ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 08 Φεβ 2006 00:15

MARD! έγραψε:
saga έγραψε: ΜARD! Κοπέλα μου, τι να πω και για σένα. Καλά τα έλεγες ως ένα σημείο και συμφωνώ... Ακόμα και για την Εύα δίκιο έχεις... όλοι φταίνε.
Χαίρομαι που τελικά συμφωνείς.
saga έγραψε: Αλλά αυτό το ΒΙΑΣΤΕΣ με κεφαλαία τι το ήθελες... Δεν είμαι βιαστής κοπέλα μου κι αυτά που λες τα κάνω κι εγώ... Κοιτάω την άλλη στα μάτια ή δεν την κοιτάω καθόλου.
Να με συγχωρείς αν έτσι όπως το έθεσα, φάνηκε σαν να σε αποκαλώ "βιαστή". Δεν ήταν στις προθέσεις μου, είπα απλά ότι αυτά τα επιχειρήματα τα χρησιμοποιούν οι βιαστές για να ρίξουν στο θύμα τους όλες τις ευθύνες που το βίασαν. Οπότε είναι απαίσιο να τα χρησιμοποιούμε κι εμείς.
MARD! ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δείχνει ψυχική ευγένεια. Η κατάσταση εδώ μου φαίνεται εχθρική στα νέα μέλη. Και με ενοχλεί γιατί αυτός που συνεχίζει να μου επιτίθεται είναι άντρας και ξέρει για τι πράγμα μιλάω... Γι’ αυτό δε θα μείνω. Ίσως κάνω μερικά σχόλια σε ένα δυο άλλα θέματα αλλά θα φύγω.
Αφού μου λες τι σου είπε ο πνευματικός σου να σου πω κι εγώ τι μου λέει η εμπειρία μου. Το σεξ είναι σαν ναρκωτικό για τον άνθρωπο... Αν δεν υπάρχει πνευματικός σκοπός κανείς δεν μπορεί να ξεκολλήσει από αυτό. Πιστεύω πως το μέλος που μου επιτέθηκε το έκανε γιατί δήλωσα ανοιχτά ότι εγώ εγκρατεύομαι όσο μπορώ... ενώ αυτός δεν είναι διατεθειμένος να το κάνει... θέλει να ζει με προγαμιαίες σχέσεις και να πιστεύει ότι όποιος ζει αλλιώς είναι μ..ας.
MARD! δεν έχει νόημα να προσπαθείς να εξηγείς σε τέτοιους ανθρώπους. Δεν έχουν αυτιά για να ακούσουν. Να είσαι κι εσύ καλά.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 08 Φεβ 2006 00:30

saga έγραψε:
MARD! έγραψε:
saga έγραψε: ΜARD! Κοπέλα μου, τι να πω και για σένα. Καλά τα έλεγες ως ένα σημείο και συμφωνώ... Ακόμα και για την Εύα δίκιο έχεις... όλοι φταίνε.
Χαίρομαι που τελικά συμφωνείς.
saga έγραψε: Αλλά αυτό το ΒΙΑΣΤΕΣ με κεφαλαία τι το ήθελες... Δεν είμαι βιαστής κοπέλα μου κι αυτά που λες τα κάνω κι εγώ... Κοιτάω την άλλη στα μάτια ή δεν την κοιτάω καθόλου.
Να με συγχωρείς αν έτσι όπως το έθεσα, φάνηκε σαν να σε αποκαλώ "βιαστή". Δεν ήταν στις προθέσεις μου, είπα απλά ότι αυτά τα επιχειρήματα τα χρησιμοποιούν οι βιαστές για να ρίξουν στο θύμα τους όλες τις ευθύνες που το βίασαν. Οπότε είναι απαίσιο να τα χρησιμοποιούμε κι εμείς.
MARD! ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δείχνει ψυχική ευγένεια. Η κατάσταση εδώ μου φαίνεται εχθρική στα νέα μέλη. Και με ενοχλεί γιατί αυτός που συνεχίζει να μου επιτίθεται είναι άντρας και ξέρει για τι πράγμα μιλάω... ΓιΆ αυτό δε θα μείνω. Ίσως κάνω μερικά σχόλια σε ένα δυο άλλα θέματα αλλά θα φύγω.
Αφού μου λες τι σου είπε ο πνευματικός σου να σου πω κι εγώ τι μου λέει η εμπειρία μου. Το σεξ είναι σαν ναρκωτικό για τον άνθρωπο... Αν δεν υπάρχει πνευματικός σκοπός κανείς δεν μπορεί να ξεκολλήσει από αυτό. Πιστεύω πως το μέλος που μου επιτέθηκε το έκανε γιατί δήλωσα ανοιχτά ότι εγώ εγκρατεύομαι όσο μπορώ... ενώ αυτός δεν είναι διατεθειμένος να το κάνει... θέλει να ζει με προγαμιαίες σχέσεις και να πιστεύει ότι όποιος ζει αλλιώς είναι μ..ας.
MARD! δεν έχει νόημα να προσπαθείς να εξηγείς σε τέτοιους ανθρώπους. Δεν έχουν αυτιά για να ακούσουν. Να είσαι κι εσύ καλά.
Καλως μας...Ξανα-ηρθες. Απαντηση πηρες ...απο εμενα την τελευταια φορα, μην ασχοληθεις αλλο με το "μελος "που σου επιτεθηκε,η καταληξη στο τελος θα ειναι η γνωστη.
Ματαιος κοπος ...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 08 Φεβ 2006 14:23

Saga, η MARD! είναι αλήθεια πως έχει ψυχική ευγένεια και μεγάλη υπομονή. Όσο για τους υπόλοιπους, συγγνώμη που δεν μπορούμε να δεχτούμε ορισμένους χαρακτηρισμούς σου.
Όπως π.χ. ότι οι γυναίκες που ντύνονται προκλητικά είναι "πορνίδια".
Ή ότι ευθύνονται εκείνες αν του εγκρατή άντρα του "πρήζονται οι όρχεις".
Ή το ότι η MARD! και η κάθε MARD δεν θα πρέπει να ζητάει τα ρέστα που της επιτέθηκαν μες στη νύχτα. Εκεί έχουμε φτάσει; Υπόλογες ακόμη και που θέλουμε να έχουμε την δυνατότητα να κυκλοφορούμε ελεύθερες χωρίς να φοβόμαστε;

Στο καλό, λοιπόν, και όσον αφορά εμένα, δεν σου επιτρέπω να πετάς σχόλια ούτε για την ηλικία μου ούτε για το ντύσιμό μου, γιατί πολύ απλά έχεις πέσει τελείως έξω. Αλλά και μέσα να είχες πέσει, δεν σου πέφτει κανένας λόγος.
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 08 Φεβ 2006 17:54

don_kichotes έγραψε: Όσο για τους υπόλοιπους, συγγνώμη που δεν μπορούμε να δεχτούμε ορισμένους χαρακτηρισμούς σου.
Όπως π.χ. ότι οι γυναίκες που ντύνονται προκλητικά είναι "πορνίδια".
Για να μην υπάρχει καμμιά παρεξήγηση, ούτε εγώ τα δέχομαι αυτά.
don_kichotes έγραψε:Αλλά και μέσα να είχες πέσει, δεν σου πέφτει κανένας λόγος.
Συμφωνώ και επαυξάνω, κανενός δεν του πέφτει λόγος. Και ας μη βγάζουμε εύκολα συμπεράσματα για τον άλλον. Γιατί έτσι κι εγώ θα μπορούσα π.χ. να υποθέσω ότι το χ μέλος είναι στην πραγματικότητα το ψ πρώην μέλος που μετά από κάποια διαγραφή ξαναγράφτηκε στο φόρουμ με άλλο νικ κτλ. :wink:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 08 Φεβ 2006 18:31

MARD! έγραψε:Όχι, εύκολα μας έβαλες. "Γαμικές" θα πει εντός του γάμου, αυτές δηλ. που ....
Και οι μεταγαμιαίες τότε ; Ποιές είναι ;

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 08 Φεβ 2006 18:34

Litsa έγραψε:
MARD! έγραψε:Όχι, εύκολα μας έβαλες. "Γαμικές" θα πει εντός του γάμου, αυτές δηλ. που ....
Και οι μεταγαμιαίες τότε ; Ποιές είναι ;
Μπορεί να είναι και το κέρατο και το μετά από διαζύγιο. Πάρτε όποια εκδοχή θέλετε και φροντίστε να εννοηθεί από τα συμφραζόμενα.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 08 Φεβ 2006 18:53

don_kichotes έγραψε: Ή το ότι η MARD! και η κάθε MARD δεν θα πρέπει να ζητάει τα ρέστα που της επιτέθηκαν μες στη νύχτα. Εκεί έχουμε φτάσει; Υπόλογες ακόμη και που θέλουμε να έχουμε την δυνατότητα να κυκλοφορούμε ελεύθερες χωρίς να φοβόμαστε;
Σε αυτό που συμφώνησα με τον saga είναι ότι πρέπει κάποιος να λαμβάνει τα μέτρα του ανάλογα με τις καταστάσεις που κυριαρχούν στην πραγματική ζωή, και να μη ριψοκινδυνεύει άδικα. Το πρόβλημα στην περίπτωση εκείνη ήταν ότι εγώ γνώριζα ότι υπάρχει η πιθανότητα του κινδύνου - το ξέρουμε δα ότι υπάρχουν άνθρωποι ανώμαλοι και επιθετικοί, κι ότι χρειάζονται συγκεκριμένες συνθήκες για να πετύχουν τους σκοπούς τους. Αλλά δυστυχώς για μένα σαν άνθρωπος γενικά δεν έχω αίσθηση του κινδύνου. Ειδικά τότε, που έκανα πολεμικές τέχνες και είχα σιγουριά ότι μπορώ να ανταπεξέλθω σε μάχη σώμα με σώμα. Όμως όπως είδα, ο ένας απ' τους δυο λεβέντες - που ήταν γομαροειδείς σε κατασκευή και με έκφραση τελείως ψυχρή και κτηνώδη - πρέπει να είχε όπλο στην τσέπη του. Τον είδα να κάνει τη χαρακτηριστική κίνηση να το βγάλει και τότε εμφανίστηκε ο ταξιτζής από τη στροφή. Μάλιστα ο ταξιτζής νόμισε ότι ήμουν μαζί μ' αυτούς τους δυο, γιατί με είχαν πλησιάσει πολύ! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι αν με έφταναν δεν θα μπορούσα να τα βγάλω πέρα με δυο ντουλάπες με πιστόλι, δεν πα' να είχα επίπεδο δασκάλου - που δεν είχα.
Ας θέλει λοιπόν κανείς να κυκλοφορεί ελεύθερος όποια ώρα και σε όποιο μέρος του αρέσει, δικαίωμά του είναι... Αλλά ας φυλάει και τα ρούχα του για να έχει τα μισά. Ο κόσμος είναι αυτός που είναι και κανείς που έχει κακούς σκοπούς δεν πρόκειται να τους αλλάξει, επειδή απλά έχουμε δίκιο να θέλουμε ν' απολαμβάνουμε την ελευθερία μας.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 17 Μαρ 2006 14:38

Που πάμε κύριοι (και κυρίες φυσικά) ώς γένος!!! Ο Χριστιανισμός έχει καταφέρει να ενοχοποιήσει οτιδήποτε το ανθρώπινο έχει σχέση με τη σάρκα. Λες και αυτό θα μας κάνει καλύτερους ανθρώπους. Λες και ο αποστειρωμένος άνθρωπος είναι καλύτερος άνθρωπος.

Άβαταρ μέλους
tomas
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από tomas » 17 Μαρ 2006 22:28

Ότι έχει σχέση με την σάρκα είναι φθαρτό, προσωρινό, παροδικό. Μπορούμε να το απαρνηθούμε και να μήν υποκίψουμε στον πειρασμό του προκειμένου να κερδίσουμε την αιώνια ευτυχία και Σωτηρία στις αγκαλιές του Θεού και του Κυρίου μας Ιησού Χριστού. Η σάρκα σήμερα βρίσκεται αύριο δέν βρίσκεται αλλά η Σωτηρία του Κυρίου μκας είναι αιώνια, όπως και ο παράδεισος.

Άβαταρ μέλους
Κακός
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Κακός » 18 Μαρ 2006 02:54

Το κακό είναι πως μαζί με τη σάρκα μας σήμερα είμαστε κι αύριο δεν είμαστε. Και σας παρακαλώ μη μου αρχίσετε πάλι τα θεολογικά για αιώνιες ζωές και σωτηρίες γιατί δεν τα πιστεύω. Από το τίποτα ερχόμαστε και στο τίποτα πάμε, τουλάχιστο ας ευχαριστηθούμε το ενδιάμεσο.

Απάντηση