Μια αξέχαστη γνωριμία!!

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
lb058
Δόκιμο Μέλος

Μια αξέχαστη γνωριμία!!

Δημοσίευση από lb058 » 10 Φεβ 2006 11:09

Έχω μια φίλη που παίρνει σε γραμμές γνωριμιών για να γελάσει (αυτές που είναι δωρεάν για γυναίκες). Έτσι λοιπόν ένα ξημέρωμα του Οκτωβρίου (στις 4 το πρωί) του 2004 μου στέλνει το εξής μήνυμα: "Τη σημερινή μέρα δε θα την ξεχάσω ποτέ στη ζωή μου". Όταν ξύπνησα και είδα το μήνυμα, την πήρα τηλέφωνο και τη ρώτησα τί έγινε. Έντρομη μου είπε ότι στη γραμμή γνωριμιών είχε μιλήσει με έναν τύπο που ήξερε τα πάντα γι'αυτήν (που κάθεται, πώς είναι).

Το απόγευμα πήγα στο σπίτι της, προσπάθησα να την ηρεμίσω (μιας και δεν πιστεύω ιδιαίτερα σ'αυτά). Για να με πίσει ότι ο άνθρωπος αυτός όντως έχει 'δυνάμεις', μου πρότεινε να τον πάρουμε τηλέφωνο. Μίλησα μαζί του και μπορώ να πω ότι έμεινα έκπληκτη, μιας και όσα είπε για μένα ισχύουν και μου είπε ακόμα και για πράγματα που μου είχαν συμβεί κατά το παρελθόν και που δεν τα γνώριζε κανένας. Δεν ξέρω όμως γιατί, αλλά εγώ συνέχισα να είμαι δύσπιστη. Αφού την ηρέμισε τη φίλη μου, της πρότεινε να διαβάσει το μυαλό της. Έτσι και έγινε. Η φίλη μου μου είπε ότι όταν της διάβαζε το μυαλό, ένιωθε σα να τη διαπερνάει ηλεκτρικό ρεύμα κατά κάποιον τρόπο. Ήταν πολύ περίεργο και πρωτόγνωρο αυτό που αισθανόταν, για να μπορεί να το περιγράψει.

Αφού πέρασαν μερικές μέρες και μιλούσαν κάθε μέρα στο τηλέφωνο, αποφάσισε η φίλη μου να τον συναντήσουμε, αφού προηγουμένως της είχε υποσχεθεί ότι θα τη βοηθούσε να απαλλαγεί απο τα ψυχοσωματικά προβλήματα που έχει, αλλά κάτι τέτοιο γίνεται μόνο από κοντά. Τον συναντάμε, και παιδιά είτε το πιστεύετε είτε όχι έγινε το εξής σκηνικό...Συγκεντρώθηκε ο τύπος, άγγιξε με τα χέρια του το κεφάλι της και την ώρα που έκανε τα 'μαγικά του', σαν να υπήρχε μια περίεργη λάμψη γύρω του. Όση ώρα διήρκησε όλο αυτό, αυτός δεν έβγαλε μιλιά. Μόλις τελείωσε και πήρε τα χέρια του από το κεφάλι της, η φίλη μου ήταν ένα βήμα πριν τη λιποθυμία. Με το που συνήλθε, την έπιασε υστερία στην κυριολεξία, γιατί ένιωσε να διαπερνάει το κεφάλι της κάτι δυνατότερο και από ηλεκτρικό ρεύμα. Περιττό να σας πω ότι επί μια βδομάδα κοιμόμουν σπίτι της γιατί φοβόταν μόνη της.

Μερικές μέρες αργότερα εκεί που μιλούσαν στο τηλέφωνο (εγώ άκουγα τη συζήτηση από το ντούμπλεξ) τον ρωτάει αν αυτό που είχε γίνει/κάνει, μπορεί να το πει όταν θα πάει να εξομολογηθεί. Δεν προλαβαίνει να τελειώσει την ερώτηση και ακούμε ξαφνικά μια εξοργισμένη και παράξενη φωνή να ουρλιάζει ότι δεν υπάρχει λόγος να το πει, μιας και αυτό που είχε γίνει δεν ήταν κάτι κακό και τέτοια. Με τον καιρό κόψανε κάθε επαφή, κάτι που έπρεπε να γίνει από την πρώτη στιγμή που τον γνώρισε.

Φυσικά, κατά τη διάρκεια της γνωριμίας τους, δεν έλειπαν οι απειλές από μέρους του. Ειλικρινά, αν δεν το ζούσα, δεν θα το πίστευα με τίποτα, όπως και πίστευαν πολλοί φίλοι όταν τους έλεγε η φίλη μου το τί είχε γίνει. Και όμως παιδιά υπάρχουν τέτοια άτομα και έχουμε και τη μαρτυρία ενός ακόμα φίλου που είχε παρόμοια γνωριμία με μια κοπέλα αυτή τη φορά. Μακριά από τέτοια άτομα!!!

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 10 Φεβ 2006 14:14

Εγώ δεν βλέπω τίποτα το παράξενο σ'αυτό.
Δεν χρειαζόταν να σας συμβεί κάτι τόσο τραβηγμένο για να καταλάβετε ότι δεν πρέπει να γνωρίζετε άτομα από γραμμές γνωριμιών!
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
nikos_ft
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από nikos_ft » 10 Φεβ 2006 14:33

don_kichotes έβγαλες το πραγματικό νόημα της ιστορίας!

Άβαταρ μέλους
Alex
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Alex » 11 Φεβ 2006 02:53

lb058 έγραψε:αποφάσισε η φίλη μου να τον συναντήσουμε, αφού προηγουμένως της είχε υποσχεθεί ότι θα τη βοηθούσε να απαλλαγεί απο τα ψυχοσωματικά προβλήματα που έχει, αλλά κάτι τέτοιο γίνεται μόνο από κοντά
Εντυπωσιακά και επικίνδυνα εύπιστη η φίλη σου.

Άβαταρ μέλους
necrosauron
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από necrosauron » 19 Φεβ 2006 01:55

Εμένα πάντως κατι σαν μαύρη μαγεία μου βρωμάει .
"Τhe World Is Full of Kings and Queens Who Blind Your Eyes Then Steal Your Dreams" Black Sabbath - Heaven and Hell - Heaven and Hell

nadis
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από nadis » 01 Μαρ 2006 16:21

necrosauron, κι εγώ κάτι τέτοιο υποπτεύομαι....

Άβαταρ μέλους
phantom
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από phantom » 03 Μαρ 2006 21:15

Εγω νομιζω πως δεν εχει σχεση με μαγεία αλλα πρόκειται για εκείνα τα άτομα που έχουν μεγάλες ψυχικές δυνάμεις και τις ικανοτητα να επηρεάζουν τους άλλους. Πάντως σιγουρα ειναι επικινδυνοι.
Αναζητητής της Αλήθειας

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 04 Μαρ 2006 16:58

phantom έγραψε:Εγω νομιζω πως δεν εχει σχεση με μαγεία αλλα πρόκειται για εκείνα τα άτομα που έχουν μεγάλες ψυχικές δυνάμεις και τις ικανοτητα να επηρεάζουν τους άλλους. Πάντως σιγουρα ειναι επικινδυνοι.
Σηκώνει πολλή συζήτηση το αν πραγματικά μπορεί από μόνος του ο άνθρωπος να επηρεάζει έτσι τους άλλους και να προκαλεί τέτοια φαινόμενα, τα οποία συνήθως παρατηρούνται σε περιπτώσεις συνεργασίας ανθρώπων με δαίμονες. Επιπλέον, αν ήταν κάτι αποκλειστικά ανθρώπινο, ο τύπος δεν θα αντιδρούσε αρνητικά με την εξομολόγηση. Εδώ αντέδρασε γιατί φοβήθηκε ότι οι "τεχνικές" που εφάρμοζε στη φίλη σου μπορεί να έχαναν τη δύναμή τους. Έχω ακούσει ότι σε κάποιες περιπτώσεις όταν τα δαιμόνια δεν μπορούν να δράσουν, γιατί το άτομο στο οποίο γίνεται η "δουλειά" εξομολογηθεί και είναι στην προσευχή του πνευματικού του, τότε ξεσπάνε πάνω στον άνθρωπο-συνεργάτη τους. Διόλου απίθανο να το ήξερε και ο συγκεκριμένος τύπος αυτό.

Από την άλλη, σε καθαρά πρακτικό επίπεδο, κάτι τέτοια εύπιστα και αφελή άτομα σαν τη φίλη σου όλο σε μπελάδες μπαίνουν. Όπως λέει και η don_kichotes δεν πρέπει να γνωρίζουμε άτομα από γραμμές γνωριμιών. Ούτε και να εμπιστευόμαστε τέτοιες "προσφορές" να μας βοηθήσουν στα προβλήματά μας... γιατί για όλα αυτά υπάρχει κι ένα αντάλλαγμα... και αργά ή γρήγορα αυτό θα μας ζητηθεί ή θα φτάσουμε να το δώσουμε από μόνοι μας, χωρίς να το καταλάβουμε :oops:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Απάντηση