Ελεύθερη Ενέργεια.... Μύθος ή πραγματικότητα ;

Θέματα σχετικά με την κατάσταση και την προστασία του περιβάλλοντος, τους ενεργειακούς πόρους και την εξοικονόμηση ενέργειας
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 16 Απρ 2005 10:32

Αγαπητέ Astral, τα ρολόγια που δουλεύουν χωρίς μπαταρία και χωρίς κούρδισμα είναι στην αγορά εδώ και δεκαετίες. Ουσιαστικά χρησιμοποιούν την κινητική ενέργεια. Αυτό που αναφέρεις προφανώς κάνει κάτι αντίστοιχο εκμεταλλευόμενο θερμοκρασιακές διαφορές, αν κατάλαβα καλά.

Αυτό που προσπάθησα και νωρίτερα να πω, και το επαναλαμβάνω, είναι πώς ελεύθερη, υπό την έννοια της "τσάμπα" ενέργειας, δεν υπάρχει. Όλα όσα έχουν αναφερθεί μέχρι τώρα στη συζήτηση έχουν ένα κόστος κτήσης παγίων στοιχείων και ένα λειτουργικό κόστος. Αυτά τα χρήματα κάποιος πρέπει να τα πληρώσει σε κάποιον άλλο.

klidge
Δόκιμο Μέλος

εσείς βάλατε υδρογόνο κύριε;

Δημοσίευση από klidge » 19 Μάιος 2005 15:39

Μιας και το υδρογόνο αναφέρθηκε παραπάνω, διαβάστε:
"Μπορεί να παρασκευαστεί με πάρα πολλές μεθόδους σε οποιαδήποτε χώρα και σε οποιοδήποτε μέρος κι επομένως μπορεί να βοηθήσει στην ανάπτυξη αποκεντροποιημένων συστημάτων παραγωγής ενέργειας. Αυτό θα ωφελήσει φτωχότερα και λιγότερο αναπτυγμένα κράτη τα οποία σήμερα εξαρτώνται ενεργειακά από άλλα ισχυρότερα. Επιπλέον, η περίπτωση δυσλειτουργίας ενός συστήματος παραγωγής ενέργειας δε θα επηρεάσει τη λειτουργία των άλλων."

απόσπασμα από το http://www.hy2.gr

κάτι το οποίο δίνει μια διάσταση στην έννοια 'ελεύθερη΄. οι ίδιες αρχές βέβαια ισχύουν για κάθε μορφή ανανεώσιμης ενέργειας, αιολική, ηλιακή κτλ. τώρα... αν και πότε και πως.......

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 31 Ιαν 2006 04:54

Η Ελεύθερη Ενέργεια απο ανέκαθεν φένετε να ηπήρχε.Μα καλά τότε και έμεις γιατι δεν γνωρίζαμε τίποτα τόσα χρόνια?Πλέον έχει αποδηχθεί οτι οχι μόνο η ελεύθερη ενέργεια είναι αληθινή αλλα και οτι είναι τσάμπα για όλους και σε αφθωνία!!Λοιπόν?Σε ποιους δεν συμφέρει να γήνει γνωστό αυτο στον λάο?Βρείτε το εσείς?
Η αλήθεια κρύβετε καλύτερα όταν είναι σε κοινή θέα..

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 31 Ιαν 2006 16:24

Φοβαμαι πως δεν καταλαβαινω φιλε space lord τι εννοεις ..δωσε μου και εμενα λιγο "ελευθερη ενεργεια" γιατι την χρειαζομαι επειγοντος.
:P

Διαβαζω ορισμενα πραγματα και μου σηκωνεται η τριχα καγκελο καποιες φορες...

.Τα ρολογια που χρησημοποιουν την κινητικη ενεργεια του ιδιου του ανθρωπου που το φορα πχ σεικο ¨"κινετικ", τι σχεση εχουν με την εννοια "ελευθερη" ενεργεια?

Αν το ρολοι αυτο δεν φορεθει η δεν κουνηθει θα σταματησει..διαβαζω για φωτοβολταικες διαταξεις κτλπ ξερετε το κοστος τετοιων εγκαταστασεων?
και κυριως ξερετε τον βαθμο αποδοσης που εχουν τετοια συστηματα ?
Μπορουν να χρησημοποιοηθουν διαφορες μορφες εναλλακτικων πηγων ενεργειας αναλογως με καθε περιοχη πχ γεωθερμικη ,ηλιακη, ενεργεια υδατων,παλλιροιας αλλα με κοστος οχι τοσο ευκαταφρονητο και αποτελεαματα που παντα δεν ειναι τοσο φιλικα ..πχ με τα υδροηλεκτικα εργοστασια νομιζαμε οτι βρικαμε μια σπουδαια λυση μεχρι που καταλαβαμε οτι καταστρεφουμε το περιβαλλον σχεδον σαν να ειχαμε εναν ΑΗΣ στη θεση του ΥΗΣ !!

Η μετατροπη της ηλιακη ενεργειας ειναι μια λυση για χωρες με εντονη ηλιοφανεια ,αλλα για μοκρα σχετικα συστηματα...γιατι με τον βαθμο αποδοσης που εχουν τα στοχεια παραγωγης ,χρειαζοματε ΠΟΛΛΑ τετραγωνικα χιλιομετρα διαταξεων για να παραγουμε ενα σεβαστο ποσο ενεργειας αναλογο ενος ΑΗΣ,Βεβαια τα συστηματα εξελισσονται και καποια στιγμη ...Υποβοηθητικα τωρα πρεπει να χρησιμοποιουμε οσο μπορουμε πχ ηλιακους θερμοσιφωνες οχι μονο για το καλο της τσεπης μας.
Να μιλουμε για "ηπιες" και "καθαρες" μορφες μετατροπης ενεργειας απο ενα ειδος σε αλλο οχι για ελέυθερη ενεργεια.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 31 Ιαν 2006 20:17

Εγώ δεν είμαι φυσικός και δεν τα πάω καλά με τις μετατροπές ενέργειας!Αλλα και ο απλός λαός δεν τον νοιάζει να ξέρει για τις μετατροπές ενέργειας σε μια αλλη!Αυτο που τον νοιάζει είναι πότε θα πάψει να πληρώνει τα ολοένα αυξανόμενα συμβατικά καύσιμα!Εως που θα οδηγηθεί αυτη η κατάσταση?αλλα αυτο είναι αλλο θέμα!Απο οτι είδαμε στηβν τηλεόραση και συγκεκριμένα στην εκπομπή του Δημοσθένη Λιακόπουλου που σιγά σιγά αποδηκνύει και στους πλέον δίσπιστους και βάζω και τον εαυτό μου μέσα ό,τι σκόπιμα τόσα χρόνια κρύβετε γνώση για την ελεύθερη ενέργεια απο τους λαούς.Και να ήταν άραγε η μονη γνώση που κρύβετε?!Ο Έλληνας επιστήμων(Πάλι αυτοί οι Έλληνες,θα έλεγε κάποιος) Ελευθέριος Σηφουνάκης ο οποιός ήταν επικεφαλής του ρωσικού πυρηνικού προγράματος για την κατασκευή του αντιβαριτικού οχήματος ΕΚΙΠ των Ρώσων έχει δώσει την λύση και φένετε να γνωριζεί καλά τα μυστικά της ελεύθερης ενέργειας!Ο ίδιος ισχυρίζετε ότι η μέθοδος είναι πολύ απλη.Προσιτή στον καθένα μας και βασίζετε στην συσώρευση φωτονίων απο την ηλιακή ατμόσφαιρα με απλούς και εύχρηστους συσωρευτές!!Ακόμα δεν υπάρχουν τέτοια μηχανήματα λένε, ή μάλλον δεν τα θέτουν στην διάθεση μας!Αλλωστε η τεχνολογία υπάρχει αλλα είναι απόρρητη απο τον μέσο πόλίτη του κόσμου!Ο΄Ελλην επιστήμων ξέρει καλα τι λέει.Δεν είναι τυχαιο που αυτη την στιγμη οι Ρώσοι διαθέτουν ίσως την υψηλότερη γηινή και διαστιμική τεχνολογία!Αυτός ο άνθρωπος ήταν επικεφαλής της ρωσικής ομάδας επιστημόνων για τα αντιβαριτικά και ενεργειακά προγράματα!Μάλλον κάτι γνωρίζει παραπάνω απο τον καθένα μας.Και στο κάτω κάτω της γραφής είναι πατριώτης μας.Ας τον στηρίξουμε και ας μη βιαστούμε να τον στείλουμε στήν πυρά!Στην χώρα που συνιθίζει να τρώει τα παιδιά της!

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 31 Ιαν 2006 20:38

Εν περιληψη...παψε να βλεπεις Λιακοπουλο γιατι στο τελος θα χαζεψεις και θα λες και συ οτι η Αργω ηταν διαστημοπλοιο ... :lol:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 01 Φεβ 2006 01:34

Γιατί είσαι κακοπροέρετος??και ποιός σου είπε ότι βλέπω πολυ Λιακόπουλου?Βλέπω που και που όταν προλαβαίνω!Μήπως πρόσεξες στις ειδήσεις τώρα τελευταία οτι έχει κατασκευαστεί ιπτάμενο πλοίο και μάλιστα το έδειξαν!!κουφό!Αν σου λέγανε πριν 10 χρόνια για ιπτάμενα πλοία το λιγότερο που θα έκανες θα ήταν να βάλεις τα γέλια.Ισως το κάνεις και τώρα!Μη ξεχνάς και τον Όμηρο που στην Οδύσσεια αναφέρει τα ιπτάμενα σκάφη των Φαιάκων!Α ναι μωρε ξέχασα.Αυτά είναι παραμύθια για μικρά παιδιά!Σιγα μην πηστέψουμε τον "φαντασιόπληκτο" Όμηρο!Τέλος πάντων ας μήν είμαστε αρνητικοί και ας περημένουμε να δούμε.Γιατί έχω την πεποίθηση ότι πολλά "μυστικά" που δεν γνωρίζουμε,σιγά σιγά θα έρθουν στο Φώς!

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 01 Φεβ 2006 03:14

Φιλε δεν ειμαι καθολου κακοπροαιρετος.

σε παραμεπεμπω σε παλαιοτερες συζητησεις μας περι της θεωρειας αχετικοτητας κτλπ ...οπου ακουγα τα ιδια.
Αυτη ην φορα δεν θα κατσω να σου εξηγησω γραφοντας κατεβατα βαρεθηκα.

Ποιος σου ειπε οτι οι ρωσοι διαθετουν την πλεον "προηγμενη τεχνολογια"? ο Λιακοπουλος?
ο λογος που εχασαν τον ψυχρο πολεμο ειναι ακριβως οτι εμειναν πισω σε πολλους τεχνολογικους τομεις.

Οταν οι υπολοιποι" αμερικανοι,ιαπωνες κτλπ" κατασκευαζαν συσκευες βασισμενες σε προηγμενα ηλεκτρονικα συτηματα οι ρωσοι ειχαν μεινει στις λυχνιες.

Οταν πεταξε το Αμερικανικο F-15 ΗΤΑΝ ΤΟ 1975 ... σοβιετικο αναλογο το su -27 μπηκε σε υπηρεσια 15 χρονια μετα...και με κατωτερα ηλεκτρονικα.

Οι σοβιετικοι κρατησαν την αιχμη της διαστημικης τεχνολογιας μεχρι τα μεσα περιπου της δεκαετιας του 60 απο κει και επειτα να εξαιρεσεις τον διαστημικο σταθμο...αστα.

Να θυμηθω το περιφημο "μπουραν" το σοβιετικο διατημικο λεωφορειο που πεταξε για μια και μοναδικη φορα το 1989- χωρις πληρωμα -και ηταν ενα κακο αντιγραφο του Αμερικανικου ?

Ασε τον ομηρο στην ησυχια του φιλε μου σε παρακαλω...
Και ναι βλεπεις Λιακοπουλο γιατι αυτος και οι ομοιοι του διαδιδουν αυτες τις τερατολογιες.
ΥΓ.
Ιπταμενο πλοιο...και?Το αεροστατο τι ειναι δηδ? τα αεροπλοια τι ηταν δηλ.
γελαω με αυτα που πρεπει και οταν πρεπει.

να μου λες Ιπταμενο Υποβρυχιο ....να πεθαινα στο γελιο. :lol:
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
Spacelord
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Spacelord » 01 Φεβ 2006 04:07

Σε ενοχλεί το ότι οι ρώσοι έχουν ανώτερη τεχνολογία απο τους αμερικανούς?και γιατί τόσο κόλημα με τον Λιακόπουλο έχεις φάει?Ο ανθρώπος προσπαθεί να μας ανοίξει τα μάτια.Πάντως φήλε μου αν θέλω να μάθω κατι για ρωσικη τεχνολογία θα το μάθω απο αυτόν και όχι απο εσένα.Χωρίς παρεξήγηση φήλε μου!Αλλά μου φένετε πως ξεφεύγουμε απο το θέμα και δεν βλέπω και κανείς άλλος να μπαίνει στην κουβέντα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 01 Φεβ 2006 06:05

:lol:

αν με ενοχλει?

οχι φιλε μου η μπουρδολογια με ενοχλει.

Μαθε λοιπον οτι σου σερβιρει ο Λιακο. :lol:
Kung-fu master

Απάντηση