Φυσικό αέριο και πετρέλαιο

Θέματα σχετικά με την κατάσταση και την προστασία του περιβάλλοντος, τους ενεργειακούς πόρους και την εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Φυσικό αέριο και πετρέλαιο

Δημοσίευση από Κακός » 31 Μαρ 2006 02:54

Αλλάξαμε στην οικοδομή από πετρέλαιο σε φυσικό αέριο και πέρα ότι μας βγήκε ο κούκος αηδόνι, οι 2 πρώτοι λογαριασμοί του αερίου είναι 1,5 φορά πάνω από την τελευταία μηνιαία κατανάλωση πετρελαίου. Έχετε καμιά ιδέα τί παίζεται?

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 31 Μαρ 2006 04:08

Η "φτήνια" τρώει τον παρά
Tasos Zakynthos

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 31 Μαρ 2006 10:58

Δεν είναι πάντα έτσι φίλε μου Τάσο.
Υπάρχει πιθανότητα να μην είναι σωστά ρυθμισμένη η μηχανή, να μην την δουλεύουν στην σωστή Θερμοκρασία, να μην έχει αλλαχθεί η καμινάδα.......
Πάντως μπορεί και να είναι πολύ απλά η υπερκατανάλωση που πιθανόν έγινε μιας και έχουμε πιπιλιστεί πως το ΦΑ είναι φθηνότερο.
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 31 Μαρ 2006 12:36

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Η "φτήνια" τρώει τον παρά
Αυτό δεν το κατάλαβα :?

Kostas έγραψε:Πάντως μπορεί και να είναι πολύ απλά η υπερκατανάλωση που πιθανόν έγινε μιας και έχουμε πιπιλιστεί πως το ΦΑ είναι φθηνότερο.
Πώς να γίνει υπερκατανάλωση, δεν αλλάξαμε τίποτε στους θερμοστάτες. Τουλάχιστο δεν άλλαξα εγώ το δικό μου μέσα στο σπίτι.

Kostas έγραψε:Υπάρχει πιθανότητα να μην είναι σωστά ρυθμισμένη η μηχανή
Καινούριο καυστήρα βάλαμε, λες να μας την έκανε τόσο χοντρά ο εγκαταστάτης?

Έτσι κι αλλιώς πρότεινα στο διαχειριστή να τους ξαναφωνάξει (τους εγκαταστάτες) για να δουν το θέμα.

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 01 Απρ 2006 23:59

Αντίστοιχα προβλήματα έχω ακούσει από αρκετούς γνωστούς. Πάντως οι περισσότεροι την πάτησαν θεωρώντας πώς έχουν πλέον πολύ φτηνή πηγή θερμότητας και άρα μπορούν να έχουν περισσότερη ζέστη στο σπίτι.

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 02 Απρ 2006 01:49

Τι έγινε Κακε σε επιασαν κορόιδο? Δεν το πιστεύω :lol:
Αναζητητής της Αλήθειας

Κώστας Δελήμπασης
Ιδρυτικό Μέλος

Δημοσίευση από Κώστας Δελήμπασης » 07 Απρ 2006 01:26

Φίλε μου Κακέ ο περισσότερος κόσμος την έχει πάθει από την ψευδαίσθηση του φυσικού αερίου. Δηλαδή από την αίσθηση ότι με το φυσικό αέριο έχουμε όση ζέστη θέλουμε και φτηνά. Φυσικά δεν είναι έτσι. Υπό κανονικές συνθήκες η μείωση του κόστους θέρμανσης από τη χρήση φυσικού αερίου έναντι πετρελαίου θέρμανσης είναι της τάξης του 20%.

Αν τώρα δεν έχετε πειράξει τους θερμοστάτες κάθε διαμερίσματος (άρα φαντάζομαι ότι μιλάμε για αυτονομία στη θέρμανση) τότε ή είναι πολύ ανεβασμένος ο θερμοστάτης νερού του δικτύου, ή ο καυστήρας δεν είναι σωστά ρυθμισμένος. Αυτές είναι οι δύο πιο πιθανές εξηγήσεις που μπορώ να σκεφτώ στα γρήγορα. Πάντως ελάτε σε επαφή τόσο με τον εγκαταστάση που σας έκανε τη δουλειά, όσο και με την εταιρεία παροχής αερίου για τη λιγότερο πιθανή περίπτωση να έχει πρόβλημα ο μετρητής.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 12 Μάιος 2006 12:15

Οι εγκαταστάτες ήρθαν και δε βρήκαν τίποτε στραβό. Τώρα έχουμε σταματήσει και τη λειτουργία άρα δε βλέπουμε τίποτα. Από το φθινόπωρο πάλι. Πάντως τελικά το αέριο είναι ψιλομύθος.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 15 Μάιος 2006 12:09

Άκουσα ότι τα αποθέματα πετρελαίου επαρκούν μέχρι το 2020 . Μετά τι θα γίνει ? Μας βλέπω να στρεφόμαστε στη πυρηνική ενέργεια :x :x :x
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 16 Μάιος 2006 08:49

Αν και δεν είναι του παρόντος θέματος η ιστορία με το ότι το πετρέλαιο τελιώνει είναι πολύ παλιά. Ο ορίζοντας των 20 ετών υπήρχε από το 1980 αλλά έχουν περάσει 26 έτη και έχουμε ακόμα αρκετό.
Έχω την εντύπωση/βεβαιότητα ότι αυτές οι φήμες είναι ένα ακόμα μέτρο πίεσης στον κόσμο έτσι ώστε να αποδέχεται υπερεκτιμημένο ένα αγαθο το οποίο υπάρχει άφθονο.
Ήδη με την τιμή του όπως διαμορφώνεται έχει αρχίσει να γίνεται συμφέρουσα και η εκμετάλλευση κοιτασμάτων χαμηλότερης ποιότητας, ίσως κάποια στιγμή δούμε και εκμετάλλευση των Ελληνικών.

Φυσικά τα αποθέματα δεν είναι ανεξάντλητα κάποια στιγμή θα τελειώσουν καθώς ο σχηματισμός των κοιτασμάτων έγινε κάποια εκατοντάδες χιλιάδες χρόνια πριν και η κατανάλωση σήμερα είναι ακόρεστη.

Άλλες εναλλακτικές μορφές ενέργειας έχουν αναπτυχθεί σε άλλο topic
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Απάντηση