Εμφάνιση εικόνων σε σχόλια

Απάντηση
admin
Ιδρυτικό Μέλος

Εμφάνιση εικόνων σε σχόλια

Δημοσίευση από admin » 04 Αύγ 2004 19:21

Νομίζω πώς είναι χρήσιμο να γίνει μια αναφορά στο συγκεκριμένο ζήτημα καθώς έχει προβληματίσει αρκετά μέλη.

Κατ' αρχήν για να είναι δυνατή η εμφάνιση μιας εικόνας θα πρέπει αυτή να είναι ήδη διαθέσιμη στο διαδίκτυο. Δεν παρέχεται δηλαδή η δυνατότητα upload εικόνων από τους υπολογιστές των μελών στο server που φιλοξενεί το e-telescope (για προφανείς λόγους).

Όταν λοιπόν γνωρίζετε το URL οποίο είναι ανηρτημένη η εικόνα δεν έχετε παρά να κάνετε copy το URL της εικόνας το οποίο μπορείτε να δείτε κάνοντας δεξί click και επιλέγοντας ΙΔΟΤΗΤΕΣ. Στη συνέχεια κάνετε paste το URL στο πλαίσιο συγγραφής σχολίων, το μαρκάρετε και κάνετε click στο κουμπί Img (βρίσκετε στη γραμμή κουμπιών ακριβώς κάτω από το πεδίο εγγραφής του θέματος του σχολίου σας). Είστε έτοιμοι.

Η σύνταξη που θα δείτε στο πλαίσιο συγγραφής σχολίου είναι της μορφής:
[img]URL[/img].

Σας παρακαλούμε να μην εισάγετε εικόνες μεγάλου μεγέθους που μπορεί να δημιουργήσουν προβλήματα ταχύτητας στην εμφάνιση της σελίδας, καθώς επίσης και εικόνες των οποίων το μέγεθος μπορεί να αλλοιώσει τη διάταξη της σελίδας (μεγάλου πλάτους).

Τέλος, καλό θα ήταν να ελέγχετε αν και κατά πόσο η εικόνα την οποία σκοπεύετε να εμφανίσετε προστατεύεται από copyright και ποιό είναι το περιεχόμενο αυτού.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Re: Εμφάνιση εικόνων σε σχόλια

Δημοσίευση από lakedaimonios » 29 Δεκ 2006 11:52

admin καλημέρα και καλή χρονιά.
Παρατήρησα ότι η εικόνα που είχα ορίσει δεν εμφανίζεται.
Εχεις υπόψιν σου κάποια αιτία?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

admin
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από admin » 29 Δεκ 2006 22:08

Νομίζω πως το πρόβλημα διορθώθηκε. Καλή χρονιά.

lakedaimonios
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από lakedaimonios » 06 Ιαν 2007 22:27

admin έγραψε:Νομίζω πως το πρόβλημα διορθώθηκε. Καλή χρονιά.
Ευχαριστώ πολύ
Η ΤΑΝ Η ΕΠΙ ΤΑΣ

Απάντηση