Λογοτεχνια του Φανταστικου

Απάντηση
feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Λογοτεχνια του Φανταστικου

Δημοσίευση από feanor » 07 Μαρ 2004 19:32

Τολκιν, Λεγκεν, Μουρκοκ κτλ...μεγαλα ονοματα του ειδους...κατα ποσο ομως οι ιστοριες τους απευθυνονται σε ενηλικες...μηπως οι ενηλικες που τα διαβαζουν χαρακτηριζονται απο παλιμπαιδισμο?
Μεχρι πριν 5 χρονια δισταζα να λεω οτι εχω ψωνιο με τον Αρχοντα των Δαχτυλιδιων( :oops: )...τωρα ελεω και των ταινιων ο Γκανταλφ εχει γινει πιο γνωστος και απο τον Μπους Τζουνιορ.
Μηπως τελικα το φανταστικο μας ελκει ολους αλλα φοβομαστε να το παραδεχθουμε και το παιζουμε και καλα δηθεν?
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
τέλσον
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από τέλσον » 09 Μαρ 2004 16:35

Ίσως να είναι και το θέμα της ευρέας παρουσίασης στο κοινό με απλοϊκό τρόπο, ομολογουμένως δεν νομίζω οτι κάποιος "άσχετος" θα μπορούσε να πάρει κάποιο βιβλίο απο αυτά που κρύβεις στο συρτάρι σου (ξέρεις, στο παλιό γραφείο, δεξιά, κάτω κάτω :lol: :lol: ) να το ξεφυλλίσει έτσι απλά, πόσο μάλλον όταν τα διαβάζει την αυθεντική τους γλώσσα... (εκεί να δείς χάσιμο της μπάλας..)

Πίστεψέ με πως το προσπάθησα και εγώ μια κυριακή (ξέρεις τώρα πώς ήταν κάποιες κυριακές μου στο Α.Σ.) αλλά δεν νομίζω πως ξεπέρασα τις 5 σελίδες ανάγνωσης. Θα μπορούσα να με φανταστώ ΜΟΝΟ στο σπίτι, μόνος, χωμένος μέσα στην πολυθρόνα μου, με το τζάκι αναμένο και ένα Jamesson σκέτο στο τραπεζάκι για να ρουφίξω το μεδούλι τέτοιων βιβλίων.
Σίγουρα πάντως δεν θα μπορούσα να το κάνω στο λεωφορείο ή σε ένα ταξίδι, θέλει μια πνευματική ηρεμία και διαύγεια...
...είμαι ελαφρύς...

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 09 Μαρ 2004 18:57

τα βιβλια στα οποια αναφερεσαι (και ουδεποτε σου εδωσα την αδεια να ανοιξεις :) :) )δεν αποτελουν λογοτεχνια αλλα περισσοτερο αναλυση καποιων βιβλιων....ενταξει το να προσπαθεις να διαβασεις στη γλωσσα των Ξωτικων ξεφευγει απο τα συνηθισμενα (γι'αυτο αλλωστε και η ευρεια καταναλωση Jameson)...

δεν απαντας ομως στην απορια μου...η φανταστικη αποτελει ενα ειδος παρα-λογοτεχνιας για nerds ή ετσι εχει επικρατησει απο τους δηθεν σοβαρους κριτικους...θα σου πω συγκεκριμενα οτι η "αποενοχοποιηση" του Αρχοντα των Δαχτυλιδιων ξεκινησε με την προβολη του 1ου μερους πριν 3 χρονια οποτε κοσμος που δεν διαβαζε απο αυτα τα "περιεργα" πηγε αγορασε το βιβλιο (τα λοιπα και το οποιον).

PS:ΝΤΥΘΗΚΑ :wink:

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 10 Μαρ 2004 01:54

Νομίζω ότι όλους ανεξαιρέτως μας έλκει το μυστήρι και το φανταστικό, και ίσως υπάρχουν μικρές διαφοροποιήσεις στον τρόπο που διαλέγουμε να το ακολυθήσουμε. Προσωπικά προτιμώ ιστορίες και θέματα που έχουν σχέση με την πραγματικότητα και τις παράξενες πλευρές γιατί τελικά το πιο συνρπαστικό φανταστικό είναι αυτό που ΄σιως να είναι και αλήθεια.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 10 Μαρ 2004 21:29

Ενδιαφέρον θέμα feanor. Αγαπημένος μου συγγραφέας του φανταστικού ήταν πάντοτε ο μεγάλος Edgar Allan Poe, πείτε με υπερβολικά κλασσικό, ή ότι άλλο θέλετε, όμως νομίζω ότι θα μείνει για πάντα αξεπέραστος. Πριν από πολλά χρόνια ακούγοντας περί Steven King και βλέποντας 1-2 από τις ταινίες που βασίστηκαν σε έργα του έκανα κάποιες προσπάθειες να τον διαβάσω αλλά με απογοήτευσε.

Όσο για τον Tolkien, χωρίς παρεξήγηση, τον βρίσκω λίγο κουραστικό. Ίσως οφείλεται στο ότι δε γράφει απλά φανταστικές ιστορίες αλλά πλάθει ένα ολόκληρο κόσμο και πρέπει ο αναγνώστης να κατανοήσει τα συστατικά αυτού του κόσμου. Δεν αμφισβητώ πάντως ότι πρόκειται επίσης για μέγα δημιουργό.

Σε ότι αφορά τον παλιμπαιδισμό στον οποίον αναφέρεσαι δε συμφωνώ καθόλου και δεν καταλαβαίνω γιατί κάποιος που διαβάζει Clancy ή Forsyth, ή Morrel (για να αναφέρω μερικούς συγγραφείς περιπέτειας και thriller) θεωρείται πιο ώριμος από κάποιον που διαβάζει Tolkien ή Poe.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 10 Μαρ 2004 23:53

Συμφωνω πως ο Ποε αποτελει μια απο τις κορυφες...αν και περισσοτερο στη λογοτεχνια του τρομου και λιγοτερο του φανταστικου (δυσδιακριτες ισως οι γραμμες)
Σε αυτη την κατηγορια αναμφιβολα ανηκει και ο Lovecraft ο οποιος δεχτηκε πολλες επιδρασεις απο τον Poe.
Αναμφιβολα ο Tolkien ή θα σε κερδισει απο την αρχη ή θα σε κουρασει οπως λες
Οσο για τον King τον θεωρω απο τις μεγαλυτερες φουσκες (με εξαιρεση το πολυ 2 βιβλια) αλλα το marketing κανει θαυματα
Αληθεια τι γνωμη εχετε για A. Μααχεν?Εχοντας διαβασει αρκετα διηγηματα του δεν εχω σχηματισει ακομη ξεκαθαρη γνωμη....μια ετσι την αλλη κοκορετσι

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 11 Μαρ 2004 02:34

Και για να κανω το δικηγορο του διαβολου λιγο...καποιος θα μπορουσε να πει οτι τα βιβλια κατασκοπειας & περιπετειας αναφερονται στον πραγματικο κοσμο και σε γνωριμες λιγο/πολυ καταστασεις ενω τα βιβλια φαντασιας εξορισμου απαιτουν καποια λογικα αλματα

Άβαταρ μέλους
Μάχος
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Μάχος » 12 Μαρ 2004 19:19

Να δείς feanor βιβλία κατασκοπίας και περιπέτειας που χρειάζονται όχι απλά λογικά άλματα αλλά ταξίδια σε παράλληλα σύμπαντα. Μπροστά τους ο Άρχοντας είναι καθημερινή ιστορία.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 12 Μαρ 2004 21:18

LOL!!!!!!!!!!
Δεν εχεις καθολου αδικο σ'αυτο...αλλα πιστευω οτι επιασες το πνευμα του προηγουμενου μου post.

Άβαταρ μέλους
Kate
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Kate » 13 Μαρ 2004 02:15

Ποιός είναι ο Α. Μααχεν, δεν τον έχω ξανακούσει.

Απάντηση