ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 06 Απρ 2006 17:44

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά ενός άντρα που θα "άρεσαν σε μιά γυναίκα;"
Ασφάλεια; Σιγουριά;Προστασία; Για ποιόν; Για εκείνη ή τα παιδιά της;
Τι "βλέπει" μιά γυναίκα σε έναν άντρα;
Αυτό φίλε Τάσο με απασχολεί κι εμένα... πολύ μυστήρια πλάσματα

Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 06 Απρ 2006 17:47

MARD! έγραψε: ως γυναίκα θα έλεγα ότι και η ασφάλεια και η σιγουριά και η προστασία με συγκινούν αλλά αλίμονο, όχι μόνες τους. Πρέπει να συνοδεύονται και από άλλα χαρακτηριστικά που προφανώς δεν είναι για όλες τις γυναίκες τα ίδια. Για παράδειγμα: με ενδιαφέρει πολύ η φωνή του άλλου, η κίνησή του, ασφαλώς η εμφάνισή του και πρώτα απ' όλα τα μάτια του, και είναι αδύνατον να τον δω ως πιθανό σύντροφο αν δεν μου αρέσουν τα μηνύματα που δίνουν τα μάτια του, αν είναι πιο αργόστροφος από μένα, αν έχουμε διαφορά ηλικίας πάνω από 5 χρόνια, αν λέει ψέματα, αν είναι δεσμευμένος ή αν είναι τελείως διαφορετικά προσανατολισμένος.
Καλά εσένα ο άντρας σου πρέπει να είναι ο σούπερμαν
'ντάξει, αστειεύομαι... φαίνεσαι καλή κοπέλα

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 08 Απρ 2006 23:58

Chameleons έγραψε:Μπροστα στον Ερωτα και τα δυο φυλα ειναι ανισχυρα ....
Πράγματι το θέμα είναι αν είσαι ερωτευμένος με το άλλο πρόσωπο. Αν δεν είσαι, αυτό δεν μπορεί να σε επηρεάσει.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Απρ 2006 00:01

Chameleons έγραψε:Eδω ειμαι Τασο αλλα ...ενω συμφωνω οτι οι γυναικες ειναι ..ανωτερα οντα στον ερωτα γινομαστε ισοι...αργοτερα ... :roll: η ανωτεροτητα ...φαινεται ... :roll: :roll:
Χμμ... το σεγόντο σου είναι μικρό, οπότε δεν με πειράζει :wink:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Απρ 2006 00:02

saga έγραψε:
MARD! έγραψε:
Καλά εσένα ο άντρας σου πρέπει να είναι ο σούπερμαν
'ντάξει, αστειεύομαι...
Πάντως έπεσες κοντά στην πραγματικότητα. :wink:

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Απρ 2006 00:04

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
MARD! έγραψε:Καλά έχω χάσει πολλά επεισόδια στο e-telescope...
Σχετικά με τα όσα βλέπω να κατατίθενται εδώ θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι φυλές που τα κάνουν αυτά. Επίσης να καταθέσω ένα κειμενάκι το οποίο περιγράφει πολλά πράγματα που έχω διασταυρώσει, και άλλα που δεν έχω διασταυρώσει αλλά είναι σίγουρα ενδιαφέρον:
Ας καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρεία.
Ξέρεις τι είναι να περπατάς στον δρόμο με έναν ήλιο να σου "βαράει" το κεφάλι και να ρχεται η άλλη από πίσω να σου πιάνει και τόν κώ...;
Τι ήταν αυτή; Ευρωπαία, Αφρικάνα, Αμερικανίδα, τι;

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Απρ 2006 00:12

MARD! έγραψε: Τι ήταν αυτή; Ευρωπαία, Αφρικάνα, Αμερικανίδα, τι;
St. Lucia: Ένας παράδεισος στην γή :wink:
Tasos Zakynthos

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Απρ 2006 00:16

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Αμφιβάλλει καμμιά από τις κυρίες του forum ότι η γυναίκα σαν οργανισμός βιολογικά και ανθρωπολογικά είναι ποιό τέλεια από τον άντρα;
Σε τι δηλαδή είναι πιο τέλεια; Το κάθε φύλο υπερέχει σε κάτι ανάλογα με το έργο που επιτελεί. Π.χ. η γυναίκα είναι πιο ανθεκτική στον πόνο γιατί πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει στον τοκετό. Ίσως να είναι και πιο ανθεκτική στα μικρόβια, πράγμα απαραίτητο μια και η κύηση στο ανθρώπινο είδος είναι μεγάλη σε διάρκεια, και πρέπει κατά τη διάρκεια αυτή η μητέρα και το έμβρυο να έχουν καλή υγεία, ενώ παράλληλα ο τοκετός εξασθενίζει για ένα διάστημα τη γυναίκα οπότε της χρειάζεται αυτή η παραπάνω ενίσχυση.
Ο άντρας έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη μια και είναι αυτός που φροντίζει για τη γυναίκα και το παιδί. Τώρα κάτι άλλα όπως ότι η γυναίκα ζει περισσότερα χρόνια, ή ότι δεν παρουσιάζει τέτοια τριχόπτωση, δεν σημαίνουν ότι ο άντρας είναι λάθος της φύσης. Επίσης οι θηλές που ανέφερες, υπάρχουν και στον άντρα σε υπανάπτυκτη μορφή, καθώς έτσι φαίνεται ότι είναι μεν δυο διαφορετικά φύλα αλλά ΕΝΑ ανθρώπινο γένος. Τουλάχιστον η δική μου λογική αυτό μου λέει. Τέλος στον αριθμό αναπαραγωγικών κυττάρων, δεν βλέπω γιατί η διαφορά συνιστά ανωτερότητα και γιατί ο άντρας είναι αναλώσιμος. Η γυναίκα διαθέτει προς γονιμοποίηση ένα, άντε δύο, ωάρια το μήνα, γιατί ο οργανισμός της είναι έτσι φτιαγμένος ώστε οι πολύδυμες κυήσεις να του πέφτουν πιο δύσκολες (π.χ. έχει μόνο δυο μαστούς για να θρέψει τα παιδιά της. Οι σκυλίτσες που κάνουν 6 και 8 κουτάβια έχουν και ανάλογο αριθμό μαστών). Ο άντρας πάλι διαθέτει πολλά σπερματοζωάρια γιατί έτσι οι πιθανότητες γονιμοποίησης αυτού του ενός, άντε των δύο ωαρίων, είναι περισσότερες. Δεν σημαίνει αυτό ότι είναι κατώτερος σε κάτι.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 09 Απρ 2006 17:53

MARD! έγραψε: Σε τι δηλαδή είναι πιο τέλεια; Το κάθε φύλο υπερέχει σε κάτι ανάλογα με το έργο που επιτελεί. Π.χ. η γυναίκα είναι πιο ανθεκτική στον πόνο γιατί πρέπει να μπορεί να ανταπεξέλθει στον τοκετό. Ίσως να είναι και πιο ανθεκτική στα μικρόβια, πράγμα απαραίτητο μια και η κύηση στο ανθρώπινο είδος είναι μεγάλη σε διάρκεια, και πρέπει κατά τη διάρκεια αυτή η μητέρα και το έμβρυο να έχουν καλή υγεία, ενώ παράλληλα ο τοκετός εξασθενίζει για ένα διάστημα τη γυναίκα οπότε της χρειάζεται αυτή η παραπάνω ενίσχυση.
Ο άντρας έχει περισσότερη μυϊκή δύναμη μια και είναι αυτός που φροντίζει για τη γυναίκα και το παιδί. Τώρα κάτι άλλα όπως ότι η γυναίκα ζει περισσότερα χρόνια, ή ότι δεν παρουσιάζει τέτοια τριχόπτωση, δεν σημαίνουν ότι ο άντρας είναι λάθος της φύσης. Επίσης οι θηλές που ανέφερες, υπάρχουν και στον άντρα σε υπανάπτυκτη μορφή, καθώς έτσι φαίνεται ότι είναι μεν δυο διαφορετικά φύλα αλλά ΕΝΑ ανθρώπινο γένος. Τουλάχιστον η δική μου λογική αυτό μου λέει. Τέλος στον αριθμό αναπαραγωγικών κυττάρων, δεν βλέπω γιατί η διαφορά συνιστά ανωτερότητα και γιατί ο άντρας είναι αναλώσιμος. Η γυναίκα διαθέτει προς γονιμοποίηση ένα, άντε δύο, ωάρια το μήνα, γιατί ο οργανισμός της είναι έτσι φτιαγμένος ώστε οι πολύδυμες κυήσεις να του πέφτουν πιο δύσκολες (π.χ. έχει μόνο δυο μαστούς για να θρέψει τα παιδιά της. Οι σκυλίτσες που κάνουν 6 και 8 κουτάβια έχουν και ανάλογο αριθμό μαστών). Ο άντρας πάλι διαθέτει πολλά σπερματοζωάρια γιατί έτσι οι πιθανότητες γονιμοποίησης αυτού του ενός, άντε των δύο ωαρίων, είναι περισσότερες. Δεν σημαίνει αυτό ότι είναι κατώτερος σε κάτι.
Θεέ μου...Mard δεν έκανα κοινωνιολογική ανάλυση. Μίλησα για βιολογικές προσωπικότητες. Το λιοντάρι ή η τίγρης που κατασπαράσει την όμορφη αντιλόπη είναι για πολλούς από έμάς ένα αποκρουστικό θέαμα. Όμως έτσι είναι η φύση. Δεν δουλεύει με την δική μας ηθική ούτε με τα δικά μας πιστεύω.

Ό άντρας στην φύση είναι αναλώσιμος. Φτιάχθηκε για αυτόν τον λόγο. Είναι η πρώτη γραμμή μάχης, τα πιόνια στο σκάκι. Καί μην τον κοιτάς σήμερα με τα 10 λίτρα μπύρα στο στομάχι του. Ο άνθρωπος σαν είδος κάποτε είχε εχθρούς. Κάποιος έπρεπε να πεθάνει. Με αυτόν τον τρόπο η γυναίκα και το παιδί είχαν μεγαλύτερες πιθανότητες να επιβιώσουν.
Η φύση δεν ηθικολογεί. Προστατεύει την διαιώνηση.

Για πόσο χρόνο ο άντρας είναι χρήσιμος για την διαιώνηση του είδους;
Δέκα λεπτά; Ένα τέταρτο μιά ώρα; Μετά η δουλειά του είναι άλλη.
Για πόσο χρονικό διάστημα η γυναίκα είναι χρήσιμη για τον ίδιο σκοπό; Τουλάχιστον εννέα μήνες, χωρίς τον χρόνο θηλασμού και μεγάλωμα των παιδιών. Ποιός πρέπει να προστατευθεί; Ποιός πρέπει να έχει τα περισσότερα εφόδια;
Και μάλιστα από την στιγμή που το βρέφος γεννιέται δεν είναι 100% ολοκληρωμένο σαν οργανισμός!

Όταν λες ότι οι θηλές είναι σε υπανάπτυκτη μορφή γιατί ένα είναι το ανθρώπινο γένος έρχεσαι στα λόγια μου. Το original έχει θηλές!

Πόσο και ποιό ποσοστό του εγκεφαλικού φλοιού χρησιμοποιεί ο άντρας και πόσο η γυναίκα;

Λές: Το κάθε φύλο υπερέχει σε κάτι ανάλογα με το έργο που επιτελεί.
Ακριβώς. Το έργο που επιτελεί! Ποιό είναι το έργο του άντρα; Και άν πεθάνει αντικαθίσται εύκολα από κάποιον άλλο.

Ας κάνω όμως και μια ερώτηση "κοινωνιολογικού" περιεχομένου.
Έχουμε δυό κοινωνίες, μετά από πόλεμο ας πούμε!
Η μιά έχει 100 γυναίκες και 20 άντρες, και η άλλη 100 άντρες και 20 γυναίκες! Ποιά από τις δύο θα επιζήσει; :lol:
Tasos Zakynthos

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 09 Απρ 2006 19:26

Τάσος Χαρτάς έγραψε: Θεέ μου...Mard δεν έκανα κοινωνιολογική ανάλυση. Μίλησα για βιολογικές προσωπικότητες. Το λιοντάρι ή η τίγρης που κατασπαράσει την όμορφη αντιλόπη είναι για πολλούς από έμάς ένα αποκρουστικό θέαμα. Όμως έτσι είναι η φύση. Δεν δουλεύει με την δική μας ηθική ούτε με τα δικά μας πιστεύω.
Τάσο μάλλον σε καταλαβαίνω, αν και δεν συμφωνώ 100%. Ασφαλώς θα υπερισχύσει η κοινωνία με τις περισσότερες γυναίκες.

Απάντηση