Κάποιες απόψεις για την ομοφυλοφιλία

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 18 Αύγ 2006 13:18

esther έγραψε:Πάντως σας έγραψα τα εδάφια από την Αγία Γραφή, που δεν είναι τα μόνα, είναι πάρα πολλά, αυτά που αναφέρονται σ΄ αυτό το θέμα, και σας φάνηκαν αναχρονιστικά! Κι όμως παιδιά! Σ΄ όλον αυτό το χαλασμό που συμβαίνει γύρω μας, το μόνο σταθερό και φωτεινό σημάδι αναφοράς, είναι ο Ζωντανός Αναστημένος Ιησούς Χριστός, και η Βίβλος!!!! Όσοι έχουν ανοιχτά τα μάτια τους, το διακρίνουν! Οι άλλοι κοροϊδεύουν!
Αγαπητή μου υπάρχουν κι αυτοί που δεν κοροιδεύουν, απλά διαφωνούν και από ότι βλέπω στην παρέα σας-μας υπάρχουν αρκετοί. Επέτρεψε μας να έχουμε κι εμείς το δικαίωμα άποψης.

esther έγραψε:Ο Θεός με κράτησε και δεν έπεσα μέσα στον..... βόθρο!
Αυτό που εσύ βλέπεις ώς "βόθρο" κάποιοι άλλοι το βλέπουν ώς καθημερινότητα. Κατά τη γνώμη μου κανένα φυσιολογικό ένστικτο δεν είναι βόθρος. Όπως σε κάποιους αρέσουν τα γλυκά και σε κάποιους όχι έτσι σε κάποιους αρέσουν οι του ίδιου φύλου και σε άλλους όχι. Και υπάρχουν και εκείνοι που άλλες φορές έχουν όρεξη για γλυκό και άλλες όχι.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 27 Αύγ 2006 01:51

Kostas έγραψε:Μα αυτά τα θηλαστικά τα λέμε μη νοήμονα ζώα. Εμείς είμαστε νοήμονα ζώα. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Είναι ακριβώς το ίδιο όταν μιλάμε για "φυσιολογικό ή μη".
Προφανώς η νοημοσύνη παίζει το ρόλο της ως προς της επιλογές μας και τις κάνει πιο συνειδητές και όχι ενστικτώδεις όπως τα υπόλοιπα "μη νοήμονα".
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Dorian
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Dorian » 08 Σεπ 2006 10:59

Kostas έγραψε:Μα αυτά τα θηλαστικά τα λέμε μη νοήμονα ζώα. Εμείς είμαστε νοήμονα ζώα. Δεν είναι το ίδιο πράγμα.
Τα λέμε "μή νοήμονα", όμως νοημοσύνη έχουν και μάλιστα νοημοσύνη που ποικίλλει από είδος σε είδος, απλά προφανώς δεν είναι τόσο ανεπτυγμένη όσο αυτή του ανθρώπου. Όμως δε νομίζω ότι η ομοφυλοφιλία είναι θέμα νοημοσύνης ή όχι.

Θα μπορούσαμε να μπούμε σε ατελείωτες συζητήσεις περί ορμονικών παραγόντων, ψυχοσωματικών παραγόντων και άλλων, όμως νομίζω πώς τελικά πρόκειται για ζήτημα ελέυθερης επιλογής. Αν κάποιος ελεύθερα επιλέγει τις ομοφυλοφιλικές επαφές απλά έτσι είναι, αυτό του αρέσει, αυτό θέλει και κανένας μας δεν έχει δικαίωμα να του κάνει κριτική, είτε μας αρέσει είτε όχι.

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 10 Σεπ 2006 11:32

Η ομοφυλοφιλία στα ζώα είναι ένα φαινόμενο απο σπάνιο μέχρι ανύπαρκτο, εγώ ειδικά είναι κάτι που δέν το έχω ξαναακούσει.
Ο λόγος πιστεύω είναι οτι τα ζώα βρίσκονται πολύ κοντά στην φύση, και βρίσκονται πλήρως υπο την κυριαρχία των φυσικών νόμων κάτι που δέν συμβαίνει στον άνθρωπο που έχει απομακρυνθεί πολύ απο την φύση.
Και οι φυσικοί νόμοι απαγορεύουν αυστηρά τις ομοφυλοφιλικές επαφές και στα αρσενικά και στα θηλυκά.
Όσο για την νοημοσύνη είναι κάτι που το έχουν όλα τα ζώα άσχετα με το εάν είναι διαφορετική απο την ανθρώπινη.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

angel
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από angel » 10 Σεπ 2006 23:37

ctrl_alt_delete έγραψε:Η ομοφυλοφιλία στα ζώα είναι ένα φαινόμενο απο σπάνιο μέχρι ανύπαρκτο, εγώ ειδικά είναι κάτι που δέν το έχω ξαναακούσει.
Ο λόγος πιστεύω είναι οτι τα ζώα βρίσκονται πολύ κοντά στην φύση, και βρίσκονται πλήρως υπο την κυριαρχία των φυσικών νόμων κάτι που δέν συμβαίνει στον άνθρωπο που έχει απομακρυνθεί πολύ απο την φύση.
Και οι φυσικοί νόμοι απαγορεύουν αυστηρά τις ομοφυλοφιλικές επαφές και στα αρσενικά και στα θηλυκά.
Λάθος κάνεις αγαπητέ μου ctrl_alt_delete. Κοίτα στη σελίδα του National Geographic για να δεις ότι δεν έιναι καθόλου όπως νομίζεις.
http://news.nationalgeographic.com/news ... nimal.html

Κάπου εκεί λέει ότι η ομοφυλοφιλική και η αμφισεξουαλική συμπεριφορά δεν είναι καθόλου άγνωστες στα ζώα.

Και βέβαια τα ζώα βρίσκονται υπό την κυριαρχία των φυσικών νόμων.

Άρα μάλλον οι φυσικοί νόμοι επιτρέπουν αυτή τη συμπεριφορά.

Κι εγώ σου λέω ότι όχι μόνο την επιτρέπουν οι φυσικοί νόμοι, αλλά την επιβάλλουν σε κάποιες περιπτώσεις, δημιουργώντας ερμαφρόδιτα άτομα, ή άτομα με "παράξενους" συνδυασμούς χρωμοσωμάτων.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 11 Σεπ 2006 10:08

ctrl_alt_delete έγραψε:Η ομοφυλοφιλία στα ζώα είναι ένα φαινόμενο απο σπάνιο μέχρι ανύπαρκτο, εγώ ειδικά είναι κάτι που δέν το έχω ξαναακούσει.
Εκτός από το site που αναφέρει η angel είναι κάτι το οποίο συμβαίνει συχνά πυκνά και έχω δει με τα μάτια μου σε αδέσποτα.
ctrl_alt_delete έγραψε: Κι εγώ σου λέω ότι όχι μόνο την επιτρέπουν οι φυσικοί νόμοι, αλλά την επιβάλλουν σε κάποιες περιπτώσεις, δημιουργώντας ερμαφρόδιτα άτομα, ή άτομα με "παράξενους" συνδυασμούς χρωμοσωμάτων.
Το συγκεκριμένο είναι διαφορετικό καθώς θεωρείται "γενετική ανωμαλία".
Εδώ μιλάμε για καθαρή σεξουαλική δραστηριότητα η οποία συνειδητά δεν έχει σκοπό την αναπαραγωγή. Ίσως το πιο χαρακτηριστικό παράδειγμα αποτελούν τα δελφίνια τα οποία χαρακτηρίζονται για την νοημοσύνη τους, την αντίληψη και για τους κανόνες που έχουν σαν κοινωνικές ομάδες.

http://www.worldpolicy.org/globalrights ... e-gay.html
http://www.rotten.com/library/sex/homos ... sexuality/[/quote]
Through these city nightmares you'd walk with me And we'd talk of it with idealistic assurance That like these urban nightmares We'd blacken each other skies

Άβαταρ μέλους
μιχάλης
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από μιχάλης » 15 Σεπ 2006 02:15

Το θέμα συζήτησης πραγματεύεται το τί έχουμε διδαχθεί για την ομοφυλοφιλία και μάλλον η αρχική προσέγγιση ήθελε να πάει στην αρχαία Ελλάδα.
Όλοι λέγαμε για Αχιλλέα-Πάτροκλο, έχουμε ακούσει για τον Αλέξανδρο κτλ κτλ..
Υπάρχει κάποιο όμως αρχαίο κείμενο που να αναφέρεται σαφώς σε ομοφυλοφιλικές σχέσεις και στον βαθμό που λέμε ότι οι αρχαίοι ήταν που.....δες;
Υπάρχει κάποιο αγγείο σχετικά με την παιδοφιλία και το ότι ο δάσκαλος είχε ερωτικές σχέσεις με τον μαθητή του, με την νεοελληνική έννοια του έρωτα;
Και φυσικά υπήρχαν ομοφυλόφιλοι στην αρχαιότητα, οι αποκαλούμενοι κίναιδοι, όπως και σε όλες τις κοινωνίες. Αλλά είχαν πολιτικά ας πούμε δικαιώματα; Είχαν δικαίωμα εκλογής στα αξιώματα ή απλά ήσαν...κίναιδοι;

Άβαταρ μέλους
ctrl_alt_delete
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από ctrl_alt_delete » 16 Σεπ 2006 18:03

Λάθος κάνεις αγαπητέ μου ctrl_alt_delete. Κοίτα στη σελίδα του National Geographic για να δεις ότι δεν έιναι καθόλου όπως νομίζεις.
Δέν λέω οτι η ομοφυλοφιλία δέν υπάρχει καθόλου στα ζώα, και αυτά έχουν τις παρεκτροπές τους.
Αλλά σε πολύ πιό μειωμένο βαθμό σε σχέση με τον άνθρωπο.
Στο θέμα της αρχαίας Ελλάδας συμφωνώ με τον μιχάλη.
Έν οίδα οτι ουδέν οίδα

Άβαταρ μέλους
Εύα
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Εύα » 23 Σεπ 2006 11:18

Το θέμα της ομοφυλοφιλίας στην Αρχαία Ελλάδα προσωπικά δε με ενδιαφέρει ιδιατέρως. Περισσότερο με ενδιαφέρει η αντιμετώπιση που έχει σήμερα. Διαφωνώ απόλυτα με την τάση που αντιμετωπίζει την ομοφυλοφιλία ώς ψυχική διαταραχή ή ώς ψυχική ασθένεια που απαιτεί θεραπεία. Πιστεύω ότι άλλες φορές είναι απλά επιλογή για ευχαρίστηση και άλλες φορές φυσικό αποτέλεσμα ορμονικών δεικτών.

Άβαταρ μέλους
fluke
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από fluke » 25 Σεπ 2006 11:58

κι όμως έχει σημασία η αντιμετώπιση του θέματος στην αρχαία ελλάδα όπως και σε άλλες κοινωνικές συνθήκες γιατί δείχνει αυτό ακριβώς:
Η ηθική πλευρά που επικαλούνται πολλοί είναι πολύ σχετική και έχει να κάνει με τις κοινωνικές δομές και πως αυτές έχουν δημιουργήσει "κανόνες" και όρους σχετικά με το τι είναι φυσιολογικό και τι όχι.
Αν μεγαλώναμε σε μια κοινωνία στην οποία θα ήταν φυσιολογικό να κυκλοφορούμε γυμνοί (π.χ.) δεν θα ήταν ανώμαλο να κυκλοφορούμε έτσι αλλά το αντίθετο.
νομίζω το ίδιο ισχύει κ για την ομοφυλοφιλία και κατ' επέκταση όλες τις προτιμήσεις που μπορεί να έχει ο κάθε άνθρωπος είτε ως στιγμιαία επιλογή είτε ως στάση ζωής.

Απάντηση