ΠΡΟΓΑΜΙΑΙΕΣ, ΓΑΜΙΚΕΣ, ΜΕΤΑΓΑΜΙΑΙΕΣ κ.α. ΣΧΕΣΕΙΣ

Όπως εσείς τις νιώθετε και όπως εσάς προβληματίζουν
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nous
Πλήρες Μέλος

Απαντησούλες

Δημοσίευση από nous » 06 Φεβ 2006 13:36

Φίλε Χαμαιλέων,

κάπου είχα συναντήσει το εξής ενδιαφέρον:

Ό,τι δεν έχει ελευθερία και χαρά, δεν είναι (γνήσια) χριστιανικό

Όταν και όπου αυτό είναι έτσι, τότε νομίζω ότι ο άνθρωπος παίρνει βαθιές και πολύτιμες υπαρξιακές ανάσες.

Φίλη Δόν Κιχώτης,

προσωπικά βρίσκω ενδιαφέρον το ότι κοσμικοί οργανισμοί (αθέλητα ίσως και υπό το βάρος μαστίγων όπως το AIDS ή τα ναρκωτικά) καταλήγουν να ασπάζονται και να προβάλλουν ακριβώς, όπως σημειώνεις, ως απαραίτητες πρακτικές κι απόψεις που συνήθως προτείνουν άλλοι φορείς... ;)

Σε ό,τι αφορά το ερώτημά περί των σεξουαλικών σχέσεων, στα όσα παρατέθηκαν θα πρόσθετα κάτι που με εντυπωσίασε βαθιά όταν το άκουσα:

Ο έρωτας, η αγάπη μεταξύ δύο ανθρώπων είναι πεπερασμένη, και κάποτε, αργά ή γρήγορα, μετά από κάποια χρόνια συμβίωσης ή γάμου εξαντλείται, τελειώνει. Το μυστικό είναι να βρει κανείς τον τρόπο, το μυστικό να αντλεί και να ανανεώνει την αγάπη από μια μεγαλύτερη, άπειρη 'δεξαμενή αγάπης'! :)
Λάθε βιώσας

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Re: Απαντησούλες

Δημοσίευση από don_kichotes » 06 Φεβ 2006 14:13

nous έγραψε: Ό,τι δεν έχει ελευθερία και χαρά, δεν είναι (γνήσια) χριστιανικό
Και ποιος σου είπε ότι θα έπρεπε να μας ενδιαφέρει το τι είναι χριστιανικό ή όχι; Υποτίθεται πως δεν μιλάμε για Χριστιανισμό εδώ.

Φίλη Δόν Κιχώτης,

προσωπικά βρίσκω ενδιαφέρον το ότι κοσμικοί οργανισμοί (αθέλητα ίσως και υπό το βάρος μαστίγων όπως το AIDS ή τα ναρκωτικά) καταλήγουν να ασπάζονται και να προβάλλουν ακριβώς, όπως σημειώνεις, ως απαραίτητες πρακτικές κι απόψεις που συνήθως προτείνουν άλλοι φορείς... ;)
Εγώ δεν το βρίσκω καθόλου ενδιαφέρον. Πρώτον γιατί αμφισβητώ την καλή πρόθεση όλων αυτών των οργανισμών και δεύτερον γιατί οι πρακτικές που υιοθετούν προτείνονται από άλλους φορείς για εντελώς διαφορετικούς ηθικοπλαστικοψευδοπουριτανικούς λόγους. Αν τώρα υπονοείς ότι το ελεύθερο σεξ οδηγεί στην ανωτέρω κατάσταση συμφωνώ, Η ΑΓΝΟΙΑ ΣΚΟΤΩΝΕΙ! Γι'αυτό υπάρχει η αντισύλληψη, ο προγεννητικός έλεγχος κλπ κλπ. Η αποχή θα πρέπει να εφαρμόζεται σε ακραίες καταστάσεις, κι αυτό δεν είναι ούτε ενδιαφέρον, ούτε θα πρέπει να σε κάνει υπερήφανο για την εκκλησία σου που το πρότεινε!
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Re: Απαντησούλες

Δημοσίευση από Chameleons » 06 Φεβ 2006 21:51

nous έγραψε:Φίλε Χαμαιλέων,

κάπου είχα συναντήσει το εξής ενδιαφέρον:

Ό,τι δεν έχει ελευθερία και χαρά, δεν είναι (γνήσια) χριστιανικό

Όταν και όπου αυτό είναι έτσι, τότε νομίζω ότι ο άνθρωπος παίρνει βαθιές και πολύτιμες υπαρξιακές ανάσες.
Ποσο δικιο εχεις Φιλε Νου...νομιζω ομως οτι πολλοι δυστυχως δεν την εχουν βιωσει παρα μονο μεσα απο γραπτα κειμενα την Ελευθερια.
Ποσο δε μαλλον την Χαρα...

Εκει βρισκεται και η μεγαλη πλανη του "διδασκω" κατι που δεν γνωριζω η ακομα χειροτερα ,νομιζω οτι γνωριζω.
...και να συμπληρωσω οτι αυτες οι εννοιες μπορει να ειναι βαθυτατα χριστιανικες αλλα δεν αποτελουν γνωρισμα μονο του Χριστιανισμου.

Οποιος δεν μπορει να -παραδεχτει εστω- αυτο...τοτε δεν εχει γνωρισει τιποτα απο τα τρια.
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
saga
Νέο Μέλος

Δημοσίευση από saga » 07 Φεβ 2006 00:50

Chameleons. Πολύ ωραία με καλωσορίζεις φίλε. Διαβάζεις και το νικ μου ανάποδα και ειρωνεύεσαι... Δεν καταλαβαίνω γιατί. Και γιατί βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Εγώ ούτε για μπούργκες μίλησα ούτε για μαστίγωμα. Μου έκανε εντύπωση η επιθετικότητά σου και διάβασα τα ποστ σου. Μερικά είναι πολύ λογικά και σοβαρά... άλλα είναι σαν αυτό. Φαίνεται σαν να μη λειτουργείς κανονικά μερικές φορές. Κάτσε ρώτησε τον εαυτό σου γιατί.
Εγώ ένα πράγμα θα πω μόνο... Είδα ότι βγαίνεις με τη MARD! που μας λέει ότι έχει συμμαζέψει το ντύσιμό της. Για πες μας, φοράει μπούργκα; Δε φαντάζομαι... Δεν έχω δει καμιά με μπούρκα εδώ στην Ελλάδα. Τίποτα άλλο δεν έχω να σου πω... πάντα άξιος.

ΜARD! Κοπέλα μου, τι να πω και για σένα. Καλά τα έλεγες ως ένα σημείο και συμφωνώ... Ακόμα και για την Εύα δίκιο έχεις... όλοι φταίνε. Αλλά αυτό το ΒΙΑΣΤΕΣ με κεφαλαία τι το ήθελες... Δεν είμαι βιαστής κοπέλα μου κι αυτά που λες τα κάνω κι εγώ... Κοιτάω την άλλη στα μάτια ή δεν την κοιτάω καθόλου. Μερικές φορές το μόνο που μπορώ να κοιτάω είναι τα πόδια μου... Ειδικά το καλοκαίρι. Γιατί έχετε βαλθεί να ξεσηκώσετε τον κάθε άντρα που συναντάτε στο δρόμο σας και αν δε σας κοιτάνε νιώθετε κομπλεξικές... Σε λίγο θα βγείτε με τα εσώρουχα για να τραβήξετε την προσοχή... Κρίμα.
Να ξέρεις ότι κι αυτοί που σου την πέσανε, που για μένα είναι γουρούνια... έχουνε συναντήσει πολλά πορνίδια... και πιστεύουνε ότι κάθε γυναίκα που βλέπουν θα είναι κι αυτή τέτοια. Λάθος τους... Δεν είναι όμως εύκολο να σβήσεις την εντύπωση που κάνουν κάτι εκπρόσωποι του φύλου σας... Και έκανες πολύ μεγάλο λάθος να μπεις σε κίνδυνο κυκλοφορώντας τέτοια ώρα μόνη σου. Μη ζητάς και τα ρέστα... Αυτα.

Εσύ δον κιχώτη για πες μας... Επικίνδυνο είναι που λέω ότι οι γυναίκες φταίνε που κάνει ο άντρας προγαμιαίες σχέσεις; Πού είναι ο κίνδυνος δηλαδή... Και τι ξέρεις εσύ για να κρίνεις αν είναι πατάτα... ¶μα είχες κι εσύ όρχεις και σου πρήζονταν κάθε τόσο με τα ξέκωλα που κυκλοφορούνε... και ήθελες να κάνεις σεξ να ξεθυμάνεις, τότε θα καταλάβαινες. Τώρα δεν μπορώ να σου εξηγήσω. Φαίνεσαι ακόμα μικρή. Ίσως να ντύνεσαι κι εσύ έτσι και να σε πιάνουν ενοχές που τα είδες γραμμένα.

¶ντε νάσαστε καλά στο φόρουμ σας που ειρωνεύεστε και κατηγορείτε τα νέα μέλη. Χάρισμά σας... Υπάρχουν κι άλλα φόρα.

Άβαταρ μέλους
Chameleons
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από Chameleons » 07 Φεβ 2006 01:21

saga έγραψε:Chameleons. Πολύ ωραία με καλωσορίζεις φίλε. Διαβάζεις και το νικ μου ανάποδα και ειρωνεύεσαι... Δεν καταλαβαίνω γιατί. Και γιατί βάζεις στο στόμα μου λόγια που δεν είπα. Εγώ ούτε για μπούργκες μίλησα ούτε για μαστίγωμα. Μου έκανε εντύπωση η επιθετικότητά σου και διάβασα τα ποστ σου. Μερικά είναι πολύ λογικά και σοβαρά... άλλα είναι σαν αυτό. Φαίνεται σαν να μη λειτουργείς κανονικά μερικές φορές. Κάτσε ρώτησε τον εαυτό σου γιατί.
Εγώ ένα πράγμα θα πω μόνο... Είδα ότι βγαίνεις με τη MARD! που μας λέει ότι έχει συμμαζέψει το ντύσιμό της. Για πες μας, φοράει μπούργκα; Δε φαντάζομαι... Δεν έχω δει καμιά με μπούρκα εδώ στην Ελλάδα. Τίποτα άλλο δεν έχω να σου πω... πάντα άξιος.

ΜARD! Κοπέλα μου, τι να πω και για σένα. Καλά τα έλεγες ως ένα σημείο και συμφωνώ... Ακόμα και για την Εύα δίκιο έχεις... όλοι φταίνε. Αλλά αυτό το ΒΙΑΣΤΕΣ με κεφαλαία τι το ήθελες... Δεν είμαι βιαστής κοπέλα μου κι αυτά που λες τα κάνω κι εγώ... Κοιτάω την άλλη στα μάτια ή δεν την κοιτάω καθόλου. Μερικές φορές το μόνο που μπορώ να κοιτάω είναι τα πόδια μου... Ειδικά το καλοκαίρι. Γιατί έχετε βαλθεί να ξεσηκώσετε τον κάθε άντρα που συναντάτε στο δρόμο σας και αν δε σας κοιτάνε νιώθετε κομπλεξικές... Σε λίγο θα βγείτε με τα εσώρουχα για να τραβήξετε την προσοχή... Κρίμα.
Να ξέρεις ότι κι αυτοί που σου την πέσανε, που για μένα είναι γουρούνια... έχουνε συναντήσει πολλά πορνίδια... και πιστεύουνε ότι κάθε γυναίκα που βλέπουν θα είναι κι αυτή τέτοια. Λάθος τους... Δεν είναι όμως εύκολο να σβήσεις την εντύπωση που κάνουν κάτι εκπρόσωποι του φύλου σας... Και έκανες πολύ μεγάλο λάθος να μπεις σε κίνδυνο κυκλοφορώντας τέτοια ώρα μόνη σου. Μη ζητάς και τα ρέστα... Αυτα.

Εσύ δον κιχώτη για πες μας... Επικίνδυνο είναι που λέω ότι οι γυναίκες φταίνε που κάνει ο άντρας προγαμιαίες σχέσεις; Πού είναι ο κίνδυνος δηλαδή... Και τι ξέρεις εσύ για να κρίνεις αν είναι πατάτα... ¶μα είχες κι εσύ όρχεις και σου πρήζονταν κάθε τόσο με τα ξέκωλα που κυκλοφορούνε... και ήθελες να κάνεις σεξ να ξεθυμάνεις, τότε θα καταλάβαινες. Τώρα δεν μπορώ να σου εξηγήσω. Φαίνεσαι ακόμα μικρή. Ίσως να ντύνεσαι κι εσύ έτσι και να σε πιάνουν ενοχές που τα είδες γραμμένα.

¶ντε νάσαστε καλά στο φόρουμ σας που ειρωνεύεστε και κατηγορείτε τα νέα μέλη. Χάρισμά σας... Υπάρχουν κι άλλα φόρα.
Ναι μερικες φορες δεν λειτουργω κανονικα ... εχεις δικιο με αυτα που διαβαζω πια εδω εχω ξεφυγει και γω .
Ειμαι ειρωνας εκει που θελω ,αφου διαβασες τα ποστ μου θα πρεπει να το εχεις "ξαναδιαβασει" και αυτο.

Σου ευχομαι "καλη εγκρατεια" και καλους απογονους μετα την εγκρατεια... :wink: και συ ΠΑΝΤΑ ΑΞΙΟΣ.
Υγ
Το προβλημα της 'λειτουργιας" θα το ειχα αν επερνα σοβαρα αυτα που γραφεις για το γυναικειο φυλο οπως τα γραφεις.

Αυτα και ΚΑΛΩΣ ΜΑΣ ΗΡΘΕΣ...
Kung-fu master

Άβαταρ μέλους
don_kichotes
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από don_kichotes » 07 Φεβ 2006 12:21

:!: :!: :!:
:shock: :shock: :shock:
MARD! και Chameleons, θα έλεγα να πάρετε βαθιές ανάσες και να προσπεράσετε τα σχόλια του φίλου saga. Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ξεκινήσετε κουβέντα με ένα άτομο που από την αρχή δεν σας/μας σέβεται. Δεν θα βγάλει και πουθενά.
:x :x :x
ΜΟΝΟ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΙ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΜΗ

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Φεβ 2006 20:03

saga έγραψε: ΜARD! Κοπέλα μου, τι να πω και για σένα. Καλά τα έλεγες ως ένα σημείο και συμφωνώ... Ακόμα και για την Εύα δίκιο έχεις... όλοι φταίνε.
Χαίρομαι που τελικά συμφωνείς.
saga έγραψε: Αλλά αυτό το ΒΙΑΣΤΕΣ με κεφαλαία τι το ήθελες... Δεν είμαι βιαστής κοπέλα μου κι αυτά που λες τα κάνω κι εγώ... Κοιτάω την άλλη στα μάτια ή δεν την κοιτάω καθόλου.
Να με συγχωρείς αν έτσι όπως το έθεσα, φάνηκε σαν να σε αποκαλώ "βιαστή". Δεν ήταν στις προθέσεις μου, είπα απλά ότι αυτά τα επιχειρήματα τα χρησιμοποιούν οι βιαστές για να ρίξουν στο θύμα τους όλες τις ευθύνες που το βίασαν. Οπότε είναι απαίσιο να τα χρησιμοποιούμε κι εμείς.
saga έγραψε: Μερικές φορές το μόνο που μπορώ να κοιτάω είναι τα πόδια μου... Ειδικά το καλοκαίρι. Γιατί έχετε βαλθεί να ξεσηκώσετε τον κάθε άντρα που συναντάτε στο δρόμο σας και αν δε σας κοιτάνε νιώθετε κομπλεξικές... Σε λίγο θα βγείτε με τα εσώρουχα για να τραβήξετε την προσοχή... Κρίμα.
Σε καταλαβαίνω και δεν είσαι ο πρώτος που έχω ακούσει να λέει ότι το αποκαλύπτικό ντύσιμο των γυναικών του φέρνει πειρασμό. Όμως ο κάθε πειρασμός είναι μια ευκαιρία για άσκηση. Δεν έχει νόημα να οργίζεσαι εναντίον της κάθε γυναίκας που σε φέρνει - άθελά της, πιστεύω - σε τέτοια κατάσταση, γιατί η οργή αυτή καταστρέφει κάθε όφελος που έχεις από την άσκηση. Θα μπορούσες να έχεις μια κόρη, μια αδελφή που να ντύνεται με τρόπο που δεν εγκρίνεις. Θα σου άρεσε να βγαίνει ο καθένας να τη βρίζει και να την κατηγορεί γι' αυτό; Δεν νομίζω. Εσύ, που θα την αγαπούσες, θα της έβρισκες ελαφρυντικά και θα την υπεράσπιζες, δεν θα την κατηγορούσες.
Και ούτε έχει νόημα να προσπαθείς να εξαφανίσεις τον πειρασμό από τον κόσμο. Μια παλιότερη εποχή ο Μπαϊρακτάρης είχε βάλει αστυνομικούς να επιθεωρούν το μάκρος της φούστας των γυναικών, και όποια τους φαινόταν ότι φόραγε κοντότερη από το κριτήριο που είχε η εποχή για την ηθική, τη φυλάκιζαν. Είναι ωραίο πράγμα αυτό; Ελπίζω να μην έχεις τέτοια γνώμη.
Θα σου πω ακόμα σαν γυναίκα, ότι οι κοπέλες που περιγράφεις δεν θέλουν απαραίτητα να προκαλέσουν κάποιον - τουλάχιστον όχι συνειδητά. Οι περισσότερες θέλουν να έχουν επιδοκιμασία, να αισθάνονται μέσα στη μόδα, να ανταγωνίζονται ακόμα η μια την άλλη. Και ακόμα κι αν θέλουν να τραβήξουν την προσοχή τη δική σου, δηλ. του οποιουδήποτε άντρα, δεν νομίζω να θέλουν να σε ταράξουν. Ακόμα κι αν υπάρχουν κάποιες που θέλουν να σε ταράξουν, εσύ γιατί τους το επιτρέπεις;
Μια που λες ότι κάνεις κάποια άσκηση, θα σου πω κι αυτό: Κάθε φορά που έλεγα στον πνευματικό μου ότι θύμωνα και ήθελα να κατηγορήσω κάποιον για τη συμπεριφορά του, η απάντηση ήταν ν' αφήσω αυτόν και να σκεφτώ τις αμαρτίες μου. Είναι κάτι που αν το εφαρμόζαμε όλοι, και πρώτη εγώ που το λέω, ο κόσμος θα ήταν καλύτερος.
saga έγραψε:Να ξέρεις ότι κι αυτοί που σου την πέσανε, που για μένα είναι γουρούνια... έχουνε συναντήσει πολλά πορνίδια... και πιστεύουνε ότι κάθε γυναίκα που βλέπουν θα είναι κι αυτή τέτοια. Λάθος τους... Δεν είναι όμως εύκολο να σβήσεις την εντύπωση που κάνουν κάτι εκπρόσωποι του φύλου σας... Και έκανες πολύ μεγάλο λάθος να μπεις σε κίνδυνο κυκλοφορώντας τέτοια ώρα μόνη σου. Μη ζητάς και τα ρέστα... Αυτα.
Δεν ξέρω τι ήταν αυτοί, ούτε και τι είχαν συναντήσει και τι πίστευαν, αλλά δεν είναι η πρώτη φορά που μου έχει συμβεί τέτοια απόπειρα. Μια φορά κινδύνεψα πολύ περισσότερο. Δεν θέλω να επεκταθώ, όμως ό,τι κι αν έχει συναντήσει κανείς στη ζωή του, τίποτα δεν τον νομιμοποιεί να χρησιμοποιεί βία εναντίον ενός άλλου ανθρώπου για να κάνει το κέφι του.
Και όχι, δε ζητάω τα ρέστα από κανέναν, ξέρω καλά ότι μπήκα σε κίνδυνο χωρίς λόγο και μακάρι να ήταν αυτό το μόνο λάθος που έχω κάνει στη ζωή μου.
Να είσαι καλά.
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Φεβ 2006 20:04

don_kichotes έγραψε::!: :!: :!:
:shock: :shock: :shock:
Δεν νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να ξεκινήσετε κουβέντα με ένα άτομο που από την αρχή δεν σας/μας σέβεται. Δεν θα βγάλει και πουθενά.
:x :x :x
Δεν ξέρεις καμμιά φορά :wink:
Η έλλειψη γνώσης είναι συχνά βλαβερή. Η κακή χρήση της γνώσης είναι βλαβερή πάντα.

Άβαταρ μέλους
Litsa
Πλήρες Μέλος

Δημοσίευση από Litsa » 07 Φεβ 2006 20:41

Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο που δεν κατάλαβα

Ο τίτλος του θέματος λέει

Εντάξει το προγαμιαίες , το κατάλαβα ,
κατάλαβα και το μεταγαμιαίες .
Αυτές είναι εύκολες και "βατές" έννοιες.

Το "γαμικές" όμως , που κολλάει ?
Πότε συμβαίνει αυτό ?

Μήπως θα ήταν καλύτερο να έλεγε
Προγαμιαίες ,
Μεταγαμιαίες ,
Εξωγαμιαίες (κοινός το "κέρατο")
και τέλος
Πολυγαμικές ?

Λέω , μήπως ....

Τέλος πάντων , ο άνθρωπος , είναι μονογαμικό ή πολυγαμικό ων ?

Σας έβαλα δύσκολα , ε ?

MARD!
Έμπειρος Συζητητής

Δημοσίευση από MARD! » 07 Φεβ 2006 21:13

Litsa έγραψε:Εγώ να ρωτήσω κάτι άλλο που δεν κατάλαβα

Ο τίτλος του θέματος λέει

Εντάξει το προγαμιαίες , το κατάλαβα ,
κατάλαβα και το μεταγαμιαίες .
Αυτές είναι εύκολες και "βατές" έννοιες.

Το "γαμικές" όμως , που κολλάει ?
Πότε συμβαίνει αυτό ?

Μήπως θα ήταν καλύτερο να έλεγε
Προγαμιαίες ,
Μεταγαμιαίες ,
Εξωγαμιαίες (κοινός το "κέρατο")
και τέλος
Πολυγαμικές ?

Λέω , μήπως ....

Τέλος πάντων , ο άνθρωπος , είναι μονογαμικό ή πολυγαμικό ων ?

Σας έβαλα δύσκολα , ε ?
Όχι, εύκολα μας έβαλες. "Γαμικές" θα πει εντός του γάμου, αυτές δηλ. που έχει ένας παντρεμένος με τη σύζυγό του.
Τώρα, για το αν ο άνθρωπος είναι ον μονογαμικό ή πολυγαμικό, θεολογικά θεωρείται μονογαμικό που από διαταραχή μπορεί να γίνει πολυγαμικό, αλλά είναι κι ελεύθερο να συμπεριφέρεται όπως θέλει. Τέτοιο μονογαμικό ον είμαι κι εγώ και πολλοί άλλοι που ξέρω, αλλά ξέρω κι ένα-δυο πολυγαμικά όντα. Και πολλοί που σε γενικές γραμμές ανήκουν στη μια κατηγορία κατά καιρούς συμπεριφέρονται σαν να ανήκουν στην άλλη, π.χ. ένας μονογαμικός μπορεί να εμφανίσει πολυγαμικότητα ύστερα από συναισθηματικό-ψυχολογικό σοκ (χωρισμός, άμβλωση κ.α.)
Υ.Γ. Για το κέρατο συζητήστε ελεύθερα. Χωρίς σχέση δεν νοείται κέρατο εξάλλου! Πρέπει να έχεις σχέση με κάποιον για να τον κερατώσεις.

Απάντηση