Ελεύθερη Ενέργεια.... Μύθος ή πραγματικότητα ;

Θέματα σχετικά με την κατάσταση και την προστασία του περιβάλλοντος, τους ενεργειακούς πόρους και την εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Astral
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Astral » 01 Φεβ 2006 19:54

Βρε Chameleons, μερικές φορές λες αρκετά λογικά πράγματα, αλλά μερικές φορές γίνεσε τόσο τραγικός που δεν ξέρω πως να το περιγράψω...

Φέρε μου πιστευτήρια για το οτι η τεχνολογία των δυτικών ξεπερνούσε αυτη τον Σοβιετικών ακόμα και το κλιματισμό για αμάξι είχε κλαπεί απο τους ρώσους που το είχαν, δεν θέλω να πω χρονιά για να μην παρεξηγηθώ... Ναι η τηλεοράσεις ήταν πολύ πίσω απο της δυτικές, όμως όταν εκεί κοίταγαν τηλεόραση ο κόσμος σε κάποιες χώρες το ράδιο ήταν πολυτέλεια... Αλλά γιατί να την αλλάξουν 4 μοτνέλα τηλεοράσεων είχαν όλες κ'όλες... Αλλά αν νομίζεις πως ο στρατός δεν είχε την τεχνολογία κάνεις λάθος. Ειδικά όταν λές για την αεροναυπηγεία, νομίζω πως δεν τα ξέρεις και πολύ καλά, μάθε λοιπόν πως εκτός τα Σουχόι που είναι αυτή την στιγμή τα καλύτερα πολεμικά αεροπλάνα στον κόσμο, υπήρχανε και αεροπλάνα που έφτοιαχνε ο Μικογιάν , ο Τούπολεβ και πολύ άλλοι, και αναταγονιζόντουσαν του Δυτικούς μιά χαρα, και το Μπουράν που λες κτλ. το ότι το αντιγράψανε απο τους αμερικανούς κτλ. είναι το μόνο αμερικάνικο διαστημόπλειο που πτύχανε, αλλά το κόστος της συντήρισεις του είναι τεράστιο. έτσι οι ρώσοι δεν είναι τόσο βλάκες που το παρατήσανε, αφού ο παραδοσιακός τρόπος είναι πιό φθηνός μέχρι τώρα... Και να σε ρωτήσω γιατί οι Δυτικοί μέχρι και της μέρες μας εκτοξεύονται στο διάστημα με ρώσικα διαστημόπλοια ;;;;

Δεν λέω ότι ξέρω πολλά αλλά τουλάχιστόν όταν δεν είμαι και απολύτως σίγουρος για κάτι δεν λέω με πολύ μεγάλι σιγουριά, όπως βλέπω εσένα να μηλάς με τόσο μεγάλη άνεση για τα αμερικάνικα αεροπλάνα και λες πως είναι ανωτερα απο τα άλλα του κόσμου, τρίχες κατσαρές, το κόστος συντηρησείς τους είναι τεράστιο...
Η ατιμωρησία είναι μια ανοιχτή πληγή στην ανθρώπινη ψυχή.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 01 Φεβ 2006 21:18

Οκ ,παρε ολα τα περιοδικα ΠΤΗΣΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ καθως και ολον το ειδικο τυπο και απο της αρχες της δεκαετιας του 80 και μετα πες μου ποιος εχει αδικο.
Να στο πω αλλιως το οτι δεν εγινα Ικαρος, το οποιο ηταν και το μεγαλο μου ονειρο, οφειλετε σε καθαρα οικογενεικους λογους οποτε ,ΝΑΙ ,γνωριζω πολλα πραγματα και ως μηχανικος.
Μιλας για κοστος συντηρησης ...συγγνωμη αλλα ιδιως μετα την πτωση της Σοβιετικης Ενωσης η ποιοτητα κατασκευης αλλα και η υποστηριξη των οπλικων συστηματων επεσε στο μηδεν -και οχι μονον αυτων- και το κοστος συντηρησης εκτοξευθηκε καθετα.
Απο τις φωτογραφικες μηχανες που ειμαι και χρηστης τους χρονια τωρα-"ζενιτ -λιουμπιτελ,κιεβ κτλπ βλεπεις δεν ειμαι κολλημενος με τα δυτικα προιοντα μεχρι ...οτι θελεις.
Βλεπε προβληματα ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑΣ που αντιμετωπιζει Ο Ε.Σ. μετα ρωσικης πραγωγης οπλα που εχει παραγγειλει περα απο το θεμα 'ασυμβατοτητα".

Ειπα οτι μεχρι στα ΜΕΣΑ της δεκαετιας του 60 οι Σοβιετικοι ηταν πρωτοποροι στο διαστημα απο κει και επειτα το παιχνιδι χαθηκε λογω των ηλεκτρονικων...αναπτυξης της ψηφιακης τεχνολογιας και των Η/Υ .
Μου ειναι ΒΑΡΕΤΟ να εξηγω τα παντα αστραλ ...το πως ολα αυτα αποτελουν μια αλυσιδα που αν σπασει καποιος κρικος ...τοτε καταρρεει ολο το οικοδομημα.
Το γραφειο σχεδιασης σουκχοι η σουχοι παντα εφτιαχνε τα hi end "βαρεα' σοβιετικα μαχητικα ,το μικογιαν -Γκερεσβιτς κοινως ΜιG εφτιαχνε τα πιο "ελαφρια" και πολυπληθη...η αιχμη ηταν παντα τα su,εκτος εξαιρεσεων βλ. μιγκ -25 ,μιγκ- 31 απο τα πιο γρηγορα μαχητικα που κατασκευαστηκαν, πηγαν "απατα' ξερεις γιατι/ γιατι πολυ απλα το δογμα ,ταχυτερα και ψηλοτερα ειχε ηδη πεθανει ...στον αεροπορικο πολεμο.Τοτε αρχισε να ισχυει το δογμα χαμηλα και ευελικτα.
Απο ενα σημειο και επειτα ενα μαχητικο ...βασιζεται εν πολλοις στα ηλεκτρονικα του συστηματα ,ακομα και για να πεταξει γιατι ΟΛΑ τα συγχρονα μαχητικα για να ειναι ευελικτα ειναι αεροδυναμικα "ασταθη' δηλαδη πετουν με την συνεχη υποβοηθηση και συνεχη αλλαγη ορισμενων παραμετρων των επιφανειων ελεγχου απο συτηματα ψηφιακων Η/Υ (FBW) αλλιως ειτε δεν μπορουν πεταξουν καθολου..ειτε ειναι υπερβολικα επικυνδυνα ως πτητικες μηχανες ...ξερεις ποτε μπηκαν σταδιακα τετοια συστηματα καθως και οθονες ΜFD μονοχρωμες ουτε καν εγχρωμες και συστημα αντιστοιχο του HOTAS στα ρωσικα μαχητικα?Αρχες 90 -92
Δεκαπεντε χρονια μετα απο τα αντιοστοιχα δυτικα.
Και κατσε να βαλουμε τα πραγματα στην θεση τους ..πολυ καλα ειναι τα su και τα ΜιG αλλα συγγνωμη για πες μου το αντιστοιχο μαχητικο του F-22 που βρισκεται σε Υπηρεσια σημερα?
Το αντιστοιχο σοβιετικο του Β-2? ηδη πανω απο δεκα χρονια σε υπηρεσια....
Τωρα το δογμα ειναι "κρυφα" -στελθ, απο το 1977 υπηρχε το F-117, σοβιετικο αναλογο?
Και τελος εχεις "δοκιμσει" να πεταξεις με "σοβαρο" εξομοιωτη ενα ρωσικο μαχητικο και ενα δυτικο?
Καντο και θα δεις ...ακομα και ετσι θα καταλαβεις την διαφορα φιλοσοφιας και την ευκολια που στην αεροναχια...παιζει μεγαλο ρολο.
Λοιπον επειδη ειπα πολλα εναντιον να πω και μερικα υπερ...Πυραυλικη τεχνολογια και αντιαεροπορικα πυραυλικα συστηματα υπερτερουν τα Ρωσικα ...σε επιδοσεις και εχουν "παραδοση" σε αυτου του ειδους τα οπλα.

Μεταγωγικα ΒΑΡΕΑ ...πολυ καλα αεροσκαφη με τεραστια ακτινα "δρσσης"
αν και με καποια προβληματα αξιοπιστας στους κινητηρες και στην υποστηριξη -μετα την πτωση της Σοβιετικης Ενωσης- ,αρματα μαχης ,λιγοτερο "σοφιστικε' απο τα δυτικα αλλα αρκετα αξιοπιστα κατι Τ-80U αν δεν ειχε δαλυθει η Σοβιετικη Ενωση δεν θα με χαλαγε καθολου να τα εβλεπα σε υπηρεσια με τον ΕΣ.

Οσο για το μπουραν τα δεκαπεντε χρονια καθυστερησης δειχνουν οτι δεν υπηρχε η απαιτουμενη τεχνολογια ...μπορει να συγκρινεις και φωτος να δεις τις διαφορες ποσο χοδροκομενο ειναι το μπουραν σε σχεση με το ΠΕΠΑΛΑΙΩΜΕΝΟ ΠΙΑ space shuttle.

Σου ειπα ερχεται πιο φθηνο για εμπορικους -πολιτικους σκοπους να χρησημοπιοηθει ενα απλο ρωσικο πυραυλο φορεα ...η και τον Ευρωπαικο Αριαν απο το διστημικο λεωφορειο η και καποιους αμερικανικους πυραυλους φορεις που χρησημοιποιουνται κυριως για αλλους σκοπους.

Βλεπεις οι Αμερικανοι τα "εδωσαν" ολα στο διαστημικο λεωφορειο και εμειναν με πυραυλους τεχνολογιας της δεκετιας του 60 για τις "απλες δουλειες"..κακο για αυτους.

Δεν νομιζω ενας 'Τραγικος ασχετος" σαν εμενα να καθοταν να σου εγραφε ολο αυτο το κατεβατο...την επομενη φορα παντως δεν θα το κανει.

Και ας γνωριζεις οτι στον "ΤΡΑΓΙΚΟ- ΑΣΧΕΤΟ" ΛΕΙΠΕΙ Η Σοβιετικη Ενωση γιατι ετσι χαθηκε η ισσοροπια στην φυση κατι που θα αυτορυθμιστει βεβαια αλλα με τι συνεπειες...

ΥΓ
Την επομενη φορα που θα με αποκαλεσεις τραγικο θα σου απαντησω αναλογα...
:wink:
ΥΓ2
ποτε δεν ειπα οτι τα Αμερικανικα αεροσκαφη ειναι τα καλυτερα στον κοσμο
ειπα οτι Οι ρωσοι δεν διαθετουν την "πλεον προηγμενη τεχνολογια" .
Μην βαζεις στο στομα μου λογια που δεν ειπα .

Ευχαριστω.και συγγνωμην απο τους υπολοιπους για το οφφ-τοπικ.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 02 Φεβ 2006 01:37

Σπεύδω να κλείσω την παρένθεση περί οπλικών συστημάτων και του ποιός είχε ή έχει την πιο προηγμένη τεχνολογία, καθώς αυτή είναι μια εντελώς διαφορετική συζήτηση. Επανέρχομαι λοιπόν στην όλο σιγουριά δήλωση σου Spacelord:
Η Ελεύθερη Ενέργεια απο ανέκαθεν φένετε να ηπήρχε.Μα καλά τότε και έμεις γιατι δεν γνωρίζαμε τίποτα τόσα χρόνια?Πλέον έχει αποδηχθεί οτι οχι μόνο η ελεύθερη ενέργεια είναι αληθινή αλλα και οτι είναι τσάμπα για όλους και σε αφθωνία!!Λοιπόν?Σε ποιους δεν συμφέρει να γήνει γνωστό αυτο στον λάο?Βρείτε το εσείς?
Είναι πραγματικά εντυπωσιακό, όμως δυστυχώς είναι μια πληροφορία που αγνοώ εντελώς. Πού βρίσκεται αυτή η ελεύθερη ενέργεια; Και πώς μπορώ να τη χρησιμοποιήσω για να ζεστάνω το σπίτι μου;

Προσιτή στον καθένα μας και βασίζετε στην συσώρευση φωτονίων απο την ηλιακή ατμόσφαιρα με απλούς και εύχρηστους συσωρευτές!!
Εντυπωσιακό, όμως τί είναι αυτή η ηλιακή ατμόσφαιρα από την οποία συλλέγουμε φωτόνια; Έχει ο ήλιος ατμόσφαιρα; Μήπως ο ποιητής ήθελε να πει "ηλιακή ενέργεια"; Μάλλον όχι, αυτό δεν είναι ούτε καινούριο, ούτε επαναστατικό. Ας είναι, πάμε παρακάτω. Αυτοί οι απλοί και εύχρηστοι συσσωρευτές:
1. Πόσο κοστίζουν (η πληροφορία αξίζει μόνο αν μεταφράζεται σε πάγιο κόστος ανά παραγόμενη Kwh);
2. Τί όγκο έχουν;
3. Τί συντελεστή απόδοσης έχουν;
4. Τί χρόνο ζωής έχουν;
5. Τί απαιτήσεις συντήρησης ή άλλα λειτουργικά έξοδα έχουν;
6. Τί ανάγκες δημιουργούν για την αντικατάσταση των οικιακών μου δικτύων (νερού, ρεύματος κλπ) και των οικιακών μου συσκευών;
7. Μπορούν να καλύψουν 24 ώρες τη μέρα, 12 μήνες το χρόνο τις ενεργειακές μου απαιτήσεις;

Έτσι, μερικά απλά ερωτήματα για αρχή. Τα πιο σοβαρά και ουσιαστικά στη συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 02 Φεβ 2006 03:20

Νομιζώ στην Δημοκρατία ένας βασικός κανόνας είναι ο καθένας να μπορεί να λέει ότι πηστεύει ελεύθερα.Έτσι?Ο καθένας μπορεί να εχεί να έχει τις δικές του απόψεις!Λοιπόν εγώ ουδέ ποτέ το έπεξα παντωγνώστης,ούτε φυσικός και αστρονόμος.Περησότερο σκεπτικιστής είμαι.Φήλε ALEX μήν ξεχνάς ότι αυτή η προχωρημένη τεχνολογία τής ελεύθερης ενέργειας είναι παντέλως άγνωστη πρός εμάς.Γι΄ αυτό και δικαίως απορείς που είναι οι συσσωρευτές προηγουμένως!Δέν έχουμε ιδέα.Το λέω γιατί ειίπες πως με σηγουριά υποστηριξά την θεωρία αυτη.Πηστεύω στην πιθανή μελλοντική υπερτεχνολογική(αλλά στα καλά χέρια) εξέλιξη του ανθρώπου.Σε ίσως μερικές δεκαέτιες απο τώρα ή όταν προσδιοριστεί ο κατάλληλος χρόνος...
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 02 Φεβ 2006 11:08

Επανέρχομαι σε προηγούμενο post μου και ξαναλέω ότι εναλλακτικές μορφές ενέργειας υπάρχουν και δεν είναι τόσο εξωτικές όσο αναφέρει ο spacelod. Υπάρχει το Η2, ηλεκτροκινητήρες, κινητήρες ιόντων ακόμα και καύσιμο βιομάζας (έχω δει προτώτυπη μοτοσυκλέτα που κεινήτο αποκλειστικά με ενέργεια βιομάζας). Γίνεται πολύ έρευνα σε όλο τον κόσμο με κορυφαία και πιο ακριβή ίσως την έρευνα της σύντηξης (fusion).

Κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά θέμα των μεγάλων εταιριών πετρελαίου + ΟΠΕΚ, κλπ, οι οποίοι αποτελούν το βασικό και πιο καθοριστικό παράγοντα στην παγκόσμια οικονομία. Δεν αφήνουν ούτε θα αφήσουν εύκολα τον κόσμο να απεξαρτηθεί έτσι απλά από το προϊόν τους. Θα το κάνουν σιγά σιγά έτσι ώστε να εξασφαλίσουν ότι θα έχουν τις ίδιες οικονομικές απολαβές και ωφέλη από το νέο καύσιμο.
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Φεβ 2006 13:57

Nαι fluke αυτο ειναι αλλο θεμα και συμφωνω και εγω και υποθετω και ο αλεξ αλλα πραγματα λεγονται εδω ομως...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 02 Φεβ 2006 14:11

Spacelord έγραψε:Νομιζώ στην Δημοκρατία ένας βασικός κανόνας είναι ο καθένας να μπορεί να λέει ότι πηστεύει ελεύθερα.Έτσι?Ο καθένας μπορεί να εχεί να έχει τις δικές του απόψεις!Λοιπόν εγώ ουδέ ποτέ το έπεξα παντωγνώστης,ούτε φυσικός και αστρονόμος.Περησότερο σκεπτικιστής είμαι.Φήλε ALEX μήν ξεχνάς ότι αυτή η προχωρημένη τεχνολογία τής ελεύθερης ενέργειας είναι παντέλως άγνωστη πρός εμάς.Γι΄ αυτό και δικαίως απορείς που είναι οι συσσωρευτές προηγουμένως!Δέν έχουμε ιδέα.Το λέω γιατί ειίπες πως με σηγουριά υποστηριξά την θεωρία αυτη.Πηστεύω στην πιθανή μελλοντική υπερτεχνολογική(αλλά στα καλά χέρια) εξέλιξη του ανθρώπου.Σε ίσως μερικές δεκαέτιες απο τώρα ή όταν προσδιοριστεί ο κατάλληλος χρόνος...
Spacelord, δεν ήμουν ίσως αρκετά σαφής. Η ελεύθερη ενέργεια, όπως την περιγράφουν οι κάθε είδους ψευτοεπιστήμονες απλά δεν υπάρχει. Αν πιστεύεις ότι κάποια μέρα θα μπορείς να ζεσταίνεις το σπίτι σου, να χρησιμοποιείς ρεύμα ή να κινείς το αυτοκίνητο σου χωρίς να πληρώνεις τίποτα, τότε κάνεις τεράστιο λάθος. Όσοι το υποστηρίζουν αυτό δημόσια, και αναφέρομαι στους ψευτοεπιστήμονες και στους "περί παντός επιστητού" συγγραφείς, είναι είτε αφελείς, είτε εμπορεύονται τις ουτοπικές ελπίδες του απλού ανθρώπου.

Δεν απορώ για το πού βρίσκονται οι συσσωρευτές που ανέφερες, προσπάθησα μέσω του προηγούμενου μηνύματος να επισημάνω ότι αυτά που ανέφερες περί συσσωρευτών ενέργειας από την ηλιακή ατμόσφαιρα είναι εντελώς ανυπόστατα και δεν υφίστανται ούτε ώς συσκευές, ούτε ώς επιστημονικές έννοιες.

Όσο θεμιτό είναι στα πλαίσια της Δημοκρατίας (τί τραβάς κι εσύ βρε καημένη) να ακούγονται όλες οι απόψεις, άλλο τόσο επιβεβλημένο είναι να κρίνονται και να να κατακρίνονται οι ανοησίες.

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 02 Φεβ 2006 14:26

Αγαπητέ Fluke θα συμφωνήσω μαζί σου, συμπληρώνοντας πως οι περισσότερα υποσχόμες εναλλακτικές μορφές ενέργειας είναι το υδρογόνο και η βιομάζα και υπό προϋποθέσεις η σύντηξη.

Η χρήση υδρογόνου έχω την αίσθηση ότι θα επεκταθεί αρκετά, ιδίως στους κινητήρες εσωτερικής καύσης, μέσα στην επόμενη δεκαετία. Η βιομάζα θα μπορούσε ήδη να έχει επεκταθεί περισσότερο, όμως τα τρία βασικότερα προβλήματα είναι τα δίκτυα διανομής του καυσίμου, οι σημαντικές απαιτήσεις σε χώρους αποθήκευσης του καυσίμου και οι αυξημένες εκπομπές κάποιων ρύπων, αναλόγως και της ακριβούς σύστασης του καυσίμου. Σε ότι αφορά τη σύντηξη πιστεύω ότι έχουμε αρκετό δρόμο ακόμα.

Βέβαια να μην ξεχνάμε ότι καμιά από αυτές τις επιλογές δεν είναι χωρίς κόστος, μάλιστα σε κάποιες περιπτώσεις καύσης βιομάζας για παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας οι μελέτες βιωσιμότητας δείχνουν ότι το κόστος ανα Kwh είναι μεγαλύτερο από εκείνο της χρήσης πετρελαίου, κυρίως λόγω του κόστους μεταφοράς του καυσίμου.

Μην ξεχνάμε όμως και την ηλιακή ενέργεια, η οποία ειδικά σε χώρες όπως η Ελλάδα μπορεί να έχει μέγιστη συμβολή στο ενεργειακό ισοζύγιο, τόσο σε επίπεδο κράτους, όσο και στα νοικοκυριά. Φτάνει βέβαια να αντιμετωπιστεί το μέγα ζήτημα του υψηλού κόστους εγκατάστασης.
fluke έγραψε:Κατά τη γνώμη μου είναι καθαρά θέμα των μεγάλων εταιριών πετρελαίου + ΟΠΕΚ, κλπ, οι οποίοι αποτελούν το βασικό και πιο καθοριστικό παράγοντα στην παγκόσμια οικονομία. Δεν αφήνουν ούτε θα αφήσουν εύκολα τον κόσμο να απεξαρτηθεί έτσι απλά από το προϊόν τους. Θα το κάνουν σιγά σιγά έτσι ώστε να εξασφαλίσουν ότι θα έχουν τις ίδιες οικονομικές απολαβές και ωφέλη από το νέο καύσιμο.
Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, όχι τόσο για τον ΟΠΕΚ, όσο για τις μεγάλες εταιρείες. Μέχρι πχ η TEXACO να αποκτήσει συμφέροντα στην παραγωγή και διανομή υδρογόνου, δεν πρόκειται η Chrysler να παράγει μαζικά οχήματα με κινητήρες υδρογόνου.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 02 Φεβ 2006 14:39

Alex έγραψε:
Spacelord έγραψε:Νομιζώ στην Δημοκρατία ένας βασικός κανόνας είναι ο καθένας να μπορεί να λέει ότι πηστεύει ελεύθερα.Έτσι?Ο καθένας μπορεί να εχεί να έχει τις δικές του απόψεις!Λοιπόν εγώ ουδέ ποτέ το έπεξα παντωγνώστης,ούτε φυσικός και αστρονόμος.Περησότερο σκεπτικιστής είμαι.Φήλε ALEX μήν ξεχνάς ότι αυτή η προχωρημένη τεχνολογία τής ελεύθερης ενέργειας είναι παντέλως άγνωστη πρός εμάς.Γι΄ αυτό και δικαίως απορείς που είναι οι συσσωρευτές προηγουμένως!Δέν έχουμε ιδέα.Το λέω γιατί ειίπες πως με σηγουριά υποστηριξά την θεωρία αυτη.Πηστεύω στην πιθανή μελλοντική υπερτεχνολογική(αλλά στα καλά χέρια) εξέλιξη του ανθρώπου.Σε ίσως μερικές δεκαέτιες απο τώρα ή όταν προσδιοριστεί ο κατάλληλος χρόνος...
Spacelord, δεν ήμουν ίσως αρκετά σαφής. Η ελεύθερη ενέργεια, όπως την περιγράφουν οι κάθε είδους ψευτοεπιστήμονες απλά δεν υπάρχει. Αν πιστεύεις ότι κάποια μέρα θα μπορείς να ζεσταίνεις το σπίτι σου, να χρησιμοποιείς ρεύμα ή να κινείς το αυτοκίνητο σου χωρίς να πληρώνεις τίποτα, τότε κάνεις τεράστιο λάθος. Όσοι το υποστηρίζουν αυτό δημόσια, και αναφέρομαι στους ψευτοεπιστήμονες και στους "περί παντός επιστητού" συγγραφείς, είναι είτε αφελείς, είτε εμπορεύονται τις ουτοπικές ελπίδες του απλού ανθρώπου.

Δεν απορώ για το πού βρίσκονται οι συσσωρευτές που ανέφερες, προσπάθησα μέσω του προηγούμενου μηνύματος να επισημάνω ότι αυτά που ανέφερες περί συσσωρευτών ενέργειας από την ηλιακή ατμόσφαιρα είναι εντελώς ανυπόστατα και δεν υφίστανται ούτε ώς συσκευές, ούτε ώς επιστημονικές έννοιες.

Όσο θεμιτό είναι στα πλαίσια της Δημοκρατίας (τί τραβάς κι εσύ βρε καημένη) να ακούγονται όλες οι απόψεις, άλλο τόσο επιβεβλημένο είναι να κρίνονται και να να κατακρίνονται οι ανοησίες.

Προσυπογραφω πληρως....
Kung-fu master

Kostas
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Kostas » 02 Φεβ 2006 15:08

Alex έγραψε:Αγαπητέ Fluke θα συμφωνήσω μαζί σου, συμπληρώνοντας πως οι περισσότερα υποσχόμες εναλλακτικές μορφές ενέργειας είναι το υδρογόνο και η βιομάζα και υπό προϋποθέσεις η σύντηξη.
Να προσθέσω και την γεωθερμική ενέργεια, η οποία χρησιμοποιείται ήδη.
Υπάρχουν χωρια στην Σουηδία που έχουν μονο γεωθερμική ενέργεια για θέρμανση.
Από κουβέντες που έχω κάνει, μπορεί το αρχικο κόστος της επένδυσης να είναι 4-5 φορές παραπάνω από το συμβατικό αλλά η απόσβεση γίνεται γύρω στα 7-8 χρόνια.

Για μια κατοικία η εγκατάσταση θέρμανσης, χωρίς καυστήρα, κοστίζει γύρω στις 4-5Κ Ευρώ.
Μια κατασκευή γεωθερμική κοστίζει γύρω στα 20Κ Ευρώ.
Αν υποθέσουμε πως το κόστος θέρμανσης είναι γύρω στα 2Κ το χρόνο η διαφορά των 16Κ σημαίνει 8 χρόνια.
Αλλά αν το κάνω με πραγματικά δεδομένα θα έχω περισσότερα στοιχεία.
Είδομεν....
Όπου υπάρχει θέλω, υπάρχει Δρόμος. -Πες μου τι κάνεις το φαΐ που τρως και θα σου πω ποιος είσαι. Άλλοι το κάνουν ξίγκια και κοπριά, άλλοι το κάνουν δουλειά και κέφι και άλλοι το κάνουν Θεό.

Απάντηση