ΝΕΡΟ

Θέματα σχετικά με την κατάσταση και την προστασία του περιβάλλοντος, τους ενεργειακούς πόρους και την εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

ΝΕΡΟ

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 24 Μαρ 2007 13:34

Αφιερώστε 10 λεπτά από το χρόνο σας για να κατεβάσετε και να δείτε αυτό το φιλμάκι. Μας αφορά όλους, αφορά τα παιδιά και τα εγγόνια μας.

«Να αγαπάς την ευθύνη. Να λες: Εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γης. Άμα δεν σωθεί εγώ θα φταίω» Νίκος Καζαντζάκης - Ασκητική

Αν θέλετε μπορείτε να επιστρέψετε για σχολιασμό.

http://www.youtube.com/watch?feature=pl ... 4SirjZv1b0

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 24 Μαρ 2007 14:50

Αν και η κατάσταση που περιγράφει το φίλμ είναι ακόμα πολύ μακριά απο την σημερινή, δέν σημαίνει οτι πρέπει να κοιμώμαστε ήσυχοι.
Ο κίνδυνος υπάρχει και είναι εξακριβωμένος απο όλους τους επιστήμονες. Όσο και άν μας φαίνεται απίθανο κάποιοι άνθρωποι στο μέλλον τα εγγόνια ή δισέγγονα μας ίσως βρεθούν ξαφνικά μπροστά σε πολύ δυσάρεστες εκπλήξεις.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 25 Μαρ 2007 10:19

Συνταρακτικό, πραγματικά με κλόνισε.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 25 Μαρ 2007 21:50

Τούτος ο πλανήτης που μας φιλοξενεί, φιλοξενεί ζωή αρκετά εκατομμύρια ίσως δισεκατομμύρια χρόνια.
Αν δεν τον σεβόμαστε δεν βλέπω και τον λόγο να συνεχίσουμε να υπάρχουμε. Κάποιο άλλο είδος θα μας αντικαταστήσει.

Οι Θεοί, ή ο Θεός και για όσους δεν πιστεύουν, η Φύσις, ποτέ δεν λάτρεψαν τους υβριστές (η λέξη με την αρχαιοελληνική σημασία του όρου).
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 26 Μαρ 2007 10:41

Ρε παιδιά μήπως είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά? Ο πλανήτης έχει τεράστιες δυνατότητες να αναγεννιέται και μόνο το νερό που υπάρχει στους πάγους και τους ωκεανούς είναι πάρα πολύ.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 26 Μαρ 2007 14:41

Πες το βρε Αιών και είχα αρχίσει να αγχώνομαι, άρα όλα καλά, δεν κινδυνεύουμε. Ουυυυυυυυυφφφφφφφφφφφφφ

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 26 Μαρ 2007 16:04

Η παρουσίαση μιας ιδιαίτερα απαισιόδοξης εκδοχής για το μέλλον δεν πρέπει να μας προκαλεί αντιδράσεις. Ο σκοπός της δεν είναι άλλος από το να μας ευαισθητοποιήσει και να μας προκαλέσει να συνεισφέρουμε τόσο σε ατομικό όσο και σε συλλογικό επίπεδο.
Πριν το αποδοκιμάσει κάποιος με την ταμπέλα της υπερβολής καλό θα ήταν να αναλογιστεί τις επιπτώσεις και τους ρυθμούς επιδείνωσης τα τελευταία 100, 50, 20 χρόνια. Τα σημερινά δεδομένα κάποτε δεν υπήρχαν ούτε στην επιστημονική φαντασία.
Όσο για τις δυνατότητες αναγέννησης αυτές υπάρχουν όπως και στους ζώντες οργανισμούς μεν αλλά για να λειτουργήσουν χρειάζεται
α) η κατάσταση να είναι αντιστρέψιμη και
β) να σταματήσει η επιβάρυνση συνολικά
Η γραμμή που η κατάσταση θα είναι αντιστρέψιμη είναι πολύ θολή. Όπως επίσης και η διάθεση του κόσμου, των κυβερνήσεων, των επιχειρήσεων να σταματήσουν την επιβάρυνση με οποιοδήποτε κόστος.
Συγγνώμη αλλά όσο κι αν απαισιόδοξο και ακραίο το σενάριο είναι πέρα για πέρα αληθινό.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 26 Μαρ 2007 18:27

Αιών έγραψε:Ρε παιδιά μήπως είναι λίγο υπερβολικά όλα αυτά? Ο πλανήτης έχει τεράστιες δυνατότητες να αναγεννιέται και μόνο το νερό που υπάρχει στους πάγους και τους ωκεανούς είναι πάρα πολύ.
Κι' όμως ... οι θάλασσες έχουν ήδη αρχίσει να μολύνονται, κάποια είδη ψαριών έχουν εξαφανιστεί.
Δέν λέω οτι ο κίνδυνος είναι τόσο άμεσος αλλά άν συνεχίσουμε για πολλά χρόνια ακόμα την ίδια ή όλο και χειρότερη κατάσταση χωρίς κανένα θετικό μέτρο κάποτε θα φτάσουμε σε αυτό το σημείο.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
Αιών
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Αιών » 27 Μαρ 2007 10:52

Όλα αυτά τα κινδυνολογικά τα λένε οι διάφορες οικολογικές οργανώσεις οι οποίες στην πραγματικότητα είναι κατευθυνόμενες. Λέτε είναι τυχαίο που όλοι οι "οικολόγοι" είναι κατά κανόνα αριστερών φρονημάτων?

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 27 Μαρ 2007 13:30

Αγαπητέ αν ανοίξεις ένα οποιοδήποτε επιστημονικό περιοδικό θα βρεις χιλιάδες άρθρα, μελέτες, αποτελέσματα μοντέλων, έρευνες πολλών χρόνων ανθρώπων που δεν έχουν κανένα συμφέρον να αποδείξουν ότι η γη παραπαίει.
Τυχαίνει να έχω τεράστια βιβλιογραφία τόσο στη βιβλιοθήκη μου όσο και ηλεκτρονικά και να έχω ξεκάθαρη άποψη καθότι το περιβάλλον ήταν το βασικό αντικείμενο των σπουδών μου και του επαγγέλματός μου. Λοιπόν να προσέχουμε λίγο τι ρουκέτες πετάμε....

Και by the way κάνεις μεγάλο λάθος για το συσχετισμό οικολόγων και αριστερών. Πολλά κόμματα από όλες τις ιδεολογίες έχουν ασπαστεί τον τίτλο του "οικολόγου" κατά καιρούς καθότι "πιασάρικος".
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση