Ελεύθερη Ενέργεια.... Μύθος ή πραγματικότητα ;

Θέματα σχετικά με την κατάσταση και την προστασία του περιβάλλοντος, τους ενεργειακούς πόρους και την εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 10 Φεβ 2006 12:21

Προσπαθώ να καταλάβω τι εννοείτε ως ελεύθερη ενέργεια και δεν μπορώ. Μήπως είναι κάτι σαν την "οργόνη" που περιέγραψε ο Βίλχελμ Ράιχ; Απ' όσο ξέρω οι οργονοσυσσωρευτές ήταν σε μάλλον πειραματικό στάδιο και δεν μπορούσαν να συσσωρεύσουν αρκετή ενέργεια (αν συσσώρευαν και καθόλου, και αν είχαν και τη δυνατότητα να το κάνουν κτλ).
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 12 Φεβ 2006 19:58

Ομολογώ ότι και εγώ έχω λίγο "χαθεί" προσπαθώντας να παρακολουθήσω την συζήτηση. Ως ελεύθερη ενέργεια ο Astral την όρισε απλά με μια λέξη, τζάμπα. Με αυτή την λογική οποιαδήποτε γνωστή μορφή ενέργειας θα μπορούσε να είναι ελεύθερη αν κάποιος/οι την διέθεταν δωρεάν στον κόσμο, πράγμα φυσικά αδύνατον. Αλλά ακόμα και οι εναλλακτικές μορφές ενέργειας, που και γι’ αυτές γίνεται λόγος παραπάνω, ποτέ δεν πρόκειται να διατεθούν ακόμα και σε πολύ χαμηλές τιμές.
Για παράδειγμα, μια απλή εγκατάσταση φωτοβολταϊκων συστημάτων ή μικρογεννητριών σε μια κατοικία στοιχίζει αρκετά και συναντά διάφορα προβλήματα τεχνικής και εμπορικής φύσης.

Θα συμφωνήσω με τον Alex ότι η ενέργεια είναι ένα καθαρά πρακτικο – τεχνικό ζήτημα που έχει πάρει τεράστιες γεωπολιτικοκοινωνικές και οικονομικές διαστάσεις ώστε απλά φιλοσοφώντας κανείς να μπορεί να βγάλει χρήσιμα συμπεράσματα.

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 13 Φεβ 2006 20:20

Δεν ξέρω φίλοι μου γιατί μπερδευτήκαμε αλλά με όρους αλοδαπής ο όρος "ελεύθερη ενέργεια" είναι έτσι όπως το μετέφρασα στα Ελληνικά...

Η Perpetum Mobile = Αιώνια κίνηση, είναι η αναζήτηση της Αιώνιας μηχανής, κάτι το οποίο είναι ουτοπία με άλλα λόγια, εμφανίζετε πάρα πολύ πίσω στο χρόνο σαν θεωρία και ιδέα, είναι πάρα πολύ που ασχολήθηκαν με αυτό το θέμα, και οι εναλλακτηκές μορφές ενέργειας είναι κάτι το οποίο βρήσκετε κάπου πολύ κοντά με αυτό που συζητάμε, απλά αυτή εδώ η μηχανή είναι κάτι το οποίο μέχρι τώρα δεν μπόρεσε κανένας να προσαρμόσει, η φιλοσοφία έχει άμμεση σχέση... Αλλά όποιος ενδιαφέρετε μπορεί απλά να βάλει των όρο Perpetum Mobile σε μία μηχανή αναζήτησης για να βρεί και απο μόνος του περί τίνος πρόκειτε, για να μην περιπλέκουμε και άλλο τα πράγματα... Σας βάζω και μία μικρό λουπάκι απο κάτι που θα μπορούσε να είναι μηχανή αιώνιας κήνησεις

http://lewsha.boom.ru/in_work/in_work.gif
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 15 Φεβ 2006 03:42

Λοιπόν.Όντας περίεργος για το συγκεκριμένο θέμα.πού δήλωσα πως το άκουσα απο μια γνωστή εκπομπή του seven,έστειλα μια πρίν 5 μέρες μία επιστολή στο συγκεκριμένο παρουσιαστή και του αναφέρω τις απορίες μου για τον έλληνα επιστήμονα Λευτέρη Συνεφάκη που μας λέει οτι κατέχει την γνώση της λεγόμενης ελεύθερης ενέργείας και των μεθόδων συσσώρευσης αυτής!!Επίσης ο έν λόγω επιστήμων ηταν ο υπευθηνος για την κατασκευή των αντιβαρητίκων οχημάτων του Πούτιν και της "κόκκινης αρκούδας"!Αρα ο άνθρωπος αυτός δέν (είναι ένας αλλος έλληνας επιστήμων,πού μετανάστευσε!γιατί?)είναι τύχαίος!Θα περημένω να δώ αν μου απαντήσει εν μέσω της οθώνης ή γραπτός.Ίδωμεν.Θά σας παραθεσω την απάντηση αν είναι γραπτή.πάντως κοιτάχτετο και εσεις αυτο.μη βιαστείτε να απορίψετε κάτι τόσο βιαστηκά.και μην νομίζουμε ποτέ οτι δήθεν γνωρίζουμε τα πάντα για την κρυφη ιστορία και τεχνολογία!πάντως αν κάποια στιγμή δικαιωθώ θα έχει επιβεβαιωθεί και η η ρήση που χρησημοποιώ <Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΡΥΒΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΚΟΙΝΗ ΘΕΑ> :) :)
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 22 Φεβ 2006 22:52

Αυτό μήπως είναι σχετικό;

http://flashfiles.flash.gr//financial/Rid7/

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 24 Φεβ 2006 04:27

Ε μάλλον Νίκο!Αφου τα πάντα είναι σχετικά!Αστο αυτο γιατι έχει μια πολύ μακρα ιστορία!Σχετικά με τρέχον ζήτημα άκομα δεν έλαβα απάντηση!Αλλά ευελπιστώ και δεν χάνω το θάρρος μου.Ξέρω οτι είναι αρκετά λεπτό και περυπλόκο να λυθεί το ζήτημα της ενέργειας γενοκότερα με όλα αυτα τα τεράστια πολιτικό-οικονομικά συμφέρωντα που πέζωνται στόν πλανήτη!Αλλα ένα πηστεύω!Η ελεύθερη ενέργεια παραμένει στο παρασκύνιο δίοτι όπως το λέει και η ίδια ειναι ελεύθερη!Τι θέλω να πω?Σκοπίμως κρύβετε δίοτι πολύ απλά.Πείτε μου εσείς.θα άφηνε το διεθνές Κατεστημένο και την Παγκόσμια Τράπεζα του Πανίσχυρου Οικονομικού λόμπυ αύτη τήν τεχνογνωσία να πάει χαμένη?????Πώς θα έλεγχαν την παγκόσμια οικονομια?Με την απλη λογική.Φυσικά αυτο είναι ένα πανίσχυρο όπλο για έλεγχο των μαζών!Μέχρι να σκάσουν νέες πληροφόριες,τώρα και όχι πριν 30 ή 20 χρόνια,ας είμαστε σε αναμονή και ας έχουμε υπομονή!Αυτά έχω να πώ φήλοι μου.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Μαρ 2006 23:00

Spacelord έγραψε:Ε μάλλον Νίκο!Αφου τα πάντα είναι σχετικά!Αστο αυτο γιατι έχει μια πολύ μακρα ιστορία!Σχετικά με τρέχον ζήτημα άκομα δεν έλαβα απάντηση!Αλλά ευελπιστώ και δεν χάνω το θάρρος μου.Ξέρω οτι είναι αρκετά λεπτό και περυπλόκο να λυθεί το ζήτημα της ενέργειας γενοκότερα με όλα αυτα τα τεράστια πολιτικό-οικονομικά συμφέρωντα που πέζωνται στόν πλανήτη!Αλλα ένα πηστεύω!Η ελεύθερη ενέργεια παραμένει στο παρασκύνιο δίοτι όπως το λέει και η ίδια ειναι ελεύθερη!Τι θέλω να πω?Σκοπίμως κρύβετε δίοτι πολύ απλά.Πείτε μου εσείς.θα άφηνε το διεθνές Κατεστημένο και την Παγκόσμια Τράπεζα του Πανίσχυρου Οικονομικού λόμπυ αύτη τήν τεχνογνωσία να πάει χαμένη?????Πώς θα έλεγχαν την παγκόσμια οικονομια?Με την απλη λογική.Φυσικά αυτο είναι ένα πανίσχυρο όπλο για έλεγχο των μαζών!Μέχρι να σκάσουν νέες πληροφόριες,τώρα και όχι πριν 30 ή 20 χρόνια,ας είμαστε σε αναμονή και ας έχουμε υπομονή!Αυτά έχω να πώ φήλοι μου.
Φίλε μου δεν θα σου το παίξω φυσικο-μαθηματικός εγκέφαλος γιατί δεν είμαι, αλλά η απλή λογική μου λέει ότι αν υπήρχε τέτοια ενέργεια, πρώτες οι μεγάλες δυνάμεις θα την χρησιμοποιούσαν, έστω και κρυφά. Γιατί να πηγαίνουν να σκοτώνουν τον κοσμάκη στην άλλη άκρη της γης για να εξασφαλίσουν τα πετρέλαια, τα αέρια και τα συναφή, αφού μπορούν να έχουν την "ελεύθερη ενέργεια" με τόσο μικρότερο κόπο και κόστος.
Όσο για τον έλεγχο των μαζών, υπάρχουν πολλά άλλα εκτός απ' την ενέργεια: τα ναρκωτικά, τα θεάματα, το νερό, κ.τ.λ. :roll:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 10 Μαρ 2006 00:00

ΣΥΜΦΩΝΟΙ ΦΗΛΕ ΜΟΥ.ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΙΔΙΚΟΣ.ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ.ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΠΛΟΚΟ ΚΑΙ ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ(ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΣ) ΚΡΑΤΙΕΤΕ ΜΥΣΤΙΚΟ.ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΜΑΘΟΥΜΕ(ΑΝ ΜΑΘΟΥΜΕ) ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ.ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟ ΟΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ.ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΣΚΕΨΟΥ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΑΜΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΟΤΙ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΙΟ ΜΕΛΛΟΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΠΛΟΙΑ,ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΑΡΗ ΣΕ 3 ΩΡΕΣ ΜΟΝΟ,ΟΡΥΧΕΙΑ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ(ΠΗΣΤΕΥΩ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΓΙ ΑΥΤΑ) ΤΙ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΕΣ?ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΘΑ ΕΒΑΖΕΣ ΤΑ ΓΕΛΟΙΑ.ΣΩΣΤΑ???

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 10 Μαρ 2006 01:54

ΚΑΙ ΑΡΑΓΕ ΤΙ "ΦΑΝΤΑΣΙΩΣΕΙΣ" ΗΤΑΝ ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΣΤΗΝ ΟΔΔΥΣΕΙΑ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΓΙΑ ΙΠΤΑΜΕΝΑ ΠΛΟΙΑ ΤΩΝ ΦΑΙΑΚΩΝ!ΤΙ ΗΞΕΡΕ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΙ ΕΓΡΑΦΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΜΕΙΣ ΤΑ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΜΥΘΟΥΣ?ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΥΘΟΣ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.ΚΑΙ ΤΙ ΗΞΕΡΑΝ ΟΙ ΑΡΧΑΙΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΓΩΝΟΙ ΓΙΑ ΠΟΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΣΕΛΗΝΗ ΚΤΛ?ΜΑΛΛΟΝ ΑΚΟΜΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ ΑΝΕΞΕΡΕΤΟΣ.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΣΥΓΟΥΡΟ.ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΕΝΑ ΤΟΜΕΑ ΠΟΥ ΥΠΕΡΕΧΟΥΜΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ.Η ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΑΝΤΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΚΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΓΗ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ.

Άβαταρ μέλους
siva
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από siva » 10 Μαρ 2006 19:15

Ίσως δεν είναι το κατάλληλο topic για να καταθέσω τον προβληματισμό μου αλλά με αφορμή τα τελευταία λόγια του Spacelord θα ήθελα να πω ότι κανείς δεν μπορεί να μπει στο μυαλό του Όμηρου και να αναζητήσει τον λόγο που τα πλοία των Φαιάκων τα χαρακτήρισε ιπτάμενα, ούτε στο μυαλό του Λουκιανού που μιλά για πόλεις στην σελήνη. Γιατί να μην είναι όλα αυτά απλές παρομοιώσεις? Ειδικά στην πρώτη περίπτωση είναι φως φανάρι…

Η αμφισβήτηση είναι η πεμπτουσία της εξέλιξης, αλλά κάποια πράγματα θα έπρεπε να τα κρίνουμε περισσότερο με αυτό που μας κάνει να ξεχωρίζουμε από το υπόλοιπο ζωικό βασίλειο, την λογική…

Απάντηση