Ελεύθερη Ενέργεια.... Μύθος ή πραγματικότητα ;

Θέματα σχετικά με την κατάσταση και την προστασία του περιβάλλοντος, τους ενεργειακούς πόρους και την εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 02 Φεβ 2006 20:49

Να με και εγώ, Χαμελέονς, έχω να σου ζητήσω σιγνώμη για το χαρακτηρησμό και για την οξύτητα των λεγομενών μου σε προηγούμενο ποστ μου, και αν θέλεις να αναπτύξουμε ένα θέμα γύρω απο το εξοπλησμό κάποιων χωρών, για να δούμε τελικά τι ισχυει και τί όχι σε κάποιο άλλο θέμα...

Στο θέμα μας τώρα... Θα το πάω λίγο στην φιλοσοφία...

Η ενέργεια όποια μορφή και να πέρνει δεν χάνετε λογικά, έτσι δεν είναι ?
Αν συμφωνούμε εδώ τότε σίγουρα υπάρχει και ο τρόπος να αποθηκεύσεις αυτή την ενέργεια η οποία δεν θα κάνει τίποτα άλλο απο το να ανακυκλωνετε μόνη της...

Θα επιστρέψω αργότερα με περισότερα, γιατι τώρα είμαι χωρίς καθόλου χρόνο...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 03 Φεβ 2006 01:10

OK,αστραλ δεκτη η συγγνωμη σου και σου οφειλω και γω ισως μια για τη δικια μου οξυτητα...

Περι του αλλου θεματος τωρα...

Φοβαμαι πως πρεπει πρωτα να απαντηθουν τα ερωτηματα που εθεσε ο Αλεξ για να μπορουμε να συνεννοηθουμε κατ αρχας για ποιο πραγμμα μιλαμε,οσο για την" αποθεκυση ενεργειας" ...σε πληροφρω οτι ειναι απο τα πλεον δυσκολα τεχνικα προβληματα που καλουμαστε να επιλυσουμε .Αν μιλαμε για ηλεκτρικη ενεργεια.. οι μπαταριες οσο και αν εχει αναπτυχθει η τεχνολογια που χρησημοποιουμε και παλι θελουμε τεραστια συστηματα συστοιχιων που δεν συμφερουν οικονομικα ....και εχουν διαφορα προβληματα.

Εχουμε μεγαλο προβλημα σε αυτον τον τομεα ...
Πρωτα ομως ας απαντηθουν με σαφηνεια τα ερωτηματα που τεθηκαν γα να ξερουμε για ποιο και τι πραγμα πραγμα μιλουμε..

Και εγω δεν εχω χρονο ...αυτη την στιγμη . :?
Περιμενουμε λοιπον ...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 03 Φεβ 2006 03:56

Ναί ρε παιδιά.Και alex δέν πηστεύω στό ότι κάποτε θα έχω τσάμπα ενέργεια και δέν θα τήν πληρώνω.Απλά τήν πηστεύω.Χωρίς να μπορώ να την αποδείξω όμως :x Είναι άρρητο!Καλώ έναν επιστήμονα τής παρέας μάς να μας πεί ποιθανά πειστήρια της θεώρησης αυτής..μμ,!
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 03 Φεβ 2006 15:01

Δειτε και τις πορσπάθιες που γίνονται απο Έλληνες ερευνητές:
http://www.cres.gr/kape/index.htm

Επίσης στο focus Δεκεμβριου γίνεται αναφορά σε ένα σύστημα Ελληνική εταιρίας που παράγει ενέργεια και πόσιμο νερό από τα κύμματα, έχει μαλιστα αρχίσει συνεργασία με την ΔΕΗ για δοκιμαστική λειτουργία του συσστήματος της

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 03 Φεβ 2006 15:45

Μα ναι η ενεργεια απο την παλιριροια και από τα κυματα δεν ειναι κατι το καινουργιο το ανεφερα και στο πρωτο μου ποστ .

Μα το ζητουμενο ειναι αλλο ετσι οπως τεθηκε εδω ...περιμενω απαντησεις στα ερωτηματα... .αλλιως ας φτιαξουμε ενα καινουργιο τοπικ με τιτλο ηπιες-εναλλακτικες μορφες ενεργειας.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 03 Φεβ 2006 20:23

ΑΠό το στόμα μου το πήρες Chameleons, αδικούμε τις εναλλακτικές μορφές ενέργειας κουβεντιάζοντας τες σε μια συζήτηση με το συγκεκριμένο τίτλο.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 08 Φεβ 2006 00:00

Φυσικα και το αδικουμε Αλεξ,μονο που αν ανοιξει καποιος ενα τετοιο θεμα που να μην περιεχει σεναρια ψευδοεπιστημης-συνομοσιολογιας κτλπ δεν θα παρει πανω απο 2-3 απαντησεις...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 08 Φεβ 2006 13:23

Chameleons έγραψε:Φυσικα και το αδικουμε Αλεξ,μονο που αν ανοιξει καποιος ενα τετοιο θεμα που να μην περιεχει σεναρια ψευδοεπιστημης-συνομοσιολογιας κτλπ δεν θα παρει πανω απο 2-3 απαντησεις...
Αντί να παραπονιέσε και να σπαμάρεις, θα μπορούσες και να το ανοίξεις το θέμα αυτό με την εναλλακτικές ενέργιες
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 08 Φεβ 2006 13:52

οχι δεν θα σου "χαλασω" την δουλεια συνεχισε.... :lol:
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 08 Φεβ 2006 15:03

Chameleons μια και είσαι μηχανικός ας ρωτήσω κάτι.
Ελεύθερη ενέργεια: Τι εννοούμε με αυτό;
Δηλαδή άν μπορούσαμε να φτιάξουμε πολύ μικρούς πυρινικούς αντιδραστήρες σε κάθε σπίτι που θα δούλευαν με πολύ φτηνό καύσιμο(επιστημονική φαντασία) και που θα μας έδιναν ενέργεια για 100, 200, 500 χρόνια αυτό θα ήταν ελεύθερη ενέργεια;
'Η ακόμα ηλιακούς συλλέκτες π.χ (με καλύτερη απόδοση από τούς σημερινούς) που θα μπορούσαμε να αποθηκεύουμε την ενέργεια και να την χρησιμοποιούμε όταν θέλουμε;
Τι γίνεται π.χ με τα αυτοκίνητα, αεροπλάνα κλπ.
Ένας τρόπος κίνησης διαστημοπλοίων ακούστηκε κάποια στιγμή για τον ηλιακό άνεμο.
Όλα αυτά όμως χρειάζωνται τεχνολογία, το λεγόμενο Know How, αυτό συμπεριλαμβάνεται στην ελεύθερη ενέργεια;
Tasos Zakynthos

Απάντηση