Λογοτεχνια του Φανταστικου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 01 Δεκ 2004 15:19

ΟΚ παίδες, με πείσατε. Στην επόμενη αγορά βιβλίων θα περιλαμβάνεται και ένα του LOVECRAFT

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 01 Δεκ 2004 16:55

siva στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ βιβλιοπωλείο σε μια κάθετο στη Ναυαρίνου, προς τη μεριά της Ιπποδρομείου, η Άγνωστη Καντάθ. Εκεί έχει ένα σκασμό βιβλία φαντασίας επιστημονικής και μη. Στο προτείνω ανεπιφύλαχτα.
Θυμάμαι πριν 2-3 χρόνια είχα βρει σε μονότομη αγγλική έκδοση τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών, φανταστική βιβλιοδεσία και μόλις 30 ευρώ...
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 02 Δεκ 2004 13:58

Νομίζω ότι ξέρω ποιο λες. Θα το επισκεφθώ λίαν συντόμως…

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 04 Δεκ 2004 10:55

Puck, νομίζω ότι τα γούστα μας συμπίπτουν. Έχεις καμιά καλή πρόταση (εννοώ μερικές καλές προτάσεις) ;
:)

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 06 Δεκ 2004 10:16

Puck, νομίζω ότι τα γούστα μας συμπίπτουν. Έχεις καμιά καλή πρόταση (εννοώ μερικές καλές προτάσεις) ;
Εχω αρκετό καιρό να διαβάσω φανταστική λογοτεχνία και μάλλον δεν μπορώ να προτείνω περισσότερα απ' όσα έχω γράψει σε προηγούμενα μηνύματά μου για βιβλία ή συγγραφείς.

Tο καλοκαίρι που ξεκίνησε ο μεγάλος ντόρος για τον Κώδικα Da Vinci, και παρακολουθούσα συζητήσεις σε διάφορα fora, διάβασα για έναν Ελληνα συγγραφέα, το Λεωνίδα Χατζηνικολάου, που γράφει στο ίδιο στυλ. Επένδυσα στο βιβλίο του "Ο θαυματουργός ψίθυρος του Ερμή". Είναι πολύ καλό και στο προτείνω. Δεν έχω διαβάσει τον Κώδικα Da Vinci και δεν ξέρω αν θα το κάνω γιατί σπάζομαι με τις μόδες. Δεν μπορώ, λοιπόν, να κάνω σύγκριση.

Μόλις βρω χρόνο, θα κοιτάξω τις απαντήσεις μου και θα συμπληρώσω.

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 06 Δεκ 2004 13:47

Σ΄ευχαριστώ, Puck. Περισσότερο μ΄ενδιαφέρουν τα βιβλία με κοινωνικό προβληματισμό σε φανταστικές συνθήκες, όπως αυτά που έχεις αναφέρει παλιότερα.

Έχω διαβάσει και τα δύο βιβλία του Χατζηνικολάου (το πρώτο του είναι το "επιστροφή από τη λήθη"- ή κάπως έτσι) και μου άρεσαν. Πολύ ωραίες και οι ιδέες του και η γραφή του, αλλά βρήκα το τέλος (και στα δυο) πολύ άνισο. Σαν να βαρέθηκε και να τα τελείωσε όπως-όπως, σαν να στέρεψαν οι ιδέες του - κάτι τέτοιο. Πάντως αξίζει να τα διαβάσει κανείς.

Όσο για τον Dan Brown, διάβασέ τον (και τα δυο του που έχουν μεταφραστεί). Βέβαια ο θόρυβος έχει κυρίως άλλες αιτίες, αλλά είναι συναρπαστική η αφήγησή του. Απολαυστική.

Θα σου συνιστούσα επίσης την "ακολουθία της Οξφόρδης".

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 07 Δεκ 2004 10:13

Περισσότερο μ΄ενδιαφέρουν τα βιβλία με κοινωνικό προβληματισμό σε φανταστικές συνθήκες, όπως αυτά που έχεις αναφέρει παλιότερα.
Oι μόνοι συγγραφείς που έχω διαβάσει με τέτοιο στυλ είναι η Ούρσουλα Λε Γκεν κυρίως, και ο Νόρμαν Σπίνραντ. Υποθέτω πως ήδη τους γνωρίζεις. Δεν έχω υπ' όψιν μου κάτι άλλο.

Μιας και ανέφερα Ελληνα συγγραφέα στο προηγούμενο μήνυμα, να γράψω και για άλλους δύο που μου έχουν κάνει εντύπωση.

Πρώτος, ο Μ. Αντωνόπουλος με την τριλογία "Υπερβορέα". Ειδικά το πρώτο της σειράς, με τους ναζί και την αναζήτησή τους για την Υπερβόρεια χώρα, αποτελεί ένα από τα αγαπημένα μου. Το δεύτερο δεν μου άρεσε, ενώ το τρίτο είναι σαφώς καλύτερο από το δεύτερο αλλά μεγάλο σε όγκο και λίγο κουραστικό.

Δεύτερος, ο Κ. Ρωμοσιός με τριλογία κι αυτός, "Μεσσιανική Αυτοκρατορία" που έχει σαν θέμα, ουσιαστικά, την πάλη Ελληνικού-Εβραϊκού πολιτισμού. Κι εδώ, το πρώτο της σειράς είναι από τα αγαπημένα μου. Ο Ρωμοσιός δεν είναι τόσο άνισος όσο ο Αντωνόπουλος.

Γενκά, απ' ότι έχω καταλάβει, αξίζει τον κόπο να δώσουμε προσοχή σε Ελληνες συγγραφείς Ε.Φ. αφού δεν είναι χειρότεροι από πάρα πολλούς ξένους.

Εχετε προτάσεις;

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 07 Δεκ 2004 20:23

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ε.Φ.,
ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΤΟΥ ΤΑ ΕΡΓΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΟ "ΦΑΝΤΑΣΙΑΚΟ"
ΣΤΟ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟ ΤΟΥΣ: ΑΓΓΕΛΟΣ ΤΕΡΖΑΚΗΣ.
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 15 Δεκ 2004 19:29

Ο apistos έγραψε:
ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟΝ PHILIP DICK. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ(2Οο)ΑΙΩΝΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ.
ΕΠΙΣΗΣ ΔΥΟ ΑΛΛΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΤΗΝ Ε.Φ., ΕΙΝΑΙ Ο E.T.A. HOFMAN(ΟΙ ΥΑΙΝΕΣ) ΚΑΙ Ο LORD DANSANY-Ο ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ "ΝΟΝΟΣ"ΤΟΥ H.P.LOVECRAFT.

Προσωπικά, δεν τον ανέφερα γιατί δεν μου αρέσει. Έχω διαβάσει τα βιβλία του «Ο άνθρωπος στο ψηλό κάστρο», «Τα τρία στίγματα του Πάλμερ Ελντριτς» και «Θεϊκή Εισβολή». Δυστυχώς ή ευτυχώς κανένα δεν μου έκανε «κλικ» για να συνεχίσω να ασχολούμαι μαζί του. Το παράδοξο είναι πως οι ταινίες που έχουν βασιστεί σε βιβλία του όπως το Blade Runner ή το Minority report μου άρεσαν.

Τον E.T.A. HOFMAN ομολογώ ότι πρώτη φορά τον ακούω. Τον Λόρδο Ντάνσανυ τον έχω ακουστά σαν όνομα αλλά προς το παρόν δεν έχω διαβάσει κάτι.

Gibson
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Gibson » 15 Δεκ 2004 21:24

Πριν από πολλά χρόνια ακούγοντας περί Steven King και βλέποντας 1-2 από τις ταινίες που βασίστηκαν σε έργα του έκανα κάποιες προσπάθειες να τον διαβάσω αλλά με απογοήτευσε.
Θα διαφωνήσω μαζί σου. Οι περισσότερες ταινίες που έχουν βασιστεί σε βιβλία του, είναι όντως για πέταμα. Αλλά τα βιβλία του είναι το κάτι άλλο.

Αυτό που μου αρέσει στον King, είναι η φυσικότητα που γράφει για τον τρόμο και ότι περισσότερο ασχολείται με τους προσωπικούς φόβους. Επίσης οι περισσότερες ιστορίες του έχουν να κάνουν με παιδιά. (Ημουν παιδί βλέπετε όταν τις πρωτοδιάβασα)

Θεωρώ "Το Αυτό" καταπληκτικό βιβλίο (η ταινία ήταν γελοία)
Επίσης "Η Μακριά Πορεία" είναι απίστευτη. Θα δείτε την κατάντια του αμερικάνικου ονείρου. Ισως πάλι δείτε τις ζωές όλων μας. :cry:
IT 'S NOT HOW FAST YOU GO IT 'S HOW YOU GO FAST!!!

Απάντηση