ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 06 Απρ 2006 00:56

Τάσος Χαρτάς έγραψε:Ποιός κατακτά ποιόν; Ποιός επιβάλει τρόπο ζωής σε ποιόν; Ποιός διαλέγει ποιόν; Για ποιόν λόγο τον διαλέγει;
Ποιά είναι τα χαρακτηριστικά ενός άντρα που θα "άρεσαν σε μιά γυναίκα;"
Ασφάλεια; Σιγουριά;Προστασία; Για ποιόν; Για εκείνη ή τα παιδιά της;
Τι "βλέπει" μιά γυναίκα σε έναν άντρα;
Η φύση δεν είναι τόσο παράξενη όσο δείχνει. :)
Αν ρωτάς τις γυναίκες για να σου απαντήσουν, ως γυναίκα θα έλεγα ότι και η ασφάλεια και η σιγουριά και η προστασία με συγκινούν αλλά αλίμονο, όχι μόνες τους. Πρέπει να συνοδεύονται και από άλλα χαρακτηριστικά που προφανώς δεν είναι για όλες τις γυναίκες τα ίδια. Για παράδειγμα: με ενδιαφέρει πολύ η φωνή του άλλου, η κίνησή του, ασφαλώς η εμφάνισή του και πρώτα απ' όλα τα μάτια του, και είναι αδύνατον να τον δω ως πιθανό σύντροφο αν δεν μου αρέσουν τα μηνύματα που δίνουν τα μάτια του, αν είναι πιο αργόστροφος από μένα, αν έχουμε διαφορά ηλικίας πάνω από 5 χρόνια, αν λέει ψέματα, αν είναι δεσμευμένος ή αν είναι τελείως διαφορετικά προσανατολισμένος. Άλλες που ξέρω δεν ενδιαφέρονται τόσο γι' αυτά, αλλά ενδιαφέρονται π.χ. για μικρότερους ή μεγαλύτερους άντρες, ενώ άλλες έχουν μια προτίμηση στους δεσμευμένους. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Απρ 2006 01:03

don_kichotes έγραψε:
don_kichotes τρόπος ζωής επιβεβλημένος γράφεις από θρησκεία κοινωνία!Γιατί δεν αναφέρεις τον κυριώτερο παράγοντα; Την Γυναίκα;
Κοίταξε γύρω σου και δες! Ποιός κατακτά ποιόν; Ποιός επιβάλει τρόπο ζωής σε ποιόν; Ποιός διαλέγει ποιόν; Για ποιόν λόγο τον διαλέγει;
Πού αναφέρεσαι, Τάσο; Πού συμβαίνει αυτό που γράφεις; Μήπως στις Μουσουλμανικές κοινωνίες οι γυναίκες έχουν το δικαίωμα της επιλογής με βάση ορθολογιστικά κριτήρια;
Ή μήπως η θρησκεία και η κοινωνία εκεί επιβάλλουν διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης του έρωτα και της οικογένειας;
don_kichotes η γυναίκα είναι γυναίκα σε όλο τον κόσμο.
Μάλλον δεν είσαι παντρεμένη :)
Δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης πουθενά στον κόσμο. Μήν μετράς τα πάντα με τα δυτικά μέτρα και σταθμά.
Άλλωστε δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
Με ανθρωπολογικά αλλά και με βιολογικά κριτήρια η γυναίκα είναι σχεδόν τέλεια σαν "κατασκευή"
Ο άντρας είναι μια αποτυχία ένα "σφάλμα" της φύσης.
Κοίταξε το έμβρυο. Ξεκινάει για γυναίκα. Άλλωστε τις θηλές γιατί τις έχουμε οι άντρες π.χ; Για κάτι άλλο ξεκινήσαμε και καταλήξαμε αλλού.
Μήν πιστεύεις λοιπόν ότι ένα (σχεδόν) τέλειο όν όπως είναι η γυναίκα θα άφηνε τον έλεγχο στον άντρα. Μπορεί να φοράει μπούργκα αλλά να είσαι σίγουρη ότι στον άντρα της έχει βάλει ένα χαλινάρι άλλο πράγμα......
Tasos Zakynthos

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 06 Απρ 2006 01:18

Τάσος Χαρτάς έγραψε:
don_kichotes έγραψε:
don_kichotes τρόπος ζωής επιβεβλημένος γράφεις από θρησκεία κοινωνία!Γιατί δεν αναφέρεις τον κυριώτερο παράγοντα; Την Γυναίκα;
Κοίταξε γύρω σου και δες! Ποιός κατακτά ποιόν; Ποιός επιβάλει τρόπο ζωής σε ποιόν; Ποιός διαλέγει ποιόν; Για ποιόν λόγο τον διαλέγει;
Πού αναφέρεσαι, Τάσο; Πού συμβαίνει αυτό που γράφεις; Μήπως στις Μουσουλμανικές κοινωνίες οι γυναίκες έχουν το δικαίωμα της επιλογής με βάση ορθολογιστικά κριτήρια;
Ή μήπως η θρησκεία και η κοινωνία εκεί επιβάλλουν διαφορετικούς τρόπους αντιμετώπισης του έρωτα και της οικογένειας;
don_kichotes η γυναίκα είναι γυναίκα σε όλο τον κόσμο.
Μάλλον δεν είσαι παντρεμένη :)
Δεν υπάρχει διαφορετικός τρόπος αντιμετώπισης πουθενά στον κόσμο. Μήν μετράς τα πάντα με τα δυτικά μέτρα και σταθμά.
Άλλωστε δεν μπορεί να γίνει διαφορετικά.
Με ανθρωπολογικά αλλά και με βιολογικά κριτήρια η γυναίκα είναι σχεδόν τέλεια σαν "κατασκευή"
Ο άντρας είναι μια αποτυχία ένα "σφάλμα" της φύσης.
Κοίταξε το έμβρυο. Ξεκινάει για γυναίκα. Άλλωστε τις θηλές γιατί τις έχουμε οι άντρες π.χ; Για κάτι άλλο ξεκινήσαμε και καταλήξαμε αλλού.
Μήν πιστεύεις λοιπόν ότι ένα (σχεδόν) τέλειο όν όπως είναι η γυναίκα θα άφηνε τον έλεγχο στον άντρα. Μπορεί να φοράει μπούργκα αλλά να είσαι σίγουρη ότι στον άντρα της έχει βάλει ένα χαλινάρι άλλο πράγμα......
Λοιπόν... τώρα μόνο άλλος ένας λείπει για να σου κάνει σεγόντο, αλλά ευτυχώς δεν γράφει αυτό τον καιρό εδώ.
Αγαπητέ Τάσο δεν θα τοποθετηθώ επί της ουσίας του ποστ σου, θα σου πω όμως ότι άλλα συμβαίνουν στη σχέση όπου κάποιος διαλέγει τον άλλο για σύντροφο της ζωής του οπότε μπορεί ο άλλος να έχει κάποια εξουσία πάνω του, και άλλα όπου σε ένα άτομο αντιστοιχεί μια ομάδα ατόμων του άλλου φύλου που ικανοποιούν κάποιες ανάγκες και ορμές όπως π.χ. της τροφής, της αναπαραγωγής, της ηδονής κτλ. Τι χαλινάρι να βάλει στον άντρα μια γυναίκα την οποία έχει σε ένα χαρέμι με δυο-τρεις άλλες (συνήθως όσο ανεβαίνει ο πλούτος ανεβαίνει κι ο αριθμός των γυναικών). Ίσως να το κάνει μια από αυτές, η αγαπημένη του. Ίσως και να μην έχει ιδιαίτερη αγάπη σε καμμία.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Απρ 2006 01:25

MARD! έγραψε:Καλά έχω χάσει πολλά επεισόδια στο e-telescope...
Σχετικά με τα όσα βλέπω να κατατίθενται εδώ θα ήθελα να ρωτήσω ποιες είναι οι φυλές που τα κάνουν αυτά. Επίσης να καταθέσω ένα κειμενάκι το οποίο περιγράφει πολλά πράγματα που έχω διασταυρώσει, και άλλα που δεν έχω διασταυρώσει αλλά είναι σίγουρα ενδιαφέρον:
Ας καταθέσω και εγώ την προσωπική μου εμπειρεία.
Ξέρεις τι είναι να περπατάς στον δρόμο με έναν ήλιο να σου "βαράει" το κεφάλι και να ρχεται η άλλη από πίσω να σου πιάνει και τόν κώ...;
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 06 Απρ 2006 01:40

Μπροστα στον Ερωτα και τα δυο φυλα ειναι ανισχυρα ....εγω αυτο ξερω ,και οσο μεγαλωνω τοσο το καταλαβαινω καλυτερα .Ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα
περισσοτερο κουλτουρας πλεον στις ημερες μας παρα ξεκαθαρα φυσικης επιλογης...
Αβυσσος ειναι η ψυχη του ανθρωπου .
Ο ερωτας δεν ειναι μονο "χημικες αντιδρασεις" στον ανθρωπο οι οποιες προκαλουνται απο τα εξωτερικα χαρακτηριστικα του αλλου..μπορεις να ερωτευθεις καποιον με πολλους τροπους .
Στον ερωτα δεν μπορει να μπουν 'ΚΡΙΤΗΡΙΑ" διαλογης-επιλογης παρα ΜΟΝΟΝ σε αυστηρα προσωπικα Πλαισια ,επαναλαμβανω ..αυστηρα προσωπικα ...
Γιατι καποιον ανθρωπο τον ελκει αυτο που απωθει τον αλλον ?
Γιατι πολυ απλα εχει μαθει και γαλουχηθει σε περιβαλλον που ειναι επιρεππες στα εν λογω ξεχωριστα χαρακτηριστικα με αποτελεσμα να ψαχνει για αυτα τα χαρακτηριστικα ...ισως να εχουν περασει και στα "γονιδια' του ... δεν μπορω να ξερω .
Παντως απολυτοτητες του στυλ ...κατραβια που σερνονται δεν μπορω να δεχτω πια...καποτε το πιστευα ..οσο περνα ο καιρος δεν το πιστευω.

Αντιγραφω τωρα απο τον N. Δημου που και αυτος μεταφερει αποψεις αλλου(Προκειτε για το βιβλιο του Stendhal: De LΆ Amour). περασμενες μεσα απο την δικια του ματια που τυχαινει να συμφωνει αρκετα και με την δικια μου..

"ο Stendhal διαχωρίζει τέσσερις κατηγορίες έρωτα: α) τον έρωτα-πάθος (εμείς θα λέγαμε τον ρομαντικό έρωτα) β) τον έρωτα-γούστο (εγώ θα έλεγα: παιχνίδι, χωρίς πάθος, πολύ φλερτ) γ) τον σωματικό έρωτα («ενώ είσαι στο κυνήγι, να βρεις μία όμορφη και φρέσκια χωριατοπούλα...») και δ) τον έρωτα-επίδειξη (τον ονομάζει: amour de vanité – υπερηφάνεια) «οι περισσότεροι άνδρες στην Γαλλία επιθυμούν και έχουν μία γυναίκα στην μόδα – όπως έχουν και ένα ωραίο άλογο».

Σε επόμενα κεφάλαια αναλύει τις φάσεις του έρωτα: 1η ο θαυμασμός. 2η η φαντασίωση («σκέπτεσαι: τι ηδονή να την φιλάς, να σε φιλάει, κλπ»). 3η Η ελπίδα. 4η η γέννηση του έρωτα. 5η η πρώτη αποκρυστάλλωση (cristallisation).....
Για την αποκρυστάλλωση έχουν γραφτεί τόμοι ολόκληροι. Η θεωρία του Stendhal είναι πως στολίζουμε το αντικείμενο του έρωτα με όλα τα πλουμίδια της γης. Δίνει ένα διάσημο παράδειγμα: «Στα εγκαταλειμμένα ορυχεία αλατιού του Στρασβούργου, ρίχνεις μέσα στο βάραθρο ένα κλαδάκι δέντρου μαδημένο από τον χειμώνα. Δύο ή τρεις μήνες μετά το ανασύρεις καλυμμένο με λαμπερούς κρυστάλλους, σαν διαμάντια. [] Δεν αναγνωρίζεις πια το αρχικό κλαδί». Έτσι και το πνεύμα του ερωτευμένου στολίζει το αγαπημένο του πρόσωπο με όλες τις χάρες.

τελος παντων καταληγει στο "Το σεξ είναι σίγουρα η βάση και το θεμέλιο του έρωτα, αλλά δεν εξηγεί άλλα πράγματα: την ονειρική απογείωση, το πάθος, την συντροφικότητα, την αγάπη..
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Απρ 2006 01:41

MARD! έγραψε: Λοιπόν... τώρα μόνο άλλος ένας λείπει για να σου κάνει σεγόντο, αλλά ευτυχώς δεν γράφει αυτό τον καιρό εδώ.
Αγαπητέ Τάσο δεν θα τοποθετηθώ επί της ουσίας του ποστ σου, θα σου πω όμως ότι άλλα συμβαίνουν στη σχέση όπου κάποιος διαλέγει τον άλλο για σύντροφο της ζωής του οπότε μπορεί ο άλλος να έχει κάποια εξουσία πάνω του, και άλλα όπου σε ένα άτομο αντιστοιχεί μια ομάδα ατόμων του άλλου φύλου που ικανοποιούν κάποιες ανάγκες και ορμές όπως π.χ. της τροφής, της αναπαραγωγής, της ηδονής κτλ. Τι χαλινάρι να βάλει στον άντρα μια γυναίκα την οποία έχει σε ένα χαρέμι με δυο-τρεις άλλες (συνήθως όσο ανεβαίνει ο πλούτος ανεβαίνει κι ο αριθμός των γυναικών). Ίσως να το κάνει μια από αυτές, η αγαπημένη του. Ίσως και να μην έχει ιδιαίτερη αγάπη σε καμμία.
Chameleons που είσαι; :D
Mard άλλο ρώτησα για άλλο μίλησα.
Αμφιβάλλει καμμιά από τις κυρίες του forum ότι η γυναίκα σαν οργανισμός βιολογικά και ανθρωπολογικά είναι ποιό τέλεια από τον άντρα;
Και μήν μετράμε τις Μουσουλμάνες γυναίκες με τα δικά μας μέτρα και σταθμά.
Γιατί τότε όλα αυτά που ανέφερες σε προηγούμενο post για το τι συμβαίνει σε κάποια μέρη του πλανήτη και θέλαμε να μετρήσουμε αυτές τις γυναίκες με τα δικά μας "ηθικά μέτρα" τότε θα παίρναμε μια απάντηση που εμένα προσωπικά θα με πρόσβαλε :oops:
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 06 Απρ 2006 01:46

Eδω ειμαι Τασο αλλα ...ενω συμφωνω οτι οι γυναικες ειναι ..ανωτερα οντα στον ερωτα γινομαστε ισοι...αργοτερα ... :roll: η ανωτεροτητα ...φαινεται ... :roll: :roll:
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Απρ 2006 01:53

Chameleons έγραψε: Μπροστα στον Ερωτα και τα δυο φυλα ειναι ανισχυρα ...

.Αντιγραφω τωρα απο τον N. Δημου που και αυτος μεταφερει αποψεις αλλου("ο Stendhal διαχωρίζει τέσσερις κατηγορίες έρωτα: α) τον έρωτα-πάθος (εμείς θα λέγαμε τον ρομαντικό έρωτα) β) τον έρωτα-γούστο (εγώ θα έλεγα: παιχνίδι, χωρίς πάθος, πολύ φλερτ) γ) τον σωματικό έρωτα («ενώ είσαι στο κυνήγι, να βρεις μία όμορφη και φρέσκια χωριατοπούλα...») και δ) τον έρωτα-επίδειξη (τον ονομάζει: amour de vanité – υπερηφάνεια) «οι περισσότεροι άνδρες στην Γαλλία επιθυμούν και έχουν μία γυναίκα στην μόδα – όπως έχουν και ένα ωραίο άλογο».

.
Αύριο θα παίξω τζόκερ Chameleons :D
Καλά τα λέει ο Δήμου ο Φροϋντ ή ακόμα και ο Φοίβος.
Εγώ όμως ένα ξέρω. Ο έρωτας είναι το όχημα για να αναπαραχθεί το είδος μας. Είμαστε φτιαγμένοι έτσι.
Έτσι ο άντρας αλλά και ή γυναίκα παίζουν τον ρόλο για τον οποίον έχουν "κατασκευαστεί"
Για να μιλήσω λίγο "ηλεκτρονικά"
Οι εντολές είναι στο BIOS
Και για να γίνω ποιό σαφής. Σε αυτούς τους ρόλους ο άντρας για την φύση για τον "κατασκευαστή" ό άντρας είναι αναλώσιμος η γυναίκα ΟΧΙ.
Χιλιάδες σπερματοζωάρια την μέρα αν χρειαστεί, ΕΝΑ μόνο ωάριο τον μήνα
Tasos Zakynthos

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 06 Απρ 2006 01:59

Δεν διαφωνω ρε Τασο ,βιολογικα μπορει να εχεις δικιο ..αλλα δεν μπορω να το δω ετσι ...βασικα ποτε δεν μπορεσα να τον δω ετσι... :wink:
Kung-fu master

Τάσος Χαρτάς
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Τάσος Χαρτάς » 06 Απρ 2006 02:04

Chameleons έγραψε:Δεν διαφωνω ρε Τασο ,βιολογικα μπορει να εχεις δικιο ..αλλα δεν μπορω να το δω ετσι ...βασικα ποτε δεν μπορεσα να τον δω ετσι... :wink:
Ο ....Προγραμματιστής φταίει Chameleons όχι εσύ, άλλωστε και εγώ δεν μπορώ να το δω έτσι :oops:
Tasos Zakynthos

Απάντηση