Λογοτεχνια του Φανταστικου

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 12 Ιούλ 2004 09:21

Ok! παραπονιάρη Γιώργο. Ας δούμε πρώτον απ' όλους τον Lovecraft.

Θυμάμαι ότι η πρώτη φορά που ήρθα σ' επαφή μαζί του ήταν πριν 5-6 χρόνια όταν διάβασα το βιβλίο "Η ονειρική αναζήτηση της άγνωστης Καντάθ". Πραγματικά, έμεινα άφωνος. Ιδιαίτερα στο ομώνυμο διήγημα ο άνθρωπος ζωγραφίζει όταν περιγράφει τις Ονειροχώρες του. Σε διάστημα λιγότερο των έξι μηνών απέκτησα οποιοδήποτε βιβλίο κυκλοφορούσαν οι εκδόσεις Αίολος. Τον θεωρώ Αρχοντα του φανταστικού και θα τολμούσα να πω (αν και ο ίδιος θα με χλεύαζε) καλύτερο του Πόε. Ισως γιατί ο Πόε, σε ό,τι έχω διαβάσει έως τώρα, είναι πιο "light" για τα γούστα μου. Δεν βγάζει τον "τρόμο" και την "φρίκη" του Η.Ρ, αν και στα ποιήματά του είναι μακράν καλύτερος.

Θεωρώ απίθανο το να ασχολείται κάποιος με φανταστική λογοτεχνία και να μην του αρέσει ο αξεπέραστος Lovecraft. Και μόνο το γεγονός πως δημιούργησε ολόκληρη μυθολογία καθώς και το ότι έβαλε ανθρώπους να διαφωνούν για το αν το Νεκρονομικόν είναι υπαρκτό βιβλίο ή όχι, δείχνει τη διάνοιά του.

Επιτέλους, μετά από αναμονή τεσσάρων και πλέον ετών οι εκδόσεις Αίολος έβγαλαν "Τα βουνά της τρέλλας". Αντε και εις ανώτερα.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 22 Ιούλ 2004 17:32

Επανέρχομαι για να πω δυο λόγια για έναν αγαπημένο και γενικότερα, πιστεύω, εκ των κορυφαίων συγγραφέων Ε.Φ. Τον Νόρμαν Σπίνραντ.

Η πρώτη μου επαφή ήταν με το βιβλίο «Οι πράκτορες του Χάους». Ολοκληρωτικό καθεστώς – Αντίσταση – κι ένα διαστημικό σκάφος που πλησιάζει φέρνοντας τα πάνω κάτω. Μέσα σ’ όλα αυτά κι ένα βιβλιαράκι περί Εντροπίας που σαν άλλο Νεκρονομικόν χώρισε τους αναγνώστες σε αντίπαλες παρατάξεις σχετικά με το αν είναι αληθινό ή τέκνο της φαντασίας του Σπίνραντ. Με λίγα λόγια εκπληκτικό.

Φυσικά και απέκτησα έκτοτε ό,τι κυκλοφορεί στην Ελληνική αγορά (έχω αυτή τη λόξα), εκτός του «Η μηχανή του ροκ εν ρολ» που δεν το βρίσκω (κλαψ! :cry: ).

Οι ιδέες του αφορούν «σημερινά» θέματα ως επί το πλείστον, δηλαδή, η Ε.Φ. είναι το «πλαίσιο που αγκαλιάζει τον πίνακα». Σε προηγούμενη καταχώρησή μου γράφω για το βιβλίο «Πασίφικα» που αποτελεί ένα καλό παράδειγμα.

¶λλο ένα εξαιρετικό παράδειγμα είναι «Οι ειδήσεις των 11». Οικο-τρομοκράτες που καταλαμβάνουν τηλεοπτικό σταθμό για να κάνουν γνωστές τις θέσεις τους και να πιέσουν για την πραγματοποίησή τους. Πολύ καλή εργασία πάνω στη δύναμη των Μ.Μ.Ε. και πως αυτή χρησιμοποιείται.

Γενικότερα ό,τι έχει κυκλοφορήσει αξίζει. Εχει πρωτότυπες ιδέες και καθόλου κουραστική ροή. Αν δεν τον ξέρετε, δοκιμάστε τον άφοβα.

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 09 Σεπ 2004 09:40

Και πέντε κουβέντες για τον αγαπημένο μου ήρωα στο χώρο της ηρωικής φαντασίας, που δεν είναι άλλος από τον ΕΛΡΙΚ.

Δεν είναι τόσο η εξαιρετική πένα τού Μάϊκλ Μούρκοκ στο να πλάθει απίθανους κόσμους, το «πολυσύμπαν» του, με την αιώνια διαμάχη Νόμου και Χάους και το κάθε μέρος να έχει στην υπηρεσία του θεούς και θνητούς.

Είναι ο ίδιος ο ήρωας που δημιούργησε, «αντι-ήρωας» μάλλον, που αν είναι σωστή η πληροφόρησή μου, είναι ο πρώτος με τέτοιο χαρακτήρα, σε μια εποχή (60ς) κορεσμένη από ήρωες τύπου Κόναν. Δεν είναι σωματώδης αλλά ασθενικός που διατηρείται στη ζωή με διαλύματα βοτάνων (ως ότου γίνει ένα με την «Καταιγίδα», το σπαθί του που παίζει συγκεκριμένο ρόλο στη σειρά), δεν θέλει να βασιλέψει στα όποια πλούτη της ξεπεσμένης αυτοκρατορίας του αλλά να γυρίσει και να γνωρίσει τον κόσμο για να γίνει σοφότερος, προτιμά να λύνει προβλήματα με το μυαλό κι όχι με τη βία.

Τα χτυπήματα της Μοίρας που βάζει ο Μάϊκλ Μούρκοκ στον ήρωά του είναι απίστευτα. Στη διάρκεια της ζωής του θα γίνει προδότης της πατρίδας του, δολοφόνος άθελά του της αγαπημένης του και θα φτάσει στο σημείο να κρατά την τύχη του κόσμου του στα χέρια του.

Το τέλος, στο βιβλίο «Καταιγίδα», είναι καταπληκτικό και αντάξιο της οντότητας ΕΛΡΙΚ.

Αν σας αρέσει αυτό το είδος λογοτεχνίας και δεν γνωρίζετε τη σειρά αυτή (5 βιβλία, εκδόσεις ΑΙΟΛΟΣ), σπεύσατε !!!!

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 12 Σεπ 2004 14:16

Βλέποντας συνολικά το έργο του Μούρκοκ με κούρασε λίγο. Έφτιαξε τρεις σειρές Αιώνιων Προμάχων (Έλρικ, Κόρουμ και Χόκμουν) και τους έβαλε να περάσουν τα πάνδεινα. Από τον Έλρικ με εντυπωσίασε το πρώτο βιβλίο αλλά τα υπόλοιπα με απογοήτευσαν...περίμενα κάτι καλύτερο. Για τον Κόρουμ έκλαψα τα λεφτά μου, ενώ ο Χόκμουν μου έκανε καλή παρέα στη θητεία μου.
Πάντως μια άλλη καταπληκτική τριλογία είναι του Πούλμαν, η οποία αποτελείται από Το Αστέρι του Βορρά, Τον Άρχοντα των Δύο Κόσμων και ΤΟ Κεχριμπαρένιο Τηλεσκόπιο. Τα είχα διαβάσει σε τρεις ημέρες και με είχαν αφήσει άφωνο. Μάλιστα κάπου άκουσα ότι το ετοιμάζουν για ταινία.
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 13 Σεπ 2004 17:35

Έχω διαβάσει το πρώτο βιβλίο της σειράς "ΚΟΡΟΥΜ" και με απογοήτευσε. Έτσι, δεν προχώρησα στα επόμενα αλλά ούτε και στο "ΧΟΚΜΟΥΝ".

Τι έψαχνες, στο περίπου, και σε απογοήτευσαν τα υπόλοιπα βιβλία;

Για την τριλογία του Φ. Πούλμαν έχω ακούσει κι εγώ καλά λόγια αλλά ακόμη δεν έχω διαβάσει κάτι. Ελπίζω αυτό να γίνει σύντομα και να πω την άποψή μου.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 13 Σεπ 2004 20:37

Αν έχεις χρόνο για ξόδεμα διάβασε τα αλλιώς μην μπεις στον κόπο. Επαναλαμβανω..καλός ο Ελρικ αλλά όλα τα βιβλία είναι στο ίδιο μοτίβο...τον βαράμε στον σταυρό μέχρι να γονατίσει αλλά πάντα θα βρεθεί τρόπος για να τη βγάλει καθαρή. Αν στο τέλος κέρδιζε και το 'κορίτσι' θα ήταν καθαρά χολυγουντιανή έμπνευση, ευτυχώς δεν γίνεται.
PUCK έγραψε:Είναι ο ίδιος ο ήρωας που δημιούργησε, «αντι-ήρωας» μάλλον, που αν είναι σωστή η πληροφόρησή μου, είναι ο πρώτος με τέτοιο χαρακτήρα, σε μια εποχή (60ς) κορεσμένη από ήρωες τύπου Κόναν
Συμφωνώ απόλυτα, αυτή είναι η 'μαγκιά' του Μούρκοκ.

ΥΓ: Αλήθεια το όνομα του δεν σε παραπέμπει σε Mordor, Orc και τα συναφή?Λες γι'αυτό να μην με ξετρελαίνει :?: :?: :?:

Άβαταρ μέλους
PUCK
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από PUCK » 13 Σεπ 2004 22:02

ΥΓ: Αλήθεια το όνομα του δεν σε παραπέμπει σε Mordor, Orc και τα συναφή?Λες γι'αυτό να μην με ξετρελαίνει
Να σου πω την αλήθεια, όχι. Δεν με παραπέμπει σε κάτι τέτοιο. Πάντως, έχω διαβάσει, δυστυχώς δεν θυμάμαι που, ότι το ΕΛΡΙΚ αποτελεί αναγραμματισμό του ονόματος του Γερμανού ποιητή ΡΙΛΚΕ που, κατά το κείμενο, είναι ο αγαπημένος του Μούρκοκ.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 16 Σεπ 2004 20:14

Εντάξει...ένα αστείο έκανα, δεν το πιασες...
Αυτό για τον Ρίλκε δεν το θυμόμουνα.

apistos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από apistos » 22 Νοέμ 2004 20:44

ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ
ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΟΝ PHILIP DICK.
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ(2Οο)ΑΙΩΝΑ,
ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΕΙ ΕΚ ΤΩΝ ΤΡΙΩΝ ΚΟΡΥΦΑΙΩΝ.
ΕΠΙΣΗΣ ΔΥΟ ΑΛΛΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ
ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΣΤΗΝ Ε.Φ.,
ΕΙΝΑΙ Ο E.T.A. HOFMAN(ΟΙ ΥΑΙΝΕΣ)
ΚΑΙ Ο LORD DANSANY-Ο ΑΠΟΚΑΛΟΥΜΕΝΟΣ ΚΑΙ "ΝΟΝΟΣ"ΤΟΥ H.P.LOVECRAFT.
..................................................................................................
ΓΙΑ ΝΑ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΕΣ
ΑΓΑΠΗΤΕ FEANOR,
ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ Η Ε.Φ. ΑΝΕΚΑΘΕΝ ΑΠΟΤΕΛΟΥΣΕ ΤΟ
"ΥΠΟΓΕΙΟ ΡΕΥΜΑ" ΣΤΗ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ,
ΤΟ ΑΝΑΛΟΓΟ ΤΩΝ ΤΑΙΝΙΩΝ ΤΡΟΜΟΥ ΣΤΟ ΣΙΝΕΜΑ.
ΣΕ ΚΑΜΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΑΝΤΩΣ,
ΔΕ ΘΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΖΑ(ΤΗΝ Ε.Φ.),ΩΣ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ ΤΩΝ NERDS.
ΤΕΤΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ Ε.Φ. ΜΑΛΛΟΝ!!!
ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΟΡΚΙΣΜΕΝΟΥΣ ΟΠΑΔΟΥΣ,
ΠΟΥ ΚΡΑΤΑΝΕ ΖΩΝΤΑΝΗ ΤΗΝ ΠΑΡΑΔΟΣΗ(και πολλοί γίνονται και συνεχιστές της).
ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑΤΑ ΤΗΣ Ε.Φ.
ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΓΝΩΣΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΕΥΡΥΤΕΡΟ ΚΟΙΝΟ.
Ο ΛΟΓΟΣ-ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ-ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ,
Ο ΠΟΛΥΣ ΚΟΣΜΟΣ,ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ
"ΦΟΒΑΤΑΙ" ΝΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑΤΑ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.
ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ-ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΞΑΝΑ-ΦΟΒΑΤΑΙ
ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ(και που θα δει ότι δεν είναι και ΤΟΣΟ φανταστικά).
ΕΓΩ ΔΙΑΒΑΖΩ ΒΙΒΛΙΑ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΤΑΙΝΙΕΣ Ε.Φ. ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΥ-ΘΡΙΛΕΡ,
ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΤΡΥΦΕΡΗ ΗΛΙΚΙΑ.
ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΕΛΚΥΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΡΜΗΝΕΥΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.
ΑΝ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΣΕΣ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΟΝ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ ΤΗΣ Ε.Φ.,
ΘΑ ΔΙΑΛΕΓΑ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΟΝ EDGAR ALLAN POE,
ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΣΗΓΑΓΕ-ΠΟΙΟΣ ΑΛΛΟΣ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ?-
Ο Κ.ΚΑΡΥΩΤΑΚΗΣ.
ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΗΣ,
ΑΛΛΑ ΕΡΜΑΙΟ ΤΩΝ ΠΑΘΩΝ ΤΟΥ.
...................................................................................................
(α,ναι,συγχαρητηρια για το θ΄μα που άνοιξες FEANOR!!).
από όσα βλέπεις πίστευε τα μισά από όσα ακούς μην πιστεύεις τίποτε

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 23 Νοέμ 2004 10:12

Δεν παίρνω όρκο αλλά κάπου πρέπει να αναφέρθηκε και ο Dick. Από τα καλύτερα βιβλία του για μένα είναι το VALIS, το οποίο μου θύμισε έντονα το 'Η περίπτωση του Τσαρλς Ντέξτερ Γουόρντ' του Lovecraft.
Δεν ξέρω αν το ευρύ αναγνωστικό κοινό φοβάται να αντικρύσει κάποια αλήθεια μέσα από τα βιβλία φαντασίας γι'αυτό και τα περιθωριοποιεί. Σίγουρα πάντως μέσα στο γενικότερο πνεύμα ορθολογισμού και σοβαροφάνειας που επικρατεί τα συγκεκριμένα αναγνώσματα δεν ακολουθούν τους κανόνες. Σου λέει ο άλλος 'μα είναι δυνατό να διαβάζεις για ξωτικά, δράκους και μύκητες από το Γιογκ Σοθθόθ στις μέρες μας?'. Ε αν δεν γουστάρουν μη σώσουν και τα διαβάσουν και ας χάνουν τον καιρό τους με τον Dan Brown.

Απάντηση