Απιστια, δικαιολογειται η οχι;

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Απιστια, δικαιολογειται η οχι;

Δημοσίευση από Badgirl » 22 Σεπ 2007 23:50

Απιστια η πραξη που τρομαζει καθε και καλα ερωτευμενο ανθρωπο,μην τυχον και το προδωσει ο συντροφος του..Και γιατι παρακαλω τοση κτητικοτητα;ιδιαιτερα αν σκεφτουμε οτι οτι εμεις θεωρουμε σωστο και ηθικο σε αλλους πολιτισμους με διαφορετικη κουλτουρα ειναι ασημαντο πχ οι μουσουλμανοι θεωρουν απολυτα λογικο και εντιμο την αποκτηση περισσοτερων απο δυο ερωτικων συζυγων..οι εσκιμωοι απο τη αλλη δανειζουν το ερωτικο τους συντροφο στ καλυτερο τους φιλο;γιατι να ειμαστε εμεις οι σωστοι;γιατι πρεπει να βαλουμε φρενο στις επιθυμιες μας ενω με τα ματια εχουμε ηδη αμαρτησει;απο ποτε η αγαπη βαζει ορια και απαιτει συμβιβασμους;οταν αγαπαμε και ενδιαφερομαστε γι καποιον τον αφηνουμε ελευθερο και δε του επιβαλουμε ορια..απο ποτε τα ενστικτα πρεπει να καταπιεζονται στ ονομα μιας απρωσιπης ενοιας οπως η αγαπη;μπουρδες ολα γι μενα ειναι αποτελεσμα του εγωκεντρισμου μας που θελουμε τη αποκλειστικοτητα και το αισθημα της αςφαλειας που μας προσφερει μια μονογαμικη σχεση

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 23 Σεπ 2007 21:17

Πού ήσουν όλη μου τη ζωή?????

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 29 Σεπ 2007 23:37

Ειδες τελικα υπαρχει θεος.....επιτελους να και καποιος που πιστευει στ κοινοκτημοσυνη....βεβαια δε ξερω πως θα αντιδπουσες αν η κοπελια σου σου ελεγε πως περασε ενα πολυ special βραδυ με ενα φιλο σου...εμενα παντως μου ετυχε και τους ευχηθηκα ' 'καλες αποδοσεις ' 'ευκαιρια να κανει το παλικαρι practise οτι του μαθαινα τοσο καιρο

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 05 Οκτ 2007 20:27

Να σου πώ την αλήθεια καλή μου όσο απελευθερωμένη κι αν πιστεύω ότι είμαι την απιστία δεν τη μπορώ. Και δεν έχει τόσο σχέση με το κρεβάτι όσο με τη σχέση. Η ξεπέτα της βραδιάς γίνεται, τελείωνει και πάμε παρακάτω, αλλά όταν πούμε να κάνουμε σχέση ή την κρατάμε ή αν σωθεί το λαδάκι την κόβουμε.

Άβαταρ μέλους
ΜΑΝΙΑΤΗΣ
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ΜΑΝΙΑΤΗΣ » 05 Οκτ 2007 21:20

badgirl έγραψε:Απιστια η πραξη που τρομαζει καθε και καλα ερωτευμενο ανθρωπο,μην τυχον και το προδωσει ο συντροφος του..
Αυτό το και "καλά ερωτευμένο" δεν το κατάλαβα.Ή είσαι ερωτευμένος ή δεν είσαι.Έρωτας είναι να μη ξέρεις που πατάς, να περπατάς και να ταξιδεύεις αλλού, να σε κοιτάζουν οι φίλοι και να λένε "λάμπεις σήμερα,γιατί;", να νιώθεις πιο δυνατός από ποτέ, να βλέπεις το ταίρι σου και να λιώνεις, να κάνεις σεξ και να απελευθερώνεις συναίσθημα και όχι ζωώδη ένστικτα όπως σουρωμένος με μια άγνωστη παρτόλα.Αυτό είναι έρωτας.
Δε νομίζω να υπάρχει ερωτευμένος άνθρωπος παγκοσμίος που να μην ενοχληθεί αν του τα φορέσει το ταίρι του.Εκτός αν αποτελείς εξαίρεση στον κανόνα.τι να πω;
badgirl έγραψε:απο ποτε τα ενστικτα πρεπει να καταπιεζονται στ ονομα μιας απρωσιπης ενοιας οπως η αγαπη;μπουρδες ολα γι μενα ειναι αποτελεσμα του εγωκεντρισμου μας που θελουμε τη αποκλειστικοτητα και το αισθημα της αςφαλειας που μας προσφερει μια μονογαμικη σχεση
Άλλο η αγάπη και άλλο ο έρωτας.Προσωπικά δε νομίζω πως συμβαδίζουν.Ο
έρωτας είναι μικρής διάρκειας πιστεύω και κάτι πολύ πιο έντονο.Η αγάπη μπορεί να είναι παντοτινή.Όταν αγαπάς πάλι νομίζω πως λογικό είναι να προβληματίζεσαι αν το ταίρι σου σε απατήσει.
badgirl έγραψε:Ειδες τελικα υπαρχει θεος.....επιτελους να και καποιος που πιστευει στ κοινοκτημοσυνη....βεβαια δε ξερω πως θα αντιδπουσες αν η κοπελια σου σου ελεγε πως περασε ενα πολυ special βραδυ με ενα φιλο σου...εμενα παντως μου ετυχε και τους ευχηθηκα ' 'καλες αποδοσεις ' 'ευκαιρια να κανει το παλικαρι practise οτι του μαθαινα τοσο καιρο
Ή πιστεύω πως έχεις πεισμώσει με κάτι που σε πείραξε συναισθηματικά στη ζωή σου και γράφεις αυτά τα πράγματα μη θέλοντας να ελευθερώσεις τα "εσωτερικά" σου ή αποτελείς όντως εξαίρεση στον κανόνα.Πρώτη φορά στη ζωή μου διαβάζω κάτι τέτοιο.
Λένε πως μάγκες δεν υπάρχουν πια.κάποιους όμως δε μας πάτησε το τρένο...

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 05 Οκτ 2007 22:24

Εύα έγραψε:Να σου πώ την αλήθεια καλή μου όσο απελευθερωμένη κι αν πιστεύω ότι είμαι την απιστία δεν τη μπορώ. Και δεν έχει τόσο σχέση με το κρεβάτι όσο με τη σχέση. Η ξεπέτα της βραδιάς γίνεται, τελείωνει και πάμε παρακάτω, αλλά όταν πούμε να κάνουμε σχέση ή την κρατάμε ή αν σωθεί το λαδάκι την κόβουμε.
"Απελευθερωμένη" ??? (από ποιον και τι άραγε απελευθερωνόμαστε όταν το κάνουμε όπως λάχει??) αλλά δεν γουστάρει και τις "απιστίες". Ποιο λαδάκι να σωθεί???!!! Και τι είδους σχέση είναι αυτή που έχει και λαδάκι?
Σχέση καντηλάκι??? :lol: :lol: (Ήμαρτον Κύριε που μπερδεύω τα καντήλια με αυτά τα αίσχη).
Απελευθερωμένοι Εύα μου, είμαστε όταν ελευθερωθούμε από τα παθη της σάρκας και του μυαλόύ μας. Τότε δεν μας πειράζει κανείς γύρω μας. Κανείς δεν είναι αφεντικό μας. Μόνο ο Κύριος. Ο Δημιιουργός μας. Αυτό βέβαια είναι αποδεκτό.
Τότε είμαστε ευτυχισμένοι. Αγαπάμε τον Κύριο με όλη την ψυχή μας και όλη τη διάνοιά μας και αγαπάμε τους άλλους όσο και τον εαυτό μας ούτε περισσότερο ούτε και λιγότερο. Και Αυτός μας το ανταποδίδει με την Άπειρη Αγάπη και το Μεγάλο Του Έλεος.
Και επειδή και εσένα σε αγαπάω, θα σου πω κάτι με αγάπη:
Ανησυχώ πολύ για εσένα. Απείρως πιο πολύ από ότι για την Badgirl. Η κοπελίτσα είναι αμαρτωλή αλλά δεν είναι υποκρίτρια.
Σου λέει, εγώ αυτή είμαι μάγκες. Πηδιέμαι, αφήνω και τον δικό μου να πηδιέται με όποιον γουστάρει. Είναι βέβαια αμαρτωλή (σίγουρα λιγότερο από εμένα πάντως) αλλά τουλάχιστον έχει τα μπαλάκια να το παραδεχθεί. Και όταν ξέρεις το λάθος, όπως μαθαίναμε στο ΜΒΑ, το έχεις διαγνωσει και εντοπισει, και έχεις τους πόρους και κυρίως την βούληση (ελεύθερη βούληση εδώ είναι όλο το ζουμί της υπόθεσης :lol: :lol: ) να το διορθώσεις, τότε μπορείς να το διορθώσεις και να γίνεις καλύτερος.
Όταν όμως είσαι υποκριτής, δεν θα δεις ποτέ το λάθος σου, γιατί μαθαίνοντας να το ωραιοποιείς στους άλλους, το νομίζεις στο τέλος και εσύ ωραίο και φυσιολογικό.
Για αυτό το λόγο οι πόρνες, οι τελώνες και οι ληστές είχαν πιο πολλές ελπίδες να σωθούν από ότι οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι. Οι Φαρισαίοι, οι τάφοι αυτοί, οι ωραίοι απέξω, και από μέσα γεμάτοι σκουλήκια και πάσης ακαθαρσίας. Οι Γραμματείς και οι Φαρισαίοι, οι υποκριτές, οι μαιτρ της υποκρισίας, οι άρχοντες του κόσμου τούτου, αυτοί είναι τα μοντέλα, τα πρότυπα σας σήμερα. Ψεύτικα γελάκια, ψεύτικες σχέσεις με ημερομηνία λήξεως (όταν λήγει η σαρκική επιθυμία), ψεύτικες "αιώνιες" αγάπες και έρωτες. Υποκρισία, δήθεν , δήθεν, δήθεν, πούλμουρ, τα "τέλεια" πλούσια "επιτυχημένα" ζευγάρια, χωρίς Θεό, χωρίς πραγματκή αγάπη, χωρίς πίστη στην ιερότητα του Μυστηρίου του γάμου κια της τεκνοποιίας που ευλόγησε ο ίδιος ο Κύριος στην Κανά. (Η Κανά είναι εκείνο το μέρος που οι απόγονοι και ΜΙΜΗΤΕΣ των Φαρισαίων σκότωσαν τα παιδάκια στο Λίβανο πρόπερσι).
Διάλεξε τι θες να είσαι.
Διάλεξε με ποιους είσαι.
Και κυρίως μην κατηγορείς ανθρώπους που είναι καλύτεροι και από εσένα και από εμένα. Είναι μεγάλη αμαρτία. (Αμαρτία σημαίνει χωρισμός από τον Θεό, αδυναμία να πας κοντά στο ¶κτιστο Φως του Κυρίου που δίνει την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΑΙΩΝΙΑ ΧΑΡΑ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΙΑ).
Πρώτα ας βγάλουμε την νταβανόπροκα από το μάτι μας και μετά ας δούμε τι θα γίνει με το σκουπιδάκι στο μάτι της Badgirl. Στο φινάλε αυτή έχει πιο πολύ χρόνο από εμάς μπροστά της να συγχωρεθεί για τις αμαρτίες της.
Συγγνώμη αν σε στεναχώρησα...
Ελάχιστος ανάμεσά σας....

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 06 Οκτ 2007 10:49

Μάλιστα, κοίτα να δεις που βάλθηκες να με σώσεις από το βούρκο της αμαρτίας!!! Καλέ μου δε θέλω να σωθώ από τίποτα γιατί είμαι μια χαρά και δε θέλω καμιά σχέση με το Θεό σου και τις ανόητες ηθικολογίες του. Μου αναγνωρίζεις αυτό το δικαίωμα της επιλογής;
Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 06 Οκτ 2007 11:01

Νατη και η θρησκευτική αστυνομία, άντε και με φερετζέ Εύα.

Άβαταρ μέλους
Badgirl
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από Badgirl » 07 Οκτ 2007 01:56

βρε παιδια δε ειναι θεμα απελευθερωσης η οχι πιστευω οτι ειναι θεμα λογικης καθαρα ξερω τι σημαινει ερωτας και ξερω πως αισθανεσαι οταν βρισκεσαι πανω σε αυτο το συννεφακι αλλα δηλαδη τι οταν εισαι ερωτευμενος δε κοιτας αλλους ανδρες η γυναικες;ας ειμαστε ειλικρινεις οσο ερωτευμενοι και αν υπηρξαμε το ματακι μας ολο και παιζει και ολο και κατι πονηρο θα σκεφτηκαμε για το αλλο φυλο γιατι λοιπον η σκεψη να μη γινει πραξη;και εγω πιστευω οτι ο ερωτας και η αγαπη μιας σχεσης πρεπει να στηριζεται στ σεβασμο και στ εκτιμηση αλλα τι θα μειωθει η εκτιμηση σου στ προσωπο του συντροφου σου αν παει με καποια αλλη η αλλον;γιατι δηλαδη η απιστια να ειναι το '''αμαρτημα''που δυσκολα συνχωριεται σε μια σχεση και να μην ειναι το ψεμα ας πουμε;και κατι αλλο το να παει καποιος με ενα συντροφο εκτος σχεσης να κανει δηλαδη μια ξεπετα ε δε σημαινει οτι δε ειναι ερωτυμενος απλα ακολουθησε το ενστικτο του ικανοποιησε το παθος του καο ολα καλα....τωρα γι το φυλλο που μας λλεει για τις απαγορευμενες απο πλευρας εκκλησιας ερωτικες σχεσεις εκτος γαμου αντε να δεχτω οτι εχεις δικιο και αν περιμενω ως τη μερα του γαμου μου παρθενα και το κανουμε με το ανδρα μου και ειτε ο ενας ειτε ο αλλος δε νιωθει τη αναλογη ικανοποιηση τι γινεται;τοτε θα εχουμε μοιχεια η απιστια....ενταξει δεχομαι ως ενα σημειο οτι η εκκλησια θελει να βαλει ορια στ ερωτικες πραξεις των νεων γι να τους προστατεψει απο τυχον κινδυνους αλλα πως θα πεις σε αυτα τα παιδια που νιωθουν τις ορμες και τη αναγκη να γνωρισουν το σωμα τους σταματηστε,αφου τους οδηγει το ενστικτο η ιδια η φυση

Άβαταρ μέλους
evmourelatos
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από evmourelatos » 08 Οκτ 2007 10:40

Εύα έγραψε:Μάλιστα, κοίτα να δεις που βάλθηκες να με σώσεις από το βούρκο της αμαρτίας!!! Καλέ μου δε θέλω να σωθώ από τίποτα γιατί είμαι μια χαρά και δε θέλω καμιά σχέση με το Θεό σου και τις ανόητες ηθικολογίες του. Μου αναγνωρίζεις αυτό το δικαίωμα της επιλογής;
Ευχαριστώ πολύ.
Do as you please....
Δική σου επιλογή, δική σου ελεύθερη βούληση.
Όσο για τα περί φερετζέ και θρησκευτικής αστυνομίας, τα θεωρώ φαιδρά και ανάξια λόγου. Δεν θα κολλήσετε τις ρετσινιές που βαρύνουν τον επάρατο ρωμαιοκαθολικισμό και το Ισλάμ στην Ορθόδοξη Χριστιανοσύνη.
Η ελευθερία βουλήσεως είναι συστατικό μέρος της Πίστεώς μας. Όποιος διατείνεται το αντίθετο και προσομοιάζει εμάς με τους Ταλιμπάν και τις μπουρκοφόρες !! το κάνει είτε από ΒΑΘΙΑ ΑΓΝΟΙΑ είτε από βαθύ μίσος και κακιά πρόθεση.

Απάντηση