Λογοτεχνια του Φανταστικου

Απάντηση
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 16 Δεκ 2004 10:03

Έχω διαβάσει 2-3 βιβλία του King και τον βρήκα απαράδεκτο...μάλιστα θεωρώ άσκοπη οποιαδήποτε σύγκριση του με τους 'Αρχιερείς του τρόμου', στα τέλη του 19ου αι. και αρχές 20ου.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 17 Δεκ 2004 17:09

ΑΓΑΠΗΤΕ FEANOR,
ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΨΥΧΡΗ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ !!
Ο KING ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.
ΦΤΗΝΟ ΛΕΞΙΛΟΓΙΟ,ΒΡΙΣΙΔΙ,ΕΜΜΟΝΕΣ ΜΕ ΤΗ ΒΙΑ,ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΑΡΡΩΣΤΙΕΣ.
ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΣΤΟ ΝΑ "ΥΦΑΙΝΕΙ" ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.
ΒΑΖΕΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΑ,ΠΟΥ ΧΑΝΕΙΣ ΤΗ ΜΠΑΛΑ.
ΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ.
ΠΑΡΑΔΟΞΩΣ,ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΝΑΔΙΚΟΥΣ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΡΕΣΕ
ΤΟ "ΑΥΤΟ" ΣΑΝ ΤΑΙΝΙΑ !!!
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΟΥ ΠΑΝΤΩΣ,
ΜΕ ΤΟΥΣ "ΚΛΑΣΣΙΚΟΥΣ" ΣΤΥΛ ΠΟΕ ΚΑΙ ΛΑΒΚΡΑΦΤ,
ΟΠΩΣ ΚΙ ΕΣΥ ΕΙΠΕΣ,
ΕΙΝΑΙ ΑΤΥΧΗΣ.
................................................................................................
ΖΗΤΩ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΣΤΩΝ ΤΟΥ,
ΠΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΥΤΟ,
π.χ. GIBSON.
ΑΠΛΑ ΜΙΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΚΤΙΜΗΣΗ ΕΚΦΕΡΩ,ΟΧΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ.
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 17 Δεκ 2004 22:14

Και φυσικά δεν υπάρχει πρόβλημα να λέει ο καθένας την άποψη του.

Δεν μπάινω καθόλου στη διαδικασία να συγκρίνω King με Lavcraft κ.α.
Ο καθένας έχει την μαγεία του.

Αυτό που μου αρέσει στον King είναι οι διάλογοι του. Φυσικοί διαλογοι ανθρώπων της εποχής. Μην ξεχνάτε ότι ζούμε σε μια εποχή που το "μ@λ@κ@" και το "γ@μ*μ3ν0" είναι ψωμοτύρι για τον καθένα. Και δεν είναι μόνο η εποχή μας έτσι. Ανέκαθεν υπήρχε η βρισιά.
Πιστεύετε οτι οι αρχαίοι δεν έβριζαν; (Οποιος έχει διαβάσει το "Οι Πύλες της φωτιάς", ας ξαναδιαβάσει το απόσπασμα με τα γυμνάσια των Σπαρτιατών).
Ή μήπως ο Καραϊσκάκης και ο Ανδρούτσος δεν έβριζαν; (είναι γνωστή η ρήση του Καραϊσκάκη όταν τραυματίστηκε θανάσιμα.

Οσο για τη βία....κοιτάξτε γύρω μας!
Ο King δεν πραγματεύετε τόσο "μη ανθρώπινα όντα. Σχεδόν όλοι οι τρόμοι έχουν να κάνουν με τον άνθρωπο, οπότε είναι φυσικό να υπάρχει βια.

Σχετικά με τις παιδικές αρρώστιες, δεν ξέρω που αναφέρεσαι. Αλλά μην ξεχνάς, οτι οι ηρωες του, ως επί τι πλείστον, είναι παιδιά (ή μεγάλοι που ζουν μια δεύτερη παιδική ηλικία). Είναι ωραίο να είσαι παιδί και να διαβάζεις για παιδιά. (Οπως είπα, ήμουν κάποτε παιδί) :wink:

Ξαναλέω, δεν συγκρίνω King με Lavcraft και Poe. Οι δύο τους είναι αξεπέραστοι.
IT 'S NOT HOW FAST YOU GO IT 'S HOW YOU GO FAST!!!

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 14 Ιαν 2005 14:09

feanor έγραψε:siva στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλιοπωλείο σε μια κάθετο στη Ναυαρίνου, προς τη μεριά της Ιπποδρομείου, η Άγνωστη Καντάθ.
Feanor επισκεύθηκα την Αγνωστη Καντάθ (ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλιοπωλείο!!) και αγόρασα την ονειρική της αναζήτηση...
Ακόμα δεν το διάβασα, θα επιστρέψω με σχόλια

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 14 Ιαν 2005 14:38

Με το καλό...κι εγώ πρέπει ν'ανέβω μια βόλτα Θεσσαλονίκη να προμηθευθώ 'ύλικό' γιατί έχω ξεμείνει.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 01 Φεβ 2005 12:37

Γιατί feanor ; Δεν υπάρχει αντίστοιχο βιβλιοπωλείο στην Αθήνα ;

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 01 Φεβ 2005 17:44

Δεν ξέρω και δεν με πολυαπασχολεί...δεν είμαι από Αθήνα, αλλά υποθέτω ότι θα υπάρχει.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 02 Φεβ 2005 10:02

Ενα βιβλιοπωλείο που έχει πολλούς τίτλους Ε.Φ. στην Αθήνα είναι το Solaris που ειδικεύεται στα κόμικς. Είναι στη διεύθυνση Μπόταση 6, μία κάθετη οδό στη Στουρνάρη πίσω από το Πολυτεχνείο. Εχει και ιστοσελίδα www.solaris.gr.

Mπορείς να βρεις πολλά βιβλία Ε.Φ. και σε μεγάλα βιβλιοπωλεία, όπως το Πολιτεία και το Πρωτοπορία και μάλιστα σε πιο οικονομικές τιμές από το Solaris.

Τελευταία, διάβασα το βιβλίο "Tα βουνά της τρέλας" του H.P. Lovecraft. Aν και το περίμενα πολύ καιρό, αφού το ήθελα από τις εκδόσεις Αίολος οι οποίες μου έλεγαν "όπου να ναι βγαίνει" τα τελευταία 5 ( ! ) χρόνια, τελικά μάλλον "απογοητεύτηκα". Τρία διηγήματα πολύ αδύναμα για τα γούστα μου και τη μέχρι τώρα ενασχόληση μου με τον Αρχοντα. Μου θύμησαν τις πρώτες, χρονολογικά, προσπάθειές του που ακόμη το μεγαλείο δεν έχει ξεδιπλωθεί...

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 02 Φεβ 2005 10:23

Μπράβο PUCK...δίνεις και το url...όπου υπάρχει και η δυνατότητα ηλεκτρονικής παραγγελίας...ό,τι λεφτά γλιτώσω από την Καντάθ να τα ρίξω στο Σολάρις...έρχεται πείνα.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 04 Φεβ 2005 19:53

Χαχα, feanor! Τα ίδια παθαίνω κι εγώ με τα βιβλία. Αλλά δε βάζω μυαλό :) Πάντως δεν τα παραγγέλνω σχεδόν ποτέ. Ακόμα κι αν ξέρω ακριβώς τι θέλω να αγοράσω, προτιμώ να πιάνω πρώτα το βιβλίο στα χέρια μου και να διαβάζω αποσπάσματα. Χούγια κι αυτά... Φετίχ...
Και σχεδόν πάντα φεύγω από τα βιβλιοπωλεία με μια σακκούλα όσο βαριά μπορώ να μεταφέρω μέχρι το σπίτι.

PUCK, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Πάντως το Solaris δεν μου φάνηκε πιο ενημερωμένο (ειδικά στην επιστημονική φαντασία) από άλλα βιβλιοπωλεία, όπως τα μεγάλα και φτηνότερα που αναφέρεις. Έψαχνα κάμποσα βιβλία (αναμεσά τους κάποια απ΄αυτά που ανέφερες εσυ και τα άλλα παιδιά εδώ), μια και μετά από 10-12 χρόνια ξαναστράφηκα στην παλιά μου αγάπη, την επιστημονική φαντασία.

Το κακό είναι ότι έχω "δανείσει" (τα εισαγωγικά αναφέρονται στον "αγύριστο" χαρακτήρα του δανεικού) διαμαντάκια -ειδικά αυτά δάνειζα για να μοιραστώ την εμπειρία με φίλους- που δεν θυμάμαι καν ποια ήσαν - ούτε τίτλους ούτε συγγραφείς. Ας πρόσεχα!

Απάντηση