Ο κόσμος του Άρχοντα των Δακτυλιδιών

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Ο κόσμος του Άρχοντα των Δακτυλιδιών

Δημοσίευση από Demon » 27 Φεβ 2004 22:52

Έχω δεί μόνο την 1η ταινία της σειράς και μάλλον δεν είμαι μεταξύ των φανατικών που έχουν δημιοργηθεί σε όλο τον κόσμο. Είδα πώς υπάρχουν αρκετά άρθρα για το θέμα και το συγγραφέα και ήθελα να γράψω μια σκέψη που΄μου είχε έρθει στο μυαλό. Μήπως ο κόσμος που περιγράφει ο συγγραφέας δεν είναι εντελώς φανταστικός? Θα μπορούσε κανείς να τον συνδέσει με τις θεωρίες της κούφιας γης ή και με πολιτισμούς και έίδη ζωής που υπήρχαν στη γη πριν τη γνωστή ιστορία (πριν τον κατακλυσμό ας πούμε)? Και αν αυτά ισχύουν μήπως ο συγγραφέας είχε ιδιαίτερες γνώσεις για αυτές τις καταστάσεις από αρχαία μυστικά κείμενα ή ακόμα και από κάποιο τρόπο επικοινωνίας με τον κόσμο της κούφιας γής?
Βάζω το θέμα σε αυτή την κατηγορία γιατί από ότι είδα τα περισσότερα σχετικά άρθρα είναι εδώ.

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 04 Μαρ 2004 03:37

καθε ιστορια φαντασιας κρυβει και ενα κομματι αληθειας.αλλα σε αυτην την περιπτωση δεν πιστευω να ισχυει....επειδη εχω δει και τα τρια μερη....ενα θα σου πω πολυ ωραια τριλογια να πας να δεις και τα υπολοιπα μερη....πιστευω θα σου αρεσει.
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

Άβαταρ μέλους
Demon
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Demon » 04 Μαρ 2004 13:39

Το έχω σκοπό να δώ και τα υπόλοιπα. Και εγώ αυτό πιστεύω ότι:
καθε ιστορια φαντασιας κρυβει και ενα κομματι αληθειας
γιατί όμως να μην ισχύει και σε αυτή την περιπτωση? Εντάξει όχι ακριβώς οπως είναι οι ταινίες, αλλά κάποιες καταστάσεις, ίσως με αλληγορική μορφή :?:

Άβαταρ μέλους
smartboy
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από smartboy » 04 Μαρ 2004 18:45

καποια κομματια μπορει να εχουν μια αλληγορικη μορφη οπως λες ,απλα η ταινια ειναι υπερβολικα παραμυθενια,τερατα,δρακοι που πετανε,νεκροι,μαγεια,δεντρα που περπατανε.ξωτικα.......ξερω γω...απλα εχω την εντυπωση οτι ειναι ενα πολυ ωραιο παραμυθι και για αλλη μια φορα θα σου πω να δεις και τα υπολοιπα μερη της τριλογιας,11 οσκαρ πηρε,,,ειναι και απο τις αγαπημενες μου.... :lol:
ΠΑΣ ΜΗ ΕΛΛΗΝ ΒΑΡΒΑΡΟΣ Να πεισω καθε δαδουχο,να αναψει παλι την δαδα.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Ο κόσμος του ¶ρχοντα των Δακτυλιδιών

Δημοσίευση από feanor » 07 Μαρ 2004 17:49

σωστες οι αποριες σου demon....αλλα η απαντηση (αποψη μου, δεν σημαινει οτι ειναι σωστη) βρισκεται στα λεγομενα και γραφομενα του ιδιου του Tολκιν....αρκετα στοιχεια εχει δανειστει από τη μυθολογια των λαων της Β. Ευρωπης και της Αγγλιας. Ως καθηγητης φιλολογιας και γλωσσολογιας ηταν αριστος γνωστης των παραδοσεων και των μυθων αυτων τους οποιους με μαεστρια μετεφερε στο χαρτι για να δημιουργησει το δικο του κοσμο....
Επομενως το ερωτημα σου ισως μεταλλασεται στο εξης:
Κατα ποσο οι μυθοι των διαφορων πολιτισμων (συμπεριλαμβανομενου και του αρχαιοελληνικου) αποτελουν bed time stories ή αναμνησεις ενος μακρινου παρελθοντος, που εφτασαν μεχρι εμας με τη μορφη φανταστικων ιστοριων....
Do not meddle in the affairs of Wizards, for they are subtle and quick to anger

Άβαταρ μέλους
τέλσον
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από τέλσον » 09 Μαρ 2004 16:40

Η κοκκινοσκουφίτσα και τα συναφή ίσως να ακούγονται λίγο πιό ενδιαφέροντα στα αυτιά των παιδιών απο την αρχαιοελληνική ιστορία...(NOT)
..άν φυσικά μιλάμε για bed-time stories
...είμαι ελαφρύς...

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 09 Μαρ 2004 19:02

Χεχεχε...κατ'αρχας η κοκκινοσκουφιτσα αποτελει παραμυθι τιγκα στα σεξουαλικα υποννουμενα...δεν ξερω γιατι αλλα απο μικρος οταν διαβασα το παραμυθι την φανταζομουνα με μια πολυ κοντη φουστα...αργοτερα οταν μεγαλωσα στην εικονα προστεθηκαν και ζαρτιερες ...

τωρα το τι προτιμουν τα παιδια εχει να κανει με το πως τους μαθαινουν οι γονεις τους...αλλα συγκεκριμενα η ελληνικη μυθολογια εχει πολυ αιμα, βια και σεξ (ο Διας δεν ειχε αφησει ουτε κουφαλα δενδρου) για να τη διαβαζει ενα πιτσιρικι

Άβαταρ μέλους
Rico
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Rico » 04 Ιαν 2005 00:45

Τι να γραψω .....feanor τα εχεις πει ολα.
Το μονο που εχωνα προσθεσω ειναι οτι για την δουλεια του τολκιν 8α πρεπει καποιος να την γνωρισει μεσα απο τα βιβλια του και οχι απο τις ταινιες.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 04 Ιαν 2005 13:04

feanor έγραψε:Χεχεχε...κατ'αρχας η κοκκινοσκουφιτσα αποτελει παραμυθι τιγκα στα σεξουαλικα υποννουμενα...δεν ξερω γιατι αλλα απο μικρος οταν διαβασα το παραμυθι την φανταζομουνα με μια πολυ κοντη φουστα...αργοτερα οταν μεγαλωσα στην εικονα προστεθηκαν και ζαρτιερες ...

τωρα το τι προτιμουν τα παιδια εχει να κανει με το πως τους μαθαινουν οι γονεις τους...αλλα συγκεκριμενα η ελληνικη μυθολογια εχει πολυ αιμα, βια και σεξ (ο Διας δεν ειχε αφησει ουτε κουφαλα δενδρου) για να τη διαβαζει ενα πιτσιρικι
Δεν ξέρω αν ξέχασες το πως είναι το μυαλό ενός παιδιού αλλά σίγουρα δεν σκέφτεται τόσο άρρωστα όπως σκεφτόμαστε τώρα εμείς οι ενήληκοι...

Εγώ μικρό παιδί διάβαζα πολύ την μυθολογία της Αρχαίας Ελλάδας αλλά στο μυαλό μου δεν είχα το πως το κάνει ο Δίας και με τί το κάνει γιατί δεν με ενδιέφερε αυτό αλλά θυμάμε ότι μου άρεσε η δύναμη του Ηρακλή, το μυαλό του Οδυσσέα, η τόλμη του Προμηθέα, κ.ά. και ας τους είχε σε ζωγραφιές γυμνούς θυμάμαι ότι δεν με πείραζε, γιατί, γιατί ταυτηζόμουνα με τους άλλους και έμπενα στο κλίμα του ότι αφού δεν πείραζε τότε που κυκλοφορούσαν ξεβράκωτοι άρα είναι εντάξι.
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

feanor
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από feanor » 04 Ιαν 2005 14:23

Έχε υπόψη σου όμως ότι τα διάφορα παραμύθια (Χιονάτη, Κοκκινοσκουφίτσα κτλ) γράφτηκαν από ενήλικες και συγκεκριμένα άντρες...όσο και να θέλεις να βγάλεις τον ενήλικο τρόπο σκέψης από τα παραμύθια δεν γινεται.
Για να επιστρέψω πάντως στην αρχική συζήτηση, το βιβλίο του Τόλκιν δεν αποτελεί παραμύθι για μικρά παιδιά, καθώς από το ύφος και από τον τρόπο γραφής φαίνεται ότι απευθύνεται σε ενήλικες. Αν δοκιμάσετε να διαβάσετε το αγγλικό κείμενο θα το αντιληφθείτε καλύτερα σε σχέση με την ελληνική μετάφραση.

Απάντηση