη μερικών απ΄αυτά με εξέπληξε!

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 16 Φεβ 2005 16:04

PUCK, πήγα στο site που δίνεις. Ενδιαφέρον. Αλλά δεν σε είδα πουθενά!
Προς το παρόν την έχω πέσει στον τομέα "Μουσική". Έχω κι από ένα post στις "Αγγελίες" και στα "Γενικά". Λόγω χρόνου δεν έχω ψάξει εξ ολοκλήρου το site και δεν έχω post-άρει και πολύ. Σιγά-σιγά...

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 18 Μάιος 2005 15:55

Μιας και πλησιάζει και η έκθεση βιβλίου (στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου μάλλον) έχετε να προτείνετε κάτι; Όχι απαραίτητα φανταστική λογοτεχνία. Κάτι light ας πούμε για το καλοκαίρι;

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Re: Λογοτεχνια του Φανταστικου

Δημοσίευση από siva » 06 Νοέμ 2012 00:24

Ευκαιρία να αναβιώσουμε ένα αγαπημένο θέμα. Ήταν η αφορμή να ασχοληθώ με την λογοτεχνία του φανταστικού και έκτοτε έχω "κολλήσει".

Τελευταία διαβάζω το Games of thrones του George Martin. Δεν έχω δει τους δυο πρώτους κύκλους της τηλεοπτικής σειράς, ίσως το κάνω αφού τελειώσω τα βιβλία (εφτά είναι τα άτιμα!). Ο συγγραφέας έχει πλάσει τον δικό του κόσμο, εμπλουτισμένο με ιππότες, βασιλείς και δράκους σε ένα ανελέητο παιχνίδι για το στέμμα...

Γενικά αρκετά καλογραμμένο, με ορισμένους πολύ δυνατούς χαρακτήρες! Οι πρώτες σελίδες μπορεί να κουράσουν μιας και χρειάζεται λίγο χρόνος μέχρι να γνωριστείς με τους πάρα πολλούς, είναι η αλήθεια, ήρωες, αλλά στην συνέχεια διαβάζεται πολύ άνετα. Μετά και το πέμπτο βιβλίο δεν έχω χάσει τον ενθουσιασμό μου, απλά νομίζω ότι η ιστορία δεν εξελίσσεται τόσο γρήγορα και αγωνιωδώς όσο στα πρώτα βιβλία. Επίσης έχω την εντύπωση ότι δε θα έχει ένα σαφές τέλος (όχι ότι αυτό είναι απαραίτητα κακό).

Αν το έχει διαβάσει κανείς θα ήθελα την γνώμη του.

Απάντηση